• <
smartre_2023
Marynarka, Służby, Ratownictwo

Marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża na ćwiczeniu Dynamic Move 2023-1

Zakończyło się pierwsze w tym roku sojusznicze ćwiczenie skoncentrowane na działaniach przeciwminowych pk. Dynamic Move 2023-1. W jego trakcie specjaliści z 19 krajów, wykorzystując specjalny system komputerowy koordynowali działanie sił nawodnych, pojazdów podwodnych i powietrznych, aby skutecznie prowadzić operacje przeciwminowe na morzu. W tym roku 8 Flotyllę Obrony Wybrzeża reprezentowali oficerowie z 12. Dywizjonu Trałowców 8. FOW.

03.02.2023, 13:29
Marynarka, Służby, Ratownictwo

Już 14 lutego podniesienie bandery na przyszłym ORP Mewa

Wielkimi krokami zbliża się wejście do służby trzeciego niszczyciela min proj. 258. Po przekazaniu w grudniu marynarce wojennej Mewa przygotowuje się do wejścia do służby w 13. Dywizjonie Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża stacjonującym w Gdyni.

03.02.2023, 12:57
Marynarka, Służby, Ratownictwo

"Marynarka wojenna niestety przez wiele lat była zaniedbywana". Gen. Roman Polko o potrzebie rozwoju morskiego rodzaju sił zbrojnych

Podczas "Konferencji PCS. Transport, spedycja, logistyka w oparciu o nowoczesne narzędzia informatyczne" gen. dyw. w st. spocz. Roman Polko wypowiedział się na temat sytuacji polskiej Marynarki Wojennej oraz kierunków jej rozwoju.

03.02.2023, 11:18
Marynarka, Służby, Ratownictwo

DARPA wybiera dwa zespoły do budowy ogromnej łodzi latającej przeznaczonej do transportu wojsk

Dwa zespoły - General Atomics we współpracy z Maritime Applied Physics Corporation oraz Aurora Flight Sciences we współpracy z Gibbs & Cox i ReconCraft - opracują projekty dla projektu pod nazwą Liberty Lifter Seaplane Wing-in-Ground Effect, realizowanego przez Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczo-Obronnych (Defense Advanced Research Projects Agency, DARPA).

03.02.2023, 11:00
Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski

Rumunia pomogła wyeksportować w ubiegłym roku 12 mln ton zbóż z Ukrainy

Z pomocą rumuńskiej infrastruktury udało się z Ukrainiy wyekspediować w 2022 roku ponad 12 mln ton zbóż, pomimo toczącej się wojny. Jednocześnie, jak podały w czwartek organizacje rolnicze, wraz z masowym napływem towarów rolnych z Ukrainy rumuńscy plantatorzy zostali zmuszeni do magazynowania swoich plonów.

02.02.2023, 21:47
Marynarka, Służby, Ratownictwo

BIO-SEA ma skutecznie blokować ataki hakerskie na systemy okrętowe

Francuski firma zajmująca się uzdatnianiem wody z wykorzystaniem promieniowania UV, BIO-UV, opracowała najnowocześniejsze oprogramowanie cyberbezpieczeństwa dla swojego systemu uzdatniania wód balastowych BIO-SEA. Ma to zapewnić ochronę przed jednym z największych współczesnych zagrożeń, wynikających z informatyzacji jednostek nawodnych.

02.02.2023, 21:10
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Premierzy Szwecji i Finlandii potwierdzili w Sztokholmie wolę wspólnego wejścia do NATO

Premierzy Szwecji i Finlandii, Ulf Kristersson i Sanna Marin potwierdzili w czwartek w Sztokholmie wolę wspólnego wejścia do NATO. Turcja wyraziła wcześniej przekonanie, że może zaakceptować akcesję jedynie Finlandii; sondaż pokazał, że większość Finów nie chce czekać na Szwecję.

02.02.2023, 20:49
Przemysł Jachtowy, Żeglarstwo, Turystyka

Najnowocześniejszy, ekologiczny jacht z Polski już wkrótce na targach w Dubaju

Na targach Dubai International Boat Show stocznia Sunreef Yachts zaprezentuje całkowicie elektryczny Sunreef 80 Eco oraz jeden z najlepiej sprzedających się modeli katamaranów 60 Sunreef Power. Przez cały czas trwania imprezy, katamarany będą dostępne dla gości w Dubai Harbour Marina na stanowisku: MD-49, w dniach 1-5 marca.

02.02.2023, 14:12
Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski

Pierwszy australijski węgiel trafia do Chin po zakończeniu zakazu

Chiny otrzymają co najmniej dwa ładunki australijskiego węgla na początku lutego. To pierwsze dostawy od czasu zniesienia nieoficjalnego zakazu importu, obowiązującego od 2020 roku.

02.02.2023, 13:28
Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki

Mitsubishi Shipbuilding oczekuje na komercjalizację swojego statku do bunkrowania amoniaku

Mająca siedzibę w Jokohamie filia Mitsubishi Heavy Industries, ukończyła studium koncepcyjne statku do bunkrowania amoniaku we współpracy z INPEX Corporation. Statek będzie mógł dostarczać statkom paliwo amoniakalne, a projekt jest realizowany w związku z rosnącą popularnością amoniaku jako czystego źródła energii bez emisji CO2.

02.02.2023, 11:59
SIARK_PORT_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.