Podczas pierwszej sesji rozmów delegacji USA i Iranu nad końcowym porozumieniem pokojowym osiągnięto „zachęcający postęp” - oznajmiły we wspólnym oświadczeniu władze Kataru i Pakistanu, pełniących rolę mediatorów. Rezultatem jest m.in. powołanie „komórki dekonfliktowej” ds. Libanu.
70-letni statek pasażerski Nordstjernen, jeden z najstarszych czynnych wycieczkowców świata, uderzył w piątek, 19 czerwca 2026 roku, w nabrzeże Stoczni Cesarskiej w Gdańsku. O wydarzeniu poinformowali czytelnicy serwisu Trójmiasto.pl.
Cieśnina Ormuz pozostanie zamknięta, dopóki nie będzie przestrzegane zawieszenie broni w Libanie – podała w niedzielę irańska agencja informacyjna Tasnim, powołując się na źródło bliskie irańskiej delegacji mającej wziąć udział w negacjach z USA w Szwajcarii.
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w sobotę, że Iran nie będzie pobierał opłat tranzytowych od statków przepływających przez Cieśninę Ormuz ani w okresie zawieszenia broni, ani po nim. Zaznaczył jednak, że w przypadku porażki dyplomacji USA same mogą zacząć pobierać opłaty za ochronę sojuszników.
Bezpieczny ruch przez Cieśninę Ormuz pozostaje w sobotę nienaruszony - poinformowało Dowództwo Centralne USA (CENTCOM) w komunikacie zamieszczonym już po ogłoszeniu zamknięcia przeprawy przez władze Iranu. Według CENTCOM cieśninę pokonało 55 statków.
Specjalny wysłannik Białego Domu Steve Witkoff jest w drodze do Szwajcarii, gdzie ma odbyć się pierwsza runda negocjacji między Stanami Zjednoczonymi a Iranem w sprawie możliwego porozumienia dotyczącego irańskiego programu nuklearnego - poinformował w piątek portal Axios.
Rząd Holandii zdecydował w piątek o wysłaniu fregaty Zr. Ms. De Ruyter w rejon cieśniny Ormuz - poinformował holenderski nadawca publiczny NOS. Okręt może dołączyć do przygotowywanej międzynarodowej misji ochrony żeglugi na tym strategicznym szlaku wodnym.
Załoga z Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej podczas patrolu morskich w wód wewnętrznych w rejonie Kołobrzegu skontrolowała jacht żaglowy z sześcioosobową polską załogą. Kontrola wykazała naruszenie strefy zamkniętej dla żeglugi i rybołówstwa, nielegalne przekroczenie granicy państwowej na morzu oraz posługiwanie się nieważnym dowodem osobistym. Incydent jest dla MOSG okazją do przypomnienia o przepisach, zasadach i obostrzeniach związanych z poruszaniem się na akwenach otwartych.
Stocznia Navantia San Fernando zwodowała 19 czerwca szóstą już korwetę dla Królewskiej Marynarki Wojennej Arabii Saudyjskiej (RSNF) o nazwie Al-Madinah. Obok wzmacniania floty wojennej kraju zamawiającego istotnym elementem przedsięwzięcia jest tworzenie infrastruktury z myślą nie tylko późniejszym serwisie, ale też budowie tych okrętów w kraju zamawiającego.
Na 20 czerwca zapowiedziano podniesienie bandery na korwecie produkcji tureckiej, która otrzyma nazwę Contraamiral August Roman. W wydarzeniu mają wziąć udział prezydenci Turcji i Rumunii. Z racji na stan sił morskich kraju nabycie nowej jednostki powinno odbywać się w atmosferze radości, to jak i jej wcześniejszy zakup stanowiło przedmiot niemalże skandalu, z racji na sposób nabycia, świadcząc o chaotycznym podejściu władz w Bukareszcie względem wydatków na obronność.
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty
Zmiana warty w COM-DKM. Uroczyste przekazanie obowiązków między admirałami