• <
PGZ_baner_2025

Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo
20131 artykułów

Jacht naruszył strefę zamkniętą. MOSG skontrolował załogę

Załoga z Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej podczas patrolu morskich w wód wewnętrznych w rejonie Kołobrzegu skontrolowała jacht żaglowy z sześcioosobową polską załogą. Kontrola wykazała naruszenie strefy zamkniętej dla żeglugi i rybołówstwa, nielegalne przekroczenie granicy państwowej na morzu oraz posługiwanie się nieważnym dowodem osobistym. Incydent jest dla MOSG okazją do przypomnienia o przepisach, zasadach i obostrzeniach związanych z poruszaniem się na akwenach otwartych.

19.06.2026, 16:41

Navantia zwodowała w San Fernando szóstą korwetę dla Arabii Saudyjskiej

Stocznia Navantia San Fernando zwodowała 19 czerwca szóstą już korwetę dla Królewskiej Marynarki Wojennej Arabii Saudyjskiej (RSNF) o nazwie Al-Madinah. Obok wzmacniania floty wojennej kraju zamawiającego istotnym elementem przedsięwzięcia jest tworzenie infrastruktury z myślą nie tylko późniejszym serwisie, ale też budowie tych okrętów w kraju zamawiającego.

19.06.2026, 15:36

Rumunia wcieli do służby nową korwetę. Zakup okrętu odbył się w atmosferze kontrowersji

Na 20 czerwca zapowiedziano podniesienie bandery na korwecie produkcji tureckiej, która otrzyma nazwę Contraamiral August Roman. W wydarzeniu mają wziąć udział prezydenci Turcji i Rumunii. Z racji na stan sił morskich kraju nabycie nowej jednostki powinno odbywać się w atmosferze radości, to jak i jej wcześniejszy zakup stanowiło przedmiot niemalże skandalu, z racji na sposób nabycia, świadcząc o chaotycznym podejściu władz w Bukareszcie względem wydatków na obronność.

19.06.2026, 14:34

Pierwszego dnia rozejmu przez Cieśninę Ormuz przepłynęło 25 statków

W czwartek, następnego dnia po zawarciu umowy USA - Iran przez Cieśninę Ormuz przepłynęło 25 statków handlowych. To najwyższy wolumen od połowy kwietnia, według danych platformy śledzenia ruchu morskiego AXSMarine opublikowanych w piątek. Przed wojną cieśninę w ciągu doby przechodziło 130 jednostek.

19.06.2026, 13:35

Rosjanie aresztowali portowego potentata. Putin ucisza oligarchę

W ostatnich dniach świat obiegła informacja o aresztowaniu w Petersburgu Ilji Trabera, rosyjskiego miliardera i ważnego człowieka zaplecza Władimira Putina. Traber jest znaczącą postacią w rosyjskim sektorze portowym i paliwowym, kontroluje między innymi aktywa związane z portami morskimi w Primorsku i Ust-Łudze.

19.06.2026, 13:18

Patrolowce Royal Navy zacumowały w Porcie Kołobrzeg

Przy Nabrzeżu Zbożowym w kołobrzeskim porcie zacumowały, 18 czerwca, dwa brytyjskie okręty patrolowo-szkoleniowe typu Archer, HMS Puncher i HMS Smiter. Jednostki biorą udział w ćwiczeniach i operacjach NATO na Morzu Bałtyckim.

19.06.2026, 12:02

W Cieśninie Ormuz znajduje się co najmniej 80 min morskich

Środkowa część Cieśniny Ormuz jest zablokowana przez około 80 min morskich. Muszą zostać usunięte przed wznowieniem normalnej żeglugi – poinformował w piątek dziennik „Guardian”, powołując się na opinię niezależnego stowarzyszenia właścicieli tankowców Intertanko.

19.06.2026, 12:01

Niemieckie okręty już na Morzu Czerwonym. Wciąż brak zgody na misję w Cieśninie Ormuz

Dwa okręty niemieckiej marynarki wojennej wpłynęły na Morze Czerwone. To trałowiec Fulda i okręt zaopatrzeniowy Mosel. By wzięły udział w misji w cieśninie Ormuz, potrzeba zgody Bundestagu, a w niemieckim parlamencie w tym momencie istnieją w tej sprawie poważne wątpliwości.

19.06.2026, 11:33

Zmiana warty w COM-DKM. Uroczyste przekazanie obowiązków między admirałami

Na pokładzie okrętu-muzeum ORP Błyskawica w Gdyni odbyła się uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku Dowódcy Centrum Operacji Morskich – Dowódcy Komponentu Morskiego. Dotychczas piastujący tę funkcję wiceadm. Krzysztof Jaworski został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. Jego następcą został wiceadm. Piotr Nieć.

19.06.2026, 11:29

Polska i Szwecja bliżej sfinalizowania kontraktu na okręty podwodne. Umowa na „Orkę” do końca czerwca

Szef MON, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że rozmawiał ze swoim szwedzkim odpowiednikiem w sprawie współpracy i umów na rzecz obronności. Do najbardziej budzących emocje tematów należy program „Orka”. Kontrakt na okręty podwodne ma zostać zawarty do końca tego miesiąca.

19.06.2026, 10:09
JOTUN_2026

Dziękujemy za wysłane grafiki.