Załoga z Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej podczas patrolu morskich w wód wewnętrznych w rejonie Kołobrzegu skontrolowała jacht żaglowy z sześcioosobową polską załogą. Kontrola wykazała naruszenie strefy zamkniętej dla żeglugi i rybołówstwa, nielegalne przekroczenie granicy państwowej na morzu oraz posługiwanie się nieważnym dowodem osobistym. Incydent jest dla MOSG okazją do przypomnienia o przepisach, zasadach i obostrzeniach związanych z poruszaniem się na akwenach otwartych.
Stocznia Navantia San Fernando zwodowała 19 czerwca szóstą już korwetę dla Królewskiej Marynarki Wojennej Arabii Saudyjskiej (RSNF) o nazwie Al-Madinah. Obok wzmacniania floty wojennej kraju zamawiającego istotnym elementem przedsięwzięcia jest tworzenie infrastruktury z myślą nie tylko późniejszym serwisie, ale też budowie tych okrętów w kraju zamawiającego.
Na 20 czerwca zapowiedziano podniesienie bandery na korwecie produkcji tureckiej, która otrzyma nazwę Contraamiral August Roman. W wydarzeniu mają wziąć udział prezydenci Turcji i Rumunii. Z racji na stan sił morskich kraju nabycie nowej jednostki powinno odbywać się w atmosferze radości, to jak i jej wcześniejszy zakup stanowiło przedmiot niemalże skandalu, z racji na sposób nabycia, świadcząc o chaotycznym podejściu władz w Bukareszcie względem wydatków na obronność.
W czwartek, następnego dnia po zawarciu umowy USA - Iran przez Cieśninę Ormuz przepłynęło 25 statków handlowych. To najwyższy wolumen od połowy kwietnia, według danych platformy śledzenia ruchu morskiego AXSMarine opublikowanych w piątek. Przed wojną cieśninę w ciągu doby przechodziło 130 jednostek.
W ostatnich dniach świat obiegła informacja o aresztowaniu w Petersburgu Ilji Trabera, rosyjskiego miliardera i ważnego człowieka zaplecza Władimira Putina. Traber jest znaczącą postacią w rosyjskim sektorze portowym i paliwowym, kontroluje między innymi aktywa związane z portami morskimi w Primorsku i Ust-Łudze.
Przy Nabrzeżu Zbożowym w kołobrzeskim porcie zacumowały, 18 czerwca, dwa brytyjskie okręty patrolowo-szkoleniowe typu Archer, HMS Puncher i HMS Smiter. Jednostki biorą udział w ćwiczeniach i operacjach NATO na Morzu Bałtyckim.
Środkowa część Cieśniny Ormuz jest zablokowana przez około 80 min morskich. Muszą zostać usunięte przed wznowieniem normalnej żeglugi – poinformował w piątek dziennik „Guardian”, powołując się na opinię niezależnego stowarzyszenia właścicieli tankowców Intertanko.
Dwa okręty niemieckiej marynarki wojennej wpłynęły na Morze Czerwone. To trałowiec Fulda i okręt zaopatrzeniowy Mosel. By wzięły udział w misji w cieśninie Ormuz, potrzeba zgody Bundestagu, a w niemieckim parlamencie w tym momencie istnieją w tej sprawie poważne wątpliwości.
Na pokładzie okrętu-muzeum ORP Błyskawica w Gdyni odbyła się uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku Dowódcy Centrum Operacji Morskich – Dowódcy Komponentu Morskiego. Dotychczas piastujący tę funkcję wiceadm. Krzysztof Jaworski został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. Jego następcą został wiceadm. Piotr Nieć.
Szef MON, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że rozmawiał ze swoim szwedzkim odpowiednikiem w sprawie współpracy i umów na rzecz obronności. Do najbardziej budzących emocje tematów należy program „Orka”. Kontrakt na okręty podwodne ma zostać zawarty do końca tego miesiąca.
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty
Zmiana warty w COM-DKM. Uroczyste przekazanie obowiązków między admirałami
Polska i Szwecja bliżej sfinalizowania kontraktu na okręty podwodne. Umowa na „Orkę” do końca czerwca
Armia USA poinformowała o kolejnym ataku na domniemaną łódź przemytników. Zginęły trzy osoby