• <

Wynik wyszukiwania - "port" - Wiadomości

PKP Cargo liczy na zwiększenie transportu węgla z portów morskich

Grupa PKP Cargo w III kwartale 2023 r. nie odczuła poprawy koniunktury w przewozach towarowych, liczy na zwiększenie transportu węgla z portów morskich - poinformował na telekonferencji członek zarządu ds. handlowych Jacek Rutkowski.
30.11.2023

Port Esbjerg dąży do bardziej globalnego biznesu

Podczas gdy Port Esbjerg wciąż umacnia swoją pozycję wiodącego międzynarodowego portu wiatrowego, z coraz większą śmiałością spogląda w stronę innych obszarów biznesowych. Zarząd portu deklaruje, że chce się skupić na prowadzeniu bardziej globalnej i zróżnicowanej działalności.
27.11.2023

Ukraina ma otrzymać okręty do eskortowania statków w ramach korytarza zbożowego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił podczas drugiego międzynarodowego szczytu „Zboże z Ukrainy” 25 listopada, że kraj zabezpieczył umowy na otrzymanie kolejnych okrętów, tym razem w związku z ochroną statków towarowych poruszających się w ramach tzw. korytarza zbożowa na Morzu Czarnym.
25.11.2023

A. Adamczyk: polskie porty są najbardziej konkurencyjne na południowym wybrzeżu Bałtyku

"Dzisiaj dzięki dobremu skomunikowaniu polskich portów, są one najbardziej konkurencyjne na południowym wybrzeżu Bałtyku i to jest niezmiernie ważne" – powiedział w piątek podczas konferencji prasowej Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.
24.11.2023

Nowy port nad Morzem Czarnym odciąży Konstancę

W ramach rozbudowy rumuńskiej infrastruktury portowej i transportowej nad Morzem Czarnym powstanie nowy port – informuje telewizja Digi24. Rozwój infrastruktury ma zwiększyć przepustowość rumuńskiego tranzytu i odciążyć port w Konstancy, przez który transportowane jest m.in. ukraińskie zboże.
23.11.2023

Inwestycja w port jachtowy w Krynicy Morskiej korzystna dla ruchu turystycznego i żeglugi

Największa przystań na Zalewie Wiślanym stale się rozwija. Dziś zostały zakończona modernizacja infrastruktury nabrzeżnej. Pozytywne efekty prac mają być widoczne już w trakcie nowego sezonu letniego.
23.11.2023

Budowa Terminala Kontenerowego w Świnoujściu w pełni potwierdzona

Belgijsko-katarskie konsorcjum DEME CONCESSIONS N.V. i QTERMINALS W.L.L. odpowiedzialne za inwestycję głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu otrzymało 22 listopada zgodę wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka na dzierżawę 75 ha terenu w Świnoujściu na 30 lat. Wcześniej 9 listopada przedstawiciele Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. oraz inwestora, spotkali się z Januszem Żmurkiewiczem, prezydentem Świnoujścia. Celem było omówienie współpracy i planów związanych z tym przedsięwzięciem.
22.11.2023

W Porcie Świnoujście trwa rozładunek wyrzutni HIMARS i czołgów Abrams dla Wojska Polskiego

Na podstawie umów zawartych przez Agencję Uzbrojenia do Świnoujścia dotarł transport amerykańskiego uzbrojenia, które będzie stanowić kluczowe wyposażenie dla modernizowanych wojsk lądowych. Ma ono zapewnić kluczowe zdolności obronne, konstruując nowoczesny model odstraszania.
22.11.2023

Akcja charytatywna Portu Gdynia i Trefla – kup jubileuszowe puzzle, wesprzyj hospicjum

Jedna z grafik przygotowanych przez Jana Rutkę na okoliczność zeszłorocznego jubileuszu 100-lecia Portu Gdynia znajdzie się na specjalnych puzzlach, wyprodukowanych wspólnie przez port, firmę Trefl i Fundację Trefl. Część dochodów z ich sprzedaży powędruje na cele charytatywne.
20.11.2023

Speed otworzył w Porcie Gdańsk nowy magazyn do przeładunku zbóż

Operator portowy Speed otworzył w Porcie Gdańsk magazyn do przeładunku zbóż o powierzchni 4 tys. m kw. wraz z placami składowymi i manewrowymi.
20.11.2023

Orlen chce importować LPG przez port w Policach

Orlen analizuje możliwości zwiększenia zdolności importu LPG oraz większej dywersyfikacji kierunków jego dostaw - poinformowała PAP spółka. Dodano, że przygotowywana jest koncepcja rozwoju takiej działalności w porcie w Policach.
17.11.2023

Kontenerowiec Maersk z rekordowym zanurzeniem

Należący do A.P. Moller – Maersk statek o nazwie Mumbai Maersk ustanowił nowy rekord jednostki o najgłębszym zanurzeniu, jaka zawinęła do portu Felixstowe w Wielkiej Brytanii. Wpisuje się to w modernizację portów morskich celem przystosowania ich do przyjmowania coraz większych statków transportujących kontenery. Rekord został ustanowiony zaledwie cztery tygodnie po ogłoszeniu zakończenia wartego 130 milionów funtów projektu mającego na celu pogłębienie podejść do portu i jego głównych stanowisk dla kontenerów.
16.11.2023

Droga Czerwona w Gdyni. Spotkania dla mieszkańców

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku planuje w najbliższym czasie trzy spotkania, na których omówiona zostanie kwestia budowy Drogi Czerwonej w Gdyni. Udział w nich jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych, zwłaszcza mieszkańców Gdyni i terenów Gminy Kosakowo.
15.11.2023

Brexit w dokach. Porty Wielkiej Brytanii pod presją recesji, covidu i brexitu

Porty brytyjskie po kryzysie 2008-2009 znalazły się na równi pochyłej. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE i pandemii Covid działały ze zmiennym szczęściem. W niektórych portach przeładunki nawet rosły. A ponieważ porty są zwierciadłem gospodarki, przegląd ich statystyk daje dobry obraz tego co dzieje się z gospodarką Albionu po opuszczeniu Unii Europejskiej.
12.11.2023

Incydent cybernetyczny spowodował zawieszenie pracy kilku australijskich portów

Zawieszenie pracy kilku portów spowodował poważny incydent cybernetyczny, do którego doszło w piątek w Australii – poinformował w niedzielę australijski rząd.
12.11.2023

Cypr głównym punktem morskiej pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy

Trwający od 7 Października konflikt między Izraelem i Hamasem spowodował, że nawet 1,5 mln ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w związku z trwającymi walkami w Strefie Gazy jak i terytorium izraelskim. W związku z tym międzynarodowe siły morskie z USA na czele zostały rozlokowane we wschodniej części Morza Śródziemnego, celem egzekwowania bezpieczeństwa. Ponadto został uruchomiony korytarz humanitarny celem ewakuacji obywateli innych państw i dostarczania pomocy, w czym kluczową rolę gra Cypr.
10.11.2023

Nowa suwnica w DB Port Szczecin gotowa do pracy

Przyjmowanie coraz większych, coraz liczniej przybywających do szczecińskiego portu statków wiąże się z potrzebą zwiększenia wydajności przeładunków kontenerowych. W związku z tym spółka DB Port Szczecin kupiła za 40 milionów suwnicę do rozładunku kontenerów, która ma zapewnić sprawność wykonywanej pracy. Teraz może realizować swoje obowiązki zgodnie z przeznaczeniem.
08.11.2023

Kajakami zatrzymać statek. Wspierający Palestynę demonstranci nie chcieli dopuścić do dostarczenia broni Izraelowi

Realizowana od kilku dni akcja związana z hasztagiem "blocktheboat" przybrała na sile, a skali zjawiska władze portowe, policja oraz Straż Wybrzeża USA mogły się nie spodziewać. Osoby wyrażające poparcie dla Hamasu walczącego z Izraelem dążą wszelkimi metodami, by MV Cape Orlando nie dostarczył uzbrojenia i wyposażenia dla izraelskich żołnierzy.
08.11.2023

Media opublikowały zdjęcia uszkodzonego w sobotę okrętu rosyjskiej Floty Czarnomorskiej

Kilka ukraińskich portali opublikowało w poniedziałek zdjęcia uszkodzonego w sobotę okrętu rosyjskiej Floty Czarnomorskiej Askold, którego ostrzał potwierdził wcześniej dowódca Sił Powietrznych Ukrainy Mykoła Ołeszczuk.
07.11.2023

Propalestyńscy demonstranci próbują zatrzymać statek, który podobno ma dostarczyć broń Izraelowi

Na terenie Oakland protestujący wdarli się na teren portu i próbowali zablokować wyjście w morze transportowca realizującego zadania dla US Navy. Straż Wybrzeża USA prowadzi dochodzenie w zakresie stwarzania zagrożenia przez demonstrantów, jak i niedopełnienia obowiązków przez służby chroniące infrastrukturę portową.
06.11.2023

Wkrótce doraźny remont mostu obrotowego w Giżycku, bez niego statki nie mogą spłynąć na miejsce zimowania

Wkrótce rozpocznie się doraźny remont mostu obrotowego w Giżycku, który ma pozwolić na otwarcie przęsła mostu. To z kolei pozwoli spłynąć statkom Żeglugi Mazurskiej na miejsce zimowania, bo na razie jednostki stoją w giżyckim porcie.
05.11.2023

Portowy hub innowacji połączy porty Hamburg, Halifax i Walencja

Port w Hamburgu (homePORT), Halifaxie (PIER) i w Walencji (Opentop) uruchomiły prace nad projektem i wdrożeniem sieci ośrodków innowacji w portach. To pierwsze takie przedsięwzięcie na rynku.
05.11.2023

Ukraińcy ostrzelali port i stocznię na Krymie

Ukraińskie siły zbrojne ostrzelały w sobotę port i stocznię w Kerczu na okupowanym Krymie - poinformowała na kanale Telegram ukraińska armia. W stoczni budowano okręty dla okupantów .
04.11.2023

30% portów nie jest gotowych do uruchomienie "Maritime Single Window 2024”. Polskie porty mają PCS od połowy 2023 r.

Prawie jedna trzecia portów na całym świecie jest nieprzygotowana do wprowadzenia zalecenia IMO wprowadzenia obsługi informatycznej klientów w formie "Maritime Single Window 2024” – wynika z badania 200 portów przez New Kale.
04.11.2023

Wybuchy w okupowanym przez Rosję Sewastopolu

Władze głównego miasta portowego na Półwyspie Krymskim, znajdującym się pod kontrolą Rosjan od 2014 roku, informują o eksplozjach oraz zestrzeleniu rakiet. W regionie ogłoszono alarm przeciwlotniczy.
30.10.2023

Wicepremier Ukrainy zaprzecza informacjom o zawieszeniu nowego korytarza zbożowego przez Morze Czarne

Ukraina nie zatrzymywała funkcjonowania tymczasowego korytarza zbożowego przez Morze Czarne, a doniesienia o zawieszeniu trasy są nieprawdziwe; porty wokół Odessy nadal obsługują statki, które przybyły tą drogą - oświadczył w czwartek wicepremier Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
26.10.2023

Pogłębienie rzeki Elbląg. Złożone oferty droższe niż zakładano

Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg na pogłębienie rzeki Elbląg. Swoje oferty złożyły trzy firmy, których ceny przekroczyły kwotę, jaką Urząd Morski zamierza przeznaczyć na sfinansowanie prac - podała PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska.
25.10.2023

Norweskie porty w biznesie MEW mogą generować 8,4 miliarda NOK rocznie

Jak wynika z nowego raportu Menon Economics, norweskie porty uczestniczące w projektach związanych z morską energetyką wiatrową mogą wygenerować 8,4 miliarda NOK (około 727 milionów EUR) rocznie i zatrudnić około 6 400 osób do 2030 roku – informuje Arne Vatnøy, Communication Manager, Norwegian Offshore Wind Cluster.
23.10.2023

Wrzesień w Port Long Beach najbardziej pracowitym w historii

We wrześniu pracownicy doków i operatorzy terminali w Porcie Long Beach obsłużyli łącznie 829 429 jednostek (TEU), co oznacza wzrost o 11,8% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Przekroczyło to również poprzedni wrześniowy rekord ustanowiony w 2020 roku o 78 849 TEU.
20.10.2023

Do Portu Kołobrzeg wróciło zboże, i to w rekordowych ilościach

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg poinformował, że w trzecim kwartale 2023 przeładowano w porcie ponad 73 tysiące ton ładunków, czyli o około 1/3 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
20.10.2023

Baltexpo 2023. Udany powrót ważnej marki

Przed rozpoczęciem tegorocznych targów Baltexpo wielu zadawało sobie pytanie o to, jak będą wyglądały po raz pierwszy pod auspicjami Międzynarodowych Targów Gdańskich. Teraz, kiedy kurz opadł, można już stwierdzić, że debiut nowego organizatora i powrót znanej marki targów wypadły co najmniej obiecująco.
18.10.2023

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 za nami

W ostatni piątek po raz 22 w Gdyni zebrali się reprezentanci sektora gospodarki morskiej, by w szerokim gronie rozmawiać o problemach i szansach branży.
16.10.2023

Pożar statku w kopenhaskim porcie

Kopenhaskie służby opanowały poważny pożar, jaki wybuchł na wypełnionym złomem statku Ann Rousing przy nabrzeżu portu w Kopenhadze.
16.10.2023

Polska energetyka zmierza na północ. Wydarzenie PARP w ramach Baltexpo

Podczas drugiego dnia targów Baltexpo, na targach odbywało się także całodniowe wydarzenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Innovation Norway zatytułowane „Technologie zeroemisyjne w gospodarce morskiej”. Swoją prezentację „Polska energetyka zwraca się w kierunku morza” przedstawił w jego ramach wydawca i redaktor naczelny portalu GospodarkaMorska.pl Mateusz Kowalewski.
13.10.2023

Inauguracja budowy portu dla offshore w Świnoujściu. Proces transformacji energetycznej spółki skarbu państwa mają kluczową rolę

W procesie transformacji energetycznej spółki skarbu państwa mają kluczową rolę, biorą i będą brały w nim udział - podkreśliła w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska podczas inauguracji budowy portu dla offshore w Świnoujściu.
11.10.2023

Port Aszkelon pod ostrzałem Hamasu. Ten jak i terminal naftowy zamknięte do odwołania. Trwa eskalacja konfliktu w Izraelu

Trwająca od soboty eskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego spowodowała szereg zniszczeń w kluczowej infrastrukturze Izraela. Blisko 100 rakiet spadło na Aszkelon, gdzie mieści się morska infrastruktura, w tym i terminal naftowy. Z racji na położenie baz Hamasu w Strefie Gazy nad Morzem Śródziemnym istnieje możliwości na wykorzystanie sił morskich Izraela do działań obronnych, jak i ofensywnych.
10.10.2023

Rosja ponownie uderza w ukraińską infrastrukturę portową. Utrzymuje także dwa okręty podwodne zdolne do ataków rakietowych

Rosyjskie siły zbrojne przeprowadziły ataki z użyciem donów w obwodach odeskim, mikołajowskim i chersońskim. Celem była infrastruktura logistyczna zlokalizowana w portach morskich. Istnieje obawa, że może dojść do ataków rakietowych od strony morza.
10.10.2023

Nowe koncesje na offshore tylko dla PGE i Orlenu, kolejne porty zaangażowane w energetykę

Nowe koncesje na morskie farmy wiatrowe tylko dla PGE i Orlenu. Ustka ma mieć port instalacyjno-serwisowy, a terminal kontenerowy Baltic Hub w Porcie Gdańsk jest w rozmowach o offshore z PGE.
02.10.2023

Władze Rumunii chcą zakupić port morski w sąsiedniej Mołdawii

Władze Rumunii są zainteresowane nabyciem od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) jedynego istniejącego na terytorium Mołdawii portu morskiego, międzynarodowego portu w Giurgiulesti, na południu tego kraju - poinformował w czwartek premier Rumunii Marcel Ciolacu.
28.09.2023

Belgia rozważa wykorzystywanie dronów do ochrony portów i infrastruktury na Morzu Północnym

Władze Belgii badają możliwości wykorzystywania dronów do ochrony portów i infrastruktury na Morzu Północnym - poinformował w czwartek wicepremier i minister sprawiedliwości Vincent Van Quickenborne.
28.09.2023

Dziś jest obchodzony Światowy Dzień Morza

Tradycyjnie w ostatni czwartek września jest obchodzony dzień uświadamiania o znaczeniu mórz w codziennym życiu. W świętowanie zaangażowała się również branża morska w Polsce.
28.09.2023

Port Gdańsk na Międzynarodowych Targach Logistyki i Transportu w Chinach

W chińskim Shenzen odbyło się wydarzenie skierowane do branż zajmujących się transportem i logistyką, China International Logistics Fair 2023 (CLIF), na którym nie zabrakło także polskich akcentów. Była to okazja do pokazania krajowej oferty oraz rozwijania współpracy na polu międzynarodowym.
28.09.2023

Zdaniem ONZ tymczasowy ukraiński korytarz zbożowy nie powinien zastępować szerszej umowy

Utworzenie przez Ukrainę tymczasowego kanału żeglugowego dla eksportu zboża jest pozytywnym krokiem dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego, lecz nie powinien on zastępować szerszej umowy; nadal podejmowane są wysiłki w celu osiągnięcia nowego porozumienia w sprawie korytarza czarnomorskiego - powiedziała w środę w Londynie szefowa agendy ONZ do spraw handlu i rozwoju (UNCTAD) Rebeca Grynspan.
27.09.2023

Nowozelandzkie służby zatrzymały przemyt kokainy w ramach zakrojonej na szeroką skalę akcji w portach morskich

Służba Celna Nowej Zelandii (Służba Celna Nowej Zelandii) poinformowała o udanej akcji powstrzymania dostarczenia na czarny rynek kilkudziesięciu kilogramów narkotyków. Wpisuje się to w międzynarodowe wysiłki w zakresie walki z przemytnikami, którzy chętnie korzystają z możliwości, jakie zapewnia im transport morski.
27.09.2023

Telus: rozważymy propozycję, by kontrole zboża odbywały się w portach niemieckich

Rozważymy propozycję Ukrainy, żeby kontrole zboża były nie na granicy ukraińsko-polskiej, tylko w portach niemieckich - mówił w środę minister rolnictwa Robert Telus. Dodał, że musimy rozmawiać o stworzeniu mechanizmów, które będą skuteczne dla wywozu zboża z Ukrainy.
27.09.2023

Wybuchowa noc w Rotterdamie. W tle przemyt narkotyków w porcie

W nocy z poniedziałku na wtorek w Rotterdamie nastąpiło pięć eksplozji, w wyniku których uszkodzonych zostało kilka budynków, informuje policja w tym mieście.
26.09.2023

Młodzi strażacy zapoznali się z działalnością portowej straży pożarnej

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście posiada swoją Portową Straż Pożarną, która dba o bezpieczeństwo, a także jest przygotowane do wykonywania zadań zgodnie z przeznaczeniem. W ten sposób zapewnia, że w razie niebezpieczeństwa pomoc jest dostępna natychmiast. Ponadto strażacy stale się szkolą i przekazują swoją wiedzę dalej.
25.09.2023

BGK inwestuje w bułgarski port. Dlaczego?

Bank Gospodarstwa Krajowego zainwestował w stosunkowo niewielki i nieco zaniedbany port w Burgas nad bułgarskim Morzem Czarnym. Plany są ambitne i są już w toku.
25.09.2023

Protest pracowników portu w Hamburgu. Nie chcą stać się częścią MSC

Setki osób zatrudnionych w Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) zebrało się 19 września br. na terenie portu, aby zaprotestować przeciwko planowanej, częściowej sprzedaży firmy szwajcarskiemu gigantowi transportu kontenerowego MSC (Mediterranean Shipping Company). Firma złożyła w ubiegłym tygodniu ofertę zakupu akcji serii A.
22.09.2023

Singapur pozostaje najważniejszym ośrodkiem żeglugowym

Raport opublikowany przez chińską państwową agencję informacyjną Xinhua oraz dostawcę danych morskich Baltic Exchange pokazuje, że od wielu lat nie zachodzą zasadnicze zmiany pod względem ośrodków morskich na świecie. Największym pozostaje od 10 lat Singapur.
22.09.2023

Prezes portów Szczecin-Świnoujście: inwestycje są konieczne, a perspektywy obiecujące

19 września w szczecińskim porcie odbyła się konferencja prasowa. W jej trakcie m.in. zarząd portów poinformował o postępie prac realizowanych w ramach inwestycji toczącej się w Kanale Dębickim. O tym projekcie, jak i o pozostałych zadaniach inwestycyjnych rozmawiamy z Krzysztofem Urbasiem, prezesem Spółki.
22.09.2023

CNK bierze udział w projekcie "Kwalifikacje portowe dla szkół średnich"

Przedsiębiorstwo Przeładunku Paliw Płynnych Naftoport oraz fundacja Inspirujące Przykłady zrealizowały projekt mający na celu przygotowanie uczniów szkół średnich do zawodów portowych. W projekcie aktywny udział brało Centrum Nowych Kompetencji.
20.09.2023

OT Port Świnoujście przedłużył dzierżawę terenu, na którym działa terminal

OT Port Świnoujście oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podpisały umowę przyrzeczoną dzierżawy nieruchomości, na której jest prowadzona działalność terminala.
20.09.2023

Estonia boi się nielegalnych imigrantów, kieruje policję do portów i na dworce

W Estonii zwiększono obecność policji na południowej granicy z Łotwą, na dworcach i w portach, które mogą być wykorzystywane przez nielegalnych imigrantów - przekazała w poniedziałek agencja BNS.
19.09.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl w pełnym składzie. Znamy laureata Latarni

Prom Nova Star, który odpłynie z Gdańska do Nynashamn 25 września, a na którym odbywać się będzie konferencja Rejs z GospodarkaMorska.pl – konferencja na morzu, będzie wypełniony gośćmi. Wyprzedane zostały wszystkie miejsca na udział w wydarzeniu. Wybrany został także laureat nagrody Latarnie Gospodarki Morskiej 2023 w kategorii „Lider Technologii Morskich”, który odbierze statuetkę podczas rejsu.
17.09.2023

Port Gdynia notuje rekordowe przeładunki zbóż na poziomie 3,3 mln ton w I półroczu 2023

W Porcie Gdynia w I półroczu 2023 r. rekordowe okazały się przeładunku zbóż, które wyniosły 3,3 mln ton, przekazał wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk we wtorek.
12.09.2023

Protesty w greckim porcie po śmierci pasażera zepchniętego z promu

Nie milkną echa wydarzenia, jakie miało miejsce przedwczoraj w Grecji, gdzie spóźniony pasażer został zepchnięty przez członków załogi odpływającego promu z rampy i zginął. Czterem osobom postawiono zarzuty, a pod promem w Iraklionie zebrali się protestujący.
07.09.2023

Ruszył eksport ukraińskiego zboża przez porty Chorwacji

"Ukraińskie zboże zaczęło być eksportowane przez porty Chorwacji", poinformowała w czwartek minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko w Bukareszcie podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza. Swyrydenko spotkała się z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem.
07.09.2023

Tragiczne zajście w Grecji. Chciał wrócić na prom, został zepchnięty do wody

W Grecji doszło do tragicznego wypadku z udziałem promu. 36-letni mężczyzna próbował wskoczyć do jednostki, która odbijała już od nabrzeża. Doszło do kłótni z członkami załogi, w szamotaninie pasażer został zepchnięty z rampy i wpadł do wody. Zginął.
06.09.2023

QTerminals inwestuje w Rotterdamie

Miesiąc po podpisaniu umowy w sprawie głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu jeden z członków konsorcjum będącego partnerem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, katarska firma QTerminals, poinformowała o nabyciu większościowego pakietu udziałów firmy „Kramer Holding B.V.”, dostawcy zintegrowanych usług logistycznych i kontenerowych z siedzibą w porcie w Rotterdamie w Holandii. Transakcja o wartości ponad 250 mln euro została w pełni sfinansowana przez QTerminals Group.
04.09.2023

Kolejny atak dronów na obwód odeski. Są zniszczenia w infrastrukturze portowej nad Dunajem

Nocny atak sił rosyjskich z użyciem dronów spowodował zniszczenia w infrastrukturze portowej nad Dunajem w obwodzie odeskim na południu Ukrainy – poinformowały w poniedziałek rano władze regionu. Obrona powietrzna zestrzeliła 17 dronów Shahed.
04.09.2023

Portowcy z Odessy ranni w nocnym ataku rosyjskich dronów

W ciągu ponad trzech godzin Rosjanie atakowali w nocy z soboty na niedzielę infrastrukturę portową w obwodzie odeskim – powiadomił szef władz regionu Ołeh Kiper. Przeciwnik zastosował drony uderzeniowe Shahed.
03.09.2023

Gabon. Statki stoją na kotwicy z powodu puczu

Kilkadziesiąt statków handlowych, które miały wpłynąć do portów w Gabonie, musiało zakotwiczyć poza jego wodami z powodu puczu, jaki odbył się w tym kraju.
02.09.2023

Port w Danii zinfiltrowany przez gang motocyklowy?

W Danii rozgorzała dyskusja na temat konieczności kontroli pracowników portów i terminali pod kątem bezpieczeństwa po ujawnieniu, że grupa zatrudnionych w jednym z terminali ma powiązania z gangiem motocyklowym Hells Angels.
25.08.2023

Pożary lasu zbliżają się do greckiego portu Aleksandropolis

Władze ewakuowały w niedzielę z powodu pożaru lasów kolejnych pięć wiosek położonych w okolicy greckiego miasta portowego Aleksandropolis, przy granicy z Turcją. Grecki minister ds. kryzysu klimatycznego i obrony cywilnej Wasilis Kikilias powiedział, że służby i wolontariusze prowadzą "intensywną walkę" z ogniem - podała agencja AP.
20.08.2023

Rotterdam: rekordowe 8 ton kokainy w kontenerze

Holenderscy celnicy pobili rekord, przechwytując 8 ton kokainy ukrytej w kontenerze na pokładzie jednego ze statków.
20.08.2023

Armia USA otrzyma do dyspozycji port w Finlandii

Fińsko-amerykańskie porozumienie DCA wzmocni, w ramach NATO, zdolności odstraszania i obrony, tak w czasie pokoju, jak i w kryzysie – powiedział dowódca fińskich sił zbrojnych, gen. Timo Kivinen. Zakłada się, że armia USA otrzyma do dyspozycji jedno z fińskich lotnisk oraz port morski.
19.08.2023

Eksplozja w tureckim porcie Derince. Pył zbożowy powodem katastrofy

W tureckim porcie Derince nad Morzem Marmara doszło do groźnej eksplozji, która spowodowała znaczne zniszczenia w strefie załadunku zboża na statki. Burmistrz miasta Kocaeli, Tahir Buyukakyn, potwierdził, że eksplozja uszkodziła aż 13 z 16 elewatorów zbożowych, a 12 osób zostało rannych w wyniku tego zdarzenia.
07.08.2023

Włoska fregata pierwszy raz w Świnoujściu. Spotkanie marynarskich kadr dowódczych

Fregata typu Carlo Bergamini ITS Antonio Marceglia (F 597) jest drugim okrętem Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) wykonującym zadanie wspierania obrony przeciwlotniczej polskiego wybrzeża. W ubiegłym tygodniu pierwszy raz weszła do Portu Wojennego Świnoujście, gdzie spędziła kilka dni, co pozwoliło jej oficerom i marynarzom zaznajomić się z tym miejscem oraz poznać stacjonującą tam 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża.
07.08.2023

Kolejny port nad Morzem Czarnym pod ostrzałem. Tym razem jest to... leżący w Rosji Noworosyjsk

Użytkownicy mediów społecznościowych z Rosji poinformowali w piątek rano, że słyszeli eksplozje i strzały w pobliżu rosyjskiego portu Noworosyjsk nad Morzem Czarnym. Sugeruje się ukraiński atak, mogący być odpowiedzią na podobne, prowadzone przez Rosję i wymierzone w porty Ukrainy.
04.08.2023

Po ataku na port Izmaił rosyjskie drony miały latać nad domami w rumuńskiej miejscowości - resort obrony zaprzecza

Po ataku rosyjskich dronów na ukraiński port Izmaił, bezzałogowce przeleciały nad domami mieszkańców przygranicznej rumuńskiej miejscowości Ceatalchioi - przekazał w wypowiedzi dla portalu Digi24 szef lokalnych władz Tudor Cernega. Rumuńskie ministerstwo obrony zaprzeczyło tej informacji.
03.08.2023

Minister Gróbarczyk prostuje informacje o pogłębieniu rzeki Elbląg

Informacja o tym, że rząd zleci pogłębienie rzeki Elbląg do portu w tym mieście, była nadinterpretacją moich słów, powiedział PAP w czwartek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, odnosząc się do publikacji "Dziennika Gazeta Prawna".
03.08.2023

W rosyjskim ostrzale portu Izmaił zniszczono niemal 40 tys. ton zboża

W rosyjskim ostrzale portu Izmaił nad Dunajem, dokonanym w nocy z wtorku na środę, zniszczono niemal 40 tys. ton zboża; była to żywność, która miała trafić do odbiorców w państwach afrykańskich, a także w Izraelu i Chinach - poinformował na Facebooku minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
02.08.2023

Działalność portu Izmaił została zawieszona po rosyjskim ataku

Działalność naddunajskiego portu Izmaił na Ukrainie została zawieszona po ataku przy użyciu dronów, jakiego Rosja dokonała w nocy z wtorku na środę, podała agencja Reutera powołując się na źródła.
02.08.2023

Port Izmaił nad Dunajem ze zniszczeniami po rosyjskim ataku rakietowym

Rosyjski atak przy użyciu dronów w nocy z wtorku na środę spowodował zniszczenia w infrastrukturze w naddunajskim porcie Izmaił na Ukrainie, oświadczyły władze ukraińskie.
02.08.2023

Zdaniem łotewskich władz eksport ukraińskiej żywności przez Bałtyk byłby niełatwy, ale pozostaje możliwy

Eksport ukraińskiego zboża do krajów trzecich przez korytarz bałtycki nie jest łatwym zadaniem i wiąże się z wyzwaniami logistycznymi, ale wykorzystanie łotewskich portów w tym celu jest możliwe, ocenił minister rolnictwa Łotwy Didzis Szmits.
01.08.2023

Gróbarczyk: Musimy sprawdzić, czy rozbudowa portu w Świnoujściu jest zgodna z normami środowiskowymi

Musimy sprawdzić, czy rozbudowa portu w Świnoujściu jest zgodna z normami środowiskowymi, mówił we wtorek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk w Polskim Radiu 24. W jego ocenie nasze porty "świetnie" się rozwijają, a Świnoujście będzie konkurencją dla Hamburga.
01.08.2023

Rząd planuje przyjąć plan zagospodarowania dla portu morskiego w Helu

W czwartym kwartale br. rząd planuje przyjąć plan zagospodarowania i użytkowania obszarów morskich na terenie portu morskiego w Helu - wynika z informacji opublikowanej w wykazie prac legislacyjnych rządu.
27.07.2023

Terminal instalacyjny Orlenu. Już w sierpniu poznamy generalnego wykonawcę!

Przygotowania terenu dla terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu zbliżają się do finalnego etapu. Niebawem, bo już w sierpniu, rozstrzygnięty zostanie przetarg na generalnego wykonawcę tej znaczącej inwestycji. Port, który planuje rozpocząć działalność w 2025 r., zyska kluczowe znaczenie dla ambitnych projektów MFW, takich jak Baltic Power.
27.07.2023

Kolejny rosyjski atak na Odessę, zginęła jedna osoba, 18 rannych (TEMAT AKTUALIZOWANY)

Rosja przeprowadziła kolejny nocny atak na Odessę na południu Ukrainy, zabijając jedną osobę i raniąc 18, w tym dzieci, oraz niszcząc infrastrukturę mieszkalną i religijną - poinformowały w niedzielę nad ranem władze obwodowe.
23.07.2023

Amsterdam zakazuje wpływania do centrum miasta dużych statków wycieczkowych

Rada miasta holenderskiego Amsterdamu uchwaliła zakaz wpływania do centrum miasta dużych statków wycieczkowych. Samorządowcy argumentują, że ma to doprowadzić do zmniejszenia liczby turystów a także ograniczyć zanieczyszczenia. To kolejna decyzja, której celem jest walka z masową turystyką w stolicy Holandii.
21.07.2023

Ukraina uzna jednostki nawodne zmierzające do rosyjskich portów jako przewożące ładunki wojskowe

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że wszystkie jednostki płynące na Morzu Czarnym w kierunku morskich portów Rosji, tak statki jak i okręty mogą być od piątku traktowane jako przewożące ładunki przeznaczone do celów wojskowych.
20.07.2023

W trakcie ostrzału portu w Odessie Rosjanie uszkodzili budynek konsulatu Chin

Budynek konsulatu generalnego Chin w Odessie został uszkodzony w wyniku rosyjskiego ostrzału przeprowadzonego w nocy ze środy na czwartek przy użyciu pocisków rakietowych i dronów, poinformował w czwartek szef obwodu odeskiego Ołeh Kiper.
20.07.2023

Kolejny nocny atak na ukraińskie miasta. Rosjanie użyli m.in. Kalibrów i Iskanderów

Po północny, 20 lipca br. siły rosyjskie ponownie zaatakowały południowe regiony Ukrainy. Rakiety spadły na Odessę i Mikołajów. W sumie wystrzelono 38 pocisków, w tym 19 pocisków manewrujących i 19 dronów kamikadze.
20.07.2023

Rosyjski atak na Odessę drugą noc z rzędu

Wojska rosyjskie dokonały w nocy z wtorku na środę, drugą noc z rzędu, ataków rakietowych na Odessę. Władze wezwały mieszkańców do pozostawania w schronach. Poinformowano, że obrona przeciwlotnicza odparła ataki.
19.07.2023

W rosyjskich atakach na Odessę uszkodzona infrastruktura portowa, obrona strąciła sześć rakiet Kalibr

Infrastruktura portu w Odessie, na południu Ukrainy, została uszkodzona w wyniku ostrzałów przeprowadzonych przez siły rosyjskie z użyciem pocisków rakietowych i dronów; ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła sześć pocisków manewrujących Kalibr - powiadomili we wtorek przedstawiciele Sił Zbrojnych Ukrainy.
18.07.2023

Pierwszy w pełni elektryczny holownik w Kanadzie przybywa do Vancouver

Spółka HaiSea Marine świętowała w tym tygodniu przybycie do miejsca przeznaczenia, świętowała przybycie pierwszego na świecie w pełni elektrycznego holownika, który po raz pierwszy przepłynął pod mostem Lions Gate, zmierzając do kanadyjskiego portu w Vancouver.
17.07.2023

Statki zderzyły się w porcie, przewróciły portowe urządzenia

Do zderzenia dwóch jednostek doszło w porcie Cai Mep w południowym Wietnamie. Manewrujący kontenerowiec uderzył w zacumowany masowiec, a ten z kolei przewrócił w portowe urządzenia przeładunkowe.
14.07.2023

Rekordowe 10 ton kokainy zatrzymano w porcie w Hamburgu

To rekordowe znalezisko jest uderzeniem w międzynarodową mafię narkotykową i sukcesem służb celnych. Wartość 10 ton kokainy to ok. 500 mln euro, pisze w piątek portal dziennika „Bild”.
14.07.2023

Ministerstwo Infrastruktury dementuje doniesienia o rezygnacji z rozbudowy portu w Ustce

Ministerstwo Infrastruktury udostępniło na Twitterze informację zaprzeczającą medialnym doniesieniom, jakoby całkowicie zrezygnowało z przebudowy usteckiego portu.
14.07.2023

Gróbarczyk: terminal kontenerowy w Świnoujściu zabezpieczy przeładunki Europy Centralnej i Południowej

Budowa Głębokowodnego Terminala Kontenerowego w Świnoujściu pod kątem przeładunkowym zabezpieczy region Europy Centralnej i Południowej, mówił w środę w Studiu PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
12.07.2023

Rekord urzędników celnych z Hongkongu. Takiej konfiskaty jeszcze nie było

Urzędnicy celni w Hongkongu rozbili duży gang przemytniczy działający w ruchliwym terminalu kontenerowym Kwai Tsing. W sumie zajęto towar o szacunkowej wartości rynkowej około 190 milionów dolarów, co jest największym przypadkiem w historii portu pod względem wartości konfiskaty.
07.07.2023

Paraliż dużego japońskiego portu Nagoja. Prawdopodobny atak hakerów

Prawdopodobnie cyberatak z żądaniem okupu był przyczyną paraliżu największego pod względem tonażu ładunków japońskiego portu, w mieście Nagoja w środkowej części kraju - poinformowała w środę agencja Kyodo.
05.07.2023

Ukraina w ciągu roku wyeksportowała prawie 49 milionów ton zbóż

Rzecznik prasowy Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywnościowej, Ukraina wyeksportowała w sezonie marketingowym 2022/2023 (od 1 lipca 2022 do 30 czerwca 2023) 48,996 miliona ton zbóż i roślin strączkowych. Pomimo trwającej wojny z Rosją nastąpił wzrost eksportu, niemniej odczuwalna pozostaje trudność transportu drogą morską.
05.07.2023

Powstanie Zachodnia Obwodnica Szczecina z najdłuższym tunelem pod wodą. Skorzysta port w Policach

W przyszłym roku zostanie złożony wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina – poinformowała w poniedziałek GDDKiA. Obecnie wykonywana jest dokumentacja projektowa. Trasa będzie miała blisko 50 km długości, a w jej ciągu zaplanowano 5-km tunel pod Odrą.
04.07.2023

ORP Kościuszko powróci w czwartek do gdyńskiego portu

Fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko w czwartek powróci do macierzystego Portu Wojennego w Gdyni. Jednostka kończy swoją półroczną misję w ramach Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 – SNMG1.
29.06.2023

Kongres Morski: Morawiecki o Świnoujściu, Witek o potencjale morskim

W porcie w Świnoujściu na przełomie 2024 i 2025 r. rozpocznie pracę pierwszy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych – poinformował premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników 10. Kongresu Morskiego.
27.06.2023

Turecki port sparaliżowany przez zagrożenie minami

Operacje w tureckim porcie Zonguldak zostały wstrzymane z powodu zagrożenia wybuchem min, które prawdopodobnie odkryto przy kadłubie jednego ze statków.
26.06.2023

Senat za poprawkami do noweli ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich

Ograniczenie kompetencji ministra obrony narodowej w kwestii zatopienia statku do sytuacji gdy taki obiekt jest wykorzystywany jako środek ataku terrorystycznego - przewiduje jedna z poprawek przyjętych w czwartek przez Senat do noweli ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich.
23.06.2023

Senat: nowela ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich wraca do komisji

Senat skierował w czwartek ponownie do komisji obrony i praw człowieka nowelę ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich. Senatorowie nie zaproponowali podczas obrad plenarnych nowych poprawek, ale komisje mają się zebrać, by ujednolicić sprawozdanie dotyczące tej ustawy.
22.06.2023

Port Kołobrzeg partnerem Zielonych Stref Inwestycyjnych

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg jest partnerem Zielonych Stref Inwestycyjnych, związanych z odnawialnymi źródłami energii. 27 czerwca w Myśliborzu odbędzie się poświęcona im konferencja.
22.06.2023

Poprawa kolejowego dostępu do portów nad Bałtykiem jednym z tematów posiedzenia Komitetu Sterującego projektu TER

O poprawie kolejowego dostępu do portów nad Bałtykiem dyskutowali uczestnicy warsztatów zorganizowanych podczas posiedzenia Komitetu Sterującego projektu TER, które odbywa się w Gdańsku. Jednym z organizatorów wydarzenia były PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
16.06.2023

Rosja stawia na Arktykę. Jeden z tamtejszych portów otwarty dla zagranicznych statków handlowych

Rosja w dalszym ciągu liczy, że rozwinięcie szlaku morskiego biegnącego wzdłuż jej północnych, arktycznych wybrzeży, pomoże jej rozwinąć handel z Azją i zniwelować skutki zachodnich sankcji. W ostatnim czasie dla potrzeb zagranicznych statków handlowych otwarty został port w Tiksi.
07.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: offshore lokuje się u dużych i małych

Powstająca w Polsce morska energetyka wiatrowa będzie potrzebować wielu zasobów i wykorzysta zarówno te największe porty, jak i te małe, a pewnie sięgnie także za granicę. O wykorzystaniu polskich portów dla offshore rozmawiali uczestnicy jednego z paneli dyskusyjnych podczas drugiego dnia Kongresu Polskie Porty 2030.
04.06.2023

Białoruś chce wykorzystać port w Murmańsku

04.06.2023

Ukraińska armia ostrzelała port w okupowanym Berdiańsku, statki uciekają

Armia ukraińska ostrzelała pozycje wojsk rosyjskich w porcie w okupowanym Berdiańsku na południu Ukrainy, z portu wypływają statki - podał w piątek portal Ukraińska Prawda. Portal powołał się m.in. na informacje od urzędników lojalnych wobec władz ukraińskich.
02.06.2023

Wyspy Owcze ograniczą rosyjskim statkom dostęp do swoich portów

Rząd Wysp Owczych ogłosił w czwartek po długich dyskusjach decyzję o ograniczeniu dostępu do swoich portów rosyjskim statkom. Nie zerwano całkowicie współpracy z Rosją, obawiając się negatywnych skutków gospodarczych.
01.06.2023

ONZ: tylko 33 statki wypłynęły w maju z ukraińskich portów, o połowę mniej niż w kwietniu

Tylko 33 statki wypłynęły w maju z ukraińskich portów, to o połowę mniej niż w kwietniu - poinformował w czwartek na konferencji prasowej rzecznik ONZ Stephane Dujarric. Dodał, że ONZ jest zaniepokojona spowolnieniem działań w ramach umowy zbożowej zawartej pośrednio między Rosją a Ukrainą.
01.06.2023

W 2024 roku rozpoczną się pierwsze polskie wykopaliska w Indiach. Celem jest starożytny port międzykontynentalny

Starożytny międzykontynentalny port przeładunkowy, zapewne dawne Muziris w dzisiejszych Indiach, z którego wysyłano statkami produkty do Europy przez m.in. Egipt już ponad 2 tys. lat temu, będzie celem prac polskich archeologów. Badania ruszą w marcu przyszłego roku.
31.05.2023

Niszczyciel rakietowy Caio Duilio wejdzie do Portu Świnoujście

Po niemal tygodniowym pobycie w morzu, wykonując zadania statutowe, ponownie do polskiego portu wejdzie włoski okręt, który dwa tygodnie temu przybył na polskie wody terytorialne, aby wspierać ochronę polskiego wybrzeża i zwalczać zagrożenia z powietrza.
30.05.2023

Premier w Porcie Gdynia o zbożu i rolnikach

W poniedziałek 22 maja w Porcie Gdynia pojawiła się delegacja rządowa z premierem Mateuszem Morawieckim na czele.
22.05.2023

Premier: w ciągu ostatnich lat zrealizowano wiele inwestycji w gospodarce morskiej

W ciągu ostatnich lat udało się zrealizować wiele inwestycji w gospodarce morskiej - powiedział w poniedziałek podczas otwarcia Konwentu Morskiego w Gdańsku premier Mateusz Morawiecki. Wymienił m.in. rozbudowę portów w Gdańsku i Gdyni, czy pogłębienie toru wodnego do Szczecina.
22.05.2023

Gróbarczyk: polskie porty mogą miesięcznie przeładować ok. 1 mln ton zboża i innych produktów rolnych

Zdolności przeładunkowe polskich portów dot. zboża i innych produktów rolnych to około 1 mln ton miesięcznie - poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Gdyni wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
22.05.2023

Nowe urządzenia w Porcie Gdańsk to mniej zanieczyszczeń

Aby ograniczyć ilość wykonywanych czynności przeładunkowych spółka Port Gdański Eksploatacja zakupiła nowe urządzenia przeładunkowe, znacznie wydajniejsze od tych, które pracowały wcześniej. Część z nich już pracuje na nabrzeżach, razem z kurtynami wodnymi oraz armatkami generującymi mgłę i zmniejszającymi zapylenie.
21.05.2023

Holenderskie i brazylijskie porty łączą siły w kierunku zielonego wodoru

Port Rotterdam i brazylijski Pecém podpisały umowę o współpracy w zakresie projektów offshore wind oraz produkcji zielonego wodoru.
21.05.2023

Władywostok staje się po 163 latach ponownie portem tranzytowym dla chińskiego handlu krajowego

Po zgodzie Moskwy chińskie władze zatwierdziły port we Władywostoku jako transgraniczny port tranzytowy dla chińskiego handlu krajowego, informuje chiński "Global Times" . Część analityków wskazuje, że jest to "dywidenda" dla Chin od Rosji w zawiązku z wojną na Ukrainie.
19.05.2023

Szefowa komisji obrony w Bundestagu krytykuje wejście chińskiej firmy Cosco do portu w Hamburgu

W ubiegłym tygodniu poinformowano, że po miesiącach sporu chińska państwowa firma Cosco może przejąć udziały w hamburskim terminalu kontenerowym Tollerort. Przewodnicząca Komisji Obrony Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann w rozmowie ze stacją NDR skrytykowała tę decyzję.
17.05.2023

Zakończył się pierwszy etap prac przy rozbudowie portu jachtowego na Górkach Zachodnich

Zakończył się pierwszy etap prac przy rozbudowie portu jachtowego na Górkach Zachodnich. Po przebudowie liczba miejsc do cumowania zwiększyła się do 186. Piknik z okazji otwarcia inwestycji wartej 19 mln zł odbędzie się w sobotę, 20 maja.
17.05.2023

Grupa Azoty rozbuduje port w Policach, by importować zielone surowce spoza UE

Port w Policach docelowo będzie służył do importu surowców dla całej Grupy Azoty takich jak np. zielony amoniak spoza UE oraz do eksportu jej produktów – powiedział PAP prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc. Spółka prowadzi rozmowy z PKN Orlen ws. budowy kolejnych zbiorników w porcie – poinformował.
14.05.2023

Gróbarczyk: rzekę Elbląg musimy pogłębić do końca roku; jest jeszcze czas na negocjacje

Do końca roku musimy zrobić pogłębienie rzeki Elbląg, dojście do Zalewu Wiślanego i pogłębienie całego Zalewu Wiślanego, więc mamy jeszcze czas na negocjacje – powiedział w poniedziałek w radiu RMF24 wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, odnosząc się do sporu z samorządem.
08.05.2023

Port w Antwerpii stanie się cyfrowy. Oficjalnie uruchomiono sieć dronów raportujących "na żywo" jego pracę

Sześć autonomicznych dronów będzie wykonywać codzienne loty w rejonie portu w Antwerpii, co jest pierwszą tego typu inicjatywą na świecie, która w istotny sposób przyczyni się do ogólnego bezpieczeństwa złożonego środowiska portowego. Uruchomiona dzisiaj sieć „D-Hive drone-in-a-box” jest wynikiem partnerstwa między Portem Antwerpia-Brugia, DroneMatrix, SkeyDrone i Proximus.
05.05.2023

Od początku roku zatrzymano ponad sto osób podczas próby wydobycia narkotyków z kontenerów w porcie w Rotterdamie

W bieżącym roku w rotterdamskim porcie zatrzymano już przeszło sto osób, przy próbie zabrania narkotyków znajdujących się w kontenerach, które przypłynęły do Niderlandów, informuje prokuratura. Funkcjonariusze zatrzymują nawet 14-letnie dzieci, które są zatrudniane w tym celu przez narkotykowe mafie.
03.05.2023

Lewica chce budowy agroportu w Gdańsku

Podczas konwencji partyjnej liderzy Lewicy przedstawili m.in. swoje propozycje dotyczące problemów z ukraińskim zbożem w Polsce i ze sprzedażą produktów rolnych. Jednym z ich postulatów jest budowa agroportu w Gdańsku.
22.04.2023

Dla Litwy eksport ukraińskiego zboża przez Kłajpedę to wielka szansa

W środę minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis oświadczył, że Litwa powinna wykorzystać okazję i po dokonaniu pewnych inwestycji eksportować więcej ukraińskiego zboża przez Kłajpedę. Szef resortu nazwał eksport ukraińskiego zboża przez Kłajpedę "wielką szansą".
19.04.2023

Duda: Mierzeja Wiślana ma strategiczne znaczenie dla obrony terytorium i granic Rzeczypospolitej

Rejon Mierzei Wiślanej ma strategiczne znaczenie dla obrony granic i terytorium Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda, który obserwował we wtorek przy przekopie Mierzei ćwiczenia Zalew-23.
18.04.2023

Zmiana granicy portu w Kamieniu Pomorskim ma umożliwić jego przebudowę

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia dotyczący zmiany przebiegu granicy portu morskiego w Kamieniu Pomorskim w woj. zachodniopomorskim. Zmiana ma umożliwić m.in. planowaną przebudowę portu w tej miejscowości, leżącej nad Zalewem Kamieńskim. Ma to wpłynąć na jej ożywienie gospodarcze.
17.04.2023

Wiceszef MKiŚ: 70 proc. drewna przeładowywanych w naszych portach przyjeżdża do Polski

70 proc. drewna, które jest przeładowywane w naszych portach, to jest drewno, które do Polski przyjeżdża, a nie wyjeżdża - podkreślił w piątek w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Dodał, że ponad 96 proc. drewna z Lasów Państwowych jest sprzedawane polskim firmom.
15.04.2023

Minister rolnictwa: mam nadzieję, że wykorzystamy potencjał portu w Świnoujściu do eksportu zboża

Mam nadzieję, że wykorzystamy potencjał portu w Świnoujściu do eksportu zboża; tu są duże magazyny, które nie są do końca obciążone - mówił w czwartek w Szczecinie minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Zadeklarował wyeksportowanie 4 mln ton zboża z Polski.
13.04.2023

Port w Tallinie wypłaci dywidendę z zysków

Port w Tallinie wypłaci dywidendę z 75% zysków uzyskanych w poprzednim roku obrotowym. Wysokość dywidendy to 7,3 centa za akcję.
12.04.2023

Właściciel portu w Murmańsku najbogatszym Rosjaninem

Andriej Mielniczenko, rosyjski oligarcha i właściciel wielu firm i przedsiębiorstw, w tym portu morskiego w Murmańsku, wysunął się na czoło listy najbogatszych Rosjan.
06.04.2023

Gróbarczyk: w ciągu 6-7 lat Świnoujście będzie poważną konkurencją dla Hamburga

Dzięki budowie m.in. portu kontenerowego i nowego podejścia port w Świnoujściu w ciągu 6-7 lat będzie poważną konkurencją dla Hamburga - ocenił w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. W ramach rozwoju tego portu do 2029 r. ma być wydane ponad 10 mld zł.
01.04.2023

Zboże będzie priorytetem PKP i w portach

W logistyce zboże będzie priorytetem - zarówno na PKP, jak i w portach - wskazał w czwartek Programie I Polskiego Radia wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Poszukujemy też intensywnie rynków zbytu, głównie w krajach afrykańskich, może nawet łącząc sprzedaż z pomocą humanitarną - dodał.
30.03.2023

Akcja w porcie. Udaremniono przemyt kokainy za 20 mln dolarów

Władze peruwiańskie poinformowały w poniedziałek, że przejęły w piątek ponad 2 tony kokainy w największym porcie Peru, El Callao, na obrzeżach stolicy Limy, która miała trafić do Turcji szlakiem morskim.
28.03.2023

Śliwka: Elbląg jako czwarty polski port morski najlepszą możliwą opcją

Port w Elblągu może mieć strategiczne znaczenie dla gospodarki narodowej i być czwartym polskim portem morskim - ocenił w sobotę na antenie Radia Olsztyn wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka.
25.03.2023

Maersk otworzył trasę kontenerową na Ukrainę przez rumuńskie porty

Maersk otworzył trasę kontenerową na Ukrainę przez rumuński port w Konstancy. To ważne wsparcie dla przewozu towarów z i do Ukrainy, ograniczonego przez trwającą wojnę. Wykorzystuje przy tym nie tylko możliwości przeładunkowe w Rumunii, ale też szansa na rozwój transportu rzecznego.
24.03.2023

W Basenie Kaszubskim Portu Szczecin powstają nowe nabrzeża

"Poprawa dostępu do Portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego” to jeden z flagowych projektów inwestycyjnych realizowanych przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA w porcie Szczecin. Jego celem jest zwiększenie możliwości portu w zakresie obsługi ładunków drobnicowych i masowych. Założeniem projektu jest także podniesienie konkurencyjności portu w Szczecinie poprzez zwiększenie dostępu dla morskich statków handlowych o większym tonażu niż obecnie.
22.03.2023

Pekin zwiększa wpływy na Pacyfiku. Chińska firma wygrała przetarg na przebudowę portu na Wyspach Salomona

Władze Wysp Salomona podały że państwowa chińska firma wygrała przetarg China Civil Engineering Construction Company (CCECC) na przebudowę międzynarodowego portu w Honiarze, stolicy kraju. Według komentatorów Pekin poszerza swoje wpływy na Pacyfiku, co niepokoi USA i ich sojuszników.
22.03.2023

Transport Week 2023. Bałtyckie porty w trybie zmian

Podczas tegorocznej konferencji Transport Week pod lupę wzięte zostały porty zmiany, które je czekają w najbliższym czasie. Nowe środowiskowe regulacje już czekają, a zarządzający portami i terminalami muszą odnaleźć się w gąszczu przepisów.
21.03.2023

Grupa OT Logistics sfinalizowała sprzedaż akcji chorwackiego portu Luka Rijeka

OT Logistics S.A. sprzedała spółce Port Acquisitions wszystkie posiadane akcje Luka Rijeka za 26,3 mln euro. Część środków z transakcji spółka przeznaczy na spłatę zobowiązań z tytułu obligacji.
19.03.2023

Ukraina chce automatycznego przedłużania umowy zbożowej o 120 dni

Władze w Kijowie nalegają, by umowa zbożowa regulująca eksport zboża ukraińskiego przez porty nad Morzem Czarnym była bezterminowa i przedłużana automatycznie o 120 dni - oznajmił w piątek premier Denys Szmyhal. Dodał, że Ukraina może zwiększyć eksport nawet dwukrotnie. Obecnie obowiązująca umowa wygasa w sobotę.
17.03.2023

Do Portu Szczecin mogą wpływać statki z coraz większym zanurzeniem

Pierwszy raz w historii Portu Szczecin pływał po nim statek z zanurzeniem 9,74 metrów. Do tej pory największym dozwolonym zanurzeniem było 9,15 metrów. Dowodzi to zdolności przyjmowania coraz większych jednostek przez infrastrukturę portową.
16.03.2023

Gdańsk. Haszysz i psychotropy o wartości 34 mln zł ujawnione podczas kontroli kontenerów

Funkcjonariusze Pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykryli w kontenerze, który przypłynął na statku do gdańskiego portu, przemyt narkotyków i środków psychotropowych. W kartonach z ubraniami znajdowało się prawie 400 kg haszyszu i 11 tys. opakować tabletek psychoaktywnych. Wartość zatrzymanego towaru to ponad 34 mln zł.
16.03.2023

Redukcja emisji CO2 staje się istotna w działaniach infrastruktury portowej

Działania związane z operacjami przeładunkowymi stanowią jeden z powodów wysokiej emisji CO2 do atmosfery. Aby zachęcić do jej redukcji podczas operacjach lądowych i nowe przepisy stanowe, Port Oakland w Kalifornii zatwierdził rozporządzenie środowiskowe wymagające od operatorów opracowania planów zerowej emisji.
14.03.2023

Duński Port Esbjerg nie zwalnia tempa. Buduje magazyn dla projektu Viking-Link

Port Esbjerg jest jednym z czołowych portów w Europie obsługujących projekty związane z transformacją energetyczną. Niedawno władze zapowiadała dalszą ekspansję i rozwój infrastruktury morskiej. Tym razem na terenie portu powstanie magazyn elementów dla projektu interkonektora Viking-Link.
13.03.2023

Port Kołobrzeg wchodzi w nowy etap rozbudowy

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg Sp. z o.o. dokonał zakupu oraz montażu wagi kolejowej, która została zainstalowana oraz uruchomiona na terenie Portu Handlowego w dniu 7 marca 2023 r. Inwestycja pozwoli na poszerzenie oferty oraz podniesienie poziomu usług świadczonych dla kontrahentów portu.
10.03.2023

Szpiegowska afera w Hamburgu. Dźwigi z Chin mają służyć do zbierania danych

Amerykańskie organy bezpieczeństwa ostrzegły, że chińskie dźwigi kontenerowe są wyposażone w zaawansowane czujniki, które mogą zbierać w portach wrażliwe dane, w tym dane o sprzęcie wojskowym.
08.03.2023

Everfuel i Greenstat czynią kolejny krok w stronę zielonego wodoru w norweskim porcie

Za pośrednictwem spółki projektowej Everfuel Greenstat Production 1 AS, duńska spółka paliw wodorowych Everfuel i norweska spółka energetyczna Greenstat podpisały umowę z norweskim producentem Elkem na długoterminową dzierżawę gruntów w strefie przemysłowej Fiskaa w Kristiansand, Norwegia, w celu budowy hubu wodorowego.
06.03.2023

Przekręty na morskich szlakach. Rosji (nie tylko) halsowanie między sankcjami

Rosja omijała sankcje, stosując proste chwyty z przeładunkiem towarów na morzu lub w porcie, lub wykorzystując zmiany bandery lub armatora. A pomagają jej armatorzy wielu państw, pływający pod wygodnymi banderami. A także wiele państw, które nie włączyły się w ogóle w proces ograniczenia handlu z Rosją. Wiele państw i firm wykorzystało ten moment do robienia na wojnie biznesu.
05.03.2023

Brazylia udostępnia swoje porty irańskim okrętom. Izrael protestuje

Izraelskie władze skrytykowały rząd Brazylii za przyznaniu miejsca do cumowania dwóm irańskim okrętom wojennym, pomimo sankcji nakładanych na ten kraj. Wezwały rząd prezydenta Luiza Inacio Luli da Silvy do ich odesłania.
03.03.2023

Nowy dźwig mobilny w HES Gdynia [WIDEO]

19 lutego do terminalu HES Gdynia Bulk Terminal zawinęła specjalistyczna jednostka Aura – statek typu Heavy Lift Vessel. Z pokładu statku samodzielnie zjechał nowy dźwig mobilny Liebherr LHM 550.
28.02.2023

C. Hartwig Gdynia z nową suwnicą do przeładunków stali i modernizacją infrastruktury

C. Hartwig Gdynia wzbogacił się o suwnicę do rozładunku i załadunku stali. Został również zmodernizowany należący do firmy plac przeładunkowy. Dzięki temu 10-krotnie wzrosły możliwości składowe, a co za tym idzie znacząco podniosła się efektywność procesu obsługi magazynowej. Będzie to wykorzystywane podczas prac prowadzonych w Porcie Gdynia.
28.02.2023

Orlen planuje nakłady inwestycyjne na poziomie 36,2 mld zł. Na liście terminal morski w Gdańsku i morska farma wiatrowa

Grupa Orlen planuje na 2023 r. nakłady inwestycyjne w wysokości 36,2 mld zł, najwięcej - ok. 9 mld zł w segmencie rafineryjnym – wynika z opublikowanych w piątek przez spółkę prognoz na bieżący rok.
26.02.2023

Ustka stawia na rozwiązania OZE

Radni miasta leżącego u ujścia Słupi wychodzącej do Morza Bałtyckiego podjęli uchwałę o przystąpieniu Ustki do Słupskiego Klastra Bioenergetycznego.
23.02.2023

Ukraiński ostrzał magazynów amunicji w okupowanym Mariupolu

Portal Ukraińska Prawda informuje, że w środę rano wojska ukraińskie przeprowadziły udany ostrzał rosyjskiego magazynu amunicji w okupowanym Mariupolu.
22.02.2023

W środę Baltic Hub udostępni dodatkowe okna obsługi ciężarówek poza godzinami ewakuacji

Teren Baltic Hub w Gdańsku zostanie w środę ewakuowany ze względu na planowaną neutralizację niewybuchu. W godz. 5-15 wstrzymany będzie ruch bramowy. W pozostałych godz. zostaną udostępnione dodatkowe okna, aby zapewnić obsługę jak największej liczby ciężarówek - poinformowała spółka.
21.02.2023

Konferencja na rzecz odbudowy Ukrainy przez przedsiębiorstwa z Polski i UE

Gryficki Klaster Energii wspólnie z Polsko - Ukraińsko Izbą Gospodarczą zaprasza do udziału w Konferencji na rzecz odbudowy Ukrainy przez przedsiębiorstwa z Polski i UE.
21.02.2023

Niemcy zabezpieczają finansowanie dla dwóch jednostek FSRU

Norweski armator Höegh LNG podpisał z grupą banków nową umowę kredytową na refinansowanie dwóch jednostek pływających do magazynowania i regazyfikacji (ang. Floating Storage Regasification Unit). Terminale zostały wyczarterowane przez rząd niemiecki w związku z kryzysem gazowym u naszych sąsiadów.
20.02.2023

Rosja planuje bazę marynarki w Sudanie

Ministrowi Spraw Zagranicznych Rosji Siergiejowi Ławrowowi udało się uzyskać od władz Sudanu pozwolenie na utworzenie bazy rosyjskiej marynarki wojennej w Port Sudan nad Morzem Czerwonym.
18.02.2023

MAR Marine rozszerza możliwości pogłębiania dna dzięki nowej jednostce od Damen

Grupa Damen Shipyards dostarczyła pogłębiarkę Cutter Suction Dredger CSD500 do kontrahenta ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, firmy MAR Marine & Building Contractor L.L.C., . Pogłębiarka została wysłana z Damen Dredging w Holandii do Dubaju. W swoim pierwszym projekcie jednostka zostanie wykorzystana w projekcie rozbudowy portu Al Hamriyah.
16.02.2023

Strajkują porty i terminale w Finlandii

Wskutek rozpoczętego w środę rano protestu pracowników portów morskich i terminali przeładunkowych, a także w branży transportu ciężkiego wstrzymany został niemal całkowicie fiński handel zagraniczny. Związkowcy domagają się podwyżek płac.
15.02.2023

Zmiana struktury ładunków obsługiwanych przez Port Kołobrzeg w wyniku sytuacji geopolitycznej

Sytuacja geopolityczna wynikająca z działań wojennych na terenie Ukrainy miała ogromny wpływ na strukturę ładunków obsługiwanych w kołobrzeskim porcie w 2022 roku.
14.02.2023

Prezydent: komunikacja i transport to fundament bezpieczeństwa regionu

Kwestie komunikacji i transportu są fundamentalne dla bezpieczeństwa mieszkańców poszczególnych krajów oraz całego regionu - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda. Zwrócił ponadto uwagę, że dobrze rozwinięta infrastruktura wpływa na rozwój gospodarczy.
14.02.2023

Porty Ameryki Południowej i polski udział w transporcie morskim. Analiza aktualnej sytuacji portowo-żeglugowej w regionie

Ameryka Południowa to ważny kontynent z punktu widzenia międzynarodowej wymiany handlowej i transportu morskiego. W regionie mieszka około 430 mln ludzi, co zapewnia duże zaplecze rynkowe i spore dalsze możliwości rozwoju gospodarczego tego kontynentu i jego społeczności. Obecnie jest to region przede wszystkim eksportu wielu surowców naturalnych, ale także produktów rolnych i spożywczych. Import to z kolei przede wszystkim dobra konsumpcyjne, ale również często ładunki inwestycyjne.
14.02.2023

Port Gdynia. 2022 wymagał elastyczności [WIDEO]

2022 rok był kolejnym z rzędu zakończonym rekordem przeładunków w Porcie Gdynia. Był to jednak kolejny okres, w którym zarówno Zarząd Morskiego Portu Gdynia, jak i działający w porcie operatorzy musieli wykazać się elastycznością i szybko dostosować do zmieniających się warunków na rynku.
12.02.2023

Grimaldi kupuje udziały w terminalu Portu Amsterdam

Włoska firma żeglugowa, Grimaldi Group, poprzez swoją spółkę zależną Amsterdam Multipurpose Terminal (AMT), pozyskała aktywa strategiczne oraz 20-letnią koncesję w obrębie portu Amsterdam.
10.02.2023

Port Tallinn nawiązuje współpracę z Utilitas Wind w sprawie offshore wind

Przedstawiciele Portu Tallinn oraz spółki Utilitas Wind nawiązali współpracę w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.
10.02.2023

W porcie w Iskenderun, leżącym na terenie dotkniętym trzęsieniem ziemi, drugi dzień trwa pożar

W porcie w Iskenderun, leżącym na terenie dotkniętym trzęsieniem ziemi, drugi dzień trwa pożar
07.02.2023

Port Gdańsk: W 2023 roku zapowiadają się kolejne rekordy przeładunków

Po kolejnym z rzędu roku z rekordem przeładunków Zarząd Morskiego Portu Gdańsk szacuje, że i 2023 rok zakończy się kolejnym historycznym wynikiem – według portu będzie to ok. 78-80 mln ton ładunków.
06.02.2023

[WIDEO] Duży pożar w tureckim porcie Iskenderun

W śródziemnomorskim porcie Iskenderun w południowej Turcji wybuchł w poniedziałek duży pożar - podała agencja Reuters, powołując się na świadków, którzy twierdzili, że wysoko w powietrzu unosiła się chmura czarnego dymu.
06.02.2023

Szwedzka armia rozlokowała w porcie w Goeteborgu system obrony powietrznej Patriot

Żołnierze szwedzcy dziś po raz pierwszy rozlokowali rakietowy system obrony powietrznej Patriot poza bazą wojskową. Instalacje umieszczono w porcie w Goeteborgu. Jak wskazali przedstawiciele sił zbrojnych jest to strategiczne miejsce, dokąd przypływają statki zaopatrujące w towary i paliwa Szwecję oraz Finlandię.
06.02.2023

Rumunia pomogła wyeksportować w ubiegłym roku 12 mln ton zbóż z Ukrainy

Z pomocą rumuńskiej infrastruktury udało się z Ukrainiy wyekspediować w 2022 roku ponad 12 mln ton zbóż, pomimo toczącej się wojny. Jednocześnie, jak podały w czwartek organizacje rolnicze, wraz z masowym napływem towarów rolnych z Ukrainy rumuńscy plantatorzy zostali zmuszeni do magazynowania swoich plonów.
02.02.2023

Polska stała się portem zastępczym i hubem logistycznym dla Ukrainy

Zdaniem ekspertów rosnące przeładunki pozwalają mówić o ubiegłym roku jako bardzo udanym dla polskich portów i rekordowych wynikach przeładunków. To dobra wiadomość dla zachodniopomorskiej gospodarki, bo oznacza, że sektor morski, mimo obaw ekspertów, obronił się i wykorzystywał swój potencjał.
26.01.2023

Port Gdańsk współpracuje z miastem w kwestii wzmożonego ruchu ciężarówek

Jak informowaliśmy na portalu GospodarkaMorska.pl wcześniej, 11 stycznia 2023 roku miało miejsce spotkanie w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, w którym udział wzięli m. in. urzędnicy miejscy, przedstawiciele Portu Gdańsk, Policji i Straży Miejskiej. Spotkanie miało na celu analizę problemu i wypracowanie rozwiązań, które pomogą zlikwidować zatory generowane przez samochody ciężarowe w tym rejonie. Port Gdańsk przedstawił szczegóły proponowanych rozwiązań.
25.01.2023

[WIDEO] Wyniki przeładunkowe polskich portów w 2022 roku - konferencja

O godzinie 12:00 w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury rozpoczeła się konferencja, na której przedstawione zostały wyniki przeładunkowe polskich portów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki państwa - Portu Gdańsk, Portu Szczecin-Świnoujście, Portu Gdynia.
24.01.2023

Rozpoczyna się zasilanie brzegu morskiego piaskiem z prac na torze wodnym do Portu Gdynia

W ramach prac, prowadzonych przez Urząd Morski w Gdyni na torze wodnym do Portu Gdynia, rozpoczyna się odbudowa plaż w rejonie Gdyni i Gminy Kosakowo. W pierwszej kolejności wzmocnione zostaną odcinki brzegu w Babich Dołach i Mechelinkach, a następnie w Rewie. Zakończenie robót refulacyjnych na plażach najczęściej uczęszczanych przez mieszkańców i turystów oraz na odcinkach, gdzie plaży aktualnie nie ma, planowane jest jeszcze przed wakacjami. Ich harmonogram w dużej mierze zależny jest również od warunków pogodowych.
20.01.2023

Somalijskie siły zbrojne zajęły dawną bazę piratów

Minister Obrony Somalii Abdulkadir Mohamed Nur przekazał, że siły wierne rządowi w Mogadiszu zdobyły miasto portowe Harardhere, okupowane dotąd przez bojowników al-Shabaab. Dostęp do jednego z portów wybrzeża ma istotne znaczenie gospodarcze i polityczne. To również kolejne zwycięstwo od czasu rozpoczęcia w 2022 roku ofensywy przeciw islamistom oraz watażkom.
17.01.2023

Na terenie Portu Gdańsk zostaną zamontowane nowe kamery termowizyjne

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk otrzymał dofinansowanie z budżetu państwa na zakup i montaż kamer termowizyjnych. Kwota dofinansowania to ok. 76 tys. zł. Celem inwestycji jest rozbudowa elektronicznych systemów bezpieczeństwa w obszarze budynku Kapitanatu Portu Gdańsk i zwiększenie możliwości obserwacji wejścia do portu wewnętrznego.
16.01.2023

Ciężarówki powodują problemy w Gdańsku. Port Gdańsk i miasto szukają rozwiązań

Przedstawiciele Portu Gdańsk, miasta Gdańsk i kilku innych zainteresowanych instytucji spotkali się w sprawie pomysłów na zmniejszenie korków na trasach dojazdowych do portu. Pojawiły się pierwsze ustalenia.
12.01.2023

Cosco bliżej porozumienia z portem w Hamburgu

Niemiecka firma logistyczna Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) i chiński operator logistyczny China Ocean Shipping Company, Limited (CSPL, znany też jako COSCO) są bliskie sfinalizowania umowy. Gigant żeglugowy z Chin ma objąć udziały w ramach mniejszościowego pakietu akcji Terminala Kontenerowego Tollerort (CTT) znajdującego się w największym porcie Niemiec.
10.01.2023

Koleje Litewskie rozpoczęły transportowanie węgla do Polski z portu w Kłajpedzie

LTG Cargo, spółka transportu towarowego Grupy Kolei Litewskich (LTG), rozpoczęła transportowanie węgla do Polski z portu w Kłajpedzie. Pierwszy pociąg już wyruszył – informuje w poniedziałek LTG. Zakłada się, że miesięcznie do Polski nową trasą będzie przewożone około 5 tys. ton węgla.
09.01.2023

NIK oceniła portowe spółki

Spółki zarządzające czterema portami morskimi o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej prawidłowo realizowały harmonogramy i plany finansowe w zakresie inwestycji i zarządzania – przekazała we wtorek Najwyższa Izba Kontroli. Plany inwestycyjne wykonane były jednak z opóźnieniami.
03.01.2023

Port w Lizbonie na celowniku hakerów

Jeden z największych europejskich portów padł ofiarą cyberataków. Wykorzystując okres świątecznego rozprężenia przestępcy zablokowali dostęp do jego strony internetowej, grożąc również ujawnieniem poufnych informacji finansowych, jeśli nie otrzymają okupu.
30.12.2022

Port w Nowym Jorku i New Jersey w top największych w USA pod względem przeładunków

Wśród portów o największej ilości przeładunków kontenerowych w Stanach Zjednoczonych króluje teraz znajdujący się na Wschodnim Wybrzeżu. Już czwarty miesiąc z rzędu dzierży tytuł najbardziej ruchliwego.
29.12.2022

Pierwsza dostawa propanu dotarła do gazoportu w Policach [WIDEO]

22 tys. ton propanu do uruchomienia instalacji odwodornienia propanu i produkcji polipropylenu dotarło w czwartek do Morskiego Terminalu Gazowego w Policach w ramach inwestycji Polimery Police. Projekt obejmuje m.in. budowę zintegrowanego kompleksu chemicznego.
22.12.2022

Obsługa portu za jednym kliknięciem

Dla branży portowej dbanie o rozwój infrastruktury przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne to wyzwanie. Naprzeciw temu wychodzi polska firma SeaData Gdynia, oferująca system do interaktywnego zarządzania portem o nazwie CORAL.
22.12.2022

Nabrzeże Indyjskie w Porcie Gdynia przebuduje NDI. Prace ruszą lada moment

Lada moment ruszą pierwsze prace modernizacyjne na Nabrzeżu Indyjskim w Porcie Gdynia. W środę 21 grudnia w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia oficjalnie podpisana została umowa na realizację zadania. Jego wykonawcą będzie znana z różnych projektów hydrotechnicznych w portach spółka NDI.
21.12.2022

W Kołobrzegu modernizują infrastrukturę portową

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg Sp. z o.o. realizuje zadanie pod nazwą „Modernizacja infrastruktury portowej pod potrzeby rozwoju rybołówstwa w Porcie Kołobrzeg”.
20.12.2022

BCT zostaje w Porcie Gdynia na kolejne 30 lat. Umowa podpisana

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, dzierżawcą terenu, na którym znajduje się m.in. terminal kontenerowy BCT w Porcie Gdynia pozostanie spółka BCT. Umowa na 30 lat została sygnowana 19 grudnia na terenie terminala. Nie oznacza to jednak, że nie nastąpią żadne zmiany. BCT dostanie bowiem do dyspozycji więcej terenu.
19.12.2022

Plan zagospodarowania przestrzennego wód portu w Dźwirzynie

Efektywne wykorzystanie wód portowych dla celów społecznych i gospodarczych to jeden z zakładanych efektów projektu rozporządzenia ws. planu zagospodarowania morskich wód wewnętrznych - portu morskiego w Dźwirzynie. Projekt ukazał się w poniedziałek na stronach KPRM.
19.12.2022

Spektakularne przybycie pływającego terminalu do małego portu [WIDEO]

Przy mglistej pogodzie pływający terminal skroplonego gazu ziemnego Neptun wpłynął 17 grudnia do tamtejszego portu przemysłowego. Specjalny statek został odholowany do wejścia do portu przy zachowaniu wysokich środków bezpieczeństwa.
17.12.2022

Prawne aspekty zarządzania odpadami ze statków morskich

Od lipca 2022 roku w polskim porządku prawnym funkcjonuje ustawa z dnia 12 maja 2022 roku o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków morskich. Stanowi ona formę implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/883 z dnia 17 kwietnia 2019 roku w sprawie portowych urządzeń do odbioru odpadów ze statków.
14.12.2022

Luizjana zapowiada projekt rozbudowy portu kosztujący 1,8 mld dolarów

W ramach inwestycji współfinansowanej przez stan Luizjana, port Nowy Orlean i dwóch liderów branży morskiej zbuduje infrastrukturę pod kątem przyjmowania i składowania morskich kontenerów, który znajdzie się przy rzece Missisipi.
13.12.2022

ONZ: Białoruś gotowa pozwolić na tranzyt ukraińskiego zboża do litewskich portów

Władze Białorusi przekazały w piątek, że zgodzą się, bez żadnych wstępnych warunków, na tranzyt przez jej terytorium przeznaczonego na eksport ukraińskiego zboża do portów na Litwie - powiadomił rzecznik ONZ Stephane Dujarric.
09.12.2022

Port w Vancouver testuje paliwa o niskiej i zerowej emisji

W ramach działań mających na celu stopniowe wyeliminowanie paliw i technologii emitujących CO2, zarząd portu w Vancouver testuje różne paliwa i rozwiązania, mające doprowadzić do zeroemisyjności w 2050 roku.
09.12.2022

Do Rostocku dotarł największy komponent dla niemieckiej instalacji bio-LNG

Zajmująca się budową instalacji gazowych firma EnviTec Biogas przejęła zbiornik na skroplony gaz ziemny, który znajdzie się w wyposażeniu dla największej w Niemczech zintegrowanej instalacji bio-LNG.
08.12.2022

Węgry. Szef MSZ: nasze firmy mają od 2026 roku wykorzystywać port w Trieście dla celów eksportowych

Porozumienie warte 45 mln euro umożliwia rozpoczęcie prac, aby od 2026 roku węgierskie firmy mogły eksportować towary z wykorzystaniem części włoskiego portu w Trieście należącej do Węgier - powiedział minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.
07.12.2022

Porty w Belledune i Hamburgu łączą siły w zakresie czystych paliw i zrównoważonej energii

Zarząd kanadyjskiego Portu Belledune podpisał protokół ustaleń (Memorandum of Understanding, MOU) z największym niemieckim portem morskim w Hamburgu, celem współpracy w zakresie wykorzystywania i promowania bezemisyjnych paliw i produktów ekologicznych.
07.12.2022

Wiatr zrzucił kontenery z nabrzeża [WIDEO]

W Keppel Terminal w Singapurze wiatr zrzucił do wody 15 pustych kontenerów.
06.12.2022

MON: w Porcie Gdynia rozładunek pierwszych koreańskich czołgów i armatohaubic

W Gdyni trwa rozładunek pierwszych koreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9, które wkrótce trafią na wyposażenie Wojska Polskiego - poinformowało w poniedziałek wieczorem na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.
05.12.2022

Jak wodór może skutecznie zdekarbonizować sektor morski?

Jak przemysł żeglugowy może zostać zdekarbonizowany dzięki zastosowaniu zielonego wodoru, aby osiągnąć cele zerowej emisji wytyczone przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO)?
02.12.2022

Fregaty NATO wejdą do Gdyni

Już jutro, tj. w piątek 2 grudnia, do Gdyni mają zawinąć dwa imponujące okręty!
01.12.2022

Rekordowe tegoroczne przeładunki w portach w Szczecinie i Świnoujściu

Pod względem przeładunków, ten rok dla portów w Szczecinie i Świnoujściu ma być jeszcze lepszy. Wedle szacunków oba znajdujące się u ujścia Odry porty przeładują ponad 34 miliony ton towarów. Wśród przyczyn wzrostu wskazuje się trwający konflikt na Ukrainie oaz pogłębienie szczecińskiego toru wodnego do 12,5 metra.
30.11.2022

W Baltic Hub w Porcie Gdańsk startuje budowa trzeciego nabrzeża kontenerowego [WIDEO]

Choć pierwsze prace zaczęły się już wcześniej, to 28 listopada 2022 roku oficjalnie ruszyła budowa T3 – trzeciego nabrzeża głębokowodnego w terminalu kontenerowym Baltic Hub w Porcie Gdańsk.
28.11.2022

Otwarto przebudowaną drogę dojazdową do portu morskiego w Wolinie

W piątek 25 listopada otwarto drogę dojazdową do portu, przebudowaną za ponad 5 mln zł. Burmistrz Wolina Ewa Grzybowska określiła to jako największą inwestycję drogową w mieście. To największa jak dotąd inwestycja drogowa w mieście" – powiedziała burmistrz Wolina.
25.11.2022

Wiceszef MAP: propozycja rządu ws. portu w Elblągu aktualna

Rządowa propozycja ws. portu w Elblągu jest nadal aktualna - powiedział w sobotę wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka. Na antenie Radia Olsztyn podkreślił, że to jest propozycja dobra dla Elbląga.
19.11.2022

W. Brytania. W okresie świąt spodziewane problemy w portach i na lotniskach

Poważne zakłócenia spodziewane są w okresie świąteczno-noworocznym na brytyjskich lotniskach i w portach. W strajku służby cywilnej, który ma być prowadzony od połowy grudnia przez miesiąc, będą uczestniczyli m.in. funkcjonariusze straży granicznej i urzędnicy MSW.
19.11.2022

Sejm. Projekt nowelizacji ustawy poprawiający bezpieczeństwo żeglugi do drugiego czytania

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przyjęła w poniedziałek wniosek o uchwalenie rządowego projektu nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim. Nowela ma m.in. poprawić bezpieczeństwo żeglugi, a także umożliwić budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
14.11.2022

Dźwirzyno z nowoczesną infrastrukturą żeglarską - okrzyknięta najlepszą przestrzenią publiczną na Pomorzu Zachodnim

Dźwirzyno w gminie Kołobrzeg zwyciężyło w XII edycji konkursu Marszałka Województwa na najlepszą przestrzeń publiczną 2020/2021 roku na Pomorzu Zachodnim. Nagrodę przyznano Centrum Turystyki i Rekreacji Wodnej, na terenie którego powstała nowoczesna infrastruktura żeglarska.
11.11.2022

PKP zainteresowane rozwojem przewozu ładunków przez porty Łotwy

Polskie Koleje Państwowe są zainteresowane rozwojem przewozów ładunków przez porty łotewskie i poszukują możliwości zwiększenia tych wolumenów - poinformował cytowany w czwartkowym komunikacie prezes PKP Krzysztof Mamiński.
10.11.2022

Indie finansują nowy terminal na Sri Lance

W największym porcie na Sri Lance, w Kolombo, rozpoczęła się budowa nowego terminalu kontenerowego. Prace wystartowały w czasie, gdy kraj zmaga się z olbrzymim kryzysem gospodarczym. Terminal jest częściowo finansowany przez indyjską spółkę Adani.
10.11.2022

Terminal instalacyjny offshore w Świnoujściu – szczegóły inwestycji

Podczas konferencji prasowej zwołanej w Porcie Szczecin 9 listopada, wiceminister Marek Gróbarczyk oraz prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Krzysztof Urbaś przedstawili znane już szczegóły budowy terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu, jaki wybuduje Orlen.
09.11.2022

Port Gdynia. Ruszyło pogłębianie basenów portowych

Firma Wuprohyd poinformowała o rozpoczęciu pogłębiania basenów wewnętrznych w Porcie Gdynia. Po ukończeniu inwestycji do Portu Gdynia zawijać będą mogły największe jednostki na Bałtyku. Prace potrwają 16 miesięcy.
09.11.2022

[WIDEO] Port Kołobrzeg: przeładunek żelazokrzemu

Port Handlowy Kołobrzeg poinformował, że w ostatnim czasie przeładowane zostało 2800 ton żelazokrzemu.
07.11.2022

"El Mundo": Hiszpania odebrała najwięcej zboża z Ukrainy po odblokowaniu jej portów

Hiszpania odebrała najwięcej zboża z Ukrainy po odblokowaniu w sierpniu jej portów na Morzu Czarnym. Zostały one zamknięte z powodu rozpoczętej 24 lutego br. rosyjskiej inwazji - poinformował w piątek madrycki dziennik “El Mundo”.
05.11.2022

"Inicjatywa zbożowa": w środę ruch statków ze zbożem nie jest planowany

Delegacje Ukrainy, Turcji i ONZ we Wspólnym Centrum Koordynacyjnym (ang. JCC) ustaliły, że nie będą planować jakiegokolwiek ruchu statków w ramach Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej na 2 listopada – powiadomiło przedstawicielstwo ONZ w JCC, regulującym funkcjonowanie korytarza zbożowego.
01.11.2022

Ukraina. Rzecznik prezydenta: czekamy na reakcję Turcji i ONZ ws. zawieszenia udziału Rosji w inicjatywie zbożowej

Ukraina oczekuje reakcji Turcji i ONZ na rosyjskie oświadczenie w sprawie zawieszenia jej udziału w tzw. inicjatywie zbożowej - podkreślił Serhij Nykyforow, rzecznik prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
29.10.2022

Belgijski ekspert o sprawie Cosco w porcie Hamburgu: Niemcy nie potrafią uczyć się na własnych błędach

Niemcy nie potrafią uczyć się na swoich własnych błędach i stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla wielu krajów UE - ocenia w rozmowie z PAP belgijski ekspert ds. energetyki, profesor uniwersytetu w Liege, Damien Ernst. Komentuje w ten sposób decyzję niemieckiego rządu, by nie blokować zakupu przez chińskie przedsiębiorstwo udziałów w terminalu kontenerowym w porcie w Hamburgu.
29.10.2022

Projekt nowelizacji ustawy poprawiający bezpieczeństwo żeglugi trafi do jednej komisji

Sejm nie poparł wniosku o przesłaniu rządowego projektu nowelizacji ustawy, która ma m.in poprawić bezpieczeństwo żeglugi do dalszych prac w Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Projekt będzie procedowany tylko w Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
27.10.2022

Projekt nowelizacji ustawy, która ma umożliwić administracji morskiej budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych

Rządowy projekt nowelizacji ustawy, która ma poprawić bezpieczeństwo żeglugi został w czwartek skierowany do dalszych prac parlamentarnych. Projektowana zmiana umożliwi również administracji morskiej budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
27.10.2022

Statek z 55 tys. ton nawozów od marca przebywa w Zatoce Ryskiej przez sankcje

Od marca w Zatoce Ryskiej przebywa statek z 55 tys. ton nawozów o wartości 17 mln dolarów. Jednostka utknęła tam po nałożeniu sankcji na ładunek, należący do firmy związanej z rosyjskim oligarchą. Władze Łotwy próbują znaleźć wyjście z tej sytuacji.
26.10.2022

"Bild" krytykuje kanclerza za dopuszczenie Cosco do zakupu udziałów w terminalu portowym w Hamburgu

"Kanclerz Olaf Scholz przyznaje chińskim komunistom dostęp do infrastruktury krytycznej w Niemczech" - pisze w środę portal dziennika "Bild" po tym, jak rząd zatwierdził kompromis w sporze o wejście chińskiego państwowego przedsiębiorstwa żeglugowego Cosco do portu w Hamburgu. Firma, zgodnie z umową, może objąć 24,9 proc. udziałów.
26.10.2022

Niemcy. Lider CDU: zgoda na chińską inwestycję w Hamburgu jest błędna, nie rozumiem kanclerza

Lider partii CDU Friedrich Merz wypowiedział się przeciwko inwestycji chińskiego przedsiębiorstwa Cosco w terminal w porcie w Hamburgu. Chodzi o aspekty strategiczne. "Nie rozumiem kanclerza, jak w takiej sytuacji może się przy tym upierać" - powiedział Merz w telewizji ARD. "Dawanie tego zezwolenia jest błędne".
26.10.2022

Siódma zbiórka krwi w porcie w Szczecinie

Klub Honorowych Dawców Krwi działający przy Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie siódmy raz zorganizował portową zbiórkę krwi. Teraz portowcy mają już na swoim koncie 102,33 litrów krwi.
26.10.2022

Finneco III w Porcie Gdynia. Będzie przebudowa nabrzeży [WIDEO]

Finneco III, jeden z najnowszych i największych statków ro-ro jakie pojawiają się na Bałtyku, zawinął na chwilę do Portu Gdynia. Odbyło się to w ramach testów mających pokazać, czy takie jednostki mogą częściej przybijać do portu jeszcze zanim przebudowane zostanie nabrzeże i rampy ro-ro. Prace mają ruszyć niedługo.
25.10.2022

Prezes Portu Gdańsk: Do sierpnia odnotowaliśmy dynamikę przewyższającą 20 proc.

Do sierpnia odnotowaliśmy dynamikę przewyższającą 20 proc., przy bazie 53 mln ton. Szacujemy, że rok zakończymy na poziomie od 63 do 65 mln ton – mówił podczas Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni prezes Portu Gdańsk Łukasz Greinke.
14.10.2022

Port Gdynia i Nauta zbudowały portowe stanowisko dla Centrum Nauki Experyment

Od zeszłego tygodnia młodzi goście odwiedzający Centrum Nauki Experyment w Gdyni mogą sami sprawdzić, na czym polega praca suwnicowego w porcie. Jest to możliwe na nowym stanowisku, które powstało dzięki współpracy Zarządu Morskiego Portu Gdynia, Stoczni Remontowej Nauta i CN Experyment.
10.10.2022

RCB ostrzega przed neutralizacją niewybuchów zalegających w Zatoce Gdańskiej

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wysłało w niedzielę wiadomość SMS do mieszkańców Gdyni, Gdańska i Sopotu ostrzegającą przed planowaną na poniedziałek neutralizacją niewybuchów zalegających w Zatoce Gdańskiej.
09.10.2022

Hamburg na celowniku. Czy chińskie inwestycje są zagrożeniem dla europejskich portów?

W ciągu ostatniej lat Chiny stały się kluczowym globalnym inwestorem i operatorem portowym. Chińskie udziały w portach obejmują cały świat, lecz najnowsza próba zakupu udziałów w hamburskim terminalu kontenerowym budzi uzasadnione kontrowersje w kontekście bezpieczeństwa europejskiej infrastruktury logistycznej.
08.10.2022

Morawiecki: cena krajowego węgla nie może być uzależniona od ceny węgla z holenderskiego portu

Cena węgla z krajowego wydobycia nie może być uzależniona od ceny zakupu węgla w holenderskim porcie - podkreślił w piątek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że trwają prace mające zapewnić uczciwe wynagrodzenie dla górników, a z drugiej, by węgiel dla energetyki nie był drogi.
07.10.2022

Prezydent Elbląga: pogłębienie toru wodnego do elbląskiego portu to zadanie Skarbu Państwa

Miasto Elbląg nie posiada kompetencji do pogłębienia torów wodnych na wewnętrznych przepływowych wodach morskich w granicach Portu Morskiego Elbląg. Pogłębienie 900 m toru wodnego do elbląskiego portu to zadanie Skarbu Państwa - oświadczył w piątek prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
07.10.2022

Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie morskim m.in. w kontekście budowy portu offshore przyjęta

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim. Znajduje się w nim także zapis dotyczący umożliwienia budowy portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
06.10.2022

W porcie w Gdyni wyłowiono zwłoki mężczyzny

Zwłoki mężczyzny wyłowiono w środę w okolicach portu w Gdyni. Na miejscu pracowali policjanci pod nadzorem prokuratora.
05.10.2022

100-lecie Portu Gdynia. Wyjątkowe wydarzenie! [WIDEO]

Bardzo uroczystym akcentem obchodów 100-lecia Portu Gdynia była specjalna Gala Jubileuszowa przygotowana właśnie z tej okazji. 27 września w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Wspólnie świętowali zarówno partnerzy biznesowi, przedstawiciele kultury, pracownicy jak i przedstawiciele współpracujących urzędów.
04.10.2022

Port Gdynia. Pierwsza bomba lotnicza zneutralizowana; pozostały jeszcze dwie bomby i dwie miny

Nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców w Gdyni wydobyli, a następnie zneutralizowali bombę lotniczą o wadze 500 kg z okresu II wojny światowej, która zalegała w gdyńskim porcie. W środę operacja neutralizacji min i bomb lotniczych będzie kontynuowana.
04.10.2022

Port Gdynia. Jutro startuje neutralizacja niewybuchów

We wtorek 4 października rozpocznie się operacja neutralizacji dwóch min morskich z czasów II wojny światowej, jakie znaleziono na redzie Portu Gdynia.
03.10.2022

Port Antwerpia-Brugia pierwszym portem, który wprowadził certyfikat PKB dla dystrybucji farmaceutyków

Dystrybucja produktów farmaceutycznych wymaga szczególnego postępowania. Sposób ten jest określony w wytycznych GDP (Good Distribution Practice). Port w Antwerpii-Bruges jako pierwszy na świecie przełożył te zasady na sferę morską, aby w całym łańcuchu logistycznym działać zgodnie z tymi europejskimi zasadami GDP.
25.09.2022

Handel UE z rosnącymi obrotami generuje ruch w portach. Dominuje import gazu

W II kwartale 2022 r. wartość eksportu wzrosła o 5,9% w porównaniu z poprzednim kwartałem, a importu o 13,3%. Deficyt Unii Europejskiej handlowy wzrósł z 69 mld euro w pierwszym kwartale 2022 r. do 123 mld euro w drugim kwartale 2022 r. I widać to w transporcie morskim, a w portach w postaci rosnących powoli albo zmniejszających się obrotów zarówno w drobnicy jak i w masowych.
25.09.2022

Jakie szanse stoją przed Elblągiem i tamtejszym portem? Konferencja „Obierz kurs na Elbląg” [WIDEO]

W Ratuszu Staromiejskim w Elblągu reprezentanci samorządu i branży morskiej dyskutowali na temat możliwości, jakie otwierają się przed Portem Elbląg i samym miastem w związku z realizacją toru wodnego przez Mierzeję Wiślaną.
18.09.2022

Przez wojnę w Ukrainie w porcie w Konstancy wybudowano 10 linii kolei towarowej

Z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w porcie w Konstancy, na wschodzie Rumunii, wybudowano 10 linii kolejowych przewozów towarowych. Obsługują one ładunki surowców docierających z Ukrainy, m.in. zbożem i metalami, podał w piątek bukareszteński portal Hotnews cytując władze największego rumuńskiego portu.
16.09.2022

Wróblewski: przekop Mierzei jest jedną z najważniejszych strategicznych inwestycji dla Elbląga

Przekop Mierzei Wiślanej jest dla Elbląga jedną z najważniejszych, strategicznych decyzji. Wartość dotychczasowych inwestycji infrastrukturalnych i portowych, zrealizowanych przez samorząd, to ponad 100 mln zł - podkreślił w środę prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Zaapelował do rządu o pogłębienie 900 metrów toru dostępowego do portu w Elblągu.
14.09.2022

Amerykański desantowiec w Porcie Gdańsk. Jutro jeszcze większy w Porcie Gdynia [GALERIA]

Amerykański okręt desantowy USS Gunston Hall, który w zeszłym tygodniu przypłynął do Portu Gdynia, cumuje obecnie przy nabrzeżu Wolnego Obszaru Celnego w Porcie Gdańsk. W Gdyni jutro rano pojawi się za to kolejny okręt US Navy – jeszcze większy desantowiec USS Kearsarge.
13.09.2022

Wiceprezes Portu Gdańsk: budowa terminala zbożowego zajmie ok. 1,5 roku

Sama budowa terminala zbożowego w Gdańsku zajmie 1,5 roku, a jego roczna przepustowość wyniesie ok. 2,5-3 mln ton – przekazał w czwartek wiceprezes Morskiego Portu Gdańsk Sławomir Michalewski.
08.09.2022

Wiceprezes Portu Gdańsk: po siedmiu miesiącach o 20 proc. więcej przeładunków

Po siedmiu miesiącach br. port w Gdańsku przeładował 36 mln ton ładunków - o 20 proc. niż rok temu – poinformował w czwartek wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk Sławomir Michalewski. Dodał, że w całym 2022 r. port powinien przeładować ok. 60 mln ton.
08.09.2022

Strajk w porcie w Liverpoolu w drugiej połowie września

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w porcie w Liverpoolu dojdzie do strajku pracowników. Ponad 560 z nich uzgodniło, że rozpocznie się on 19 września i potrwa dwa tygodnie.
05.09.2022

W sobotę przez ukraińskie porty na Dunaju przeszło 11 statków ze zbożem

W sobotę przez ukraińskie porty na Dunaju przeszło 11 statków ze zbożem o łącznej wadze 45 tys. ton – powiadomiło ministerstwo infrastruktury. To rekordowa liczba od początku agresji Rosji w lutym.
28.08.2022

Szczecin. W porcie zatonęła koparka

W szczecińskim porcie zatonęła koparka, która zsunęła się do wody z pontonu.
25.08.2022

Dokerzy w Felixstowe rozpoczęli strajk

Ponad 1900 dokerów w największym brytyjskim porcie kontenerowym rozpoczęło w niedzielę 8-dniowy strajk. Linie żeglugowe alarmują, że akcja może poważnie zaburzyć i tak rozregulowane łańcuchy dostaw.
22.08.2022

Dania. Port w Esbjergu zostanie rozbudowany, aby móc przyjmować wojska amerykańskie

Położony strategicznie nad Morzem Północnym port w duńskim Esbjergu w południowo-zachodniej Jutlandii zostanie rozbudowany, aby stać się centrum redystrybucji wojsk amerykańskich na region Morza Bałtyckiego. W poniedziałek umowę na realizację inwestycji podpisał minister obrony Danii Morten Bodskov.
22.08.2022

Ukraina. W niedzielę Odessę opuściło siedem statków z żywnością

W niedzielę z odeskich portów wypłynęło siedem kolejnych statków z ładunkiem zbóż - podał portal informacyjny RBK Ukraina, powołując się na źródła tureckie.
21.08.2022

Belgia. Władze: w pierwszym półroczu w porcie w Antwerpii przejęto m.in. 35,8 tony kokainy

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 roku w porcie w Antwerpii udaremniono przemyt 35,8 tony kokainy, 2,2 tony haszyszu i 1,3 tony heroiny - poinformował w czwartek minister finansów Belgii Vincent Van Peteghem, cytowany przez portal Brussels Times.
18.08.2022

Strajki w brytyjskich portach. Liverpool następny w kolejce

Dokerzy z portu w Liverpoolu nie są zadowoleni z przedstawionej im propozycji podwyżki i zadecydowali o strajku. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy do niego dojdzie.
17.08.2022

Kalush Orchestra wystąpiła we włoskim mieście, do którego wpłynął statek z olejem z Ukrainy

Zwycięzcy tegorocznego konkursu Eurowizji w Turynie - ukraiński zespół Kalush Orchestra wrócił po trzech miesiącach do Włoch i we wtorek wystąpił w mieście Monopoli w Apulii. Koncert odbył się kilka godzin po tym, gdy do tamtejszego portu wpłynął statek z transportem oleju słonecznikowego z Ukrainy.
17.08.2022

Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wpłynął do portu Tartus w Syrii

Pierwszy statek przewożący ukraińskie produkty rolne zacumował we wtorek w porcie Tartus w Syrii - poinformowała agencja Reutera, powołując się na źródła i dane satelitarne.
16.08.2022

Sześć kolejnych statków ma pozwolenie na transport zboża

Sześć kolejnych statków otrzymało pozwolenie na transport zboża z ukraińskich portów - poinformował w poniedziałek rano portal Ukraińska Prawda.
15.08.2022

Port w Elblągu przejdzie w ręce państwa?

Podczas specjalnego spotkania przedstawiciele rządu zadeklarowali, że państwo jest gotowe przejąć port w Elblągu, żeby zapewnić mu niezbędne inwestycje.
10.08.2022

Ukraina otwiera trzeci port

Na mocy porozumienia w sprawie eksportu zboża drogą morską, Ukraina otworzyła trzeci port nad Morzem Czarnym – Piwdenny.
08.08.2022

Kuba dziękuje USA za oferty pomocy w walce z pożarem w porcie Matanzas

Kubańskie MSZ podziękowało władzom USA za amerykańskie oferty pomocy w walce z wielkim pożarem, jaki wybuchł wskutek piątkowej eksplozji zbiornika ropy naftowej w portowym mieście Matanzas; w zbiornik uderzył piorun. Zginęła jedna osoba, kilkadziesiąt zostało rannych, a 17 strażaków uczestniczących w gaszeniu ognia znano za zaginionych.
07.08.2022

Hindusi kupują port w Izraelu, celują w Europę

Indyjska spółka Adani, należąca do najbogatszego człowieka Azji, zostanie nowym właścicielem portu w izraelskiej Hajfie, dotychczas państwowego. Władze spółki nie ukrywają, że jest to krok w stronę ekspansji obejmującej również Europę.
07.08.2022

Prezes PKP Cargo dla "Naszego Dziennika": Do sprawnego wywożenia węgla z portów potrzebne nowe procedury

Musimy opracować i wdrożyć takie procedury, które umożliwią sprawny wywóz węgla z portów - powiedział w rozmowie z weekendowym "Naszym Dziennikiem" prezes PKP Cargo Dariusz Seliga.
06.08.2022

Anna Moskwa: Badamy przepustowość portów bałtyckich i możliwości dostarczania węgla stamtąd

Badamy też awaryjnie i dodatkowo przepustowość portów bałtycki, przede wszystkim Rygi i możliwości dostarczenia węgla stamtąd - poinformowała w czwartek minister klimatu Anna Moskwa. Dane z połowy lipca pokazują, że zakontraktowano 7 mln ton węgla - dodała.
04.08.2022

Gróbarczyk: węgla nie zabraknie dzięki zwiększeniu możliwości przeładunkowych polskich portów

Dzięki zwiększeniu możliwości przeładunkowych polskich portów "węgla na pewno nie zabraknie" - zapewnił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Potwierdził, że 29 września nastąpi otwarcie Baltic Pipe, a 17 września kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.
02.08.2022

Modernizacja zaplecza w Porcie Rybackim w Kołobrzegu

Zaplecze sanitarne Portu Rybackiego Kołobrzeg przejdzie modernizację. Pomogą fundusze unijne.
01.08.2022

Prezydent Zełenski: Ukraina rozpocznie eksport zboża ustalonymi korytarzami

Ukraina rozpocznie eksport zboża przez porty czarnomorskie – powiedział w poniedziałek Wołodymyr Zełenski. Jak zaznaczył, Kijów jest zdeterminowany, by korytarze zadziałały, wbrew dezinformacjom szerzonym przez stronę rosyjską.
25.07.2022

Są ranni w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na port handlowy w Odessie [WIDEO]

W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na port handlowy w Odessie są ranni – powiadomił szef władz obwodowych Maksym Marczenko. Rosjanie zaatakowali port w sobotę, dzień po podpisaniu w Stambule umowy w sprawie odblokowania eksportu zboża z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym.
23.07.2022

Sekretarz generalny ONZ potępił rosyjski atak na port w Odessie

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres "jednoznacznie potępia" rosyjski ostrzał portu handlowego w Odessie na południu Ukrainy - poinformował zastępca rzecznika szefa ONZ Farhan Haq.
23.07.2022

Borrell: atak na Odessę dowodzi, że Rosja gardzi prawem międzynarodowym

Po ostrzelaniu w sobotę portu handlowego w Odessie przez wojska rosyjskie, szef dyplomacji UE Josep Borrell napisał na Twitterze, że dowodzi to "totalnej pogardy" Rosji dla prawa międzynarodowego i własnych zobowiązań.
23.07.2022

MSZ: poprzez ostrzał portu w Odessie Rosja podważa porozumienie ze Stambułu

Rosja armia zaatakowała pociskami port handlowy w Odessie na południu Ukrainy - poinformował w sobotę rzecznik administracji obwodu odeskiego Serhij Bratczuk. Tym atakiem Rosja podważa podpisane w Stambule porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża - oświadczyło MSZ Ukrainy.
23.07.2022

HyCC uruchamia 500-megawatowy projekt wodorowy w porcie w Amsterdamie

HyCC i port w Amsterdamie współpracują przy budowie zakładu produkującego zielony wodór z OZE, który ma pomóc w dekarbonizacji przemysłu.
23.07.2022

We włoskim porcie skonfiskowano wojskowe drony dla Rosji

W porcie Gioia Tauro we włoskiej Kalabrii służby celne skonfiskowały nowoczesne amerykańskie drony wojskowe, które miały dotrzeć do Rosji - podał w czwartek dziennik "La Repubblica". Według gazety Rosja, która nie ma takiego sprzętu najnowszej generacji, próbowała sprowadzić go przez Włochy.
14.07.2022

Japonia stawia na holowniki elektryczne. Technologie dostarczy ABB

Globalny lider technologiczny ABB na zlecenie IHI Power Systems opracowuje elektryczny holownik dla portów Zatoki Tokijskiej. Jednostkę będzie użytkował japoński specjalista od holowania - Tokyo Kisen.
14.07.2022

Ukraina. Rozpoczął się eksport zboża przez porty rzeczne na Dunaju

16 statków towarowych przepłynęło już przez ujście Bystre na Dunaju, aby z tamtejszych ukraińskich portów rzecznych odebrać zboże, przeznaczone na eksport - poinformował w nocy z wtorku na środę ukraiński wiceminister infrastruktury Jurij Waszkow.
12.07.2022

Ukraina. Pierwszy raz od wybuchu wojny zagraniczne statki handlowe przybyły po zboże

Osiem zagranicznych statków handlowych przybyło przez Dunaj do Ukrainy, aby odebrać transporty zboża z tego kraju - poinformowały we wtorek rumuński dziennik “Adevarul” i ukraińska agencja Ukrinform. To pierwsza od wybuchu wojny wyprawa zagranicznych statków do ukraińskich portów, a umożliwiło ją niedawne odbicie przez siły Ukrainy strategicznie położonej Wyspy Węży na Morzu Czarnym - zauważa gazeta.
12.07.2022

Port Gdańsk zaprasza na Kino Letnie Stogi

Kino pod chmurką z widokiem na Port Gdańsk wkomponowało się już w wakacyjny krajobraz Stogów. W tym roku nie może być inaczej. Już od 15 lipca, w każdy piątek na miłośników kina w plenerze będzie czekać siedem seansów. Start o godz. 21:30. Wstęp wolny. Organizatorami Kina Letniego są Port Gdańsk i DCT Gdańsk.
11.07.2022

[WIDEO] Port Gdańsk. Sea Cloud Spirit zawinął po raz pierwszy

9 lipca w terminalu Westerplatte zacumował żaglowiec Sea Cloud Spirit, wycieczkowiec linii Sea Cloud Cruises.
11.07.2022

Porty Morza Czarnego i Morza Azowskiego w czasie kryzysu wojennego. Analiza sytuacji portowo-żeglugowej w regionie

Porty Morza Czarnego i Azowskiego pełniły od zawsze ważną rolę w światowym systemie transportowym. Szeroki dostęp do zaplecza gospodarczego w postaci bogatego potencjału przemysłowo – rolniczego Ukrainy, południowo – zachodniej Rosji i państw Kaukazu powodowały, że właśnie przez porty regionu eksportowano przez dziesięciolecia w świat olbrzymie wolumeny istotnych dla światowej gospodarki towarów. Były to przede wszystkim zboża. Jednak produkty rolne nie były jedynymi ważnymi towarami eksportowymi.
10.07.2022

Prezes PKP Cargo: "brakuje wagonów do transportu ziarna do portów"

Gwałtowny wzrost zapotrzebowania na przewozy kukurydzy czy pszenicy z Ukrainy pojawił się w ostatnich miesiącach – mówi w piątkowej "Rzeczpospolitej" prezes PKP Cargo Dariusz Seliga.
08.07.2022

Świnoujście. Przetarg na budowę Głębokowodnego Terminala Kontenerowego na finiszu

W ciągu najbliższych tygodni dowiemy się, kto zbuduje i będzie zarządzał Głębokowodnym Terminalem Kontenerowym w Świnoujściu.
07.07.2022

Umowa ws. modernizacji Nabrzeża Holenderskiego podpisana

Już wkrótce rozpoczną się prace budowlane w Porcie Gdynia. Zrealizuje je Grupa NDI, z którą inwestor właśnie podpisał umowę. W planach jest m.in. przebudowa nawierzchni kolejowo-drogowej wraz z uzbrojeniem oraz budowa sieci, która zasili żurawie portowe na Nabrzeżu Holenderskim.
06.07.2022

Premier Wielkiej Brytanii: G7 bada możliwość transportu zboża z Ukrainy przez Dunaj

Przywódcy państw grupy G7 przyglądają się możliwości transportu ukraińskiego zboża, uwięzionego wskutek rosyjskiej blokady morskiej, poprzez Dunaj - poinformował w poniedziałek premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.
04.07.2022

[WIDEO, FOTO] Port Gdańsk – 5 km nowych i zmodernizowanych nabrzeży już w eksploatacji

Budowa 5 kilometrów nowych nabrzeży oraz modernizacja ponad 7 kilometrów toru wodnego w Porcie Wewnętrznym w Gdańsku to jedna z najważniejszych inwestycji w Porcie Gdańsk w ostatnich latach. Pozwala ona na pokaźne zwiększenie możliwości przeładunkowych portu.
28.06.2022

Ukraina. Media: rosyjscy najeźdźcy ukradli z okupowanych terenów Ukrainy ponad 25 proc. zasobów zboża

Rosyjscy najeźdźcy ukradli z okupowanych terenów Ukrainy ponad 25 proc. zasobów zboża, czyli około 400 tys. ton z 1,5 mln ton zebranych przed rozpoczęciem inwazji Kremla - poinformował we wtorek na Twitterze portal Euromaidan Press za ukraińskim wiceministrem rolnictwa Tarasem Wysockim.
28.06.2022

[WIDEO] Jordania. 12 osób zginęło w wyniku wycieku chloru w porcie w Akabie

Co najmniej 12 osób zginęło a 251 odniosło obrażenia w wyniku wycieku chloru ze zbiornika magazynowego w porcie w jordańskim mieście Akaba - podały w poniedziałek państwowe media.
28.06.2022

[WIDEO, FOTO] ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia 2022. Biegli między kontenerami by pomóc sierotom z Ukrainy

W ostatnią niedzielę już po raz drugi odbył się ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia. Pod tą długą nazwą kryje się nietypowa impreza biegowa połączona z działalnością charytatywną.
27.06.2022

Dni portu w szkole, czyli portowy program edukacyjny

19 placówek oświatowych, w tym szkoły podstawowe i przedszkola z województwa zachodniopomorskiego objętych zostało w zakończonym roku szkolnym 2021/2022 portowym programem edukacyjnym pod nazwą „Dni portu w szkole. To autorski projekt realizowany przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. Obejmuje on cykl prelekcji wśród dzieci i młodzieży poświęconych funkcjonowaniu portów w Szczecinie i Świnoujściu oraz ich znaczeniu dla regionu, kraju i świata.
24.06.2022

Orlen planuje budowę portu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Świnoujściu

Spółka Orlen Neptun odpowiedzialna w Grupie Orlen za rozwój nowych projektów morskiej energetyki wiatrowej weszła w finalny etap postępowania na dzierżawę terenu w Porcie Świnoujście. W przypadku wygrania przez spółkę postępowania, z początkiem 2025 roku możliwe będzie uruchomienie w tej lokalizacji pierwszego na polskim wybrzeżu portu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych.
23.06.2022

Nowy dzierżawca Bałtyckiego Terminalu Zbożowego w Gdyni

Jak donosi portal Trójmiasto.pl, Bałtycki Terminal Zbożowy w Porcie Gdynia od 1 lipca zostanie wydzierżawiony przez gdańską spółkę Mondry.
23.06.2022

Turcja: nasz statek handlowy opuścił Mariupol jako pierwsza zagraniczna jednostka

Kilka godzin po zakończeniu rozmów delegacji tureckiej i rosyjskiej w Moskwie port w Mariupolu opuścił masowiec Azov Concord - poinformowało w środę tureckie ministerstwo obrony. Dodano, że była to pierwsza zagraniczna jednostka, która wyszła z portu po zajęciu tego ukraińskiego miasta przez wojska rosyjskie.
22.06.2022

Do Polski z innych kierunków niż rosyjski od początku roku przypłynęło 2,8 mln ton węgla

Do Polski od początku roku z innych kierunków niż rosyjski drogą morską dotarło 2,8 mln ton węgla różnego przeznaczenia. Polskie spółki wydobywcze zapewnią 2,5 mln ton węgla, który trafi do odbiorców indywidualnych - poinformowała posłów w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
22.06.2022

Powstanie korytarz do portów bałtyckich dla towarów z Ukrainy?

Podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza oraz Forum Gospodarczego, które odbyło się w Lublinie w dniach 6-7 czerwca, dyskutowano o rozwoju korytarzy transportowych w nowym kontekście geopolitycznym. Pojawiła się opcja rozszerzenia korytarza o terytorium Ukrainy. Polska i Bułgaria nawiążą współpracę na rzecz rozwoju Europejskich Korytarzy Transportowych „Bałtyk – Morze Czarne/Egejskie” i „Bałkany Zachodnie”.
20.06.2022

Horała: po otwarciu przekopu rozwój ziemi elbląskiej przyspieszy

Po otwarciu przekopu przez Mierzeję Wiślaną przyspieszy rozwój ziemi elbląskiej i samego Elbląga - wynika z piątkowej wypowiedzi wiceministra infrastruktury Marcina Horały.
17.06.2022

Macron proponuje transportować przez Rumunię zboża blokowane przez Rosję w portach w Odessie

Prezydent Emmanuel Macron proponuje transportować przez Rumunię zboża blokowane przez Rosję w portach w Odessie. Według francuskiego prezydenta Rumunia jest w trakcie realizacji inwestycji i może stanowić swego rodzaju „punkt łącznikowy" dla Europy.
17.06.2022

Przetarg na prace przygotowawcze dla Drogi Czerwonej w Gdyni ogłoszony

Ogłoszony został przetarg na prace przygotowawcze dla połączenia drogowego portu w Gdyni z Obwodnicą Trójmiasta, czyli dla tzw. Drogi Czerwonej. Droga Czerwona poprawi dostępność do portu od strony lądu i zwiększy jego możliwości przeładunkowe i rozwojowe.
16.06.2022

Transport Week 2022 dobiegł końca w Gdyni

Konferencja Transport Week 2022 zakończyła się dzisiaj w Gdyni po dwóch dniach wnikliwych dyskusji na temat obecnej sytuacji geopolitycznej w Europie, transformacji energetycznej, ich wpływu na sektor transportu i wielu innych istotnych tematów. 200 uczestników zgromadziło się w hotelu Courtyard Gdynia Waterfront, aby wysłuchać prezentacji ekspertów i paneli dyskusyjnych podczas pierwszego powrotu wydarzenia do formatu face-to-face po dwuletniej przerwie.
15.06.2022

Ukraina. Resort rolnictwa: szykujemy plan B, jeśli nie uda się odblokować eksportu morskiego

Ukraina szykuje plan B na wypadek niemożności odblokowania eksportu zboża drogą morską; w przygotowaniu są dodatkowe magazyny, by pomieścić zeszłoroczne i tegoroczne zbiory – ogłosił wiceminister rolnictwa Ukrainy Taras Wysocki, cytowany w środę przez Ukrinform.
15.06.2022

Nowe tereny inwestycyjne w porcie Szczecin

W porcie Szczecin w Kanale Dębickim powstają dwa nowe nabrzeża – Norweskie i Duńskie, a istniejące Czeskie i Słowackie przechodzą gruntowną modernizację. Poszerzany jest także sam Kanał Dębicki. Wszystko to w ramach inwestycji „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Kanału Dębickiego”. Celem tych działań jest podwojenie ilości obsługiwanych ładunków oraz poprawa jakości ich obsługi.
15.06.2022

Białoruś targuje się o tranzyt ukraińskiego zboża do portów

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka stwierdził, że Białoruś może wydać zgodę na transportu ukraińskiego zboża przez swoje terytorium do portów państw bałtyckich jeśli te zezwolą na transport białoruskich towarów.
14.06.2022

II Forum Morskie Radia Gdańsk: „Żagiel Radia Gdańsk” i „Statek Roku” przyznane

Podczas finału II Forum Morskiego Radia Gdańsk, który odbywał się 9-10 czerwca, wręczone zostały nagrody „Żagiel Radia Gdańsk” i „Statek Roku”.
13.06.2022

[WIDEO] Posidonia 2022. Polska branża morska prezentuje swoje możliwości

Drugi dzień targów Posidonia 2022 w Grecji był ważnym momentem dla polskiej delegacji. Tego dnia odbyło się seminarium o możliwościach polskiego przemysłu morskiego.
09.06.2022

Morawiecki: zrobimy wszystko, żeby udostępnić polskie porty dla czeskiego handlu

Polska postara się pomóc w realizacji ważnych dla Czech projektów w celu uniezależnienia się od Rosji. Zrobimy wszystko, żeby polskie porty na Bałtyku były dostępne dla czeskiego handlu - zapowiedział w piątek w Pradze premier Mateusz Morawiecki.
03.06.2022

Jedna oferta w przetargu na dzierżawę terminalu kontenerowego w Gdyni

W przetargu na nowego operatora terminalu kontenerowego Portu Gdynia wpłynęła jedna oferta. Złożyła ją spółka International Container Terminal Services Inc. z siedzibą w Manili, która jest właścicielem Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego w Gdyni - poinformował PAP przedstawiciel Portu Gdynia.
03.06.2022

Małpia ospa dociera do portów. W Bangladeszu nie można zejść na ląd

W Chittagong, głównym porcie Bangladeszu, marynarze nie mogą już schodzić ze statków na ląd. Wszystko przez małpią ospę.
02.06.2022

Długa kolejka tirów na granicy z Ukrainy do Polski; transportują głównie zboże

W związku z blokadą ukraińskich portów zwiększył się ostatnio ruch towarowy na granicy polsko-ukraińskiej. W Dorohusku (Lubelskie) na wjazd do Polski czeka obecnie tysiąc tirów, tj. 82 godziny oczekiwania. Najczęściej kierowcy transportują w ciężarówkach zboże, głównie kukurydzę i soję.
31.05.2022

We Władysławowie powstanie baza serwisowa morskiej farmy wiatrowej Ocean Winds

Realizowana przez firmę Ocean Winds, morska farma wiatrowa BC-Wind coraz bliżej pozyskania portu serwisowego na czas jej eksploatacji. Ocean Winds, firma założona jako joint venture 50-50 przez światowych liderów branży energetycznej – EDPR i ENGIE, zawarła z zarządcą portu, firmą Szkuner Sp. z o.o. wstępną umowę dzierżawy gruntu i nabrzeża w porcie we Władysławowie. Wybór Władysławowa na lokalizację bazy serwisowej odbył się przy pełnym wsparciu Starostwa Powiatowego w Pucku.
30.05.2022

Rząd Ukrainy: Rosjanie ukradli i wywieźli niemal 500 tys. ton zbóż z okupowanych terenów naszego państwa

Rosjanie nielegalnie wyeksportowali blisko 500 tys. ton zboża z okupowanych przez siebie terenów Ukrainy - poinformował w poniedziałek wiceminister rolnictwa Taras Wysocki.
30.05.2022

Czterdziesta rocznica utworzenia Solidarności Walczącej

Niemal równocześnie z Forum Wizja Rozwoju, czyli największą konferencją gospodarczą w północnej Polsce, odbywać się będą obchody jubileuszu Solidarności Walczącej -największej, obok NSZZ Solidarność, podziemnej organizacji lat osiemdziesiątych. Pierwsze akcenty cyklu rocznicowych wydarzeń będą miały miejsce 11 i 12 czerwca we Wrocławiu.
30.05.2022

[WIDEO] „Orły Wprost” województwa pomorskiego rozdane. Port Gdynia, Radmor i AMW docenione

„Orły Wprost” to nagroda gospodarcza przyznawana przez tygodnik „Wprost” przy współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Nagradzane nią są przedsiębiorstwa, samorządy i osoby wnoszące szczególny wkład w rozwój gospodarki regionu i kraju. W ostatni piątek, 27 maja, w Sali Koncertowej Portu Gdynia przyznano tegoroczne „Orły Wprost” województwa pomorskiego. Pośród wyróżnionych znaleźli się reprezentanci branży morskiej.
30.05.2022

Otwarcie sezonu żeglarskiego w Kołobrzegu

W najbliższy weekend w Porcie Jachtowym Kołobrzegu oficjalnie otwarty sezon żeglarski.
30.05.2022

[WIDEO] Port Władysławowo będzie bazą serwisową dla farmy wiatrowej Ocean Wind

Spółka Szkuner, która zarządza Portem Władysławowo, podpisała umowę z Ocean Winds. Na jej mocy w porcie powstanie baza serwisowa dla budowanej farmy wiatrowej BC-Wind.
30.05.2022

[WIDEO] Ogromny pożar i zatonięcie luksusowego superjachtu wartego miliony dolarów

Około godziny 12:10 czasu środkowoeuropejskiego w sobotę, w Torquay, Devon, doszło do pożaru superjachtu Princess Pier, którego wartość szacuje się na 7,5 mln dolarów.
29.05.2022

Największy port świata wraca do normalności – czy łańcuchy dostaw również podążą za tym trendem? [ANALIZA RAPORTU, WIDEO]

Szanghaj powoli wychodzi z wyczerpującej blokady COVID-19, która praktycznie unieruchomiła miasto od marca. Chociaż port w Szanghaju, który obsługuje jedną piątą chińskiego transportu morskiego, działał przez cały czas, to jego przepustowość była znacznie ograniczona. Wiele przesyłek zostało odwołanych, przełożonych lub przekierowanych do innych chińskich megaportów, takich jak Ningbo-Zhousan.
29.05.2022

Brytyjczycy chcą lądowych punktów ładowania statków

Brytyjska Izba Żeglugi wezwała rząd Wielkiej Brytanii do zobowiązania brytyjskich portów do instalacji lądowych punktów ładowania statków.
27.05.2022

[WIDEO] PGE Baltica. Boja pomiarowa rozpoczęła badania na obszarze farmy Baltica 1

Grupa PGE rozpoczyna badania właściwości akwenu na obszarze, na którym powstanie farma wiatrowa Baltica 1. Specjalna boja wypłynęła na miejsce z portu we Władysławowie.
26.05.2022

Nowy prom Steny na linię Gdynia-Karlskrona odebrany

Stena Line odebrała prom Stena Estelle – pierwszą przedłużoną jednostkę nowego typu E-Flexer, która będzie operowała na linii Gdynia-Karlskrona.
26.05.2022

Reuters: Turcja prowadzi negocjacje z Moskwą i Kijowem na temat otwarcia korytarza dla eksportu zbóż

Turcja prowadzi negocjacje z Moskwą i Kijowem na temat otwarcia korytarza dla eksportu ukraińskich zbóż - podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na źródło w tureckich władzach.
26.05.2022

„Transport. Tendencje zmian” – kompendium wiedzy o branży TSL w Porcie Gdynia

Książka „Transport” pod redakcją naukową Krystyny Wojewódzkiej-Król i Elżbiety Załogi to jedna z najważniejszych książek dla polskiej branży TSL, z której wiedzę czerpały zastępy obecnych kadr całego sektora. 25 maja w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia odbyło się spotkanie promocyjne z okazji premiery siódmego już wydania publikacji.
26.05.2022

Przez blokadę ukraińskich portów dłuższe kolejki tirów na wjeździe do Polski

Przyczyną zwiększenia ruchu towarowego na granicy w Dorohusku (Lubelskie) jest blokada ukraińskich portów nad Morzem Czarnym – powiedział PAP rzecznik IAS w Lublinie Michał Deruś. Liczba oczekujących na wjazd do Polski tirów wzrosła trzykrotnie. Obecnie w kolejce stoi 950 tirów.
26.05.2022

Polska i Portugalia wspólnie po LNG?

Portugalski premier Antonio Costa zapowiedział, że jego kraj chce wykorzystać port w Sines do przeładunków LNG z dużych tankowców na mniejsze, które mogłyby operować na Morzu Północnym i Bałtyku. Współpracą zainteresowana jest Polska.
23.05.2022

Władysławowo – port na szlaku E60 i offshore. Niezbędna budowa falochronu i rozbudowa portu

Port Władysławowo już od dawna działa jako port towarowy i miejsce cumowania jednostek serwisowych dla offshore. Wiedzą o tym nieliczni. Mogli się o tym przekonać uczestnicy projektu Incone60 w czasie spotkania zorganizowanego przez Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
19.05.2022

Ukraina: w maju eksport zbóż lekko urósł

Ukraińskie Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności podało, że w drugiej połowie maja udało się nieco zwiększyć eksport zbóż.
19.05.2022

Rosja się targuje: odblokowanie ukraińskich portów za zrewidowanie sankcji

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych stwierdził, że kryzys żywnościowy nie jest spowodowany blokadą ukraińskich portów a nałożonymi na Moskwę przez USA i UE sankcjami.
19.05.2022

Port Vordingborg – wartościowy partner Elbląga na morskim szlaku E60

Niedawno przedstawiciele miast i portów Elbląg i duńskiego Vordingborg podpisali list intencyjny o współpracy. Jego celem jest rozwój połączeń morskich pomiędzy Polską a Danią – informuje Ambasada RP w Kopenhadze, w której spotkali się przedstawiciele obu samorządów i portów.
15.05.2022

Indie nie będą eksportować pszenicy, a ukraińskie porty wciąż zablokowane

Rząd Indii zakazał eksportu pszenicy mimo wcześniejszych deklaracji, że zwiększy go ze względu na zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego związanego z rosyjską inwazją na Ukrainę. Indie przekazały, że w pierwszej kolejności muszą zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe swoim obywatelom - podaje w sobotę AP, powołując się na oświadczenie władz.
14.05.2022

Rumuni remontują kolej, by port w Gałaczu przyjął ukraińskie towary

Zgodnie z informacjami, jakie przekazaliśmy w kwietniu, Rumunia ruszyła z modernizacją linii kolejowej w porcie Gałacz nad Dunajem, co ma ułatwić transport ukraińskich towarów.
14.05.2022

W Łebie powstanie port serwisowy morskiej farmy wiatrowej Orlenu

Przez minimum 25 lat port w Łebie posłuży do serwisowania morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Spółka podpisała umowę na dzierżawę terenu, na którym powstanie baza umożliwiająca rejsy jednostek serwisowych obsługujących około 70 turbin. Uruchomienie pierwszej morskiej farmy wiatrowej Grupy Orlen planowane jest na 2026 rok.
12.05.2022

Forum Wizja Rozwoju: przekop Mierzei Wiślanej uniezależni kanały żeglugi od Rosji

Jednym z tematów, który towarzyszy Forum Wizja Rozwoju już od ubiegłorocznej edycji jest przekop Mierzei Wiślanej. W czerwcu odbędzie się V edycja tej konferencji. Nie zabraknie na niej dyskusji na temat przyszłości żeglugi morskiej na powstałym kanale.
11.05.2022

Wicepremier Kowalczyk: jesteśmy w stanie pomóc Ukrainie w eksporcie zboża

Jesteśmy w stanie pomóc Ukrainie w eksporcie zboża. Chodzi o udrażnianie szlaków komunikacyjnych, choć oczywiście nie zastąpimy w pełni portów Morza Czarnego - powiedział PAP wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk przed rozpoczęciem drugiego dnia sesji Regionalnej Konferencji FAO w Łodzi.
11.05.2022

Port Gdańsk jedzie na Breakbulk Europe

Breakbulk Europe to największe targi branży cargo i transportu morskiego. Impreza odbywa się w Rotterdamie. W tym roku jednym z wystawców będzie Port Gdańsk.
10.05.2022

Chińczycy budują port w Kambodży

Kambodża wzbogaci się o trzeci duży głębokowodny port. Prywatni chińscy inwestorzy budują go w pobliżu miasta Kâmpôt nieopodal granicy z Wietnamem.
10.05.2022

Porty Hamburg i Kłajpeda wzmacniają współpracę

Niemiecki port w Hamburgu i litewski port w Kłajpedzie podpisały porozumienie o współpracy m.in. w ramach wymiany danych.
10.05.2022

Kolejna dostawa rur do Baltic Pipe w Porcie Gdańsk

16 tys. ton ładunku składającego się z rur niezbędnych do budowy kolejnego odcinka gazociągu Baltic Pipe wyładowywanych jest właśnie se statku SSI Erdogan Bey w Porcie Gdańskim Eksploatacja.
10.05.2022

Port Gdynia: ruszyły badania dna pod budowę pirsu zewnętrznego

Dokładnie 3 maja rozpoczęły się badania ferromagnetyczne dna morskiego w miejscu, gdzie planowany jest pirs zewnętrzny Portu Gdynia.
08.05.2022

Amerykański okręt cumuje przy gdyńskim nabrzeżu

Amerykański niszczyciel rakietowy USS Gravely cumuje w gdyńskim porcie. Jak dowiedziała się PAP, jednostka uzupełnia zapasy.
06.05.2022

Węgiel – jeśli nie z Rosji, to skąd?

W połowie kwietnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. Ustawa wprowadza zakaz przywozu do Polski i tranzytu przez terytorium kraju węgla i koksu pochodzących z Rosji i Białorusi. Tym samym wielu polskich importerów zostało zmuszonych do poszukiwania nowych kierunków dostaw.
05.05.2022

Czy floating offshore zawładnie rynkiem morskiej energetyki? RAPORT GWEC [WIDEO]

Tegoroczna seria wydarzeń związanych z rozwojem pływającej morskiej energetyki wiatrowej sugeruje, że podsektor technologii wiatrowej, który długo pozostawał w cieniu, może wreszcie zacząć się dynamicznie rozwijać i w znaczącym stopniu przyczynić się nie tylko do dekarbonizacji, ale także wzrostu gospodarczego.
04.05.2022

Związana z Nord Stream 2 spółka wbrew sankcjom wydzierżawiła magazyn w porcie w Rostocku

Wychodzą na jaw kolejne informacje potwierdzające, że rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego był mocno zaangażowany w projekt ukończenia gazociągu Nord Stream 2 mimo sankcji USA. We wtorek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) poinformował o sprawie dzierżawy nabrzeża w porcie w Rostocku firmie, mającej świadczyć usługi dla Nord Stream 2.
04.05.2022

Od momentu agresji na Ukrainę do Rotterdamu przypłynęło 126 tankowców z rosyjskim paliwem

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę do portu w Rotterdamie przybyło łącznie 126 statków z rosyjskim olejem napędowym - wynika z opublikowanej we wtorek analizy holenderskiego dziennika "De Volkskrant".
03.05.2022

Miny na Morzu Czarnym zagrażają żegludze na Dunaju

Ukraińska straż graniczna zamknęła szlaki żeglugowe u ujścia Dunaju z powodu zagrożenia minami dryfującymi w Morzu Czarnym – podała firma analityczna APK-Inform.
26.04.2022

Polskie porty a nowa sytuacja geopolityczna. Druga debata w ramach II Forum Morskiego Radia Gdańsk

Ubiegły rok, mimo trudnej sytuacji pandemicznej, przerwanych łańcuchów dostaw, drogiego frachtu, w polskich portach zakończył się rekordowymi wynikami. W samym porcie gdańskim przeładowano 53 miliony 200 tysięcy ton. A to oznacza, że znalazł się na drugim miejscu od względem przeładunków w ogóle i pozostaje na pierwszym pod względem kontenerów. Również port Szczecin-Świnoujście wyrównał swój rekord z 2018 roku i tam przeładowano 33 miliony 200 tysięcy ton towarów – port jest na siódmym miejscu na Bałtyku, a Gdynia na dziewiątym.
25.04.2022

Hiszpania. Zatrzymano oskarżonego o doprowadzenie do wybuchu w porcie w Bejrucie w 2020 r.

Hiszpańska policja zatrzymała na lotnisku w Madrycie obywatela Portugalii oskarżanego przez libański wymiar ścigania o doprowadzenie do wybuchu w porcie w Bejrucie w 2020 r. Wskutek tragedii zginęły 204 osoby, a 6500 zostało rannych.
22.04.2022

Zełenski: blokada portów czarnomorskich wpływa na światowe bezpieczeństwo żywności

Blokada ukraińskich portów na Morzu Czarnym wpływa na światowe bezpieczeństwo żywności - wskazał w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas debaty o pomocy dla Ukrainy, zorganizowanej w Waszyngtonie przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy.
21.04.2022

Port Gdańsk awansował na drugie miejsce w rankingu portów bałtyckich

Największy polski port w I kwartale 2022 wyprzedził dwa porty rosyjskie (Port Primorsk i St. Petersburg) i awansował na drugie miejsce w rankingu portów bałtyckich pod względem przeładunków ogółem.
20.04.2022

Cumowanie ze sztuczna inteligencją. Porty bez cumowników? Gdynia na kursie

Autonomiczne cumowanie i pozycjonowanie statków to przyszłość branży morskiej, a armatorzy i operatorzy terminali cały czas śledzą innowacje, które usprawnią żeglugę i obsługę statków w portach – twierdzą eksperci australijskiej firma (Marine Autonomous Intelligent Docking (MAID)).
18.04.2022

Kolejne kraje zamykają porty dla rosyjskich statków

Estonia i Bułgaria to kolejne kraje Unii Europejskiej, które zamknęły swoje porty dla rosyjskich statków. Wcześniej podobny zakaz wydały Włochy, Belgia i Rumunia, zgodnie z pakietem sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję za inwazję na Ukrainę.
18.04.2022

Włoskie porty od niedzieli będą zamknięte dla rosyjskich statków

Porty we Włoszech będą od niedzieli zamknięte dla rosyjskich statków, a zakaz ich wpływania dotyczyć będzie także tych jednostek, które zmieniły banderę po 24 lutego, gdy rozpoczęła się inwazja na Ukrainę - decyzję tę ogłosiło kierownictwo kapitanatów zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej.
16.04.2022

Będzie intermodalne połączenie między DCT i Kownem

Litewska firma LTG Cargo uruchamia nowe połączenie intermodalne między Kownem a DCT w Gdańsku.
14.04.2022

Port Gdynia rozpoczyna planowanie Doliny Logistycznej

Zarząd Morskiego Portu Gdynia podpisał umowę z firmą HaskoningDHV Polska na „Opracowanie planu rozwoju oraz koncepcji zagospodarowania obszarów Doliny Logistycznej na terenie Gminy Kosakowo wraz ze wstępnym studium wykonalności”.
13.04.2022

Ukraina: Rosjanie nacierają na port w Mariupolu

Rosja wciąż bombarduje z powietrza miasto Mariupol na południowym wschodzie Ukrainy i rozpoczyna ofensywę w pobliżu kombinatu metalurgicznego Azowstal i portu morskiego – napisano w środę rano w sprawozdaniu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.
13.04.2022

Droga Czerwona do Portu Gdynia. Są pieniądze na prace przygotowawcze [WIDEO]

20 milionów złotych przekaże Centralny Port Komunikacyjny na prace przygotowawcze do budowy Drogi Czerwonej w Gdyni, która połączy Port Gdynia z trasą S6 i autostradą A1. Umowa w tej sprawie została podpisana 11 kwietnia na terenie terminalu kontenerowego GCT w porcie.
12.04.2022

Port w Mariupolu. Rosjanie uprowadzili załogę statku handlowego

Na terenie portu w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy rosyjscy żołnierze uprowadzili załogę statku handlowego SMARTA - poinformowała w poniedziałek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.
11.04.2022

"Puls Biznesu": Są chętni na transport przez Mierzeję Wiślaną

Okmarit zamierza uruchomić przewozy towarów masowych. Zarząd portu w Elblągu przygotowuje inwestycje, by zachęcić innych partnerów. Planuje współpracę z duńskim Vordingborgiem - pisze w poniedziałek "Puls Biznesu".
11.04.2022

[WIDEO] PLK poprawia dostęp do portów w Gdyni i Gdańsku

PKP Polskie Linie Kolejowe konsekwentnie modernizują infrastrukturę, dzięki której poprawia się dostęp do portów w Trójmieście. W Gdańsku prace zostały już zakończone, w Gdyni przekroczyły właśnie półmetek.
10.04.2022

Tankowiec z rosyjską ropą zablokowany przez Greenpeace w porcie w Antwerpii

Aktywiści Greenpeace przez sześć godzin blokowali w porcie w Antwerpii w nocy z sobotę na niedzielę zacumowanie tankowca przewożącego rosyjską ropę. Protestujący przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę przykuli się łańcuchami do jednej ze śluz.
10.04.2022

Amerykański ośrodek ISW: Ukraińcy utrzymują kontrolę nad portem w Mariupolu

Port w południowo-zachodniej części Mariupola prawdopodobnie jest punktem oporu ukraińskich sił w mieście oblężonym przez rosyjskie wojska; można przypuszczać, że centrum zostało już opanowane przez żołnierzy okupanta - ocenił w piątek amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Według ekspertów ośrodka Rosjanie prawdopodobnie opanują miasto w najbliższych dniach.
08.04.2022

Opublikowano projekty ws. zmian granic portów w Krynicy Morskiej i Kątach Rybackich

Na stronach RCL opublikowano w czwartek dwa projekty rozporządzeń ws. zmian granic portów morskich w Krynicy Morskiej oraz w Kątach Rybackich. Nowe przepisy - według autorów rozwiązań - mają przyczynić się do rozwoju Krynicy Morskiej oraz gminy Sztutowo.
07.04.2022

Zełenski podziękował za zamknięcie portów Cypru dla rosyjskich okrętów wojennych

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował w czwartek władzom Cypru za decyzję o zamknięciu portów tego kraju dla rosyjskich okrętów wojennych. Zełenski mówił o tym w wystąpieniu skierowanym do parlamentu cypryjskiego.
07.04.2022

Turcja chce ewakować morzem ciała poległych w Mariupolu

Porozumieliśmy się z Turcją, która jest gotowa przeprowadzić dzisiaj (wtorek) drogą morską ewakuację osób rannych i ciał poległych ukraińskich żołnierzy z Mariupola. Realizacja tego przedsięwzięcia zależy jednak od zgody Rosji - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wtorkowego briefingu prasowego.
05.04.2022

Trójmiasto zamiast Petersburga. Czy do Polski przypłynie więcej wycieczkowców?

Sankcje nałożone na Rosję mogą spowodować większy ruch wycieczkowy w polskich portach – donoszą lokalne media.
05.04.2022

PORR zmodernizował falochrony w Porcie Północnym w Gdańsku

Spółka PORR w konsorcjum z Rover Maritime S.L. i Roverpol Sp. z o.o. zrealizowały na zlecenie Urzędu Morskiego w Gdyni projekt modernizacji falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku.
04.04.2022

Kluczowy etap rozbudowy Portu w Pucku [WIDEO, GALERIA]

Prace nad rozbudową portu w Pucku wchodzą w decydującą fazę. Wykonano już pierwszy etap platformy roboczej, dzięki której możliwe jest pogrążanie ścianki szczelnej pomostu stałego, a także rozpoczęto pogrążanie, roboty żelbetowe i narzuty kamienne. Dzięki inwestycji ma powstać 98 nowych miejsc cumowania dla jachtów i białej floty.
04.04.2022

Blisko 78 mln zł wsparcia z UE na inwestycje w Porcie Kołobrzeg

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg sp. z o.o. jest jednym z najprężniej rozwijających się portów na Pomorzu Środkowym wśród średnich i małych portów morskich. Port w Kołobrzegu dysponuje terenami o powierzchni prawie 19 ha, na których realizowane są 4 funkcje: rybacka, handlowa, jachtowa oraz pasażerska.
31.03.2022

Port Gdynia: koncert charytatywny #NaPomocUkrainie

Zarząd Morskiego Portu Gdynia zaprasza na wyjątkowy koncert charytatywny, z którego środki zostaną przekazane na pomoc Ukrainie.
27.03.2022

Statki, pociągi, terminale – polska oferta logistyczna dla Słowacji

W czwartek 31 marca odbędzie się seminarium dotyczące polskiej oferty logistycznej dla słowackiego przemysłu i potencjalnych możliwości współpracy. Wydarzenie odbędzie się online, a udział w nim jest darmowy.
26.03.2022

[WIDEO] Port Gdynia. Powstał system do oczyszczania i odprowadzania ścieków ze statków pasażerskich

Port Gdynia wzbogacił się o ważną infrastrukturę z perspektywy środowiska naturalnego – dzięki specjalnemu systemowi ścieki z promów i statków wycieczkowych będą oczyszczane i odprowadzane bezpośrednio do sieci miejskiej.
24.03.2022

[WIDEO] Rekordowy kontenerowiec z BCT wyruszył w dalszą drogę

MSC Gaia, kontenerowiec, który okazał się być rekordowy dla gdyńskiego portu na dwa sposoby, odpłynął z terminalu BCT.
24.03.2022

Rekordowy kontenerowiec MSC Gaia w Porcie Gdynia [WIDEO]

Port Gdynia przyjął dzisiaj kontenerowiec MSC Gaia, który jest jednocześnie najdłuższym i najbardziej pojemnym statkiem, jaki kiedykolwiek zawinął do portu.
22.03.2022

Ukraina chce eksportować zboża przez rumuńskie porty

Władze Ukrainy prowadzą rozmowy z sąsiadującymi krajami, Mołdawią i Rumunią, w sprawie zwiększenia eksportu zbóż drogą kolejową do jednego z rumuńskich portów w razie długotrwałej blokady portów ukraińskich - komentują w poniedziałek media na Ukrainie i w Rumunii.
21.03.2022

„Ekonomia, zarządzanie i polityka portowa”. Książka z przesłaniem. Polski kontekst

Port morski jest węzłem logistycznym i przemysłowym w globalnych łańcuchach dostaw o silnym charakterze morskim oraz funkcjonalnym i przestrzennym skupieniem działań bezpośrednio lub pośrednio związanych z transportem, transformacją i procesami informacyjnymi w ramach globalnych łańcuchów dostaw – piszą w wydanej w br. najnowszej książce Theo Notteboom, Athanasios Pallis and Jean-Paul Rodrigue pt. „Port Economics, Management and Policy”.
20.03.2022

Cotygodniowe połączenie Port Gdynia - Nowy Jork

Linie żeglugowe MSC poinformowały o uruchomieniu cotygodniowego serwisu z Bałtyku do Stanów Zjednoczonych. Statki będą zawijać do Gdyni.
17.03.2022

Rozbudowa portu w Krynicy Morskiej idzie w dobrym kierunku

Grupa NDI od kilku miesięcy realizuje nowy projekt dla Urzędu Morskiego w Gdyni. Oprócz przedłużenia o 65.5 m istniejącego pirsu pasażerskiego w porcie w Krynicy Morskiej zabezpieczy także skarpę i wydłuży nabrzeże postojowe o 50 metrów. Inwestycja odbywa się w formule „Wybuduj” oraz „Zaprojektuj i wybuduj”.
17.03.2022

Chiny znów w lockdownie. Łańcuchy dostaw zagrożone

Tydzień ma potrwać lockdown nałożony na Shenzhen, 17,5-milionowe chińskie miasto, będące ważnym centrum eksportowym. Blokada spowodowana jest falą koronawirusa. To nie jedyna część Chin zmagająca się z Covid-19.
16.03.2022

Rosja – ruch w portach spadł o 40 procent

W wyniku sankcji i wycofania się ze współpracy z Rosją linii żeglugowych oraz spółek handlowych, ruch w rosyjskich portach gwałtownie spadł.
14.03.2022

Administracja portów Ukrainy straciła kontakt z pracownikami portu w Mariupolu

Administracja Portów Morskich Ukrainy (AMPU) poinformowała w sobotę na Facebooku, że straciła kontakt z pracownikami morskiego portu handlowego w Mariupolu.
12.03.2022

Baza szybkiego reagowania dla MFW Baltic Power – jest przetarg

Baltic Power ogłosił przetarg na projekt i budowę bazy szybkiego reagowania dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltic Power.
09.03.2022

Port Gdańsk testuje PCS

Port Gdańsk pracuje nad wdrożeniem modułu maklerskiego PCS (Port Community System). Ma on wspomóc załatwianie formalności przez armatorów.
07.03.2022

Rejsy Stena Line i Polferries za darmo dla uchodźców

Zarówno Stena Line, jak i Polferries poinformowały, że obywatele Ukrainy uciekający przed rosyjską agresją, mogą korzystać z przewozów ich promami za darmo.
07.03.2022

„Cerber”: w Porcie Gdynia ćwiczyły psy służbowe [WIDEO, ZDJĘCIA]

W Porcie Gdynia zakończyły się dwutygodniowe ćwiczenia, mające na celu sprawdzenie mechanizmów zarządzania kryzysowego oraz podnoszenie poziomu wyszkolenia zespołów pies-przewodnik różnych służb.
07.03.2022

Po zamknięciu portów i wód terytorialnych, Kanada nałożyła kolejne sankcje na Rosję

Kanada nałożyła w środę kolejne sankcje na Rosję. Dotyczą 10 osób z dwóch firm rosyjskiego sektora energetycznego, Gazpromu i Rosnieftu – poinformowała w komunikacie minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.
03.03.2022

Czy połączenia z rosyjskimi portami zostaną zerwane?

Ministerstwo infrastruktury Ukrainy zaapelowało o zerwanie morskich połączeń z portami Rosji oraz zaprzestanie obsługi rosyjskich statków w zagranicznych portach.
02.03.2022

Göteborg złapał oddech. Więcej kontenerów w terminalach i 60% na torach

Mimo pandemii gospodarka szwedzka ożyła, co sprawiło, że w terminalach Göteborga zwiększyła się podaż ładunków. Port przetrwał zawirowania w rozkładach rejsów kontenerowców i zamieszanie w produkcji samochodów. W Göteborgu wzrosły przeładunki we wszystkich segmentach ładunków suchych, w tym w kontenerach, ro-ro i nowych samochodach.
25.02.2022

Port Gdynia. PCS usprawni procedury

Wprowadzany przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia moduł maklerski Port Community System usprawni formalności związane z obsługą statków w porcie.
23.02.2022

Łukaszenka liczy, że Putin zbuduje dla Białorusi port

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka liczy, że Rosja wybuduje na Bałtyku nowy port, przez który Białoruś będzie eksportować potaż.
20.02.2022

[WIDEO] Droga Czerwona – rozpoczyna się przygotowanie do budowy kluczowej drogi do Portu Gdynia

W siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia podpisany został Program Inwestycji dotyczący tzw. Drogi Czerwonej. To formalne rozpoczęcie prac przygotowawczych do budowy kluczowej z punktu widzenia Portu Gdynia arterii.
17.02.2022

PRCiP ponownie pogłębi tor podejściowy w Gdyni

Tor podejściowy do Portu Gdynia zostanie pogłębiony. Liderem konsorcjum, które wykona prace, jest Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych.
15.02.2022

Minister: znaleziono bezpieczne korytarze morskie do portów nad Morzem Czarnym

Dzięki wspólnym wysiłkom i szybkiej reakcji zapobiegliśmy blokadzie portów czarnomorskich Ukrainy, a wyznaczony korytarz gwarantuje bezpieczne przejście statków przez Zatokę Odeską - poinformował we wtorek ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow.
15.02.2022

Cyberatak na europejskie terminale naftowe

Niektóre z najważniejszych europejskich morskich terminali naftowych i paliwowych padły ofiarami cyberataku. Poinformowały o tym zachodnie media. Część spółek potwierdziło atak.
04.02.2022

Amerykański sprzęt wojskowy w Porcie Gdynia

Ponad 200 elementów uzbrojenia m.in. wozów opancerzonych i wojskowych ciężarówek dla amerykańskiego 1. Batalionu 185. Pułku Piechoty przeładowano w gdyńskim porcie. Do USA przetransportowano zaś ekwipunek 3.Batalionu 161. Pułku Piechoty. Port w Gdyni będzie służył do rozładunku amerykańskiej armii do 14 lutego.
04.02.2022

Koncepcja nowego falochronu w Świnoujściu jest gotowa

Koncepcja falochronu dla terminala kontenerowego w Świnoujściu została już przygotowana - poinformował PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że realizacja inwestycji potrwa od czterech do pięciu lat, w tym dwa lata zajmie sama budowa.
04.02.2022

[WIDEO] 100-lecie Portu Gdynia. Współpraca z młodym gdyńskim artystą

Port Gdynia rozpoczyna świętowanie swojego stulecia i odkrywa karty dotyczące obchodów. Pomoże w tym młody, ale już ceniony gdyński artysta – Jan Rutka.
03.02.2022

Statki spóźniają się jak nigdy

Firma analityczna Sea-Intelligence opublikowała dane, z których wynika, że harmonogramy rejsów statków jeszcze nigdy nie były tak mało wiarygodne.
03.02.2022

Raport: port w Rotterdamie jest najbardziej zanieczyszczającym portem morskim w Europie

Jak wynika z raportu organizacji Transport & Environment (T&E) opublikowanego w środę, rotterdamski port jest najbardziej zanieczyszczającym portem morskim w Europie i odpowiada za roczną emisję dwutlenku węgla na poziomie 13,7 mln ton.
02.02.2022

Port w Hamburgu głębszy

W Porcie Hamburg zakończyło się pogłębianie toru wodnego na rzece Łaba.
01.02.2022

[WIDEO] Cofka w Trójmieście i innych miastach na wybrzeżu

Do cofki doszło w niedzielę na marinie w Gdyni, wyspie Ołowianka w Gdańsku oraz na bulwarze w Ustce - podał rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku bryg. Łukasz Płusa.
30.01.2022

Port Kołobrzeg chce uczestniczyć w offshore

Port Morski w Kołobrzegu liczy na statki serwisowe obsługujące polskie farmy wiatrowe na Bałtyku.
28.01.2022

Resort infrastruktury powoła zespół ds. wypracowania porozumienia na rzecz funkcjonowania i rozwoju portów morskich

Ministerstwo Infrastruktury podjęło decyzję o powołaniu zespołu ds. wypracowania porozumienia sektorowego na rzecz funkcjonowania i rozwoju polskich portów morskich o znaczeniu regionalnym i lokalnym – przekazał z-ca dyr. Departamentu Gospodarki Morskiej w resorcie infrastruktury Paweł Krężel.
27.01.2022

Gdynia-Hanko – Finnlines będzie pływał częściej

Finnlines Polska ogłosił zwiększenie częstotliwości serwisu na linii Gdynia-Hanko. Od 24 stycznia statki będą odchodzić z Portu Gdynia 6 razy w tygodniu.
25.01.2022

Konferencja „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego” - relacja [WIDEO]

W poniedziałek 24 stycznia w Szczecinie na konferencji „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego” zebrali się reprezentanci gospodarki morskiej, szczególnie Pomorza Zachodniego. Ważnym tematem podczas dyskusji były kwestie dotyczące nowych promów dla polskich armatorów.
25.01.2022

Bez rekordu przeładunków w Kłajpedzie

Port w Kłajpedzie podał wstępne statystyki za rok 2021.
20.01.2022

W Łebie powstanie port serwisowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

Wchodząca w skład Grupy ORLEN spółka Baltic Power wygrała przetarg na dzierżawę terenu w porcie w Łebie, przeznaczonego do obsługi morskiej farmy wiatrowej. W tym miejscu zlokalizowany zostanie port serwisowy do obsługi inwestycji, której budowa planowana jest na lata 2024-2026. W tym czasie na morzu stanie ok. 70 turbin o łącznej mocy do 1,2 GW, które będą serwisowane przez flotę statków operującą z portu w Łebie.
18.01.2022

Porty w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie-Świnoujściu podają wyniki za rok 2021 [WIDEO]

W Ministerstwie Infrastruktury w Warszawie władze portów morskich podsumowują wyniki za 2021 rok. W konferencji udział biorą ministrowie Marek Gróbarczyk oraz Grzegorz Witkowski wraz z prezesami portów morskich: Gdańsk, Gdynia i Szczecin-Świnoujście.
17.01.2022

Ministrowie Polski i Łotwy o współpracy portów

Współpraca polskich i łotewskich portów była jednym z tematów omawianych przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i ministra transportu Łotwy Talisa Linkaitsa.
17.01.2022

Największy na świecie port węglowy przechodzi na OZE

Największy na świecie port węglowy ogłosił, że będzie teraz zasilany w całości energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Australijski Port w Newcastle, bo o nim mowa, ogłosił swoje plany po tym jak produkcja energii z węgla na rynku energii elektrycznej ma Antypodach spadła do poziomu najniższego trzech ostatnich miesięcy 2021 roku.
14.01.2022

Najwięcej kontenerów na jednym statku – Felixstowe bije rekord Europy

W należącym do Hutchison Ports Porcie Felixstowe w Wielkiej Brytanii padł rekord największej liczby kontenerów, jaka kiedykolwiek przypłynęła na jednym statku do Europy.
14.01.2022

Roczne wyniki Portu Tallin

Port w Tallinie pochwalił się statystykami za 2021 rok. W portowych terminalach przeładowano 22,4 miliona ton ładunków, skorzystało z nich także 3,5 miliona pasażerów.
14.01.2022

Niemcy opóźniają prace nad pierwszym terminalem LNG

Pod Hamburgiem ma powstać pierwszy niemiecki terminal LNG. Ostateczna decyzja inwestycyjna została jednak chwilowo przełożona.
14.01.2022

Siark-Port przeładowuje nawozy w Wolnym Obszarze Celnym w Porcie Gdańsk

Około 1,5 mln ton rocznie przeładowuje Siark-Port, w tym 240 tys. ton nawozów. Spora część tych operacji odbywa się na terenie Wolnego Obszaru Celnego, gdzie Siark-Port jest operatorem na jednym z nabrzeży.
13.01.2022

Akt oskarżenia w zw. z budową portu jachtowego na Wyspie Grodzkiej w Szczecinie

Dwie osoby zostały objęte aktem oskarżenia w związku z budową portu jachtowego na szczecińskiej Wyspie Grodzkiej - podała szczecińska Prokuratura Okręgowa. Śledczy uznali, że działania podejrzanych odpowiedzialnych za inwestycję sprowadziły niebezpieczeństwo zawalenia się budowli i obsunięcia ziemi.
13.01.2022

Antwerpia i Brugia się łączą. Powstanie największy port kontenerowy w Europie

Belgijski urząd ds. konkurencji zatwierdził w poniedziałek połączenie portów w Antwerpii i Brugii. Dzięki tej decyzji powstanie Port of Antwerp-Bruges, największy port kontenerowy w Europie.
10.01.2022

Power-to-X i nowe możliwości dla portu Hanstholm

Duński port Hanstholm zrobił pierwszy krok w kierunku stania się pierwszym w Europie portem rybackim neutralnym pod względem emisji CO2. Port podpisał list intencyjny z duńskim deweloperem instalacji OZE, firmą European Energy, która oprócz elektrowni słonecznych i wiatrowych chce w porcie Hanstholm uruchomić instalację Power-to-X do produkcji e-metanolu i wodoru.
10.01.2022

Niemcy testują holownik napędzany wodorem

Po prawie dwóch latach od rozpoczęcia budowy elektryczny holownik Elektra, wykorzystujący ogniwa wodorowe, trafił do Westhafen, największego śródlądowego portu Berlina, gdzie wkrótce rozpoczną się jego testy.
07.01.2022

Dwie firmy chętne na tereny w głębokowodnej części Portu Gdańsk

Zarząd Portu Morskiego Gdańsk poinformował, że w przetargu na dzierżawę 27 hektarów w głębokowodnej części portu oferty złożyły dwie firmy.
06.01.2022

Najruchliwszy port kontenerowy to niezmiennie Szanghaj

47 milionów TEU – oto wynik portu kontenerowego Yangshan Deep-water Port w Szanghaju za rok 2021.
05.01.2022

Rekord przeładunków paliw w Porcie Gdynia i w Bazie Paliw w Dębogórzu

Zarząd Morskiego Portu Gdynia podał, że 2021 rok okazał się być rekordowym pod względem przeładunków paliw dostarczanych drogą morską do Bazy Paliw PERN w Dębogórzu.
03.01.2022

3 tony kokainy we włoskim porcie

Ponad 3 tony najczystszej kokainy o czarnorynkowej wartości około 1 mld euro znaleźli funkcjonariusze włoskiej Gwardii Finansowej i celnicy podczas dwóch operacji w porcie Gioia Tauro w Kalabrii - podały w piątek media. Narkotyki znajdowały się w transportach bananów, orzeszków ziemnych i pieprzu z Ameryki Południowej.
31.12.2021

COSCO w ramach rozbudowy portu Tianjin uruchamia pierwszy terminal o zerowej emisji

COSCO Shipping Ports, duży chiński globalny operator portowy, podkreślił uruchomienie w północnym porcie Tianjin, swojego nowego terminalu o zerowej emisji dwutlenku węgla. Według firmy terminal stał się samowystarczalny, wykorzystując czystą energię do swoich operacji. Jest to część ogólnych wysiłków firmy w celu rozszerzenia działalności w Tianjin i swojego zrównoważonego rozwoju.
31.12.2021

Strajk w portach w Finlandii

We wtorek 28 grudnia odbył się strajk pracowników fińskich portów. Związek zawodowy dokerów ogłosił go w geście solidarności ze strajkującymi pracownikami spółki Keitele Group, jednej z największych krajowych firm zajmujących się produktami drzewnymi.
30.12.2021

Witkowski: rok 2021 był rekordowy dla gospodarki morskiej - 7 mld zł na inwestycje

Mijający rok 2021 był rekordowy dla gospodarki morskiej, na inwestycje, które są już realizowane, przeznaczono 7 mld zł, a przeładunki były na poziomie ok. 110 mln ton - poinformował PAP wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
30.12.2021

W Gdańsku ma powstać Agroport

Zapadła decyzja, że w Gdańsku powstanie specjalistyczny port, tak zwany Agroport, który będzie służył rolnictwu do przeładunku towarów żywnościowych i nawozów - poinformował PAP wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
30.12.2021

Największy europejski port śródlądowy stanie się pionierem w dziedzinie wodoru

Rolls-Royce twierdzi, że zapewni neutralne dla klimatu dostawy energii do budowanego obecnie terminalu kontenerowego w porcie Duisburg w Niemczech.
30.12.2021

Cape Akritas rekordowym statkiem w Gdyni

Kontenerowiec Cape Akritas, który dziś wpłynął do terminalu BCT w Porcie Gdynia, pobił rekord pod względem pojemności i ładowności pośród wpływających do Gdyni jednostek.
29.12.2021

W Porcie w Göteborgu zielone ciężarówki ominą kolejki

Od 1 stycznia zielone ciężarówki będą traktowane w Porcie w Göteborgu priorytetowo i ominą kolejki.
29.12.2021

Pogłębianie toru wodnego Szczecin-Świnoujście: inwestycja w rozwój z historią w tle

Blisko 100 ton zabytkowych obiektów, w tym ponad 44 tysiące przedmiotów ferromagnetycznych zostało wydobytych podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Najciekawsze z nich można było obejrzeć na wystawach w różnych miastach w kraju.
29.12.2021

Oba place Centrum Logistycznego w Gdyni będą gotowe pół roku przed terminem [WIDEO, GALERIA]

Dwa place manewrowo-składowe, czyli ponad 17 hektarów do składowania kontenerów oraz elementów farm wiatrowych będą gotowe na pół roku przed terminem! Do zrealizowania inwestycji Centrum Logistycznego w Porcie Gdynia, potrzeba było 85 tysięcy metrów sześciennych betonu.
23.12.2021

Port w Rotterdamie przekracza granicę 15 mln TEU

Najruchliwszy port w Europie, Port Rotterdam, przekroczył w 2021 roku historyczną granicę 15 milionów TEU.
22.12.2021

DP World stworzy port kontenerowy w Demokratycznej Republice Konga

Afryka staje się coraz ciekawszym i perspektywicznym rynkiem dla sektora morskiego. Jednym z nowych graczy chce być Demokratyczna Republika Konga. Właśnie ogłoszono, że tamtejszy rząd podpisał umowę z DP World na stworzenie pełnoprawnego terminala kontenerowego w Banana.
22.12.2021

McDonald's zgłasza problemy z dostawami

Jak raportuje Reuters, japońska część giganta fastfoodowego McDonald's – McDonald's Holdings Company Japan – zapowiedziała zawieszenie sprzedaży średnich i dużych zestawów frytek. Powodem są problemy z dostawami ziemniaków.
21.12.2021

KE stawia na bezemisyjną kolej. Nowelizacja Dyrektywy TEN-T

Komisja Europejska zaakceptowała projekt nowelizacji Dyrektywy TEN-T. Znalazły się w niej propozycje dotyczące rozwoju przewozów intermodalnych, a także kwestie m.in. infrastruktury dla paliw alternatywnych i cyfryzacji.
21.12.2021

Rozbudowa i modernizacja infrastruktury technicznej w portach w Szczecinie i w Świnoujściu – umowa podpisana

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA podpisał z Korporacją Budowlaną DORACO umowę na wykonanie prac w ramach projektu „Rozbudowa i modernizacja infrastruktury technicznej w portach w Szczecinie i w Świnoujściu”.
17.12.2021

Hub Wodorowy w Porcie Gdynia. Jest konsensus i wstępny plan działań [WIDEO, GALERIA]

Port Gdynia planuje wodorową rewolucję. We wtorek, 14 grudnia, na temat projektu dyskutowali w siedzibie portu członkowie zarządów działających w Gdyni terminali oraz innych potencjalnie zaangażowanych w projekt firm.
15.12.2021

Port Yantian buduje nowy terminal kontenerowy

Głębokowodny port Yantian w Shenzen w prowincji Guangdong w Chinach rozpoczął budowę nowego terminala kontenerowego.
15.12.2021

Szczecin-Świnoujście: w skali roku wzrosty

Choć na pełne roczne statystyki jeszcze za wcześnie, Zarząd Portów Morskich Szczecin i Świnoujście poinformował, że należy się spodziewać dodatnich wyników przeładunkowych w skali roku.
12.12.2021

Awaria statku towarowego w chińskim porcie Yantai; zginęło 9 osób

Awaria statku towarowego, do jakiej doszło w niedzielę w porcie Yantai nad Morzem Żółtym, pociągnęła za sobą śmierć dziewięciu osób - podała centralna telewizja chińska. Nurkowie wyłowili z wody trzech marynarzy i dziewięć ciał. Na pokładzie było w sumie 14 osób.
12.12.2021

Senator: przekop Mierzei to same korzyści

Senator Koalicji Obywatelskiej Jerzy Wcisła uważa, że przekop Mierzei Wiślanej przyniesie korzyści wszystkim: zarówno miastu i portowi w Elblągu, regionowi, jak i Portowi Gdańsk oraz środowisku.
12.12.2021

Port Gdynia pomoże w odbudowie ul. Janka Wiśniewskiego

Wkrótce ma ruszyć odbudowa ulicy Janka Wiśniewskiego w Gdyni – jednej z arterii prowadzących do Portu Gdynia. Port będzie partycypował w kosztach.
09.12.2021

Rotterdam. Celnicy w porcie znów przechwycili ładunek narkotyków

Po raz kolejny w tym roku celnicy w Porcie Rotterdam przechwycili ładunek narkotyków ukryte w kontenerach.
08.12.2021

Izraelskie lotnictwo zaatakowało syryjski port

Izraelskie lotnictwo zaatakowało w nocy z poniedziałku na wtorek port w mieście Latakia na północnym zachodzie Syrii - poinformowały syryjskie media państwowe. Według nich atak nie spowodował strat w ludziach.
07.12.2021

Chińskie porty odmawiają przyjęcia litewskich towarów

Spór dyplomatyczny między Litwą i Chinami przeniósł się do portów. Litewskie media podały, że Chińczycy odmówili przyjęcia produktów litewskich firm.
06.12.2021

Portowa Straż Pożarna w Gdyni ma unikalny pojazd ratowniczo-gaśniczy. Specjalizacja: LNG [WIDEO, ZDJĘCIA]

Portowa Straż Pożarna Zarządu Morskiego Portu Gdynia została wyposażona w nowy pojazd ratowniczo-gaśniczy. Nowy wóz jest dedykowany do zabezpieczania bunkrowania LNG.
02.12.2021

PKP PLK: modernizacja linii z południa do portów w Trójmieście do 2027

Do 2027 r. planowane jest zakończenie modernizacji linii kolejowej 201 między Bydgoszczą a Trójmiastem, łączącej południe kraju z portami w Gdańsku i Gdyni – poinformowały w środę władze PKP Polskie Linie Kolejowe.
01.12.2021

Port Szczecin zwiększa wydajność nabrzeży w Kanale Dębickim [WIDEO]

Zwiększenie wydajności istniejących nabrzeży, budowa nowych i poprawa jakości obsługi ładunków w porcie Szczecin to cele inwestycji „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Kanału Dębickiego”.
01.12.2021

Port Rotterdam: pół tony kokainy w kontenerze z owocami

Holenderska służba celna udaremniła przemyt 497 kg kokainy w porcie w Rotterdamie – poinformowała w czwartek miejscowa prokuratura. Narkotyki były ukryte w kontenerze z mango, który przypłynął statkiem z Brazylii. Przemytnicy coraz częściej proponują współpracę rybakom z mniejszych portów.
26.11.2021

Dryfujący wulkaniczny pumeks zbliża się do Tokio, zagraża ekosystemowi i rybołówstwu

Olbrzymie ilości pumeksu z erupcji podwodnego wulkanu unoszą się na powierzchni morza i zbliżają do okolic Tokio. Warstwa pumeksowych kamieni blokuje światło, zagraża morskim zwierzętom, zakłóca rybołówstwo i turystykę – podała we wtorek agencja Kyodo.
17.11.2021

Porty w sercu rewolucji wodorowej

Wodór ma być jednym z filarów transformacji gospodarczej. Na rynku międzynarodowym trwa wyścig technologiczny o jak najbardziej ekologiczną i efektywną metodę produkcji tego paliwa. Zastosowanie wodoru pozwoli na dekarbonizację obszarów, gdzie elektryfikacja może nie być ekonomiczna. Coraz istotniejszą rolę w wodorowej układance odgrywają porty.
16.11.2021

Kolejne porty morskie w Europie otwierają się na zielony wodór

Wodór jest odmieniany przez wszystkie przypadki w sektorze morskim. Kluczową rolę w transformacji energetycznej odegrają porty, na terenie których są już dziś rozwijane są węzły energetyczno-wodorowe. Władze kolejnych portów zadeklarowały rozwój projektów wodorowych.
11.11.2021

Rozbudowa centrum logistycznego w sąsiedztwie Portu Gdynia

Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej powiększy się Rumia Invest Park. 3,4 mln zł posłużą na przygotowanie nowych terenów dla działalności logistycznej magazynowej w pobliżu Portu Gdynia.
08.11.2021

Do portu na Sycylii wpłynął statek z ponad 800 uratowanymi na morzu migrantami

Do portu w Trapani na Sycylii wpłynął w niedzielę należący do organizacji humanitarnej statek Sea Eye 4 z ponad 800 migrantami, uratowanymi w ostatnich dniach na Morzu Śródziemnym między włoską wyspą a brzegami Libii. Władze Włoch zgodziły się na przyjęcie jednostki.
07.11.2021

Zbiórka krwi w porcie w Szczecinie

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA zaprasza do portowej akcji zbiórki krwi. Odbędzie się już w najbliższy piątek, 5 listopada o godz. 8.00 w portowej świetlicy przy ul. Bytomskiej 8.
04.11.2021

Wärtsilä pracuje nad autonomicznymi barkami dla portu w Rotterdamie

Międzynarodowe konsorcjum, któremu przewodzi Port Rotterdam, otrzymało od Unii Europejskiej 25 milionów euro na projekty dotyczące zrównoważonej portowej logistyki. W pierwszej kolejności powstanie plan całkowitego wyeliminowania emisji z transportu wewnątrz, z i pomiędzy portami, w czym pomóc mają autonomiczne barki.
23.10.2021

Trzeci mobilny dźwig portowy Liebherr w Mukran

Mukran Port Terminal GmbH w Porcie Sassnitz zakupił trzeci mobilny dźwig portowy Liebherr – model LHM 550. Tym samym w Sassnitz działa już sześć mobilnych dźwigów Liebherr.
20.10.2021

Port Gdynia – nabrzeża i Ostroga Pilotowa do przebudowy [WIDEO]

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. Podpisał w piątek umowę na przebudowę Nabrzeża Portowego, Ostrogi Pilotowej oraz Nasady Nabrzeża Francuskiego. Wykonawcą robót będzie firma Strabag.
17.10.2021

Port morski w Stepnicy. Przeładunki rosną dzięki inwestycjom

Przez port w Stepnicy przechodzi coraz więcej ładunków. Jest to możliwe dzięki zrealizowanym w ostatnim czasie inwestycjom.
14.10.2021

Świnoujście – drogi do portu do przebudowy

Miasto Świnoujście przygotowuje się do przebudowania infrastruktury drogowej. Ruszyło postępowanie przetargowe mające na celu wyłonienie wykonawców robót.
14.10.2021

Lotos przygotowuje się do produkcji wodoru do tankowania statków

Grupa Lotos chce stać się wiodącym producentem zielonych paliw i już przygotowuje się do ekspansji w dziedzinie tankowania pojazdów zasilanych wodorem, w tym statków.
05.10.2021

Sztokholm Norvik z największym systemem paneli słonecznych

Sztokholmski port Norvik wzbogacił się o największy w szwedzkich portach system paneli słonecznych. To element programu inwestycyjnego mającego na celu zmniejszenie emisji.
24.09.2021

Zakończenie budowy Publicznego Terminalu Promowego w Porcie Gdynia [WIDEO, ZDJĘCIA]

W Porcie Gdynia oficjalnie zakończona została jedna z ważniejszych inwestycji w ostatnim czasie – budowa Publicznego Terminalu Promowego. Uroczystość z okazji finiszu prac odbyła się 23 września, dokładnie w 99. rocznicę uchwalenia ustawy o budowie portu w Gdyni.
23.09.2021

Heroina w indyjskim porcie. Podejrzewani talibowie

Dwa kontenery podróżujące z Iranu do Mundry, największego portu Indii, zostały skonfiskowane przez indyjskie służby.
18.09.2021

Wmurowano kamień węgielny pod budowę portu offshore wind w New Jersey

9 września odbyła się uroczysta ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod budowę portu New Jersey przeznaczonego do obsługi morskiej energetyki wiatrowej w USA. Będzie to pierwszy taki port w USA, skutkiem czego stan pozycjonuje się jako centrum amerykańskiego przemysłu offshore wind.
16.09.2021

Gdańsk. Zakończono prace na stacji kolejowej Zaspa Towarowa, prowadzącej do portu

Zakończyły się prace modernizacyjne na stacji kolejowej Zaspa Towarowa – poinformował w piątek zespół prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe. Ładunki jadą koleją do portów w Trójmieście po nowych zelektryfikowanych torach – podkreślono.
11.09.2021

Izrael otwiera nowy port obsługiwany przez Chińczyków

Izrael otworzył nowy port żeglugowy u wybrzeża Morza Śródziemnego, który przyniesie bardzo potrzebną konkurencję sektorowi nękanemu opóźnieniami i wzmocni pozycję kraju jako regionalnego centrum handlowego.
03.09.2021

Forum Wizja Rozwoju 2021 - dzień II. Przyszłość portów i żeglugi - podsumowanie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Drugi dzień Forum Wizja Rozwoju w Gdyni przyniósł dyskusje o przyszłości – energii, portów, żeglugi. O tym wszystkim rozmawiali politycy, samorządowcy i reprezentanci biznesu.
31.08.2021

Bałtycki hub zielonej infrastruktury powstanie w porcie w Tallinie

Port w stolicy Estonii ogłosił plan stworzenia hubu zielonej infrastruktury na Morzu Bałtyckim.
24.08.2021

Trzy statki wpłynęły do zamkniętego terminalu w Ningbo

Terminal Meishan w chińskim porcie kontenerowym Ningbo, zamknięty od kilkunastu dni ze względu na restrykcje związane z koronawirusem, przyjął w zeszłym tygodniu trzy pierwsze statki.
24.08.2021

Koronawirus kontratakuje. Nowe ogniska w chińskich portach zagrażają łańcuchowi dostaw

Dwa największe porty świata, Ningbo-Zhoushan oraz Szanghaj doświadczają kolejnych zatorów z racji bezprecedensowej ilości statków powracających do chińskich portów, jak również kolejnych ognisk koronawirusa, wywołując spustoszenie w globalnym łańcuchu dostaw.
23.08.2021

Porty w Szczecinie i Świnoujściu: modernizacja to miejsca pracy

Trwa modernizacja i pogłębianie toru wodnego Świnoujście – Szczecin. Po zakończeniu inwestycji porty będą mogły przyjąć nawet dwukrotnie więcej ładunków. Wzrośnie także zatrudnienie w regionie.
23.08.2021

Port Long Beach kończy nowy terminal kontenerowy o pojemności 3,3 mln TEU

Ponad 10 lat po rozpoczęciu prac, Port Long Beach ogłosił zakończenie budowy terminalu kontenerowego w Middle Harbor, jednego z najbardziej zaawansowanych technologicznie i przyjaznych środowisku obiektów ładunkowych na świecie.
22.08.2021

Port w Antwerpii odnotowuje wzrost przeładunków pomimo wybuchu pandemii

Port w Antwerpii odnotował wzrost z roku na rok w wolumenie obsługiwanych ładunków w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2021 roku, mimo że zakłócenia spowodowane COVID-19 i wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej obniżyły handel w innych krajach.
20.08.2021

Projmors wykona dokumentację przebudowy Nabrzeża Pomocniczego w Porcie Gdynia

Port Gdynia podpisał umowę na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy Nabrzeża Pomocniczego. Projekt wykona Biuro Projektów Budownictwa Morskiego Projmors.
17.08.2021

Terminal Baltchem w Szczecinie pracuje z Grupą Unimot

Z terminala Zakładów Chemicznych Baltchem S.A. w Szczecinie sprzedawany jest już olej napędowy Grupy Unimot.
16.08.2021

Wyśmienite wyniki przeładunkowe w Porcie Gdynia. Lipiec kolejnym miesiącem intensywnych wzrostów

Lipcowe wyniki przeładunkowe po raz kolejny udowadniają bardzo silną pozycję Portu Gdynia na mapie Bałtyku. Miesięczne wyniki wskazują ponad 117-procentową dynamikę wzrostu w stosunku do roku ubiegłego.
11.08.2021

Oferenci ustawiają się w kolejce do izraelskiego portu Hajfa

Cztery grupy inwestycyjne chcą przejąć izraelski port w Hajfie, którego wartość szacuje się na 600 milionów dolarów. Formalne oferty mają zostać przekazane w październiku.
10.08.2021

Chińczycy budują samowystarczalny, zielony terminal

Port w chińskim Tiencin ogłosił, że wybuduje kierowany przez sztuczną inteligencję zeroemisyjny terminal.
10.08.2021

Trwa pogłębianie toru wodnego Szczecin-Świnoujście

Jedną z ważniejszych inwestycji realizowanych w województwie zachodniopomorskim jest pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście, które umożliwi portom przyjmowanie większych jednostek.
05.08.2021

HRW oskarża Liban o zaniedbania w sprawie eksplozji w porcie w Bejrucie

Organizacja Human Rights Watch oskarżyła władze Libanu o zaniechania, naruszenie prawa do życia i zablokowanie lokalnego śledztwa w sprawie eksplozji w porcie w Bejrucie, do jakiej doszło 4 sierpnia 2020 roku.
03.08.2021

Kazimierz Koralewski nowym wiceprezesem w Porcie Gdynia

Zarząd Morskiego Portu Gdynia poinformował, że nowym wiceprezesem został Kazimierz Koralewski.
03.08.2021

Znaczenie głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu dla systemu HNS

Sztab Generalny Wojska Polskiego jest zainteresowany możliwością wykorzystania przyszłego terminalu kontenerowego w Świnoujściu na potrzeby militarne.
16.07.2021

Porty Szczecin i Świnoujście z dodatnim wynikiem operacyjnym za pierwsze półrocze

Zespół portów Szczecin-Świnoujście podsumował pierwsze półrocze br. pod względem przeładunków. Te są o 11,5 proc. lepsze aniżeli w analogicznym czasie ub. roku. Obydwa porty obsłużyły w okresie styczeń-czerwiec br. ponad 17 mln ton ładunków.
12.07.2021

Głębokowodny terminal kontenerowy z gwarancjami premiera

Zbudowanie głębokowodnego portu kontenerowego to wielka szansa dla Szczecina i Świnoujścia – mówił w szczecińskim porcie Mateusz Morawiecki, szef polskiego rządu. Premier podkreślił też potrzebę pogłębienia do 17 m i poszerzenia do 500 m toru wodnego prowadzącego do portu w Świnoujściu.
18.06.2021

UE przyznaje prawie 25 milionów euro na „projekt zielonego portu” w Rotterdamie

Międzynarodowy sojusz 45 firm, instytutów wiedzy i władz portowych, na czele którego stoi Zarząd Portu w Rotterdamie, otrzymał prawie 25 mln euro dofinansowania ze środków UE. Konsorcjum wykorzysta ten grant do realizacji 10 projektów pilotażowych i demonstracyjnych, które koncentrują się na zrównoważonej i inteligentnej logistyce w operacjach portowych.
11.05.2021

Wilson - Short Sea Shipping po norwesku

Przedstawiamy kolejny artykuł z cyklu tekstów przedstawiających floty armatorów, których statki zawijają do polskich portów. Tym razem zaprezentujemy norweską grupę żeglugową Wilson, której kabotażowce są częstymi gośćmi naszych rodzimych portów i stoczni.
03.05.2021

Helsinki – raport z bałtyckiego rynku portowego

Helsinki są ważnym portem pasażerskim jak i towarowym. Jest to największy fiński port z licznymi regularnymi połączeniami z innymi portami Bałtyku, Morza Północnego oraz Atlantyku i pośrednio reszty świata. Jeśli chodzi o wielkość obsługiwanego ruchu pasażerskiego, to jest on w ścisłej europejskiej czołówce.
27.04.2021

GUS: przeładunki w portach morskich spadły w ubiegłym roku o prawie 6 proc.

Obroty ładunkowe w portach morskich w 2020 roku wyniosły 88,5 mln ton, tj. o 5,7 proc. mniej niż w 2019 roku - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.
27.04.2021

Portugalia: Policyjna rewizja na rosyjskim statku handlowym

Portugalska policja przeprowadziła w piątek rewizję na rosyjskim statku handlowym w porcie w Viana do Castelo, na północnym zachodzie tego kraju. Jednostka została przeszukana po informacji przekazanej przez jedną z zagranicznych służb.
23.04.2021

Jesteśmy zdeterminowani, terminal kontenerowy w Świnoujściu powstanie - wywiad z prezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.

W rozmowie odnośnie głębokowodnego terminalu kontenerowego, Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. zapewnia, że terminal w Świnoujściu, w południowo-zachodniej części Bałtyku jest potrzebny i ekonomicznie uzasadniony.
23.04.2021

Eksperci: Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu to dobry projekt!

Koncepcja budowy terminalu kontenerowego w porcie zewnętrznym w Świnoujściu wywołała bardzo ożywioną dyskusję. Od miesięcy na różnych branżowych forach, w mediach wypowiadają się przedsiębiorcy, naukowcy, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, analitycy z Polski i zagranicy. Podkreślają atuty lokalizacji, znaczenie połączeń drogowych, kolejowych i Odrzańskiej Drogi Wodnej z zapleczem: południową Polską, wschodnimi Niemcami, Europą Środkową.
16.04.2021

W marcu przeładunki w górę o 13 procent w portach w Szczecinie i Świnoujściu

W zespole portów Szczecin-Świnoujście marzec był kolejnym miesiącem tego roku, w którym wzrosły przeładunki w porównaniu do roku ubiegłego. Marzec 2021 zakończył się wynikiem o 13 proc. lepszym aniżeli marzec 2020. W sumie po pierwszym kwartale br. obydwa porty są na plusie o 10 proc. wobec pierwszych trzech miesięcy ub. roku.
15.04.2021

Ożywienie przeładunków w OT Port Świnoujście

Ostatnie miesiące zaowocowały ożywieniem przeładunków zrealizowanych w morskim terminalu OT Port Świnoujście. Spółka zakończyła I kwartał 2021 roku z wynikiem nieco ponad 1 mln ton.
15.04.2021

ARP: w marcu wzrost cen węgla na międzynarodowych rynkach

W marcu wzrosły ceny węgla we wszystkich głównych terminalach węglowych. Jednocześnie pogłębiły się dysproporcje cenowe: w Australii i RPA cena tony węgla wzrosła powyżej 100 USD, a w Europie przekroczyła 70 USD - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu.
14.04.2021

Intensywny I kwartał w portach morskich - podsumowanie działań TSL Silesia

Trwająca pandemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia ciągle mają negatywny wpływ na gospodarkę Polski, jednakże kluczowy dla przewozów droga morską handel zagraniczny na szczęście w dalszym ciągu nie zamiera i opiera się skutkom covidu. Kontynuowane inwestycje w budownictwo i infrastrukturę oraz związane z nimi zapotrzebowanie na surowce, jak również i wyroby stalowe pozwoliły utrzymać obrót towarów obsługiwanych w portach morskich na dość wysokim poziomie.
14.04.2021

Sankt Petersburg - raport z bałtyckiego rynku portowego

Sankt Petersburg (Big Port St. Petersburg) to czołowy rosyjski port a także największy port kontenerowy na obszarze Bałtyku. Jego usytuowanie geograficzne powoduje, iż jest to swego rodzaju brama do całej Rosji, ponieważ to właśnie przez niego odbywa się główna wymiana handlowa z Europą oraz krajami obu Ameryk. Sankt Petersburg nazywany jest też często morską stolicą Rosji, stąd też swoją siedzibę ma tutaj wiele krajowych i zagranicznych firm z branży morskiej.
12.04.2021

Port Władysławowo - kurs na innowacje, ekologię i offshore

W ramach projektów GALATEA i ZEVinnovation w dniu 7 marca odbyło się spotkanie z prezesem Witoldem Wawrzonkoskim, Prezesem Zarządu „Szkuner”, spółki która zarządza portem. To kolejne spotkanie Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego z przedstawicielami Związku Małych Portów Morskich. Wcześniej odbyły się seminaria członków Klastra z reprezentantami portów w Kołobrzegu i Elblągu. Aktywność, potencjał i plany portu prezentował prezes Szkunera.
08.04.2021

Wynajmij biuro z widokiem na Port

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oferuje wynajem atrakcyjnych powierzchni biurowych w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii, w budynku „Akwarium”, przy ul. Czechosłowackiej 3 w Gdyni.
08.04.2021

Porty w 5G. Terminale i klienci w jednej chmurze to już teraźniejszość

Zastosowanie 5G w portach to reakcja na potrzeby klientów, szansa na optymalizację pracy terminali, bezpieczeństwo i wymierne oszczędności. Porty bez 5G wypadną z rynku – to najkrótsza konkluzja panelu „Enable Automation and AI with Wired and Wireless Connectivity”, który odbył się w ramach niedawno zakończonej Smart Digital Ports of the Future 2021 Spring Edition.
03.04.2021

ZMPSiŚ niestrudzony w walce z pandemią

Przyłóżkowy aparat RTG z dekoderem oraz centrala do kardiomonitorów trafią do dwóch szpitali – w Szczecinie i Koszalinie - dzięki darowiźnie w wysokości prawie 326 tys. złotych przekazanej przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA na walkę z koronawirusem.
01.04.2021

Połączenie Gaz-Systemu i Polskiego LNG

Operator przesyłowy gazu Gaz-System i jego spółka-córka Polskie LNG - operator gazoportu w Świnoujściu - formalnie połączyły się w środę. Działalność Polskiego LNG będzie kontynuowana przez Gaz-System, jako następcę prawnego.
31.03.2021

Porty z kluczową rolą w transformacji energetycznej Unii Europejskiej

Porty odegrają kluczową rolę w powstaniu Zielonego Ładu UE (EGD) – stwierdził w zeszłym tygodniu zarząd Baltic Ports Organization (BPO).
29.03.2021

Raport z bałtyckiego rynku portowego - Port Ryga

Całorocznie eksploatowany tzw. Wolny Port Ryga (ang. Freeport of Riga) określony został przez Unię Europejską jako jeden z najważniejszych portów żeglugi bliskiego zasięgu. Ze względu na swoją lokalizację, pośrodku państw bałtyckich, stanowi on istotny węzeł logistyczny regionu. Rozwój infrastruktury portu przewiduje możliwość zawijania największych jednostek, jakie mogą tylko przepływać przez Cieśniny Duńskie i wchodzić na Morze Bałtyckie.
15.03.2021

Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia: To miasto jest predestynowane do budowy terminalu kontenerowego!

Port w Świnoujściu będąc portem zewnętrznym, ma możliwość obsługi największych statków jakie pływają po Bałtyku. Wybudowanie Gazoportu i terminalu LNG okazało się bardzo dobrą inwestycją i w znaczący sposób zasiliło budżet miasta. Teraz przyszedł czas na dalszy rozwój - budowę terminalu kontenerowego. Rozmowa z Januszem Żmurkiewiczem, Prezydentem Świnoujścia.
12.03.2021

Jerzy Wójtowicz, prezes C. Hartwig: Bez terminalu kontenerowego świnoujski port będzie się cofał w rozwoju

Obrót kontenerowy rośnie systematycznie, z roku na rok. Pomiędzy Hamburgiem, a Gdańskiem nie ma takiego głębokowodnego terminalu kontenerowego. Ponadto atutem Świnoujścia jest lokalizacja - przy ujściu Odry, na przecięciu różnych szlaków śródlądowych, z perspektywą połączenia Odra-Dunaj, dostępem do środkowej Europy drogami śródlądowymi. Jerzy Wójtowicz, prezes C. Hartwig w wywiadzie potwierdza zasadność powstania głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu.
05.03.2021

Port Gańsk w pierwszej 15 największych portów kontenerowych w Europie. Rotterdam numerem 1

Mimo, że wpływ pandemii koronawirusa zaczął być wyraźnie odczuwalny w branży kontenerowej od marca czołowe 15 portów europejskich w 2020 przeładowało łącznie 76,8 mln TEU , tylko o 2,8 proc. mniej niż w 2019 roku. Port Gdańsk utrzymał 15 pozycję przeładowując 1,9 mln TEU.
05.03.2021

Szwedzki rząd przyznał eko-bonusy firmom żeglugowym

Szwedzki rząd nagrodził cztery firmy żeglugowe specjalnym bonusem środowiskowym za innowacyjne i zrównoważone inwestycje.
04.03.2021

Port Jastarnia – pierwszy port II Rzeczypospolitej. Dziś port przyjazny dla rybaków, żeglarzy i turystów morskich

Po raz pierwszy o Jastarni napisano w 1378 r. W piśmiennictwie pojawiła się jako Osternas, a później Hasternia. Obecna nazwa funkcjonuje od 1578 r. Dziś to port rybacki otwarty dla żeglarzy i morskich turystów.
03.03.2021

Marek Tarczyński, przewodniczący Rady PISiL: Atutem Świnoujścia jest jego lokalizacja na Bałtyku

Przyciągnięcie do Świnoujścia stałych pełnomorskich serwisów kontenerowych jest istotną szansą na nowoczesny rozwój tego portu, którego obecna struktura przeładunków jest typowo surowcowa – uważa Marek Tarczyński, przewodniczący Rady Polskiej Izby Spedycji i Logistyki.
26.02.2021

Port Antwerpia użyje autonomicznych dronów do zachowania bezpieczeństwa (wideo)

Port Antwerpia po raz pierwszy wysłał autonomiczne drony do zabezpieczenia istotnej infrastruktury portowej. W pełni samodzielna maszyna przetestuje swoje możliwości inspekcji i kontroli, co ma pomóc w stworzeniu autonomicznych dronów do 2022 roku.
25.02.2021

Port w Kopenhadze planuje pozyskać zdalnie sterowany holownik

Podpisano umowę na budowę pierwszego na świecie w pełni zdalnie kontrolowanego holownika dla duńskiego portu w Kopenhadze.
24.02.2021

Największy od dekady spadek przeładunków w Porcie Rotterdam

Przeładunki w Porcie Rotterdam spadły o 6,9 proc. w 2020 roku, głównie z powodu pandemii koronawirusa. To największy spadek od dekady, ale wciąż mniejszy niż się spodziewano – poinformował w piątek największy europejski port.
23.02.2021

Port Sztokholm szuka finansowania dla swoich zielonych inwestycji

Port Sztokholm, do spółki ze swoim odpowiednikami z Belfastu, Lubeki i Gentu, złożył wniosek o u dodatkowe środki finansowe w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.
18.02.2021

COSCO Ports przejęło udziały w saudyjskim terminalu

Chińskie COSCO Shipping Ports (CSPL) podpisało umowę na zakup 20 procent udziałów z udziałowcami-założycielami saudyjskiego terminalu Red Sea Gateway Terminal Limited (RSGT) położonego w Jeddah Islamic Port.
01.02.2021

Nowy system zasilania lądowego obniży ślad węglowy Portu Goteborg

Już za kilka tygodni więcej statków będzie mogła podłączyć się do lądowego zasilania w Porcie Goteborg. Zarząd obiektu od dłuższego czasu zachęca statki , by korzystały z możliwości ładowania baterii statków w czasie ich dokowania w porcie, co umożliwi im wyłączenie w tym czasie silników.
28.01.2021

Będzie nowy statek pożarniczy w zespole portów Szczecin-Świnoujście

Do 15 lutego br. mają czas oferenci zainteresowani przetargiem jaki ogłosił Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście na zakup statku pożarniczego.
19.01.2021

Kot 19 dni pływał w kontenerze z cukierkami, przeżył dzięki słodyczom

Pracownicy portu w Hajfie w Izraelu znaleźli kota w kontenerze z cukierkami, który przypłynął z Odessy na Ukrainie. Zwierzę płynęło 19 dni, żywiąc się słodyczami i pijąc skraplającą się wodę. Kot podróżnik przebywa na kwarantannie.
15.01.2021

STI przedłuży koncesję na Port San Antonio i zainwestuje tam 44 mln dolarów

Chilijski operator portowy San Antonio Terminal Internacional (STI) uzgodnił nowy plan inwestycyjny z Portem w San Antonio, który przedłuży koncesję na kolejne pięć lat.
04.01.2021

Gigantyczne suwnice płyną do Portu Oakland

Niebosiężne suwnice są w drodze do amerykańskiego Portu Oakland, gdzie będą obsługiwać ogromne statki. Będą to największe tego typu obiekty w historii Oakland i jedne z największych w Stanach Zjednoczonych.
04.01.2021

DP World podpisał umowę na budowę wartego miliard dolarów portu w Senegalu

Dubajski operator portowy DP World podpisał umowę z senegalskim rządem na wartą 1,127 mld dolarów inwestycję w głębokowodny port w Ndayane.
24.12.2020

K Line zakończyła sprzedaż amerykańskiego operatora terminali

Japoński gigant żeglugowy - Kawasaki Kisen Kaisha (K Line) – zakończył transfer swoich udziałów w operatorze terminali kontenerowych International Transportation Service (ITS) na rzecz funduszu infrastrukturalnego Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA).
23.12.2020

Strajki w argentyńskich portach opóźniły przeładunek ponad 100 statków ze zbożem

Argentyna jest największym międzynarodowym eksporterem paszy sojowej dla zwierząt hodowlanych z Europy i Azji Południowo-Wschodniej. Transport tych towarów został jednak opóźniony, gdyż związki zawodowe nie mogą się porozumieć z firmami eksportowymi na temat pakietów odszkodowań.
23.12.2020

Świnoujście. Terminal kontenerowy w centrum korytarzy transportowych!

Projekt głębokowodnego terminalu kontenerowego wpisuje się w unijny plan tworzenia jednolitego europejskiego obszaru transportu, zakładającego wzrost konkurencyjności, wspierającego transport ekologiczny i intermodalność. Wypełnia też założenia Białej Księgi, wyznaczającej kierunki rozwoju multimodalnych korytarzy transportowych Wspólnoty Europejskiej. Terminal w Świnoujściu w naturalny sposób wpisuje się w te założenia, ponieważ będzie bardzo dobrze skomunikowany zarówno z zapleczem (sieć kolejowa, drogowa, żegluga śródlądowa),
18.12.2020

Port Los Angeles wzmocni swoje zabezpieczenia przed cyberatakami

W Porcie Los Angeles otworzy się niedługo Portowe Centrum Odporności Cybernetycznej (CRC), które zostanie zaprojektowane i potem obsługiwane przez IBM.
11.12.2020

Ports of Stockholm zapewni wycieczkowcom moc z lądu

Ports of Stockholm otrzymało fundusze z Szwedzkiej Agencji Ochrony Środowiska i Unii Europejskiej na budowę infrastruktury do zapewnienia mocy z lądu dla statków wycieczkowych.
11.12.2020

Gala Finałowa Konkursu Kierunek Port - morze możliwości.

W najbliższy wtorek odbędzie się Gala Finałowa Konkursu Kierunek Port - morze możliwości. Konkurs grantowy na realizację projektów badawczo-rozwojowych został zorganizowany przez gdyński Uniwersytet Morski i Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. W trzecim etapie konkursu wyłonione zostały projekty dwóch zespołów studenckich będące odpowiedzią na problemy występujące w funkcjonowaniu Portu.
11.12.2020

Litewski rząd przygotowuje port w Kłajpedzie do obsługi morskich farm wiatrowych

2 grudnia litewski rząd przyjął projekt ustawy, który doprowadzi do rozbudowy Portu Kłajpeda, tak by ten mógł wspierać projekty związane z morskimi farmami wiatrowymi.
04.12.2020

Fincantieri zamierza otworzyć zakład stoczniowy w Meksyku

Fincantieri wspólnie z meksykańskim rządem zbudują nową stocznię, która będzie świadczyła usługi naprawcze, konserwacyjne i prowadziła przebudowy wycieczkowców, tankowców i innych dużych jednostek.
29.11.2020

Przyznano kontrakt na budowę włoskiego portu Ravenna

Przełomowy kontrakt na budowę włoskiego Ravenna Port Hub został przyznany konsorcjum składającemu się z podspółki DEME - Dredging International and Italian i włoskiej firmy Consorzio Stabile Grandi Lavori.
27.11.2020

Niemcy: Nowy kontenerowiec uderzył w ścianę śluzy

Wieczorem 23 listopada kontenerowiec uderzył w ścianę Wielkiej Śluzy Południowej w niemieckim porcie Brunsbüttel.
27.11.2020

Jak będzie wyglądać port morski Mrzeżyno? Jest koncepcja projektu

Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie przystąpił do sporządzenia projektu planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych w granicach portu morskiego w Mrzeżynie.
23.11.2020

Karetka ufundowana przez ZMPSiŚ już we flocie szpitala

Karetka ufundowana przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście już we flocie szpitala przy ul. Arkońskiej w Szczecinie.
28.10.2020

Bunkrowanie LNG w portach Szczecin i Świnoujście

Poniżej publikujemy listę nabrzeży, zlokalizowanych w porcie Szczecin i Świnoujście, które to ze względu na swoje parametry oraz uwarunkowania techniczne dają potencjalną możliwość przeprowadzenia operacji bunkrowania LNG przez autocysternę od strony lądu.
21.10.2020

Kolejne statki wycieczkowe przypłyną do Göteborga

Na początku września port w Göteborgu był jednym z pierwszych portów w Europie Północnej, który powitał statki wycieczkowe. Pasażerowie i załoga mogą tam zejść na brzeg i odkryć miejsce docelowe. Od czasu pierwszego rejsu do Göteborga zawinęły jeszcze 3 statki, a jesienią planowane są kolejne zawinięcia.
11.10.2020

Niecodzienny gość w Porcie Szczecin

Nieczęsto widzi się statki tego typu w polskich portach. Wysokospecjalizowany „Apache II" był eksploatowany na akwenach, gdzie zazwyczaj wydobywane są ropa i gaz. Jednostka jest przeznaczona przede wszystkim do układania rurociągów. Niestety kryzys spowodował, że armator postanowił wyłączyć Apache II na razie z eksploatacji i zacumować statek w porcie Szczecin przy nabrzeżu Bułgarskim.
05.10.2020

Liban ściga kapitana i właściciela statku, który dostarczył do Bejrutu saletrę amonową

Liban zwrócił się do Interpolu o wydanie nakazów aresztowania rosyjskiego kapitana i właściciela statku Rhosus, który w 2013 roku przybył do portu w Bejrucie z ogromną ilością saletry amonowej. Statek nie ruszył w dalszy rejs, a na początku sierpnia br. materiał wybuchowy eksplodował, zabijając niemal 200 osób.
02.10.2020

Pożar w bejruckim porcie ugaszony

Libańscy strażacy i wojskowe śmigłowce ugasili dziś rano pozostałości po ogromnym pożarze w porcie w Bejrucie, do którego doszło wczoraj - zaledwie miesiąc po tym, gdy potężna eksplozja zdewastowała port i okolice.
11.09.2020

Pożar w porcie w Bejrucie częściowo ugaszony

Straż pożarna i śmigłowce wojskowe zdołały dziś wieczorem częściowo ugasić pożar w porcie w Bejrucie, który mogła spowodować instalacja elektryczna lub płonący olej kuchenny. Władze miasta poinformowały, że nikt nie został ranny.
10.09.2020

W porcie w Bejrucie wybuchł kolejny pożar

Dzisiaj w strefie bezcłowej portu w Bejrucie wybuchł pożar - podała armia libańska w oświadczeniu na Twitterze. Zapalił się „magazyn ropy i opon”
10.09.2020

Konferencja informacyjna na temat modernizacji toru wodnego Szczecin - Świnoujście

W środę, 9 września, na terenie Mariny Trzebież odbyła się plenerowa konferencja informacyjna, poświęcona modernizacji toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 metra. Wziął w niej udział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk, a także wojewoda zachodniopomorski, Tomasz Hinc, oraz przedstawiciele samorządów i firm gospodarki morskiej.
09.09.2020

Gróbarczyk: po pogłębieniu toru wodnego wzrosną możliwości szczecińskiego portu

Po pogłębieniu toru wodnego ze Szczecina do Świnoujścia możliwości przeładunkowe portu w Szczecinie wzrosną dwukrotnie – powiedział dziś minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
09.09.2020

Pokaz supernowoczesnej drabiny strażackiej w porcie [wideo]

Na parkingu przed siedzibą Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście odbyła się prezentacja drabiny obrotowej Magirus M 42 L-AS zabudowanej na podwoziu Iveco Eurocargo.
09.09.2020

Gepard zwiększy bezpieczeństwo ruchu statków w portach Szczecin i Świnoujście

Zwiększy się bezpieczeństwo ruchu statków na torze wodnym Świnoujście-Szczecin oraz w basenach portowych obu portów. To za sprawą urządzenia trałowego zainstalowanego na pchaczu m/s Gepard.
02.09.2020

Linie kontenerowe wracają do Bejrutu, po tym jak tamtejszy terminal wznowił operacje

Linie kontenerowe znów zawijają do Bejrutu po zeszłotygodniowej eksplozji. Tamtejszy terminal nie został bowiem mocno uszkodzony.
13.08.2020

Straty po wybuchu w bejruckim porcie przekraczają 15 mld USD

Po gigantycznej eksplozji w portowej części Bejrutu, do której doszło 4 sierpnia, koszt strat przekracza 15 miliardów dolarów. Tak poinformował w dziś prezydent Libanu, Michel Aoun. Od piątku prokuratura będzie przesłuchiwać w tej sprawie polityków wyższego szczebla.
12.08.2020

Libańska gospodarka w ruinie – konsekwencje eksplozji w porcie w Bejrucie

4 sierpnia w magazynach portowych w Bejrucie eksplodowało 2,7 tys. ton saletry amonowej. Ze względu na kluczowe znaczenie portu dla libańskiego handlu eksplozja, która zniszczyła infrastrukturę portową i część miasta, pogłębi kryzys gospodarczy w Libanie. Może to wpłynąć na decyzję zagranicznych darczyńców o wypłaceniu części z zadeklarowanych w 2018 r. na konferencji CEDRE środków wsparcia dla Libanu.
10.08.2020

ISR: Niebezpieczne związki miasta z portem

Katastrofa w Bejrucie przyniosła jedną z największą od zakończenia II wojny światowej skalę zniszczeń w mieście wywołaną przez obecność portu. W czasie działań wojennych maja one zazwyczaj charakter intencjonalny, są następstwem bądź dodatkowym zamierzonym efektem ataków na cele i infrastrukturę o charakterze strategicznym. Przyczyn jest jednak więcej. Nawet dziś nie udaje się wyeliminować wszystkich zagrożeń, które stanowią drugą stronę losu portowych ośrodków – port przynosi dostatek, ale też czasem śmierć i zniszczenia.
07.08.2020

Silny wiatr powywracał suwnice w głównym hinduskim porcie

Trzy suwnice załamały się w największym hinduskim porcie kontenerowym położonym na przedmieściach Bombaju. Powodem był potężny wiatr, który nawiedził miasto w środę.
06.08.2020

Wzrost aktywności funkcji przeładunkowej w kołobrzeskim porcie [foto]

W ostatnich dniach można zaobserwować wzmożony ruch jednostek handlowych w Porcie Kołobrzeg. W kołobrzeskim porcie roczny wolumen przeładunków wynosi ok. 300 tys. ton, przeładowywane są przede wszystkim kłody drewniane, kruszywo, pellet, nawozy oraz ryby.
04.08.2020

Oferta konsorcjum NDI na przebudowę nabrzeży w Porcie w Szczecinie wybrana przez Inwestora

29 lipca Inwestor, czyli Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA wybrał ofertę konsorcjum NDI Sp. zoo i NDI Spółka Akcyjna do realizacji projektu - „Poprawa dostępu do portów w Szczecinie w rejonie kanału Dębickiego".
30.07.2020

Obserwuj na bieżąco co dzieje się na wejściu do Gdyńskiego Portu!

Molo Południowe, gdyńskie plaże czy marina jachtowa na żywo nie są już zaskoczeniem, ale możliwość zobaczenia na internetowej kamerze wielkiego promu wchodzącego do portu – jak najbardziej. Miłośnicy morskich klimatów i żeglugi mogą teraz obserwować, co dzieje się na wejściu do gdyńskiego portu.
28.07.2020

Inwestycje sprzyjające rekordowym przeładunkom paliw płynnych w Porcie Gdynia

Wzrost zainteresowania importem paliw drogą morską wzmocnił współpracę Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. oraz PERN, które dążą do przeistoczenia Portu Gdynia w niezależny, morski hub paliwowy. Baza Paliw w Dębogórzu, korzystająca z terminala paliwowego na falochronie, staje się znaczącym ogniwem importu przetworów naftowych drogą morską.
27.07.2020

Kolejna inwestycja w Terminalu Kontenerowym w Szczecinie

Terminal Kontenerowy w szczecińskim porcie wzbogaci się niebawem o kolejną suwnicę STS (ang. ship to shore). DB Port Szczecin Sp. z o.o. rozpoczął właśnie przetarg na jej zakup. Oferty można składać do 14 sierpnia.
23.07.2020

Terminal Promowy w Świnoujściu z każdym dniem zmienia swoje oblicze

Na placu budowy parkingu dla 278 ciężarówek przy ul. Duńskiej kładziony jest już polbruk. To wszystko w ramach inwestycji przystosowania infrastruktury terminala promowego w Świnoujściu do obsługi transportu intermodalnego.
23.07.2020

MFiPR: 167 mln zł z funduszy UE na dofinansowanie projektów morskich

Ok. 167 mln zł wyniesienie dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej dla trzech projektów w portach morskich w Szczecinie, Gdyni i Świnoujściu - poinformowało w czwartek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
23.07.2020

Siedem statków zapaliło się w porcie w Buszehrze na południu Iranu

Co najmniej siedem statków zapaliło się w porcie w Buszehrze w południowym Iranie, ale nie odnotowano ofiar w ludziach - podała w środę agencja Tasnim. Od końca czerwca w pobliżu irańskich obiektów wojskowych, nuklearnych i przemysłowych doszło do kilku wybuchów i pożarów.
15.07.2020

Port Gdynia nie zwalnia dynamiki inwestycji

Port Gdynia jest nowoczesnym portem uniwersalnym. Określona w Strategii Rozwoju Portu Gdynia misja podkreśla konieczność zapewnienia zrównoważonego rozwoju sektora usługowego w porcie. Wśród wyzwań technologicznych i gospodarczych determinujących kierunki rozwoju jest niewątpliwie konieczność dostosowania infrastruktury portowej do obsługi największych statków zawijających na Bałtyk.
13.07.2020

"Rz": Projekt CPK może pomóc Polsce wyjść z kryzysu

Budowa nowego lotniska powinna przyspieszyć uzdrawianie gospodarki po pandemii Covid-19 – wynika z raportu przygotowanego przez globalną firmę finansowo-konsultingową Kearney - pisze w czwartek "Rzeczpospolita".
09.07.2020

Nowy Port Jachtowy Marina Dąbie już zaprasza

Odbyło się uroczyste otwarcie Mariny Dąbie, która leży obok plaży miejskiej i ośrodka HOM. Głównym założeniem projektu jest stworzenie przystani – portu jachtowego dla obsługi żeglarskiego ruchu turystycznego do obsługi sezonowej od 8.0 do 15,0 metrów. Głębokość portu wynosi od 3 do 3,5 m, ale farwater podejściowy ogranicza zanurzenie jachtów do około 1.8 m.
02.07.2020

W piątek setna dostawa do gazoportu w Świnoujsciu

Setny tankowiec wpłynie w piątek do gazoportu w Świnoujściu - powiedział we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Podkreślił, że mamy realną dywersyfikację dostaw gazu, przez co nasze bezpieczeństwo energetyczne jest dużo lepsze.
30.06.2020

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A.

Bezpieczny port w biznesie
port,port gdańsk,gdańsk port,Port Gdańsk,porty,port morski,porty morskie,przeładunki portowe,port trojmiasto,port bałtyk,przeładunki ładunków,port drobnica,port ładunki masowe,port ro-ro,port gdański

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Port Gdynia otwarty na przyszłość
port gdynia,port w gdyni,port trojmiasto,zarząd portu gdynia,port gdyński,port zewnętrzny,port instalacyjny

Port Gdański Eksploatacja Sp. z o.o.

port gdańsk,port morski,pge,przeładunki portowe,usługi portowe

Port Service Sp. z.o.o.

•unieszkodliwianie odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne w Stacji T
odpady,spalarnia,spalarnia odpadów,utylizacja odpadów,unieszkodliwianie odpadów,edukacja ekologiczna,przemysł portowy,przemysł chemiczny,odpady niebezpieczne,port service,port serwis,odpady ropopochodne,odpady chemczne,urząd celny,zajęcia celne,odpady farmaceutyczne,ścieki przemysłowe,oleje przepracowane,termiczne unieszkodliwianie,oczyszczanie w oczyszczalni ścieków przemyslowych,skup olejów silnikowych,skup olejow przekładniowycj,skup olejów smarowych,skup olejów transformatorowych,zarządzanie odpadami,utylizacja przetwminowanej żywności,utylizacja przeterminowanych kosmetyków,utylizacja odpadów niebezpiecznych,doradztwo w zakresie postępowania z odpadami

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa SAR

ratownictwo morskie,poszukiwania morskie,ratowanie życia ludzkiego na morzu,poszukiwanie rozbitków,podejmowanie rozbitków z wody,udzielanie rozbitkom pomocy medycznej,transport poszkodowanych rozbitków na ląd,gaszenie pożarów na statkach,holowanie ratownicze,zwalczanie zagrożeń i zanieczyszczeń środowiska morskiego,usuwanie z powierzchni morza rozlewów ropy,usuwanie z powierzchni morza produktów ropopochodnych,usuwanie z powierzchni morza niebezpiecznych substancji chemicznych,usuwanie z powierzchni morza HNS,awaryjne wyładowywanie olejów ze zbiornikowców,awaryjne wylewanie HNS ze zbiornikowców,poszukiwanie zagubionych substancji w opakowaniach na morzu,poszukiwanie zagubionych towarów niebezpiecznych w opakowaniach na morzu,zapobieganie przedostawaniu się olejów i HNS do środowiska naturalnego,morski statek ratowniczy typu SAR-3000,morski statek ratowniczy typu SAR-1500,morski wielozadaniowy statek ratowniczy,morski statek ratowniczy do zwalczania zanieczyszczeń olejowych,SAR,MSPiR

Hagne Kancelaria Adwokacka Agnieszka Cwalina-Kowalewska

hagne kancelaria,kancelaria agnieszka cwalina-kowalewska,kancelaria prawo energetyczne,kancelaria prawo,kancelaria prawna usługi portowe,kancelaria prawna usługi transportowe,hagne gdynia,hagne gdańsk,kancelaria hagne trojmiasto,kancelaria prawo konkurencji,kancelaria prawo konsumentów

DOKER Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Robót Portowych

Przeładunki ponadgabarytowe, usługi transportu śródlądowego przez Zatokę Gdańską
przeładunki portowe,przeładunki sztuk ciężkich,sztauowanie ładunków,mocowanie ładunków,przeładunki w porcie,przeładunki w portach,przeładunki w porcie Gdańsk,przeładunki w porcie w Gdańsku,przeładunki w porcie Gdynia,przeładunki w porcie w Gdyni,przeładunki w portach Trójmiasto,przeładunki w portach w trójmieście,przeładunki w trójmiejskich portach,przeładunki sztuk ciężkich w portach,przeładunki sztuk ciężkich w porcie,przeładunki sztuk ciężkich Gdańsk,przeładunki sztuk ciężkich Gdynia,przeładunki sztuk ciężkich w porcie Gdańsk,przeładunki sztuk ciężkich w porcie Gdynia,przeładunki sztuk ciężkich Trójmiasto,przeładunki sztuk cieżkich w trójmiejskich portach,transport na pontonach gdańsk,transport na pontonach gdynia,transport na pontonach zatoka gdańska,transport na pontonach w porcie,transport ponadgabarytowy na pontonach,sztauowanie gdańsk,sztauowanie gdynia,sztauowanie port gdańsk,sztauowanie port gdynia,sztauowanie w portach,trymowanie ładunków w portach

Kancelaria Prawna Baltic Lawyers Law & maritime solutions

ustanowienia hipotek na jednostkach morskich, rejestracja jednostek morskich, obsługa prawna związana z konsekwencjami szkód na ładunkach kontenerowych, demmurage kontenerów, morski list przewozowy, konosament morski, mariusz sanocki, konosament, prawna obsługa łańcucha dostaw, przepisy nautyczne, prawna obsługa logistyczna, prawna obsługa kontenerowa, prawna obsługa branży frachtowej, prawo morskie krajowe, prawo morskie międzynarodowe, prawo ubezpieczeń w zakresie transportu morskiego, lotniczego i lądowego ,prawo cywilne ,w tym w prawo rodzinne , spadkowe, lokalowe prawo pracy ze szczególnym uwzględnieniem zatrudnienia marynarzy na kontraktach u armatorów krajowych i zagranicznych, prawo morskie,yachts & hospitality,analiza umów ubezpieczeniowych jachtów morskich,analiza umów charterowych,reprezentacja członków załóg jachtów wobec pracodawcy,prawne aspekty eksploatacji morskich farm wiertniczych,areszt statku

Baltic Hub Container Terminal Sp. z o.o.

port kontenerowy,terminal kontenerowy,kontenery,przeładunki kontenerów,kontenerowce,magazyn,przeładunki,tranzyt,tranzyt morski

DB Port Szczecin Sp. z o.o.

DB Port Szczecin – atrakcyjny przeładowca w rejonie Bałtyku
usługi portowe,terminal kontenerowy,terminal drobnicowy,port kontenerowy,przeładunki,DB,DB port,DB Szczecin,drobnica zjednostkowana,przeładunek kontenerów,przeładunki ponadgabarytowe,przeładunek towarów niebezpiecznych,przeładunek towarów luzem,obsuga kontenerów,unifeeder,obsługa drobnicy skoteneryzowanej,formowanie i rozformowanie kontenerów z drobnicą,obsługa ładunków chłodnicznych,obsługa ładunków chłodzonych,obsługa ładunków niebezpiecznych,przeładunek towarów niebezpiecznych różnych klas w transporcie morskim kontenerowym i drobnicowym,przeładunek ładunków drobnicowych,przeładunek metali nieżelazych,przeładunek granitu,przeładunek papieru,przeladunek towarów ponadgabarytowych,przeładuneki w relacji pośredniej via plac i magazyn kryty,konfekcjonowanie nawozów w big bagi o wadze 0,3-1,5 tony,składowanie: luz + big bagi,bagowania nawozów,przeładunek cellulozy,przeładunek kakao w workach,przeładunek wyrobów stalowych,przeładunki w relacji bezpośredniej

Morska Agencja Gdynia Sp. z o.o.

Morze rozwiązań od 1951 roku.
agenci morscy,ładunki ponadgabrytowe,transport morski,spedycja morska,marynarz,maklerzy okrętowi,spedytorzy morscy,morska agencja gdynia,mag

Urząd Morski w Gdyni

URZĄD MORSKI W GDYNI
urząd morski,urzędy morskie,urząd morski gdynia,urząd morski w gdyni,oznakowania nawigacyjne,inspekcje morskie,kontrola bezpieczeństwa w porcie,kontrola przepływu statków,kontrola statków wpływających,nadzorowanie bezpieczeństwa portu,port dla statków

Linar Sp. z o.o.

TECHNIKA PODNOSZENIA I MOCOWANIA ŁADUNKÓW, OSPRZĘT KOTWICZNY
zawiesia,zawiesia linowe,zawiesia łańcuchowe,zawiesia pasowe,zawiesia wężowe,slingi,stropy,szakle,szekle,liny stalowe,liny dźwigowe,wciągniki,wciągarki,haki,zblocza,bloki linowe,trawersy,uchwyty do blach,uchwyty do beczek,przęsła kotwiczne,szakle Kentera,renery,łańcuch,łańcuch kotwiczny,łańcuchy kotwiczne,łańcuch okrętowy,łańcuchy okrętowe,kotwice,krętliki,osprzęt kotwiczny,osprzęt okrętowy,ściągacze portowe,sprzęt do ształowania,końcówki linowe,końcówki klinowe,sockety,śruby rzymskie,uchwyty specjalistyczne,napinacze łańcuchowe,napinacze pasowe,liny nierdzewne,liny dźwigowe liny do suwnic,liny do żurawi,zawiesia do HDS

Polski Rejestr Statków S.A. PION NAUKOWO-BADAWCZY

prs,polski,polska,rejestr,statków,statek,statki,szkolenia,kursy,szkolenie,kurs,nauka,praca,badawcze,kwalifikacje,morze,certyfikat,certyfikacja,nadzór,przemysł,gospodarka,morska,shipping,register,polish,doradztwo,doradca,techniczne,techniczny,aplikacja,aplikacje,innowacja,kontrola,offshore,infrastruktura,port,stocznia,dok,bezpieczeństwo,żegluga,rozwój

Zarząd Portu Morskiego Elbląg Sp. z o.o.

Port Elbląg jest największym polskim portem Zalewu Wiślanego.
port ,porty ,port elbląg ,elbląg ,port morski ,port rzeczny ,port śródlądowy ,magazynowanie ,składowanie ,transport morski ,przeładunki ,handel z Rosją ,turystyka wodna ,mariny żeglarskie

Fabryka Urządzeń Dźwigowych S.A.

SUWNICE PORTOWE, ŻURAWIE PORTOWE
fud,offshore,suwnice,żurawie,urządzenia portowe,suwnice kontenerowe,konstrukcje stalowe do suwnic kontenerowych,

IM Solutions Sp. z o.o.

obsługa agencyjna,portowa statków,pełna obsługa czarteringowa,transport morski,przewozy cargo,spedycja,logistyka morska,logistyka morska,ponadgabaryty,Project Cargo,Ro-ro,transport kontenerowy,trans marine,im solutions,kontenery,spedycja kontenerowa,spedycja międzynarodowa,przewozy kontenerowe,export kontenrów,eksport kontenerów,obsługa portowa statków,czarterowanie statków pod przewozy łądunków,rozładunki,przełądunki,wyładunki,transport drogowy,transport kolejowy,przeładunki w portach,transpot blisko i daleko morski,agencja portowa,przewóz ładunków pełnokontenerowych,transport od drzwi do drzwi,odprawy celne,transport intermodalny,transport drogowy plandekowy,magazynowanie,przeładunki towarów z kontenerów na samochody plandekowe i na odwrót,transport kolejowy

Zarząd Portu Morskiego w Ustce sp.z.o.o.

Port Ustka
port ustka,port,ustka,zarząd portu,port morski,port rybacki,port jachtowy,marina,marina jachtowa,przeładunki,przeładunek kruszyw,przeładunek zbóż,przeładunki portowe,przeładunek materiałów sypkich,place składowe,jednostki holownicze,cumowanie,cumowanie jednostek rekreacyjnych,cumowanie jednostek sportowych,pobór wody pitnej na jednostki pływające,pobór prądu na jednostki pływające,usługi pilotowe,stacja pilotowa

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg Sp. z o.o.

PORT KOŁOBRZEG Miejsce Przyjazne Inwestorom
port,porty,zarządzanie nieruchomościami i infrastrukturą portową,prognozowanie,programowanie i planowanie rozwoju portu,pozyskiwanie nieruchomości na potrzeby rozwoju portu,budowa,rozbudowa,utrzymanie i modernizacja infrastruktury portowej,świadczenie usług związanych z korzystaniem z infrastruktury portowej,port handlowy,port rybacki,port jachtowy,port pasażerski,przeładunki,magazynowanie,składowanie,przyjęcia do magazynowania

Sarens Polska Sp. z o.o.

NOTHING TOO HEAVY, NOTHING TO HIGH
usługi dźwigowe,inżynieria transportu,żurawie hydrauliczne,żurawie gąsienicowe,żurawie wieżowe,transport ponadgabarytowy

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.

port,porty,port szczecin,port Świnoujście,szczecin,usługi portowe

Naftoport Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Przeładunku Paliw Płynnych

przeładunki ropy naftowej i produktów ropopochodnych w Porcie Gdańskim
przeładunki ropy,przeładunki paliw,przeładunki produktów ropopochodnych,naftoport,przeładunki ropy naftowej

HUTCHISON PORTS GDYNIA

terminal kontenerowy,kontenery,drobnica,przeładunki,ponadgabaryty,gct,turbiny wiatrowe,hutchisonports

PROJMORS Biuro Projektów Budownictwa Morskiego Sp. z o.o.

PROJMORS jest biurem projektowym skupionym w obszarach związanych z obiektami hydrotechnicznymi, obiektami wojskowymi oraz morską energetyką wiatrową.
PROJMORS, Grupa Technologiczna ASE,biuro projektów, budownictwo morskie, budownictwo wodne, konstrukcje morskie,nadzór autorski, nadzór inwestorski,generalny realizator inwestycji, odbiór robót,porty, stocznia, stocznia remontowa,stocznia produkcyjna, obiekty hydrotechniczne,DCT, LNG, Nigerdock, FIDIC, dokumentacja projektowa, dokumentacja kosztorysowa,przeładunek materiałów masowych,przeładunek materiałów drobnicowych,baza, flota handlowa, flota rybacka, przystań rybacka, bazy kontenerowe

Portowy Zakład Techniczny S.A.

pzt,montażach wielkogabarytowych konstrukcji stalowych,montaż dźwigów,montaż suwnicnaprawa urządzeń przeładunkowych,naprawa urządzeń transportowych,usługi budowlane,budowa i remonty obiektów infrastruktury portowej.

STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi Sp. z o.o.

Jesteśmy brokerem ubezpieczeniowym, który specjalizuje się w ochronie organizacji z sektora gospodarki morskiej.
broker ubezpieczeniowy,programy ubezpieczeniowe,audyt ryzyka,ubezpieczenia morskie,ubezpieczenia stoczniowe,ubezpieczenia jednostek pływających,ubezpieczenia transportowe,ubezpieczenia CARGO,ubezpieczenia jachtów,ubezpieczenia platform wiertniczych,ubezpieczenia farm wiatrowych,ubezpieczenie OC Armatora,ubezpieczenie OC Projektanta Statków

SeaData Sp. z o.o.

SeaData Sp. z o. o. to firma IT oferująca usługi z zakresu monitoringu środowiska, tworzenia baz danych oraz wykorzystania danych satelitarnych w rolnictwie i planowaniu przestrzennym.
seadata,yeti,yetibox,yetisense,monitoring jakości powietrza,zanieczyszczenia powietrza,monitoring hałasu,monitoring hałasu przemysłowego,systemy gis,mapy akustyczne,pomiary dronem,UAV,Mapy 3D z Drona,Dane satelitarne,Pomiary atmosferyczne,Data Science,Big Data,modele numeryczne,systemy informatyczne dla Portów,systemy informatyczne,analiza danych,pomiary dla Portów,ortofotomapy,obróbka danych satelitarnych,obróbka danych GIS,systemy geoprzestrzenne,rozwiązania IoT dla Portów,rozwiązania IoT dla Przemysłu,Monitoring IoT,Ochrona środowiska,monitoring środowiska,Ochrona środowiska w przemyśle,Badania środowiska,Obserwacja Ziemi,GIS,kontrola jakości powietrza,dron do badania smogu,dron przemysłowy,mapa smogowa ,mapa smogowa z drona,mapa zanieczyszczeń z drona,mapa zanieczyszczeń powietrza dron,smog,Badanie smogu,monitoring smogu,inspekcje gazów,inspekcje przemysłowe dronem,dron smog,monitorowanie smogu,monitoring gazów niebezpiecznych

Centrum Nowych Kompetencji

CENTRUM SZKOLENIA KADR PORTOWYCH
szkolenia portowe,Szkolenia dźwigi portowe,Szkolenia suwnice portowe,Szkolenia wóz kontenerowy,Kurs dźwig portowy,Kurs dźwig kontenerowy,Kurs suwnica kontenerowa,Uprawnienia na dźwig portowy,Uprawnienia żuraw portowy,Uprawnienia na suwnicę portową,Szkolenia na symulatorach dźwigu,symulatory,szkolenia stacjonarne dla operatorów sprzętu portowego,symulatory szkoleniowe,program treningowy dla operatorów sprzętu portowego,centrum treningowe dla operatorów sprzętu portowego

Balticon S.A.

Obsługa techniczno-logistyczna ruchu kontenerowego.
kontenery,serwis kontenerów,naprawa kontenerów,składowanie kontenerów,transport kontenerów,chłodnie,mroźnie,zakup kontenerów,sprzedaż kontenerów,kontenery na zamówienie,kontenery nietypowe,magazyn,RF,superstore,kontenery socjalne,kontenery biurowe,kontenery sanitarne,modyfikacje kontenerów,przeróbki kontenerów

BALTIC ENGINEERING Sp. z o.o. Sp. k.

REMONTY JEDNOSTEK PŁYWAJĄCYCH
remonty statków,remonty okrętów,spawanie,remonty jednostek pływających,diagnostyka silników,koncesja mswia,kompleksowe remonty jednostek,dokowanie jednostek pływających,dok pływający,remonty siłowni okrętowych,diagnostyka siników okrętowych,stanowisko z obciążeniowym hamulcem wodnym,remonty pomp wodnych,remonty pomp paliwowych,remonty pomp olejowych,naprawy kotłów,naprawy zbiorników ciśnieniowych,naprawy wymienników ciepła,produkcja nowych wężownic,Chester Monecular,regeneracja części i maszyn,remonty środków transportu morskiego,remonty obiektów przemysłowych,remonty maszyn i urządzeń,posadowienia maszyn na pokładach epoksydowych,regeneracja części i maszyn materiałami chemoutwardzalnymi,regeneracja części i maszyn metodami spawalniczymi,remonty jednostek pływających dla armatorów krajowych i zagranicznych,remonty pomp,remonty kompresorów,remonty turboładowarek,remonty średniogabarytowych silników spalinowych,pływający dok

Transfennica Polska Sp. z o.o.

Ekspresowe połączenia Ro - Ro w Europie.
Ro Ro,linia Ro Ro,heavy lift,agencja żeglugowa,transport morski,żegluga morska

SPEED

LOGISTYKA MATERIAŁÓW MASOWYCH
speed,terminal,materiały sypkie,logistyka,transport morski,transport intermodalny,logistyka materiałów masowych,transport międzynarodowy,spedycja międzynarodowa,spedycja,transport,morski terminal przeładunkowy,powierzchnie magazynowe,usługi przeładunkowe,usługi transportowe,usługi magazynowe,obsługa logistyczna,terminal masowy

Buttimer Polska Sp. z o.o.

Urządzenia portowe .
Kosze załadowcze,wyładowarki,rękawy załadowcze,przenośniki,silosy,urządzenia portowe,urządzenia transportowe,magazyny

Bulk Cargo-Port Szczecin Sp. z o.o.

przeładunki,składowanie,magazynowanie,port szczecin

HES GDYNIA BULK TERMINAL Sp. z o.o.

Kompleksowa obsługa ładunków masowych w Porcie Gdynia
przeładunki morskie,przeładunki portowe,przeładunki towarów masowych,obsługa towarów masowych,port masowy mtmg,przeładunki węgla,przeładunki koksu,przeładunki zbóż,przeładunki pasz,przeładunki rud,przeładunki paliw płynnych,przeładunki ropy,przeładunek,hes gdynia

Maersk Polska Sp. z o.o.

armatorzy,transport morski

Finnlines Polska Sp.z o.o.

Jesteśmy wiodącym operatorem żeglugowym statków ro-ro i ro-pax na M.Bałtyckim
serwis promowy ,transport morski ,operator promowy ,finnlines ,promy ,transport intermodalny ,Finlandia ,podróże ,prom Gdynia ,prom pasażerski ,promy pasażerskie ,przewozy pasażerskie ,przewóz ładunków ciężkich ,transport ładunków ,turystyka ,żegluga ,żegluga Helsinki ,żegluga morska ,żegluga Skandynawia

Trans-Nauta Sp. z o.o.

transport,magazynowanie,usługi dla stoczni,zaopatrzenie stoczni,zaopatrzenie statków,materiały do remontów statków,zaopatrzenie materiałowe,materiały hutnicze,złomowanie,złomowanie statków,urządzenia z demontaży,części zapasowe dla armatorów,

Inter Marine Sp. z o.o.: Usługi Żeglugowe

Agencja żeglugowa.
CSAV,NORASIA,LIBRA,UASC,OWL,spedycja morska,transport oceaniczny,transport lądowy,intermarine

El Professional

suwnice,załadunek suwnic,operator portowy,energetyka,budowa sieci energetycznych,instalacje elektryczne ,wynajem stacji transformatorowych,przewierty sterowane,RTG,rtg,elprofessional,elprofesional,el profesional

CLIMAX Portable Machining & Welding Systems POLSKA

mobilna obróbka skrwaniem,obróbka skrawaniem,obrabiarki przenośna,in-situ machining,on site machining,przenośne maszyny do obróbki skrawaniem,przenośne wytaczarki,prznośne tokarki kołnierzowe,przenośne frezraki,wytaczarki,portable line boring,portable machining,machining,obróbka u klienta,obróbka przenośna,przenośne wytaczanie,obróbka mobilna,obróbka przenośna,falnge facer,wytaczarka,frezarka,climax,verg,mirage

Marek Czernis Kancelaria Radcy Prawnego

kancelaria,prawnik,czernis,kancelaria szczecin,radca prawny,prawo,prawo morskie,prawo energetyczne,Obrót portowo-morski,fuzje i przejęcia,prawo podatkowe,prawo zamówień publicznych,prawo administracyjne,Prawo pracy,Prawo ubezpieczeniowe (krajowe i zagraniczne),Prawo obrotu nieruchomościami,Arbitraż handlowy i mediacje (krajowe i zagraniczne),Upadłość i postępowanie restrukturyzacyjne,Prawo podatkowe,Fuzje i przejęcia,Międzynarodowe struktury kapitałowe

OT Port Gdynia Sp. z o.o.

„Uniwersalny terminal portowy”
ot port,ot port gdynia,terminal portowy,port przeładunkowy,usługi portowe,terminal ro-ro,terminal uniwersalny,terminal drobnicowy,przeładunki portowe,przeładunek drobnicy,przeładunek ładunków masowych,przeładunek w technologii ro-ro,przeładunek w technologii lo-lo,załadunek,wyładunek,formowanie i rozformowanie kontenerów,składowanie ładunków drobnicowych,składowanie ładunków masowych,magazynowanie,magazyny czasowego składowania,otpg,obsługa wyrobów stalowych,przeładunki papieru,przeładunek project cargo,obsługa dostaw inwestycyjnych,przeładunek big-bagów,obsługa ładunków masowych agro,przeładunek koksu

Bałtycka Baza Masowa Sp. z o.o.

nawozy neutralne,nawozy płynne,nawozy sypkie,przeładunek nawozów,składowanie nawozów,baza masa,terminal masowy,baza masowa,obsługa eksportu masowych ładunków sypkich luzem,obsługa importu masowych ładunków sypkich luzem,składowanie masowych ładunków sypkich,w tym prowadzenie magazynu celnego,konfekcjonowanie masowych ładunków sypkich,obsługa eksportu masowych ładunków płynnych,obsługa importu masowych ładunków płynnych,składowanie masowych ładunków płynnych neutralnych oraz III klasy niebezpieczeństwa pożarowego,przeładunek w relacji bezpośredniej gaczu parafinowego,przeładunek gaczu parafinowego,bałtycka baza masowa,ładunki sypkie,ładunki płynne,przeładunek towarów sypkich luzem,składowanie towarów sypkich luzem

Expolco Transped Sp. z o.o.

SPEDYCJA MORSKA I TRANSPORT MIĘDZYNARODOWY KONTENEROWY
spedycja morska,spedytorzy morscy,transport morski,spedycja kontenerów,spedycja kontenerów morskich,transport kontenerów,transport kontenerowy międzynarodowy,międzynarodowy transport drogowy,transport kolejowy,transport kontenerów morskich,spedycja gdynia,spedytor gdynia,spedytor morski,spedytor kontenerów,FLC,LCL,transport lotniczy,transport intermodalny,ładunki LCL

Burger Poland Sp. z o.o.

Agencja liniowa i przedstawicielstwo Armatorów.
Agenci okretowi,załogowi,maklerzy morscy,klarowanie,armator,armatorzy,obsługa statków,transport morski,

Inter Freight Sp. z o.o.

transport morski spedycja morska firma spedycyjna firma transportowa transport międzynarodowy logistyka transport intermodalny

WUŻ Port and Maritime Services Ltd Sp. z o.o.

holowania portowe, holowania pełnomorskie, cumowanie
holowania portowe ,holowania morskie ,dźwig pływający ,lodołamanie ,przeładunki sztuk ciężkich ,cumowanie statków

Elpo Firma Usługowa Wiesław Tusk

WYKONUJEMY USŁUGI SPECJALISTYCZNE ZWIĄZANE Z ZASTOSOWANIEM HYDRAULIKI SIŁOWEJ.
elpo,hydrauliczny system poślizgowy,hydraulic skidding system,skidding system,transport metodą ślizgową,przemieszczanie sztuk ciężkich,podnoszenie i opuszczanie sztuk ciężkich,podnoszenie przęseł mostowych,przemieszczanie i ustawianie maszyn,testy wytrzymałościowe konstrukcji,ważenie sztuk ciężkich,hydraulic jack climbing system

Cargofruit Sp. z o.o.

WOLNY OBSZAR CELNY
wyładunki,przeładunki,składowanie,spedycja,agencja celna,wyładunek,przeładunek,wolny obszar celny,spedycja portowa,port gdańsk,cargofruit,drobnica,transport bananów

PCC Intermodal S.A

Operacje terminalowe
transport intermodalny,operacje terminalowe,przewozy intermodalne,przewozy kolejowe,transport kolejowy,przewozy samochodowe

Partner Stocznia Sp. z o.o.

budowa statków,budowa kadłubów,budowa kadłubów okrętowych,budowa bloków kadłubów,pontony morskie,antykorozja,prace monterskie,prace spawalnicze,stocznia partner,partner stocznia,nabrzeże portowe,produkcja kadłubów wielozadaniowych,frachtowce,tankowce,okręty specjalistyczne,pogłębiarki,cementowce,produkcja kadłubów śródlądowych barek pchanych,konstrukcje pontonów morskich,prace montersko-spawalnicze,usługi wyposażeniowe na ciężkich holownikach,budowa rusztowań,usługi wyposażeniowe na kotwicach

Amber Marine

odzież robocza,odzież ochronna,kombinezony robocze,spodnie robocze,odzież dla spawaczy,odzież offshorowa,profesjonalna odzież robocza,reklamowa,sportowa,horeca

BCT Bałtycki Terminal Kontenerowy, Gdynia

BCT - Bałtycki Terminal Kontenerowy Sp. z o.o. w Gdyni j
terminal kontenerowy,port kontenerowy,załadunek i wyładunek kontenerów,załadunek i wyładunek drobnicy,załadunek i wyładunek pojazdów,przeładunek kontenerów,przeładunek drobnicy,przeładunek pojazdów,składowanie kontenerów,składowanie drobnicy,składowanie pojazdów,formowanie i rozformowywanie kontenerów,składy celne (drobnicy i samochodów),magazyn czasowego składowania,obsługa ładunków drobnicowych,kontenery,przeładunki kontenerów,kontenerowce,magazyn

DALMOR S.A.

rybołówstwo,chłodnie,port rybacki

RADA INTERESANTÓW PORTU GDYNIA

rada interesantów portu gdynia,port gdynia,ripg

RADA INTERESANTÓW PORTU GDAŃSK

rada interesantów portu gdańsk,ripg

GSG Towers Sp. z o.o.

energia wiatrowa,konstrukcje stalowe,budowa statków,Stocznia Gdańsk,Baltic Operator,offshore,onshore,suwnice,systemy przenośników,ładowarko- zwałowarki,zwałowarki portalowe

Agralex Sp. z o.o.

agralex,agralex group,lubiński,redło,połczyn-zdrój,silos,terminal,terminal przeładunkowy,port,port przeładunkowy,magazyn,elewator,maszyny,urządzenia,obiekty,transport zboża,kontenery,urządzenia portowe,przenośniki,podnośniki,suszarnie

Baltic Drive Sp. z o.o.

.
spedycja morska ,jachty ,FCL LCL ,transport jednostek pływających ,ładunki masowe , kontenery chłodnicze

Hecksher Polska Sp. z.o.o.

SPEDYCJA,KONTENER,TRANSPORT,SPEDYCJA MIĘDZYNARODOWA,TRANSPORT MIĘDZYNARODOWY,KONTENERY,SPEDYCJA SAMOCHODOWA,SPEDYCJA MORSKA,TRANSPORT SAMOCHODOWY,TRANSPORT MORSKI,PONADGABARYTY

NTA Sp. z o.o.

kontenery,drobnice,logistyka,transport,nta

LOTOS Petrobaltic S.A.

platformy,działalność wydobywcza,offshore,poszukiwanie złóż ropy naftowej,poszukiwanie złóż gazu,obsługa logistyczna offshore,petrobaltic,transport ładunków dla zabezpieczania działalności platform wiertniczych,holowanie platform,transfer personelu specjalistycznego ,dyżury ratownicze przy platformach,transport paliwa i towarów na potrzeby platform,ochrona środowiska morskiego przed zanieczyszczeniami ropą

Remsod Sp. z o.o.

Stalowe konstrukcje, obróbka, remonty, regeneracja, obróbka cieplna i plastyczna
obróbka metali,cnc,usługi dźwigowe,spawanie,cięcie plazmą,stalowe konstrukcje,haki,koła linowe,maszynowanie,ramy transportowe,systemy cumownicze,szekle,kładki teleskopowe,trawersy,urządzenia dźwigowe,wciągarki,zblocza linowe

Wuprohyd Biuro Projektów

biuro projektów hydrotechnicznych Gdynia,biuro projektów hydrotechnicznych,biuro projektów Gdynia,biuro projektów Trójmiasto,biuro projektów budowlanych,hydrotechnika,budownictwo hydrotechniczne,projekty hydrotechniczne,hydrotechniczne,projektowanie nabrzeży portowych,projektowanie hydrotechniczne,projekty portów jachtowych,ekspertyzy z zakresu geotechniki,geotechnika,ekspertyzy z zakresu hydrotechniki,ekspertyzy hydrotechniczne,ekspertyzy geotechniczne,projektowanie geotechniczne

Hermes Sp. z o.o.

Firma HERMES Sp. z o.o. powstała w 1990 r. jako jedna z pierwszych polskich prywatnych firm spedycyjnych.
W ciągu 20 lat działalności firma Hermes Sp. z o.o. wyspecjalizowała się w transporcie ładunków ciężkich oraz ponadgabarytowych. Niezależnie od wagi i gabarytów ładunku , skali przedsięwzięcia i miejsca przeznaczenia dedykowany zespół pracowników zapewnia fachową obsługę na każdym etapie łańcucha logistycznego oferując rozwiązania spełniające potrzeby i wymagania dzisiejszego rynku. ,Firma Hermes Sp. z o.o. posiada bogate doświadczenie w spedycji towarów ciężkich i ponadgabarytowych z wykorzystaniem transportu drogowego , kolejowego , śródlądowego i morskiego. ,Firma Hermes Sp. z o.o. w sposób kompleksowy obsługuje ładunki drobnicowe w imporcie oraz eksporcie. Dzięki wieloletniej obecności na rynku i umiejętności integracji i koordynowania poszczególnych ogniw transportowych doświadczeni pracownicy gwarantują niezawodność i terminowość dostaw w transporcie morskim , drogowym oraz lotniczym. Firma Hermes Sp. z o.o. obsługuje wszystkie rodzaje ładunków: rzeczy osobiste , żywność , meble

Port Consultants sp.j.

Przemieszczanie, podnoszenie, fundamentowanie, ważenie oraz transportładunków
Przemieszczanie,podnoszenie,fundamentowanie,ważenie oraz transport,spedycja,przemieszczanie hydrauliczne,transport ponadgabarytowy,podnoszenie hydrauliczne,skidding,ważenie ładunków,transport ciężkich elementów przemysłowych,załadunki i wyładunki z pontonów,montaż wiaduktów drogowych,specjalistyczny transport śródlądowy,transport specjalistyczny,projektowanie transportu i ekspertyzy,spedycja portowa,obsługa ładunków ciężkich,obsługa ładunków ponadgabarytowych,magazynowanie ładunków,mobilna suwnica hydrauliczna,cyfrowa waga tensometryczna,pontony specjalistyczne,pontony do transportu na wodach śródlądowych,przemieszczanie hydrauliczne metodą ślizgową,spedycja ładunków ciężkich,spedycja ładunków ponadgabarytowych,mobilna suwnica hydrauliczna 4Lift System

EKO-KONSULT Spółka z o.o.

konsulting środowiskowy,ppoż,atex,szkolenia,ekokonsult,eko-konsult,ochrona środowiska,raport rooś,kip,ocena oddziaływania na środowisko

Portrezerwa Sp. z o.o.

Specjaliści od kompleksowych przeładunków w portach morskich.
przeładunki ,przeładunki w portach ,przeładunki portowe ,załadunek towarów drobnicowych ,załadunek towarów drobnicowych na statek ,usługi związane z formowaniem towarów w kontenerach ,usługi przeładunkowe ,usługi portowe ,przeładunek kontenerów ,przeładunki kontenerów ,usługi trymerskie ,przeładunki obiektów wielkogabarytowych w relacji burta-plac/ plac-burta ,przeładunki drobnicy ,załadunek towaru w porcie ,rozładunek towaru w porcie ,obsługa ładunków masowych ,usługi operatorów na koparki ,usługi operatorów na koparki jednonaczyniowe ,usługi operatorów na koparko- zwałowarki ,usługi operatorów na koparko-ładowarki ,usługi operatorów na żurawie statkowe ,usługi operatorów na żurawie samojezdne ,usługi operatorów na suwnice ,usługi operatorów na wózki jezdniowe ,usługi operatorów na reachstacker-y ,usługi operatorów na ładowarki kołowe ,usługi operatorów na ładowarki teleskopowe ,kierowcy do przewozu kontenerów ,outsoursing ,outsoursing pracowniczy ,kompleksowa usługa przeładunku

ONE Ocean Network Express

Kontenery
transport,spedycja,kontenery

Przedsiębiorstwo Usług Portowych REZERWA Sp. z o.o.

PRZEDSIĘBIORSTWO USŁUG PORTOWYCH
przeładunki,transport morski,ship chandler,port,usługi portowe,dostawy na statki,porty,logistyka,koszenie,utrzymanie zieleni,prace porządkowe,ogrodzenia,budowa ogrodzeń,wynajem pracowników,sprzątanie biur,utrzymanie czystości

Port Jachtowy w Łebie Sp. z o.o.

marina, port jachtowy,baza noclegowa,marina camp,czyszczenie plaż,miejsca postojowe dla jachtów,marina łeba,stoiska postojowe dla jachtów,pralnia żeglarska,pralnia dla żeglarzy,przystań,przystań łeba,noclegi łeba,camping,restauracja w porcie łeba,cumowanie ,cumowanie jachtów

ODRA 3 Sp. z o.o.

budownictwo hydrotechniczne,lodołamanie,holowanie,przedsiębiorstwo budownictwa hydrotechnicznego,odra3,odra,budownictwo morskie,usługi lodołamania,lodołamacze,prace hydrotechniczne,usługi hydrotechniczne,układanie rurociągów,transport wodny,przeładunki materiałów masowych,regulacja rzek,roboty pogłębiarskie,przeładunki portowe,gospodarka portowa,nabrzeża,nadodrzańska szczecin,podjuchy szczecin,urad k/słubic

OKMARIT Logistic & Shipbroking Ltd.

OOG & Project Cargo Freight Forworder
transport specjalny,transport ładunków ponadgabarytowych,transport hal produkcyjnych,transport magazynów,transport linii produkcyjnych,transport elementów infrastruktury,transport turbin wiatrowych,transport zbiorników,fracht morski,ładunki nienormatywne,ładunki ponadnormatywne,spedycja międzynarodowa,agenci okrętowi,usługi logistyczne trójmiasto,usługi spedycyjne trójmiasto,spedycja morska trójmiasto,transport nadgabarytowy,przeładunki w polskich portach,project cargo,usługi przeładunkowe,przewozy nadgabarytowe,spedycja ładunków nadgabarytowych,spedycja trójmiasto,agenci okrętowi trójmiasto,maklerzy morscy trójmiasto,maklerzy morscy,agent statkowy,logistyka,transport morski,spedycja międzynarodowa trójmiasto,usługi spedycyjne,usługi logistyczne,usługi transportowe,spedycja morska,logistyka morska,przeładunek ładunków

FAIRPLAY TOWAGE POLSKA Sp. z.o.o. Sp.k.

Fairplay Towage Polska
holowania ,holowanie portowe ,holowania morskie ,holownik ,holowanie statków ,usługi holownicze ,ratowanie mienia na morzu ,ratownictwo morskie ,lodołamanie ,lodołamacze ,transport zaopatrzenia na statki ,cumowanie ,usługi cumownicze ,odbiór wód zaolejonych ,wuz gdynia ,wuż gdynia ,port-hol ,fairplay towage ,projekt zegluga ,projekt żegluga ,project zegluga

LKK Sp. z o.o.

Pośrednictwo pracy
przeładunki,usługi przeładunkowe,przeładunki materiałów sypkich,przeładunki towarów drobnicowych,szkolenia portowe

Zremb Chojnice S.A.

Producent konstrukcji stalowych i kontenerów.
konstrukcje stalowe,kontenery offshore,kontenery,kontenery dla przemysłu offshore,przemysł offshore,baskety,mudskip,transport szlamu morskiego,magazynowanie szlamu morskiego,kontenery rurowe,kontenery ładunkowe,kontenery i platformy na wyposażenie wojsk,kontenery na odpady radioaktywne

Cargotec Poland Sp. z o.o. KALMAR

kalmar,cargotec,załadunek,wyładunek,transport ładunków,załadunek towarów na lądzie,załadunek towarów na morzu,wyładunek towarów na lądzie,wyładunek towarów na morzu,maszyny do przeładunku kontenerów,automatyka portowa,maszyny do automatyki portowej,obsługa kontenerów,maszyny portowe,przeładunek towarów,załadunek towarów,hiab,żurawie,obsługa ładunków,reachstacker,wóz widłowy,wózek widłowy,ciągnik terminalowy,suwnica kontenerowa,Wozy widłowe dużych udźwigów,Ciągniki terminalowe,Wozy podsiębierne

Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych Sp. z o.o.

nurkowanie,budownictwo podwodne,prace podwodne,pogłębianie w portach,budowa falochronów,układanie rurociągów,prace hydrotechniczne,ochrona brzegów morskich,prace na rzekach,prcip,prace hydrotechniczne w portach,budowa i remont nabrzeży portowych,roboty konstrukcyjne betonowe,żelbetowe i rozbiórkowe,roboty z zakresu budownictwa lądowego- zmechanizowane,roboty ziemne,kubaturowe i instalacyjne,pogłębianie,inwestycyjne w basenach portowych,pogłębianie konserwacyjne portów i torów wodnych,falochrony,pirsy itd.,tworzenie lądu pod zabudowę przemysłową,ochrona brzegów,zasilanie plaż,wykopy/prace zasypowe przy układaniu rurociągów gazowych o dużych średnicach,układanie rurociągów na dnie morza,układanie kabli podwodnych,wykonanie i układanie wylotów morskich rurociągów z oczyszczalni ścieków i związane z tym wykopy i prace zasypowe,pogłębianie dna rzek,budowa wałów i ochrona przeciw powodziowa,niewybuchy,wydobycie niewybuchów,raporty ferromagnetyczne,oczyszczanie dna morza z niewybuchów

GBT Sp. z o.o.

GDAŃSKI TERMINAL MASOWY
Gdański Terminal Masowy,Gdansk Bulk Terminal,GBT,terminal masowy,przeładunek,przeładunki,transport morski,transport samochodowy,magazynowanie,suszenie,zboża,ziarno,załadunek,rozładunek,kontenery,przeładunek zboża,przeładunki zboża,przeładunek śrut oleistych,przeładunki śrut oleistych,przeładunek suchych towarów masowych,przeładunki suchych towarów masowych

BLG AutoTerminal Gdańsk Sp. z o.o.

Kompleksowa obsługa portowo-logistyczna automotive i wojska
terminal samochodowy,spedycja samochodów,transport morski samochodów,obsługa portowa wojska,blg logistics,blg port gdańsk,przeładunki dla wojska,przeładunki us army,przeładunki nato,obsługa portowa automotive,port gdańsk wojsko,port gdańsk automotive

ApartGdynia

Największy i najbardziej nowoczesny aparthotel przy Porcie Gdynia. Otwarcie już w lipcu.
aparthotel,apartahotel gdynia,noclegi dla pracowników,noclegi dla pracowników gdynia,noclegi dla pracowników portowych,noclegi gdynia

Portowa Straż Pożarna FLORIAN SP. z o.o. Autoryzowany Serwis Sprzętu Przeciwpożarowego

Autoryzowany,Serwis,Sprzętu,Przeciwpożarowego,Portowa,Straż,Pożarna,FLORIAN,Gdańsk,gaśnica,tryskacze,śniegowa,pianowa,proszkowa,płynowa,działko,agregat,serwis lądowy,serwis morski,CO2,dwutlenek,węgla,Urząd Morski,UDT,KZWM Ogniochron,Lloyd's Register,PRS,GZWM,GLORIA,DNV GL,BIATECH,ABS

TSL Silesia Sp. z o.o.

TSL Silesia specjalizuje się w organizacji przeładunków, przewozów kolejowych, samochodowych, morskich oraz kontenerowych.
przeładunki ,transport kolejowy ,przewozy morskie ,transport ,logistyka ,przewozy kontenerowe ,agencja celna

Port Władysławowo Szkuner Sp. z o.o.

Przedsiębiorstwo „Szkuner” Sp. z o.o. zarządza portem morskim we Władysławowie od 1957 roku.
Port ,port rybacki ,port jachtowy ,marina ,port handlowy ,przeładunki ,magazynowanie ,składowanie ,chłodnia składowa ,wędkarstwo morskie ,wycieczki morskie ,nieruchomości portowe ,infrastruktura portowa ,stocznia remontowa

ECOLIFT Sp. z o.o.

Usługi dźwigowe oraz transport modułowy SPMT
żurawie samojezdne hydrauliczne, żurawie gąsiennicowe, transportery Modułowe SPMT

BOLLORE LOGISTICS POLAND SP. Z O.O.

Spedycja morska, spedycja lotnicza, spedycja samochodowa, door-to-door
Spedycja morska,spedycja lotnicza,spedycja samochodowa,door-to-door,door to door Afryka,spedycja kotenerowa,globalny łańcuch dostaw,transport intermodalny,odprawy celne,logistyka,rozwiązania logistyczne,transport,logistyka magazynowa,logistyka morska,logistyka lotnicza,ponadgabarytowy transport morski,ponadgabarytowy transport lotniczy,ponadgabarytowy transport drogowy

Grupa GeoFusion Sp. z o.o.

Zabezpieczamy Twoją otoczenie, byś spokojnie mógł spoglądać w przyszłość.
badania termowizyjne,badania geofizyczne,usługi saperskie,Badania geofizyczno-inżynierskie dla obiektów budowlanych,Badania geofizyczne dla potrzeb inżynierii transportowej,Badania skarp i osuwisk,Nieinwazyjne badania archeologiczne,Badania skażeń gruntów i wód podziemnych,Charakterystyka warunków gruntowo-wodnych,Badania wałów przeciwpowodziowych i zapór,Kompleksowe oczyszczanie terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych (PWiN),Oczyszczanie zbiorników wodnych z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych (PWiN),Prowadzenie nadzoru saperskiego podczas wykonywania prac ziemnych,Opracowywanie ekspertyz i opinii saperskich

NTQ Intermodal Sp. z o.o.

NTQ Intermodal Sp. z o.o. to prężnie rozwijająca się firma transportowa, która mimo krótkiego czasu istnienia oferuje szeroko zakrojone usługi przewozowe intermodalne i obsługę ładunków kontenerowych.
transport intermodalny ,transport bocznicowy ,transport samochodowy ,terminal kontenerowy ,odbiory towarów transportowych ,sprzedaż kontenerów ,wynajem kontenerów ,przewozy kolejowe ,naprawa kontenerów

Geofizyka Toruń S.A.

upstream, energia geotermalna, energia farm wiatrowych, modernizacja infrastruktury portowej, podmorskie magazynowanie energii

ENMARO

Energetyka wiatrowa, gazowa i wodorowa
morska energetyka odnawialna,offshore wind,zieloy wodór,transport zielonego wodoru,magazynowanie zielonego wodoru,budowa i nadzór nad budową jednostek offshorowych,analizy związane z zielonym wodorem,projekty morskiej energetyki wiatrowej,nadzór nad pracami inżynieryjnymi,zielony wodór-studium wykonalności,Opracowanie koncepcji i projektu FEED ,zarządzanie projektami stoczniowymi,operacje z wykorzystaniem dronów

Costa Project Sp. z o.o.

Jesteśmy grupą architektów i inżynierów skupionych wokół idei „Enjoy your projects”.
zarządzanie projektami ,inwestorstwo zastępcze ,kontrola kosztów ,zarządzanie kosztami ,zarządzanie dokumentacją ,przygotowanie inwestycji ,studia wykonalności ,raporty due dilligence ,analiz ryzyk ,weryfikacja dokumentacji projektowej ,projekty koncepcyne ,projekty budowlane ,projekty przetargowe ,projekty wykonawcze ,dokumentacje powykonawcze ,nadzór autorski ,koordynacja budowy ,nadzór budowlany ,certyfikacja LEED ,certyfikacja BREEAM ,certyfikacja WELL ,certyfikacja Zielony Dom ,audyty energetyczne budynków ,certyfikaty energetyczne budynków ,badania termowizyjne

Alpin Weld sp. z o.o.

Zawsze na wysokości zadania!
spawanie na wysokości ,badania nieniszczące na wysokości ,transport konstrukci na wysokości ,Prefabrykacja konstrukcji i rurociągów na hali ,usługi spawalnicze ,spawanie stali czarnej ,spawanie stali nierdzewnej ,spawanie aluminium ,spawanie tytanu ,spawanie konstrukcji ,spawanie rurociągów ,metoda spawania elektrodą otuloną MMA (111) ,MIG/MAG ,spawanie MIG/MAG ,Badania wizualne (VT) ,Badania penetracyjne (PT) ,Badania magnetyczno-proszkowe (MT) ,Badania prądami wirowymi (ET) ,Badania ultradźwiękowe (UT) ,ultradźwiękowe pomiary grubości (UTT) ,ocena stanu technicznego konstrukcji ,Cięcie plazmą ,cięcie palnikiem acetylenowo – tlenowym ,cięcie gazowe ,transport pionowy

Agencja Celna AMICUS - oddział Gdańsk

agencja celna,agencje celne,vat odroczony,procedura uproszczona,podatek VAT w imporcie,uszlachetnianie czynne,uszlachetnianie bierne,agencja celna amicus,magazyny celne,usługi celne,odprawy celne,odprawa celna,składy celne,import,eksport

Agencja Celna AMICUS - oddział Gdynia

Specjalizujemy się w kompleksowej obsłudze celnej obrotu towarowego z zagranicą.
agencja celna ,agencje celne ,amicus ,procedura uproszczona ,podatek VAT w imporcie ,uszlachetnianie czynne ,uszlachetnianie bierne ,agencja celna amicus ,magazyny celne ,usługi celne ,odprawy celne ,odprawa celna ,składy celne ,import ,eksport

WESTCOASTING TOWAGE SERVICES SP. Z O.O.

Holowanie morskie, portowe
transport,spedycja,logistyka,usługi morskie,holowanie morskie,holowania morskie,holowniki,transport ładunków ciężkich,sprzedaż statków,zakup statków,dostawy cześci zamiennych,maklerstwo okrętowe,maklerzy okrętowi,shipbroking,transport morski,holowanie statku,holowanie portowe,cumowanie statków,holowanie pełnomorskie

Urząd Morski w Szczecinie

urząd morski,urzędy morskie,instytucje morskie,urząd morski szczecin,oznakowanie nawigacyjne,inspekcja morska,PSC,FSC,bezpieczeństwo portu,port dla statków,ochrona wybrzeża,tor wodny,terminal LNG,gazoport,małe porty,środowisko morskie,ochrona środowiska morskiego

SOLID LOGISTICS

spedycja morska,transport morski,magazynowanie,agencja celna

Agroland Sp. z o.o.

USŁUGI SPEDYCYJNE NA TERENIE POLSKI, EUROPY I ŚWIATA
spedycja,spedycja kontenerowa,transport,transport do skandynawii,transport ze skandynawii,transport do Rosji

Arena

Spedycja międzynarodowa
spedycja,spedycja morska,transport międzynarodowy,przewozy,obsługa logistyczna,okręg kaliningradzki,transport

MARIO Global Service

antykorozja morska,czyszczenie i konserwacja zbiorników ropopochodnych,konserwacja jednostek morskich,transport i utylizacja odpadów ropopochodnych,mario,piaskowanie,prace malarskie,zabezpieczenia antykorozyjne,

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Dźwignic i Urządzeń Transportowych Detrans

projektowanie dźwignic,między innymi suwnice kontenerowe,projektowanie urządzeń transportowych i przeładunkowych jak przenosniki,ładowarki,zwałowarki,wywrotnice,wygarniacze itp.

Geo Ingenieurservice Polska Sp. z o.o.

Hydrografia Geodezja
inżynieria morska,offshore,budownictwo hydrotechniczne,budownictwo morskie,konstrukcje morskie,konstrukcje offshore,hydrografia morska,geodezja morska,hydrografia morska i śródlądowa,geodezja inżynieryjna,hydrografia,geodezja,batymetria,pomiary małych cieków wodnych,pomiary rzek,czujnik rozkładu prędkości dźwięku w wodzie,system echosondy jednowiązkowej single-beam,czujnik ruchu,system echosondy wielowiązkowej multi-beam,pomiary wraków,pomiary stanu falochronów,umocnień mostów,pomiary nabrzeży,porty i nabrzeża dla statków,sonar holowany side-scan,magnetometr

Kancelaria Prawna Griffin

podatki marynarskie,morskie prawo pracy,odszkodowania dla marynarzy,emerytury dla marynarzy,administracja morska,prawo morskie,general maritime law,admirality law,obsługa przedsiębiorstw stoczniowych,obsługa armatorów,offshore,budowa i remonty statków,rejestracja statków,transport morski,dotacje,optymalizacje podatkowe,prawo podatkowe,ochrona danych osobowych,RODO,GDPR,due diligence,audyty,ISO,prawo pracy,kontrakty menadżerskie,ubezpieczenia społeczne,prawo spółek,prawo konkurencji,nieruchomości,postępowania sądowe,private lawyer

Pol-Levant Sp. z o.o. Linie Żeglugowe

transport morski,żegluga morska,armator morski,armatorzy morscy

Marbalco Shipping Co. Ltd

transport i spedycja

Gdyńska Szkoła Morska

NAWIGACJA - specjalność: transport morski MECHANIKA I BUDOWA MASZYN - specjalność: eksploatacja siłowni okrętowych

Polskie LNG S.A.

LNG,trminal LNG,gazoport

Old Seas Sp. z o. o.

ładunki ponadgabarytowe,ładunki wielkowymiarowe,projekty transportowe,agencja morska,agent morski,shipping agent,makler morski,transport morski,barka górnopokladowa,ponton,holownik,holowanie pełnomorskie,kalkulacja uciągu,dobór tonażu,plan holowania,inspekcja on-hire,off-hire,czarterowanie,plan ładunkowy,kalkulacja uciągu holownika,port morski,port Gdańsk,port Ustka,port Gdynia,port Szczecin,Towcon,Towhire,Projectcon,Bargehire,Eurosund,Norsund,Eide Barge,Olkiluoto,Viiru,UR 93,UR 94,Rem Viking,Kaiserschleuse,Tryton,SB 5018,oldseas

Machnik Sp. z o.o.

KONTENERY MORSKIE !!!
KONTENERY MORSKIE,kontenery transportowe,

Seaexpress Logistics GmbH, Sp. z o.o.

logistyka,transport,transport morski,spedycja

Kapitanat Portu Hel

kapitanat,kapitanat portu,

Kapitanat Portu Władysławowo

kapitanat,kapitanat portu,

Kapitanat Portu Gdańsk

kapitanat,kapitanat portu

EUROMOS Spółka z o.o.

usługi transportowe,pontony,obsługa statków,dokowanie,cumowanie,oczyszczanie podwodnych części kadłuba,trap,żuraw,

FAGIOLI POLSKA SP. Z O.O.

> Heavy Lifting,Heavy Transport,SPMT,Skidding,systemy ślizgowe,podnoszenie ciężkich ładunków,transport ciężkich ładunków,załadunki z nabrzeża,rozładunki ze statków,transport morski,transport śródlądowy,transport rzeczny,transport drogowy,inżynieria,projektowanie,ekspertyzy,żurawie gąsienicowe,systemy wieżowe,bramownice hydrauliczne

ROHLIG SUUS Logistics SA

transport morski,spedycja morska,fcl,lcl,

Zespół Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego

ZST,edukacja morska,edukacja portowa,szkoły zawodowe,szkoły w Gdyni,technik eksploatacji portów i terminali,technik budownictwa okrętowego,technik transportu drogowego,monter mechatronik,elektryk,monter kadłubów okrętowych,technik mechanik lotniczy

Euro Terminal Co.Ltd

terminal,euroterminal,euro terminal,usługi portowe,terminal portowy,przeładunki portowe,

IMEX Części Kontenerów

Produkcja i sprzedaż części oraz materiałów do napraw kontenerów transportowych.
kontenery morskie,kontenery transportowe,kontenery naprawa,części do kontenerów,

JAN-DŹWIG

Naprawa i konserwacja urządzeń dźwigowych.
dźwigi szynowe,dźwigi wieżowe,naprawa dźwigów,remonty dźwigów,naprawa suwnic,remonty suwnic,konserwacja suwnic,konserwacja dźwigów,suwnice mostowe,bramowe,półbramowe,wciągarki,wciągniki,obowiązkowe miesięczne przeglądy,dźwig,suwnica,remonty urządzeń stoczniowych,skomplikowane wymiany łożysk ciężkich,regeneracja kół jezdnych,wymiany torowisk,naprawa przekładni zębatych,wykonanie przekładnic,naprawa silników elektrycznych,usuwanie awarii mechanicznych,elektrycznych,urządzenia dźwigowe,dźwignice portalowe,dźwignica portalowa,dźwignica mostowa,dźwignice mostowe,dźwignice bramowe,dźwignica bramowa,remonty dźwignic,konserwacja dźwignic,naprawa dźwignic.

NIW Shipping

transport morski,logistyka morska,spedycja morska,

RUBB Poland Sp. z o.o.

Hale portowe.
hale magazynowe,RUBB,Rubb,hale produkcyjne,hale sportowe,hale portowe,hale stoczniowe,hangary lotnicze,hale termoizolowane,hale przemysłowe,hale stalowe,hale tymczasowe

Zespół Rzeczoznawców Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych

hydrotechnika,karta informacyjna przedsięwzięcia,raport oddziaływania na środowisko,hydrotechnika morska,budownictwo,konstrukcje morskie,umocnienia brzegu,zamówienia publiczne,projektowanie,zbiorniki retencyjne,konstrukcje śródlądowe,geotechnika,sitwm

Uboat Line

Fracht morski
Fracht morski,transport morski,przeprawy promowe,

POLWAR S.A.

naprawa konstrukcji żelbetowych,wzmocnienia konstrukcji żelbetowych,iniekcje,roboty podwodne,prace podwodne,remonty morskich konstrukcji hydrotechnicznych,remonty infrastruktury portowej

ATL Sp. z o. o.

Transport drogowy,Transport morski,Transport kolejowy,Transport kombinowany,Transport ponadnormatywny,Usługi celne,Doradztwo w zakresie logistyki.

POLSKIE LINIE OCEANICZNE S.A.

działalność żeglugowa,transport kontenerowy

Pres – Kol Sp. z o.o.

Hydraulika siłowa,Przemysł stoczniowy,Produkcja dla offshore,Produkcja dla stoczni,Cylindry hydrauliczne,Agregaty hydrauliczne,Obróbka skrawaniem,Konstrukcje stalowe,Prasy hydrauliczne,Chwytaki,Frezowanie,Wytaczanie,Siłowniki hydrauliczne,Zasilacze hydrauliczne,Konstrukcje offshore,Farmy Wiatrowe Offshore,wysokociśnieniowa hydraulika siłowa,napędy suwnicy bramowej na statku,energia wiatrowa,elementy systemu załadowczego statku,agregat hydrauliczny,obrotnica taśmociągu transportowego,konstrukcje stalowe offshore,konstrukcje stalowe mostów,konstrukcje stalowe hal przeznaczone dla rolnictwa,konstrukcje stalowe hal przeznaczone dla handlu,konstrukcje stalowe hal przeznaczone dla sportu,konstrukcje stalowe hal przeznaczone dla przemysłu,napędy suwnicy bramowej na statki,wózki do transportu kolumn wiatraka elektrowni wiatrowej,chwytaki do złomu,obróbka skrawaniem,wytaczanie,frezowanie,toczenie,wiercenie,szlifowanie,urządzenia do transportu konstrukcji dużych gabarytów,elementy systemu załado

Lider S.C.

spedycja,transport samochodowy,

Erontrans Sp.j

transport samochodowy,transport międzynarodowy

Intercon-Forwarding Kusz Sp.j.

transport morski,kontenery,spedycja

ECS Eurocargo Sp. z o.o.

agencja celna,spedycja,porty morskie,transport morski,logistyka,przeładunek

Koga Maris Sp. z o.o.

ryby świeże,ryby mrożone,kutry hel,szproty,śledzie,dorsze,przetwórstwo rybne,połowy ryb,port rybacki,koga maris,koga-maris,anchovis helskie,filety śledziowe,szprot bałtycki,śledź bałtycki,ryby bałtyckie

AZS Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego

marina,port jachtowy,przystań jachtowa,górki zachodnie,szkolenia żeglarskie,hotel

Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFIS

kursy żeglarskie,port jachtowy,marina

OOCL (Poland) Limited Sp.z o.o

armatorzy morscy,transport kontenerowy,armator,

Zarząd Morskiego Portu Police Sp. z o.o.

port,porty,zarząd portu,port police,port morski police,port barkowy,przeładunki,stanowisko przeładunkowe

CTL Północ Sp. z o.o.

spedycja,transport kolejowy,przeładunek materiałów chemicznych,przeładunek materiałów sypkich

Inter Balt Sp. z o.o

Spedycja / Consulting / Agencja Żeglugowa / Logistyka
transport,spedycja,consulting,agencja żeglugowa,logistyka,węgiel

Ref-Con Service Sp.j.

kontenery chłodnicze (rf),kontenery uniwersalne (dc),kontenery morskie,kontenery transportowe,depot kontenerowy

Siarkopol Gdańsk S.A.

PRZEŁADUNKI,SKŁADOWANIE,terminal,port,chemikalia

Gospodarka Morska Sp. z o.o. - portal GospodarkaMorska.pl

Twój portal morski
portal morski,vortal morski,wortal morski,serwis morski,katalog morski,katalog firm morskich,giełda morska,informator morski,przegląd morski,media morskie,newsletter morski,mailing morski,wydarzenia morskie,artykuły morskie,publikacje morskie,opracowania morskie,wyszukiwarka morska,wiadomości morskie,analizy morskie,kalendarium morskie,imprezy morskie,ewenty morskie,przetargi morskie,sympozja morskie,konferencje morskie,zjazdy morskie,targi morskie,wystawy morskie,prezentacje morskie,reklamy morskie,reklama morska,marketing morski,literatura morska,edukacja morska,latarnie morskie,latarnia morska,transport morski,spedycja morska,logistyka morska,kontenery morskie,porty morskie,terminale morskie,szkoły morskie,kursy morskie,szkolenia morskie,przemysł rybny,przetwórstwo rybne,ceryfikaty morskie,rzeczoznawstwo morskie,ubezpieczenia morskie,doradztwo morskie,crewing,praca na morzu,budownictwo morskie,przemysł morski,przemysł stoczniowy,przemysł jachtowy,przemysł offshore,żegl

AF Group Polska Sp. z o.o.

Kopleksowe prace rozbiórkowe i wyburzeniowe dla przemysłu morskiego
wyburzenia wyburzenia morskie wyburzenia magazynów wyburzenia hal wyburzenia hydrotechniczne prace podwodne wyburzenia obiektów stoczniowych wyburzenia obiektów portowych wyburzenia obiektów przemysłowych wyburzenia przemysłowe wyburzenia kominów

Federacja Związków Zawodowych Marynarzy i Rybaków

Federacja Związków Zawodowych Marynarzy i Rybaków,fedmaryb,Międzynarodowa Organizacja Transportowców,ITF,Związki zawodowe marynarzy i portowców,ETF,OPZZ,FZZMiR,Związek Zawodowy \"DALPORT\",Związek Zawodowy Marynarzy PŻM,Międzyzakładowy Związek Zawodowy przy PŻB SA,Związek Zawodowy Pracowników Urzędu Morskiego Szczecin,

TU ALLIANZ Polska S.A.

UBEZPIECZENIE CARGO, UBEZPIECZENIA OC
OC SPEDYTORA,OC TRANSPORTU,CARGO

Hanza Shipping

agent morski,agencja morska,fracht,transport,przewozy,przeładunki

RUBO-OPERATOR Sp. z o.o.

Konstrukcje stalowe, Obróbka skrawaniem, Transport specjalistyczny,
maszty radarowe maszty sygnalizacyjne maszty antenowe maszty dziobowe i rufowe żurawiki łodziowe żurawiki łodziowo-tratwowe żurawiki pomocnicze suwnice wciągarki fundamenty i zamocowania pokrywy i włazy podesty,stójki,barierki schody i stopnie wyposażenie warsztatów i magazynów toczenie wiercenie roztaczanie frezowanie struganie dłtowanie szlifowanie przeładunki portowe transport portowy transport wielkogabarytowy przeładunki wielkogabarytowe

PPH Mistral Adam Jakubiak

Import, export ryb.
import ryb,export ryb,obrót rybami,ryby świeże,ryby mrożone,łosoś,turbot,dorsz,flądra,śledz,szprota,

PZU SA

ubezpieczenia żeglugi,ubezpieczenia jachtów morskich,ubezpieczenia stoczni,ubezpieczenia offshore,ubezpieczenia transportu morskiego

Okręgowy Inspektorat Rybołówstwa Morskiego w Gdyni

Zezwolenia połowowe.
Sportowe zezwolenia połowowe,zeawolenia połowowe,wędkarstwo morskie,

FAMAK S.A. FABRYKA MASZYN I URZĄDZEŃ

wyposażenie portów morskich suwnice portowe suwnice kontenerowe żurawie portowe żurawie hakowe żurawie chwytakowe dźwigi portowe

Yusen Logistics Polska sp.z.o.o.

Kontenerowy transport morski.
transport morski,kontenerowy transport morski,

Raben Sea & Air sp. z o.o.

transport lądowy,transport morski,transport intermodalny,spedycja,logistyka

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie Wydział Techniki Morskiej i Transportu

oceanotechnika,transport,inżynieria bezpieczeństwa,budowa jachtów,jachting,eksploatacja mórz i oceanów,wtmit,uniwersytet technologiczny

Polsin Overseas Shipping Ltd. Sp. z o.o.

spedycja,spedycja transport,kontenery,transport samochodowy,spedycja i transport,transport i spedycja,agencja celna,logistyka,transport kolejowy,transport morski,transport spedycja logistyka,odprawa celna,spedycja morska,spedycja miedzynarodowa,transport intermodalny,kontenery morskie,fracht morski,spedycja gdynia,spedycja gdansk,spedycja polska,spedycja kolejowa,spedycja transport krajowy,spedycja transport morski,agencja celna gdynia,agencja celna gdansk transport kontenerowy,transport logistyka,agencje celne,firma spedycyjna

NAVIGIUM-Marine Technical Service

Shipyard,Ship Repairs,Shiprepairs,Broker,Ship Repairs Broker,Shipyard Representation,Shipyard Representatives,Shipyard Agency,Shipyards Agent,Shipping Agent,Port Agency Network,Port Agent,Dry Docking,Drydocking,Conversion,New Building,Ship Conversion,Ship New Building,New Building Contracting,Afloat repairs,Port Repairs,Worldwide,

CONSERVICE

prace hydrotechniczne,prace podwodne,usługi holownicze,prace ziemno transportowe,budowa marin,portów,porty,mariny,budowa remonty nadbrzeży,remonty w porcie,torowiska suwnicowe,budowa pomostów,pomosty,infrastruktura nadbrzeżna,conservice.

Eurasia Logistics Sp. z o.o. Oddział w Warszawie

Kompleksowa obsługa przesyłek morskich FCL/LCL. Firma powstała w 1992 roku,jako filia Itochu Corporation. Świadczymy kompleksowe usługi logistyczne,krajowy i międzynarodowy transport samochodowy,frachty morskie,lotnicze i kolejowe.

KOMSTAL Michał Kowejsza

Wciągniki Podnośniki i Dźwigniki Odciągi łańcuchowe,napinacze Pasy transportowe Zawiesia łańcuchowe Zawiesia pasowe Ochrony zawiesi pasowcyh Zawiesia linowe Zawiesia wężowe Centrowniki Zblocza/Krążki/Bloczki Uchwyty i chwytaki Akcesoria Wyroby śrubowe/Krętliki Punkty mocujące Akcesoria linowe Trawersy

Waryński Famabud Sp. z o.o.

konstrukcje stalowe,konstrukcje dla offshore,przemysł offshore,konstrukcje dla przemysłu stoczniowego,offshore,wieżowych dla budownictwa żurawi - żurawi okrętowych - dźwignice okrętowe,- dźwignic portowych,kolejowych i samochodowych - dźwignic do obiektów przemysłowych - skomplikowanych fundamentów,podpór,dźwigarów,architektonicznych konstrukcji przestrzennych dla budownictwa drogowo-mostowego oraz hydrotechnicznego - wszelkich konstrukcji stalowych na indywidualne zamówienie - wyposażenia okrętowego

WDX

Projekty logistyczne Regały magazynowe Transport przenośnikowy i automatyka Wózki widłowe

HOVERCRAFTS RESEARCH CENTER Sp. z o.o.

PODUSZKOWCE REKREACYJNO-SPORTOWE

Pętla Żuławska Sp. z o.o.

marina,port,przystań,zarządzanie,Pętla Żuławska,operator,Interreg,Błotnik,Osłonka,Krynica Morska,Rybina,Elbląg,Malbork,Biała Góra. Kąty Rybackie,Braniewo,Nowa Pasłęka,Tolkmicko

Beweship Polska Sp. z o.o. Spedycja międzynarodowa i krajowa

spedycja morska,transport morski,transport,spedycja,firma spedycyjna,firma transportowa,

Ship-Service S.A.

JESTEŚMY NAJWIĘKSZYM DOSTAWCĄ PALIW ŻEGLUGOWYCH W POLSCE
bunkrowanie statków morskich w paliwa żeglugowe,obsługa statków w portach,przeładunki i składowanie towarów,działalność spedycyjna i przewozowa w zakresie transportu lądowego i wodnego,usługi consultingowe w zakresie obrotu towarowo-morskiego,usługi związane z ochroną środowiska wodnego,eksport,import w zakresie prowadzonej działalności - koncesja na import paliw

POLZUG Intermodal POLSKA SP. z.o.o.

Transport intermodalny.
transport,usługi transportowe,transport intermodalny,transport morski,transport kolejowy,transport drogowy,fracht morski

KOVIAN-GROUP SP Z.O.O

przetwórstwo rybne,export ryb,

ODRATRANS S.A.

transport rzeczny,transport śródlądowy,żegluga śródlądowa

Śródlądowy Transport Wodny Muflon 09

transport śródlądowy,barki rzeczne

Jbp sp. z o.o.

Budowa i wyposażenie jednostek morskich l Konstrukcje stalowe
budowa jednostek morskich,wyposażenie jednostek morskich,spawanie,sekcje,odstępki,rury,konstrukcje stalowe,rusztowania z materiałów powierzonych,produkcja statków i jednostek pływających,produkcja łodzi wycieczkowych i sportowych,naprawa i konserwacja statków i łodzi,instalowanie maszyn przemysłowych,sprzętu i wyposażenia,produkcja konstrukcji metalowych i ich części,produkcja pozostałych zbiorników,cystern i pojemników metalowych,pozostałe specjalistyczne roboty budowlane,roboty związane z budową rurociągów przesyłowych i sieci rozdzielczych,roboty związane z budową mostów i tuneli,demontaż wyrobów zużytych,naprawa i konserwacja metalowych wyrobów gotowych,produkcja urządzeń dźwigowych i chwytaków,produkcja pozostałych gotowych wyrobów metalowych,jbp

Maritime Safety & Security Sp. z o.o.

Bezpieczeństwo morskie.
bezpieczeństwo morskie,konsulting w dziedzinie ochrony statków i obiektów portowych,ochrona statków w regionach zwiększonego ryzyka,kursy i szkolenia specjalistyczne,sporządzanie i opracowywanie dokumentacji zgodnie z wymogami ISPS,

MIRAND SP. Z O.O.

Konstrukcje, budowa i remonty statków.
remonty klasowe,remonty pośrednie i awaryjne naprawy w portach,prace konserwacyjne,mycie hydromonitorem,piaskowanie,malowanie,

IGS Schreiner Polska Sp. z o.o.

spedycja,morska,lotnicza,transport,kontenerowy,fracht,gdynia,chiny,import,export,

Aquarius Gem Shipping

SPEDYCJA MORSKA I LĄDOWA
spedycja morska,spedycja lądowa,transport kolejowy,transport kontenerów,przewóz drobnicy,magazynowanie ładunków

P.H.U. ANTRACYT

Lądowy Transport Kontenerów Morskich
transport,spedycja,logistyka,kontenery,kontenery morskie,transport kontenerów morskich,

Aries Power Equipment Sp. z o.o.

Generalny Dystrybutor w Polsce HONDA POWER EQUIPMENT
Honda Marine,Silniki zaburtowe Honda,Honda BF 2,3,Honda BF 5,Honda BF 8,BF 10,Honda BF 15,BF 20,Honda BF 25,BF 30,Honda BF 40,BF 50,Honda BF 60,Honda BF 75,BF 90,Honda BF 115,Honda BF 135,BF 150,Honda BF 175,BF 200,BF 225,Pontony składane Honwave,Seria SE,Seria IE,Seria AE,Łodzie motorowe MAZURY,M 380 C,M 430 C,M 480 C,M 500 Open,M 500 Cabine,M 525 Open,M 550 PH,M 560 WA,M 670 S,M 700 CC,łodzie Hybrydowe BRIG,F 275/300/330/360,F 400/450 SPORT,F 400/450 DE LUXE,F 500 SPORT,F 500 DE LUXE,E 380,E 500,E 645,Łodzie dla służb,aluminiowe,aluminiowe - Jon,Łodzie Hybrydowe

NAMAROL S.A.