• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Muzeum Marynarki Wojennej pokazuje wnętrze Sokoła. Prace nad wyjątkowym eksponatem wciąż trwają

16.04.2024 10:48 Źródło: Muzeum Marynarki Wojennej
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Muzeum Marynarki Wojennej pokazuje wnętrze Sokoła. Prace nad wyjątkowym eksponatem wciąż trwają

Partnerzy portalu

Fot. Muzeum Marynarki Wojennej

Wciąż trwają intensywne prace na byłym okręcie podwodnym polskiej Marynarki Wojennej, ex-ORP Sokół. Specjaliści przygotowują jednostkę do nowej roli jako atrakcji muzealnej, która ma zostać latem udostępniona turystom do zwiedzania. Muzeum opublikowało kolejne zdjęcia, na których widać wnętrze eksponatu.

Władze muzeum podkreśliły, że prace wewnątrz kadłuba trwają codziennie. Podkreśliły, że korzystają z pomocy ekspertów, wśród których są przedstawiciele obecnej i byłem kadry polskiej Marynarki Wojennej, którzy służyli na okrętach podwodnych typu Kobben, w tym na ORP Sokół. Oficjalne otwarcie ekspozycji ma nastąpić w czerwcu tego roku, po rozpoczęciu turystycznego sezonu letniego.

Na przedstawionych zdjęciach Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni pokazało wnętrze z widocznymi elementami wyposażenia, w tym hydrauliki okrętowej, a także instrukcje oraz plany wyposażenia. Celem władz placówki jest utrzymanie wnętrza jak najbardziej bliskiego oryginalnemu, jednocześnie dążąc do stworzenia bezpiecznej i otwartej dla turystów ścieżki edukacyjnej, umożliwiającej sprawne poruszanie się wewnątrz. Z racji na tematykę były okręt podwodny najprawdopodobniej stanie się popularnym punktem wycieczek w Gdyni, a szczególnie na początku pojawi się wielkie grono turystów, chętne zobaczyć wnętrze prawdziwego prawdziwej jednostki tej klasy. Największym wyzwaniem jest adaptacja wnętrza z racji na nagromadzenie sprzętów, jak i wytyczenie bezpiecznej drogi zwiedzania.


Fot. Muzeum Marynarki Wojennej


Fot. Muzeum Marynarki Wojennej

Przypomnijmy, że niedługo po ostatnim spuszczeniu bandery na ORP Sokół, rozpoczęły się w PGZ Stocznia Wojenna prace związane z remontem okrętu i zaadaptowaniem go do nowej roli. W listopadzie ub.r. miał miejsce efektowny transport jednostki drogą morską oraz lądową do nowej lokalizacji. W artykule pt. Sokół zacumował. To już koniec wielkiej podróży okrętu podwodnego poświęconym zakończeniu tej wyjątkowej podróży, przygotowaliśmy zestawienie wszystkich artykułów dotyczących tego przedsięwzięcia.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.