• <
konferencj_platforma_lng_2023
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Plaże w Neapolu otwarte do końca października

Rada miasta Neapolu zatwierdziła przedłużenie otwarcia plaż aglomeracji do 31 października. Na plażach pozostanie cała infrastruktura: parasole, leżaki, boiska do gry w siatkówkę, otwarte bary, będą też ratownicy - napisał w niedzielę portal NapoliTime.it.

02.10.2023, 09:38
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Statek Dina Polaris prowadzi badania dna pod kolejną farmę wiatrową Equinora i Polenergii

Prace nad trzecim projektem Equinor i Polenergii wchodzą w kolejną fazę. Około 80 km od wybrzeża badania dna morskiego pod farmę wiatrową Bałtyk I realizuje statek Dina Polaris.

02.10.2023, 09:38
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Przez kanał La Manche przepłynęło w tym roku prawie 25 tys. nielegalnych imigrantów

Przez pierwsze dziewięć miesięcy 2023 roku do Wielkiej Brytanii nielegalnie przedostało się przez kanał La Manche 24 830 osób na 506 łodziach - wynika ze statystyk opublikowanych w niedzielę przez ministerstwo spraw wewnętrznych.

02.10.2023, 09:13
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel III: w Polsce trzeba stworzyć kulturę innowacyjności [RELACJA]

Drugi dzień konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl rozpoczął się od panelu dyskusyjnego „Nowe technologie i innowacje w przemyśle stoczniowym i offshore”. Rozmowa była pełna interesujących punktów widzenia dotyczących wyzwań i perspektyw rozwoju. Wysłuchaliśmy opinii ekspertów, przedstawicieli sektora i inżynierów, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i poglądami na temat przyszłości branży.

01.10.2023, 21:42
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel II: wciąż budujemy kompetencje, zbudujemy też statki [RELACJA]

Pierwszy dzień konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl. wieńczył panel dyskusyjny dotyczący tego, czy i jak transformacja energetyczna, na czele z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej, może stać się motorem napędowym dla sektora morskiego w Polsce.

01.10.2023, 21:30
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Czy grozi nam spadek podaży ryb?

W powszechnej opinii pojęcia rybołówstwo i akwakultura przedstawiane są jako tożsame, tymczasem ich działalność i wpływ na środowisko różnią się znacząco, a w wielu przypadkach jedynym co je łączy jest produkt – ryba. Termin rybołówstwo odnosi się do dzikich ryb, gdzie rola człowieka ogranicza się do ich połowów i przetworzenia – najbliższym jego odpowiednikiem na lądzie jest łowiectwo. Natomiast akwakultura polega na hodowli ryb w środowisku zamkniętym, gdzie są rozmnażane, żywione, odchowywane przez człowieka.

01.10.2023, 21:14
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

UNCTAD wzywa do dekarbonizacji żeglugi. Ponad 100 tys. statków do wymiany i modernizacji

Dekarbonizacja to najważniejszy cel operatorów i uczestników transportu morskiego – wzywają eksperci UNCTAD w najnowszym „Review of Maritime Transport 2023”. Mimo wymiany statków lub modernizacji ich systemów napędowych, emisje substancji szkodliwych wzrosły o 20% w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

01.10.2023, 21:07
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Dar Młodzieży dotarł na równik

Cel został osiągnięty, w czwartek, 28 września o godz. 19.10 czasu Greenwich (22.10 w Polsce) Dar Młodzieży przekroczył równik! Dowodzona przez komendanta Rafała Szymańskiego fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni upamiętniła w ten sposób 100-lecie przejścia równika przez pierwszy statek pod biało-czerwoną banderą – Lwów, żaglowiec Szkoły Morskiej w Tczewie.

01.10.2023, 20:48

Norwegia – kurs na zieloną żeglugę. Polska już trochę uczestniczy w programie

Program Zielonej Żeglugi (GSP – Grønt Skipfartsprogram) powstał w Norwegii niespełna 10 lat temu. Obecnie rozwija kolejną, finalną fazę działania. Polska wspiera program uczestnictwem w projekcie ZEVInnovation – partnerstwa w wykorzystaniu najnowszych technologii w budowie statków zeroemisyjnych. CRIST, Grupa Technologiczna ASE i Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny wspierają nasze firmy w rozwinięciu partnerstwa z firmami z Norwegii.

01.10.2023, 20:37
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Marynarka wojenna Senegalu zatrzymała na morzu 272 migrantów

Senegalska marynarka wojenna przechwyciła dwie drewniane łodzie, przewożące 272 migrantów, w odległości ok. 100 km od leżącego nad wybrzeżem Oceanu Atlantyckiego Dakaru, stolicy kraju – poinformował Reuters, powołując się na oświadczenie marynarki wojennej.

01.10.2023, 20:22
SIARK_PORT_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.