• <
CSL_1100X200_jpg_2024
nauta_2024
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Wielki wyciek substancji ropopochodnej na Motławie powstrzymany. Możliwy powrót żeglugi

Przez kilkanaście godzin panowała przerwa w żegludze na Motławie w centrum Gdańska z racji na ogromny wyciek substancji ropopochodnej. Ponownie ruch został przywrócony o godz. 9.00 rano. Strażacy całą noc walczyli z wyciekiem, aktualnie przyczyny zdarzenia wyjaśnia policja.

26.07.2024, 15:56
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

"Orka" zostanie zamrożona przez brak finansowania? Eksperci patrzą pesymistycznie na przyszłość polskich sił podwodnych (opinia)

Ogłoszone na początku lipca informacje o zakończeniu wstępnych konsultacji rynkowych w sprawie nabycia okrętów podwodnych w ramach programu „Orka” obudziły nadzieję, że po ponad roku od ogłoszenia wdrożenia przedsięwzięcia nastąpił oczekiwany postęp. Ten wciąż nie następował, a informacje o braku zatwierdzenia rekomendacji Agencji Uzbrojenia wywołały falę negatywnych komentarzy w Internecie.

26.07.2024, 15:01
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Ulstein przekazuje statek CSOV Olympic Boreas. W jego budowie brała udział stocznia CRIST

Stocznia Ulstein Verft przekazała 25 lipca firmie Olympic nowy statek CSOV, Olympic Boreas. Oparty na projekcie ULSTEIN SX222 od Ulstein Design & Solutions AS był budowany również w gdyńskiej stoczni CRIST S.A.

26.07.2024, 11:23
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Indyjska branża okrętowa nie zwalnia tempa i woduje pierwszą fregatę

W stoczni Goa Shipyard odbyło się wodowanie najnowszej fregaty projektu Addl 1135.6, Triput. Wydarzenie wpisuje się w zakrojoną na dużą skalę modernizację sił morskich Indii, którym towarzyszy także rozwój krajowych stoczni. Celem władz kraju jest jak najbardziej ulokować produkcję u siebie, a kolejne wodowania mają być tego dowodem.

26.07.2024, 10:29
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Grecja rezygnuje z zakupu okrętów LCS typu Freedom. "Zbyt zużyte"

Niepowodzeniem miały zakończyć się plany przekazania Grecji przez Amerykanów znacznej ilości używanego sprzętu wojskowego w ramach tzw. pakietu Blinkena. Jak się okazuje, Ateny zdecydowały się na rezygnację z tego wydawałoby się intratnego przedsięwzięcia po zapoznaniu się z jego stanem. Choć góra darmowego sprzętu wydawała się na pierwszy rzut oka atrakcyjna, na przeszkodzie miał stanąć stan oferowanego wyposażenia i koszt przywrócenia jego sprawności bojowej. Dotyczyło to również kontrowersyjnych okrętów typu Freedom.

25.07.2024, 22:04
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Zebranie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Budowa Drogi Czerwonej od 2026 roku. Żegluga na Odrze niezagrożona

24 lipca odbyło się kolejne w tym roku posiedzenie komisji, w trakcie której przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, portów i urzędów morskich przedstawili stan inwestycji mających istotne znaczenie dla krajowej gospodarki. Szczególnie omawianym zagadnieniem była kwestia rozwoju infrastruktury dojazdowej do portów, w tym drogowej, kolejowej i rzecznej.

25.07.2024, 20:55
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Fincantieri podpisuje z Carnival Corporation umowę na trzy wielkie statki wycieczkowe

Włoska firma podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę trzech nowych statków wycieczkowych dla marki Carnival Cruise Line. Zamówienie dotyczy nowej serii jednostek napędzanych LNG, największych statków kiedykolwiek zbudowanych przez Fincantieri jak i włoską branżę stoczniową.

24.07.2024, 23:37
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Tragiczny bilans zatonięcia statku nieopodal Falklandów. Rośnie liczba ofiar

Do dziewięciu wzrosła liczba ofiar zatonięcia 22 lipca statku rybackiego brytyjsko-norweskiej firmy. Wypadek miał miejsce nieopodal należących do Wielkiej Brytanii Wysp Falklandzkich. Cztery osoby są wciąż uważane za zaginione. Akcja poszukiwawcza trwa.

24.07.2024, 22:27
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Niemcy zamawiają kolejne okręty podwodne. Podobne są oferowane Polsce w ramach programu "Orka"

Minister Obrony Niemiec Boris Pistorius zapowiada, że Marynarka Wojenna Niemiec (Deutsche Marine) wzbogaci się o cztery kolejne okręty podwodne typu 212CD. Koszt przedsięwzięcia wynosi 4 mld euro. Nowe jednostki zwiększają portfel zamówień do łącznie sześciu. Co istotne, podobne są proponowane Polsce w ramach programu "Orka".

24.07.2024, 21:26
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Marynarze biorą sprawy w swoje ręce? Ukraińcy odpierają atak drona Huti na statek

Ataki jemeńskich bojowników Huti z użyciem rakiet oraz latających i nawodnych dronów są zmorą załóg statków i okrętów przemierzających Morze Czerwone i Zatokę Adeńską. Obok zwalczania zagrożenia z użyciem uzbrojenia sił międzynarodowej koalicji do akcji wchodzą także załogi statków. Na jednym z nich uzbrojeni Ukraińcy zdołali z użyciem broni ręcznej zniszczyć pływający bezzałogowiec przeciwnika.

23.07.2024, 16:42

Dziękujemy za wysłane grafiki.