• <

Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Partnerzy portalu

Najnowsze wiadomości

14153 artykułów

Premier Ukrainy podkreślił, że blokada granicy nie ma sensu, a 90% eksportu kraju jest wysyłane morzem

Blokowanie granicy przez polskich rolników jest pozbawione sensu; 90 proc. naszego eksportu płynie morzem, a drogą lądową wysyłane jest jedynie 5 proc. – oświadczył w poniedziałek premier Ukrainy Denys Szmyhal.

04.03.2024, 15:18

Huti obwiniają państwa zachodnie za uszkodzenia kabli podmorskich na Morzu Czerwonym

Jemeńscy bojownicy wspierani przez Iran wysunęli zaskakujące oskarżenia wobec międzynarodowych sił koalicji zajmującej się ochroną żeglugi. Zdaniem rebeliantów ostatnie uszkodzenia podwodnych kabli to celowe działanie państw zachodnich.

04.03.2024, 09:21

Miliardowy kontrakt CMA CGM. Francuski gigant kupuje Bolloré Logistics

Bolloré i CMA CGM ogłosiły 29 lutego zakończenie sprzedaży wszystkich udziałów spółki Bolloré Logistics na rzecz CMA CGM. Przy tym zaznaczono, że przeniesienie Bolloré Logistics Sweden AB do Grupy CMA CGM pozostaje uzależnione od uzyskania przez tę ostatnią zgody na inwestycje zagraniczne na terenie Szwecji. Cena zakupu wynosi 4,85 miliardów euro.

01.03.2024, 13:47

Prezydent Filipin zapowiada, że kraj nie pozwoli nikomu naruszyć swojej suwerenności terytorialnej

Prezydent Filipin Ferdinand Marcos Jr. w przemówieniu przed australijskim parlamentem w czwartek zwrócił uwagę, że oba kraje stoją przed "wspólnymi wyzwaniami" wynikającymi ze sporów terytorialnych na Morzu Południowochińskim. Zadeklarował, że Manila nie odda "żadnej obcej potędze" ani centymetra swojego terytorium.

29.02.2024, 20:29

Wyścig po niderlandzką "Orkę" niemal na finiszu. Pojawiają się zaskakujące informacje o wyborze oferenta

W ciągu najbliższych dwóch tygodni holenderskie Ministerstwo Obrony ma ogłosić, kto stanie się wykonawcą budowy nowych okrętów podwodnych dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) w miejsce stopniowo wycofywanych jednostek typu Walrus. Mimo że czasu zostało niewiele, rywalizacja zdaje się nabierać tempa, czemu towarzyszą nowe wieści.

29.02.2024, 14:20

Kancelaria Premiera: Relacje polsko–norweskie mogą być wzorem dla innych państw na świecie

Premier Donald Tusk spotkał się z Premierem Norwegii Jonasem Gahrem Storem. To kolejny lider polityczny, który w ostatnim czasie odwiedził Warszawę. Głównymi tematami rozmów Premierów była wojna w Ukrainie, bezpieczeństwo w regionie, a także współpraca energetyczna. Szef polskiego rządu podkreślił wyjątkowe relacje jakie łączą Polskę i Norwegię, która jest kluczowym partnerem dla naszego kraju.

28.02.2024, 22:11

Huti twierdzą, że ich ataki na Morzu Czerwonym może zatrzymać tylko ustanie "izraelskiej agresji" w Strefie Gazy

Jemeńscy bojownicy Huti przekazali 27 lutego, że rozważą powstrzymanie się od ataków na żeglugę w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej, jeśli Izrael powstrzyma swoją "agresję" w Strefie Gazy.

28.02.2024, 14:18

Ekspert: rosyjski zakaz eksportu benzyn nie wywoła szoku

Rosyjski zakaz eksportu benzyn nie wywoła szoku na polskim rynku paliw - ocenia analityk portalu e-petrol.pl Jakub Bogucki. Jego zdaniem zakaz nie wpłynie istotnie na globalny bilans paliw, ponieważ nie jest szczelny.

27.02.2024, 20:52

Umowa o budowę statku – „permissible delay”

Art. VIII (3) formularza SAJ – definiuje „permissible delay” (dopuszczalne opóźnienia) jako okoliczności mające charakter „siły wyższej” („force majeure”; określone w Art. VIII (1)) oraz „inne opóźnienia” („other delays”), charakter których, zgodnie z warunkami kontraktu, pozwala na przesunięcie terminu dostawy („Delivery Date”) statku.tzw. „dostawach armatorskich”

26.02.2024, 10:07

„Miecznik” i offshore kluczami do uzdrowienia branży stoczniowej. Zebranie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zebrała się, aby omówić temat realizacji programu „Miecznik” ze szczególnym uwzględnieniem dostosowania infrastruktury stoczniowej do budowy okrętów dla marynarki wojennej w ramach tego programu. Zajęto się także tematem polityki rządu w stosunku do sektora stoczniowego.

22.02.2024, 23:55

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.