• <
konferencj_platforma_lng_2023
Baltexpo2023_duży
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Opublikowano raport ws. katastrofy barki na Kanale Kaszubskim, w której zginęły 4 osoby

Eksperci z Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich (PKBWM) opublikowali raport tymczasowy w sprawie katastrofy barki Galar Gdański I, do której doszło w październiku 2022 roku na Kanale Kaszubskim w Gdańsku. Na skutek wypadku zginęły cztery osoby.

22.09.2023, 21:24
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Papież: obojętność zakrwawiła Morze Śródziemne

Ratowanie migrantów to "obowiązek człowieczeństwa, to obowiązek cywilizacji" - powiedział papież Franciszek w Marsylii w piątek podczas ceremonii przy pomniku marynarzy i migrantów, którzy zginęli na morzu. "Obojętność zakrwawiła Morze Śródziemne" - podkreślił.

22.09.2023, 21:16
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

USA, Rosja i Chiny rozbudowują swoje poligony jądrowe

Największe mocarstwa jądrowe na świecie, Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny, od kilku lat konsekwentnie rozbudowują swoje poligony do testów atomowych; nie można wykluczyć powrotu tych państw do przeprowadzania prób z użyciem broni nuklearnej - poinformowała w piątek amerykańska stacja CNN.

22.09.2023, 21:07
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Raportowanie ESG: diabeł tkwi w szczegółach - wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

O wyzwaniach związanych z raportowaniem ESG rozmawiamy z radcą prawnym z Legal Marine, Mateuszem Romowiczem.

22.09.2023, 21:00
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

OZE: Strategia czy jej brak w zakresie cyberbezpieczeństwa RP na morzu?

W poprzednim artykule, dotyczącym cyberbezpieczeństwa RP, autorzy skupili się na aktach prawnych, regulujących ten zakres. Z punktu widzenia niniejszego artykułu istotnym aktem prawnym jest Ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 913), która m.in. określa organizację krajowego systemu cyberbezpieczeństwa oraz zadania i obowiązki podmiotów wchodzących w skład tego systemu oraz zakres Strategii Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. W poniższej publikacji zostanie pr

22.09.2023, 21:00
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Protest pracowników portu w Hamburgu. Nie chcą stać się częścią MSC

Setki osób zatrudnionych w Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) zebrało się 19 września br. na terenie portu, aby zaprotestować przeciwko planowanej, częściowej sprzedaży firmy szwajcarskiemu gigantowi transportu kontenerowego MSC (Mediterranean Shipping Company). Firma złożyła w ubiegłym tygodniu ofertę zakupu akcji serii A.

22.09.2023, 16:58
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Pojazd nawodny Drix zmienia spojrzenie na morską autonomiczność

Szczecińska firma Thesta, we współpracy z zagranicznym partnerem przeprowadziła pokaz autonomicznego pojazdu nawodnego Drix dla potencjalnego klienta we Francji. Jednostka ta ma zmienić rynek oraz spojrzenie na wykorzystanie bezzałogowych jednostek na morzu.

22.09.2023, 16:03
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Patrolowiec sił morskich Holandii przechwycił niemal tonę kokainy na Morzu Karaibskim

Załoga HNLMS Groningen (P843), wykonująca zadania w związku z zwalczaniem przemytu narkotyków na Karaibach, dokonała zatrzymania łodzi wykorzystywanej przez przestępców do dostarczania nielegalnych substancji. To kolejny epizod trwającej od lat walki międzynarodowych sił morskich z przemytnikami.

22.09.2023, 15:50
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Budzące grozę odkrycie na terenie budowy przy Muzeum Marynarki Wojennej. Odnaleziono pochówek z czasów II wojny światowej

Podczas prac ziemnych w związku z przygotowaniem terenu, gdzie znajdzie się nowy eksponat muzealny, okręt podwodnny typu Kobben, ex-ORP Sokół, są okrywane kolejne, mroczne sekrety związane z przeszłością. Po niedawnym odnalezieniu szczątków i artefaktów z czasów II wojny światowej w głębszej warstwie ziemi odkryto groby żołnierzy z czasów tego konfliktu.

22.09.2023, 14:53
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Singapur pozostaje najważniejszym ośrodkiem żeglugowym

Raport opublikowany przez chińską państwową agencję informacyjną Xinhua oraz dostawcę danych morskich Baltic Exchange pokazuje, że od wielu lat nie zachodzą zasadnicze zmiany pod względem ośrodków morskich na świecie. Największym pozostaje od 10 lat Singapur.

22.09.2023, 14:26
SIARK_PORT_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.