• <

Marynarka, Służby, Ratownictwo

Strona główna MW, służby morskie
8614 artykuły

Ćwiczenia sił powietrznych w odpowiedzi na rosnące napięcie w Cieśninie Tajwańskiej

Siły powietrzne Tajwanu przeprowadziły we wtorek ćwiczenia lokalnie wyprodukowanych pocisków manewrujących typu powietrze-ziemia. Ćwiczenia odbyły się zaledwie dwa dni po dwukrotnym naruszeniu przez kilkanaście chińskich samolotów strefy identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu.

26.01.2021, 21:40

Chiny przeprowadzą ćwiczenia wojskowe na spornym Morzu Południowochińskim

Chiny przeprowadzą ćwiczenia wojskowe na spornym Morzu Południowochińskim, na które wpłynęła niedawno grupa uderzeniowa amerykańskiego lotniskowca – ogłosiły we wtorek chińskie władze. Akwen uznawany jest za jeden z najbardziej zapalnych punktów Azji.

26.01.2021, 10:16

Turcja i Grecja po pięciu latach wznowiły negocjacje dot. wieloletnich sporów morskich

Turcja i Grecja wznowiły w poniedziałek w Stambule rozmowy, mające na celu rozwiązanie długotrwałych sporów morskich między obydwoma krajami. Nieoficjalne źródła podają, że pierwszym etapem są "dyskusje rozpoznawcze", a dopiero po nich nastąpią zasadnicze negocjacje.

25.01.2021, 19:36

Międzynarodowa konferencja: Niebezpieczne Wraki Vol. 2

W czwartek, 28 stycznia 2021 roku odbędzie się Międzynarodowa Konferencja: Niebezpieczne Wraki Vol. 2. To już drugie takie wydarzenie zorganizowane przez Fundację MARE, którego tematem będzie problem zalegających na dnie mórz i oceanów wraków statków oraz zatopionych wraz z nimi niebezpiecznych ładunków. W tym roku głównym powodem zorganizowania konferencji jest publikacja „Ogólnej Metodyki Oczyszczania Bałtyckich Wraków z Paliwa”, której autorem jest dr inż. Benedykt Hac, a współautorką, Olga Sarna z MARE. Dokument ten został st

25.01.2021, 14:45

Zbiornikowiec szczecińskiego armatora Unibaltic doznał awarii na portugalskich wodach

Zbiornikowiec AMAZONITH doznał awarii silnika w czasie sztormu rankiem 22 stycznia, podczas zbliżania się do portu w Aveiro w Portugalii.

25.01.2021, 13:40

Jedna osoba zginęła, 15 porwano w czasie brutalnego ataku piratów u wybrzeży Nigerii

Na wodach Zatoki Gwinejskiej piraci porwali 15 osób z tureckiego kontenerowca M/V Mozart. Do brutalnego incydentu doszło w sobotę.

25.01.2021, 13:00

Lotniskowiec USA na Morzu Południowochińskim

USA wysłały na morze Południowochińskie grupę statków marynarki wojennej pod wodzą lotniskowca USS Theodore Roosevelt. Równocześnie Departament Stanu USA zaapelował do Chin o dialog z Tajwanem i zaprzestanie agresywnych działań w regionie Indo-Pacyfiku.

24.01.2021, 12:55

Szkolenie Sea Survival – Personal Offshore Safety

Sytuacje awaryjne na morzu, zachowanie w obliczu zagrożenia, metody wzywania pomocy i udzielania zaawansowanej pierwszej pomocy medycznej na jachcie, strategia przetrwania w wodzie i w tratwie – to tylko niektóre z elementów szkolenia „Sea Survival – Personal Offshore Safety” organizowanego cyklicznie przez Ocean Team Sailing School.

22.01.2021, 15:52

Szkolenie morskie ORP Orzeł

Po zakończeniu szkolenia morskiego, do Portu Wojennego Gdynia, powrócił okręt podwodny ORP Orzeł. Przez pięć ostatnich dni jednostka realizowała zadania polegające na przygotowaniu do zaliczenia egzaminu dopuszczającego okręt i załogę do działania zgodnie z przeznaczeniem.

22.01.2021, 13:32

Kolejny kontenerowiec stracił setki kontenerów w czasie rejsu

Około 750 kontenerów wypadło za burtę z kontenerowca Maersk Essen w czasie burzliwego rejsu po Północnym Pacyfiku. Do incydentu doszło 16 stycznia, gdy jednostka o ładowności 13,1 tys. TEU płynęła z chińskiego Xiamen do amerykańskiego Los Angeles.

22.01.2021, 09:30

Dziękujemy za wysłane grafiki.