Cel został osiągnięty, w czwartek, 28 września o godz. 19.10 czasu Greenwich (22.10 w Polsce) Dar Młodzieży przekroczył równik! Dowodzona przez komendanta Rafała Szymańskiego fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni upamiętniła w ten sposób 100-lecie przejścia równika przez pierwszy statek pod biało-czerwoną banderą – Lwów, żaglowiec Szkoły Morskiej w Tczewie.
Statek szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni szykuje się do wyjątkowego wydarzenia - upamiętnienia 100-nej rocznicy przekroczenia równika przez pierwszy statek pod polską banderą - żaglowiec szkolny Lwów, który również należał do uczelni. Przed załogą wiele wyzwań w związku z tym przedsięwzięciem.
Tradycyjnie w ostatni czwartek września jest obchodzony dzień uświadamiania o znaczeniu mórz w codziennym życiu. W świętowanie zaangażowała się również branża morska w Polsce.
Przed nami Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni, czyli największe wydarzenie w kraju skupiające specjalistów branży morskiej. To tutaj omawiane będą bieżące zagadnienia związane z rozwojem sektora morskiego. W jaki sposób branża radzi sobie z wyzwaniami i jakie są optymalne kierunki dla jej rozwoju? To kwestie jakie poruszone zostaną w ramach pięciu bloków tematycznych wydarzenia.
Dzięki umowie komercyjnej i licencyjnej zawartej między amerykańskim a szwedzkim przedsiębiorstwem na rynek trafia nowy pojazd do działań podwodnych Tethys. Ma on zrewolucjonizować prowadzenie operacji pod wodą na daleki zasięg, wykorzystując jednostkę autonomiczną.
Konsorcjum, którego liderem jest Politechnika Gdańska, opracuje system generacji i emisji mikrofalowych impulsów elektromagnetycznych wielkiej mocy do przeciwdziałania atakom i szkodliwej aktywności bezzałogowych statków powietrznych. Na realizację projektu naukowcy pozyskali blisko 21,8 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Słynny polski okręt szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni opuścił Wyspy Zielonego Przylądka i zmierza na równoleżnik zero, co zajmie mu blisko trzy tygodnie. W ten sposób żaglowiec ma upamiętnić 100-lecie przekroczenia równika przez pierwszy, polski statek płynący pod biało-czerwoną banderą. czyli również jednostkę szkolną Lwów, która jako statek UMG w latach 1921-1930.
Zostały jeszcze wolne miejsca w ramach cyklu szkoleń operatorskich Invest in Pomerania Academy. Udział w przedsięwzięciu realizowanym przez Centrum Nowych Kompetencji (CNK) w partnerstwie z Agencją Rozwoju Pomorza (ARP) można wziąć do końca listopada br.
Od 25 do 27 września na pokładzie promu Nova Star trwa III edycja konferencji na morzu "Rejs z GospodarkaMorska.pl". To już kolejny raz, gdy przedstawiciele najważniejszych firm i instytucji związanych z branżą morską spotykają się, aby dyskutować na jej temat w trakcie podróży przez morze.
Cztery zęby, sprzed około 148 mln lat, należące do plezjozaurów – odkryli naukowcy z UJ i PAN w kamieniołomie Owadów-Brzezinki (gmina Sławno, woj. łódzkie). Jak podają, to pierwsze skamieniałości tych wodnych gadów z tego stanowiska paleontologicznego.
Muzeum Marynarki Wojennej prezentuje historię Błotniaka, wyjątkowego pojazdu przeznaczonego do morskiej dywersji
Dar Młodzieży przygotowuje się do chrztu na równiku
Historyczny rejs Daru Młodzieży. Kolejnym etapem jest równik
W centralnej Polsce odkryto cztery zęby plezjozaurów
Prof. dr kpt ż.w. Daniel Duda – 70 lat w służbie dla Polski Morskiej
Meduzy są sprytniejsze niż się wydawały