Marynarka Wojenna Szwecji poinformowała o przyspieszeniu szkolenia polskich marynarzy z Dywizjonu Okrętów Podwodnych. Ma ono rozpocząć się w sierpniu. Kurs ten jest związany z wypożyczeniem przez Polskę okrętu podwodnego oraz planem zakupu trzech nowych jednostek od stoczni Saab Kockums w ramach programu "Orka". Choć umowa wykonawcza nie została jeszcze podpisana te przygotowania wskazują że będzie to miało miejsce zgodnie z planem w czerwcu.
„Dobre mapy to bezpieczne morze, a bezpieczne morze to Wasza zasługa. Dziękujemy za profesjonalizm, precyzję i codzienną służbę. Życzymy wytrwałości, zdrowia i zawsze pomyślnych wiatrów” – pisze Marynarka Wojenna RP w życzeniach skierowanych do Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego, które dziś obchodzi swoje święto.
Jeden z głównych dostawców uzbrojenia morskiego dla amerykańskiej floty wojennej, koncern Huntington Ingalls Industries, informuje o prowadzonych testach na morzu nowego pojazdu bezzałogowego „średniej wielkości”, który ma w przyszłości wzmocnić siły nawodne USA. Romulus, bo tak nazywa się pojazd, ma też stanowić innowację i postęp technologiczny rozwoju tego rodzaju uzbrojenia.
W Porcie Wojennym Gdynia rozpoczęła się faza portowa poprzedzająca morskie ćwiczenia największych, cyklicznych manewrów NATO na Morzu Bałtyckim. W związku z tym tam, jak i w Porcie Gdynia, zacumowały okręty sojusznicze, które potem będą działały na pełnym morzu. W związku z tym w rejonie będzie wręcz tłoczno od fregat, korwet i jednostek innych klas.
W zakładzie stoczniowym należącym do Fincantieri rozpoczęła się budowa statku wycieczkowego Crystal Grace. To będzie kolejny nabytek we flocie AKTG, którego jednostki można zobaczyć także w polskich portach. W ramach zamówienia włoska firma ma dostarczyć potem dwa kolejne wycieczkowce.
Komendant 7. Szpitala Marynarki Wojennej, kmdr dr n. med Krzysztof Szabat wraz z wiceadm. Krzysztofem Jaworskim, dowódcą Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego podpisali porozumienie o współpracy w zakresie szkoleń z tzw. medycyny pola walki. Była to okazja do zapoznania się z działalnością i wyposażeniem placówki medycznej w Gdańsku i wymiany doświadczeń.
Ministerstwo Obrony Rumunii poinformowało o szeregu umów na dostawy uzbrojenia z wykorzystaniem środków SAFE. Wśród planowanych wydatków jak i umów nie brakuje też związanych z morskim rodzajem sił zbrojnych, który przez lata borykał się z niedofinansowaniem i skutkami w postaci starzejącej się floty. W ramach zakupów Rumunia ma nabyć m.in. dwa duże, wielozadaniowe okręty patrolowe, oparte na projekcie korwet.
Z Nabrzeża Kutrowego w Gdyni w rejs wyruszył statek naukowy Uniwersytetu Morskiego, Horyzont II. Celem jest podróż na Spitsbergen. Powrót przewidziano na 21 czerwca br.
W należącej do koncernu Fincantieri stoczni mieszczącej się we włoskim Riva Trigoso odbyła się ceremonia położenia stępki pod ósmy, duży patrolowiec typu Thaon di Revel, który wejdzie w skład sił morskich Włoch. Jego budowa rozpoczęła się w lutym br., planowane przekazanie gotowej jednostki ma nastąpić w 2029 roku.
Norweska stocznia, będąca spółką włoskiej grupy Fincantier, podpisała kontrakt z amerykańską organizacją badawczą Inkfish na zaprojektowanie i budowę nowoczesnego statku badawczego. Wartość zamówienia wynosi prawie 700 milionów euro. Firma podkreśla, że to największe zamówienie na pojedynczy statek, jakie pozyskała w historii tak swojej, jak i norweskiej branży stoczniowej.
W Chinach ruszyła budowa statków offshore według projektu gdyńskiego biura MMC Ship Design
W Chile zwodowano duży okręt wsparcia logistycznego. Kraj ma ambicje rozwoju przemysłu okrętowego
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty
Festiwal Wodny „Ster na Bydgoszcz” - parada statków i łodzi, koncerty
Legend of the Seas gotowy na turystyczny rejs. Wycieczkowiec-gigant wyruszył do Kadyksu w Hiszpanii