• <

Rosyjski statek uderzył w Most Krymski

Partnerzy portalu

Fot. ASTRA / Telegram

Statek pod rosyjską banderą uderzył w kolejową część Mostu Krymskiego, łączącego Krym z Rosją. Rosjanie przekazali informacje o awarii, nie ma doniesień o sabotażu.

Most Krymski (Kerczeński) stanowi ważne połączenie okupowanego przez Rosjan Krymu z należącym do niej Półwyspem Tamańskim. Jest to najważniejsza trasa, jaką dla zaopatrzenia wykorzystują Rosjanie. Most był wielokrotnie obiektem ukraińskich ataków, ale wciąż jest wykorzystywany.

Do najnowszego incydentu doszło przedwczoraj, 26 maja. W most uderzył wiekowy rosyjski statek Zelenga (z 1978 roku). 82-metrowa jednostka płynęła po rzece Don i zamiast przepłynąć pod jego podniesioną częścią, uderzyła w część stałą. Rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych podało, że na statku doszło do awarii sterowania, przez co zszedł on z kursu.
Według dostępnych informacji, tego dnia nie był planowany przejazd żadnego pociągu po moście.

Nie ma doniesień o obrażeniach. Na udostępnionych filmach i zdjęciach widać jedynie, że nadbudówka Zelengi jest poważnie uszkodzona, sam statek wciąż jednak pływa i został odholowany.
Według lokalnych raportów, most po inspekcji uznano za sprawny. Ukraińskie media podkreślają wagę tej przeprawy dla sił rosyjskich, które wykorzystują ją do zaopatrywania swoich oddziałów na Krymie, a także dalej, na froncie. Wydaje się jednak, że zderzenie Zelengi z mostem nie nosi znamion sabotażu.

Zelenga jest własnością Volga Shipping Company. Zbudowany w Niemczech 46 lat temu statek ma 1755 dwt i 82 metry długości.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.