• <
KONGSBERG_2023

Lotos przygotowuje się do produkcji wodoru do tankowania statków

jm

05.10.2021 11:24 Źródło: wnp.pl
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Lotos przygotowuje się do produkcji wodoru do tankowania statków

Partnerzy portalu

Lotos przygotowuje się do produkcji wodoru do tankowania statków - GospodarkaMorska.pl
Fot. Grupa Lotos

Grupa Lotos chce stać się wiodącym producentem zielonych paliw i już przygotowuje się do ekspansji w dziedzinie tankowania pojazdów zasilanych wodorem, w tym statków.

Lotos buduje w Jaśle pilotażową instalację, która będzie produkować wodór o czystości 99,999 procent. Na początku powstawać ma zaledwie 16 kg wodoru na dobę, co wystarczy zaledwie do zatankowania kilku wodorowych aut, ale koncern ma znacznie bardziej dalekosiężne plany.

– Przygotowujemy się do budowy stanowisk do tankowania statków na własnym nabrzeżu w budowanym właśnie porcie na Martwej Wiśle – poinformował Jarosław Wróbel, wiceprezes Grupy Lotos ds. inwestycji i innowacji.

W planach lub we wstępnych fazach realizacji jest jeszcze kilka innych inwestycji dotyczących wodoru. Przed trzema laty grupa rozpoczęła projekt Pure H2. W jego ramach powstaje nie tylko instalacja do oczyszczania wodoru, ale także infrastruktura do jego dystrybucji i tankowania. Wróbel poinformował, że na stacjach paliw w Gdańsku i Warszawie powstaną HRS-y, czyli urządzenia do tankowania wodoru. Do stacji w Gdańsku wodór dotrze ciężarówkami – w gdańskiej rafinerii powstaje już odpowiednia infrastruktura do tankowania specjalnych cystern. Jednakże paliwo dla warszawskich stacji będzie produkowany zapewne w innej lokalizacji, gdyż ze względów ekonomicznych nie będzie opłacało się go wozić z Wybrzeża.

Według informacji, jakie Wróbel przekazał portalowi wnp.pl, na stacjach w Gdańsku i Warszawie pierwsze wodorowe auta będą mogły zatankować w 2023 roku.
Jednocześnie Lotos przygotowuje się także do tankowania przy gdańskiej rafinerii pociągów. HRS-y mają być zainstalowane także w innych lokacjach dogodnych dla kolei, m.in. w portach w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie-Świnoujściu.

Po fuzji z PKN Orlen projektami wodorowymi rozpoczętymi przez Lotos będzie zajmować się specjalna spółka celowa. Wróbel przekazał, że na jej bazie powstanie w przyszłości centrum kompetencyjne wodoru na terenie Gdańska. Innym ciekawym pomysłem Lotosu jest umieszczenie na stacjach paliw koncernu mikroinstalacji do produkcji wodoru zasilanych energią słoneczną.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.