Na Zatoce Omańskiej doszło do eksplozji na samochodowcu. Załoga nie odniosła obrażeń.
Przyciągnięcie do Świnoujścia stałych pełnomorskich serwisów kontenerowych jest istotną szansą na nowoczesny rozwój tego portu, którego obecna struktura przeładunków jest typowo surowcowa – uważa Marek Tarczyński, przewodniczący Rady Polskiej Izby Spedycji i Logistyki.
Francuski gigant żeglugowy, CMA CGM, ujawnił plan budowy sześciu zasilanych LNG kontenerowców przeznaczonych dla szlaków z Chin do USA.
Stocznia Damen Shipyards Galati w Rumunii zwodowała piąty z serii sześciu statków klasy Island dla kanadyjskiego armatora promowego – BC Ferries.
Niemiecki armator Minerva odebrał kolejny gazowiec LNG – Minerva Kalymnos. Jednostka zdolna przewieźć 174 tys. m3 schłodzonego paliwa została zbudowana przez południowokoreańską stocznię Samsung Heavy Industries.
Włoski armator, Grimaldi Group, zapowiedział budowę sześciu nowych wielozadaniowych jednostek ro-ro w południowokoreańskiej stoczni Hyundai Mipo Dockyard.
Morska energetyka wiatrowa może do 2030 r. mieć znaczny udział w PKB oraz przyczynić się do powstania dodatkowych miejsc pracy. Już dziś zidentyfikowano ponad 100 polskich podmiotów, które z powodzeniem mogą zostać włączone w procesy przygotowania, budowy i eksploatacji farm wiatrowych na polskim Bałtyku. Dla wielu polskich lokalnych przedsiębiorstw włączenie się w przemysł energetyki morskiej będzie okazją do znacznego rozwoju. W odpowiedzi na rozwój tej branży w Polsce powstała firma MAG Offshore.
Niniejszy artykuł będzie pierwszym z serii publikacji poświęconym instytucjom na świecie znanym jako ang. maritime law enforcement, co możemy przetłumaczyć jako morskie organy ścigania. Jak zostanie to opisane w niniejszej serii, funkcjonariusze tych instytucji zajmują się szeroko rozumianym bezpieczeństwem morskim. Ważnym elementem, który należy zaznaczyć, jest fakt, iż chodzi tu zarówno o maritime safety jak i maritime security.
Nowe informacje na temat pierwszego statku do instalacji morskich turbin wiatrowych (WTIV) w Stanach Zjednoczonych. Jest on uważany za kluczowy dla rozwoju krajowego przemysłu morskiej energetyki wiatrowej.
Zgodnie z wydaną 19 stycznia br. decyzją władz norweskich spółka LOTOS Exploration and Production Norge AS (LOTOS Norge) otrzymała 3 nowe licencje poszukiwawczo-wydobywcze. Po ich przyjęciu portfel LOTOS Norge w Norwegii wzrośnie do 31 licencji. Koncesje przyznano zgodnie z wnioskami złożonym przez spółkę podczas rundy koncesyjnej APA 2020 (Awards in Predefined Areas).
U.S. Coast Guard (USCG) - Morskie Organy Ścigania (cz.1)
Lotos "zwiększy obecność" na Norweskim Szelfie Kontynentalnym
Tony stali rdzewieją na morzach. Koszty naprawy możesz chronić ubezpieczeniem
Na deskach projektantów Polskiego Forum Technologii Morskich
Program Offshore: kolejny etap współpracy PGE z Uniwersytetem Morskim i MEWO S. A.
Czarter na podróż – „berth”; „dock”; „port”