• <

Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Partnerzy portalu

Najnowsze wiadomości

14359 artykułów

Muzeum Marynarki Wojennej zapewniło pomnik nagrobny bohaterskiemu kapitanowi, dowódcy pociągu „Smok Kaszubski”

Anonimowa przez dziesięciolecia mogiła bohatera Obrony Wybrzeża 1939 zyskuje staraniem Muzeum Marynarki Wojennej godny tej postaci pomnik nagrobny. Gdyńskie muzeum przywróciło pamięć o kpt. mar. Jerzym Błeszyńskim (21.09.1906 – 9.09.1939), inicjatorze budowy i pierwszym dowódcy legendarnego pociągu pancernego „Smok Kaszubski”, kawalerze Virtuti Militari.

25.06.2024, 12:32

Premier Izraela miał nadużyć władzy podczas procesu zakupu okrętów podwodnych i korwet

Premier Izraela Benjamin Netanjahu nadużył władzy podczas procesu zakupu od Niemiec okrętów podwodnych i korwet, przez co naraził bezpieczeństwo państwa i zagroził międzynarodowym relacjom Izraela i jego interesom gospodarczym - ogłosiła w poniedziałek niezależna komisja śledcza.

25.06.2024, 11:25

Kongsberg otwiera nowy zakład do produkcji pocisków przeciwokrętowych w Norwegii

Kongsberg Defence & Aerospace (KONGSBERG) oficjalnie otworzył 20 czerwca br. swój nowy zakład produkcji pocisków rakietowych. Fabryka ulokowana w norweskiej miejscowości Kongsberg będzie produkować pociski Naval Strike Missile (NSM) i Joint Strike Missile (JSM), znajdujące się w wyposażeniu wielu państw, w tym Polski.

25.06.2024, 10:56

Konferencja MS&D w Hamburgu. Celem sprostanie wyzwaniom geopolitycznym

Trzy miesiące przed rozpoczęciem SMM Hamburg dało przedsmak międzynarodowej konferencji na temat bezpieczeństwa i obrony morskiej. Program MS&D (maritime security and defence) w dniach 5 i 6 września obejmie nie tylko najnowsze trendy w przemyśle stoczniowym, ale także zagadnienia geostrategiczne. Członkami panelu będą osoby publiczne, takie jak były ukraiński wiceminister obrony Igor Kabanenko i dr Jyh-Shyang Sheu z Tajwańskiego Instytutu Badań nad Obroną Narodową i Bezpieczeństwem.

24.06.2024, 16:02

Huti atakują z użyciem nawodnych dronów. Od czasu zatopienia kolejnego statku poczuli się pewniej i trafili kolejny

Zatonięcie przed kilkoma dniami trafionego przez jemeńskich rebeliantów masowca M/V Tutor nie sprawiło, że ci spoczęli na laurach. Przez ostatnie dni regularnie dokonywali ataków z użyciem rakiet i dronów. Choć zdecydowana większość aktów agresji została powstrzymana, w efekcie działań bojowników został trafiony masowiec M/V Transworld Navigator.

24.06.2024, 15:55

Stocznia Mitsubishi Heavy Industries woduje dziewiątą fregatę typu Mogami

Po niedawnym przekazaniu okrętu JS Agano (FFM-6) dla Japońskich Morskich Sił Samoobrony w stoczni w Nagasaki odbyły się chrzest i wodowanie kolejnego okrętu z niezwykle szybko budowanej serii nowoczesnych fregat. Zwodowana jednostka otrzymała nazwę Natori i jestdziewiątą z serii Mogami, na której zostanie podniesiona japońska bandera.

24.06.2024, 14:51

8. FOW zaprasza na Święto Marynarki Wojennej w Świnoujściu

W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest już od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. Z tej okazji już w następny weekend marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża zapraszają do wspólnego świętowania w Świnoujściu.

24.06.2024, 14:33

Konferencja Security Forum Szczecin – Światowy Dzień Hydrografii

W dniach 27-28 czerwca 2024 roku w Szczecinie odbędzie się konferencja Security Forum Szczecin, której strategicznym aspektem będzie analiza zagrożeń hybrydowych i sabotażu wobec infrastruktury krytycznej. Szczególną uwagę poświęcono możliwościom Sił Zbrojnych w zakresie wsparcia operatorów infrastruktury krytycznej, w tym morskich farm wiatrowych, w sytuacjach ataków i sabotażu.

24.06.2024, 12:39

Wodowanie Jaskółki zapowiedziane. W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbędzie się wyjątkowa uroczystość

W mieszczącej się w Gdańsku stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. należącej do Grupy Kapitałowej Remontowa Holding S.A. odbędzie się 26 czerwca 2024 r roku o godz. 12.00 uroczystość chrztu i wodowania czwartego z serii niszczyciela min typu Kormoran II, przyszłego ORP Jaskółka (604).

24.06.2024, 10:12

Kadłub przyszłego ORP Wicher jest coraz większy. Na jakim etapie jest program "Miecznik"?

Od czasu cięcia blach pod pierwszą, wielozadaniową fregatę programu "Miecznik" minęło blisko 10 miesięcy. Kadłub budowanej jednostki rośnie, a przed PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni kolejne wyzwania związane z etapami budowy okrętów dla polskiej Marynarki Wojennej.

24.06.2024, 10:10

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.