• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Somalijscy piraci dostali 5 mln dolarów okupu i uwolnili statek i załogę

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Somalijscy piraci dostali 5 mln dolarów okupu i uwolnili statek i załogę

Partnerzy portalu

Abdullah pod poprzednią nazwą, fot. Ruud Coster/MarineTraffic

Według dwóch somalijskich piratów, ich grupa otrzymała 5 milionów dolarów okupu i zgodnie z obietnicą uwolniła porwany wcześniej masowiec Abdullah wraz z załogą.

Choć żadne oficjalne źródła jeszcze tego nie potwierdziły, agencja Reuters twierdzi, że somalijscy piraci odebrali żądany okup w wysokości 5 milionów dolarów za masowiec Abdullah oraz 23-osobową załogę. Agencja powołuje się na jednego z piratów.

„Pieniądze przyniesiono nam dwie noce temu… Sprawdziliśmy, czy pieniądze są fałszywe, czy nie. Następnie podzieliliśmy pieniądze na grupy i wyszliśmy, unikając sił rządowych” – powiedział agencji Abdirashiid Yusuf, jeden z piratów.

Statek Abdullah miał zostać wypuszczony w niedzielę rano wraz z całą załogą.

Reuters próbował otrzymać potwierdzenie od somalijskich władz, jednak bez skutku. Lloyd's List potwierdził jednak, że statek opuścił bazę piratów, jest wolny i kieruje się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zgodnie z informacjami przekazanymi przez Centrum Bezpieczeństwa Morskiego – Róg Afryki. Z kolei źródła w Bangladeszu podają, że Abdullah płynie w eskorcie dwóch jednostek marynarki wojennej.

Abdullah (IMO: 9745598) został porwany w marcu podczas rejsu z Mozambiku do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. 190-metrowy masowiec zarejestrowany jest w Bangladeszu. Piraci przejęli jednostkę około 600 mil morskich na wschód od stolicy Somalii, Mogadiszu.Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.