• <

Szybka akcja we Francji. Działający z polskiego okrętu litewscy nurkowie-minerzy zneutralizowali niewybuch o wadze 1000 kg

13.10.2023 15:59 Źródło: SNMCMG1
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Szybka akcja we Francji. Działający z polskiego okrętu litewscy nurkowie-minerzy zneutralizowali niewybuch o wadze 1000 kg

Partnerzy portalu

Fot. SNMCMG1

Na wodach terytorialnych Francji nieopodal wybrzeża międzynarodowy zespół okrętowy pod polskim dowództwem zajmuje się neutralizacją niebezpiecznych obiektów, w tym pozostałości z czasów II wojny światowej. Dziś jedną ze spektakularnych okazji dokonali specjaliści z Marynarki Wojennej Litwy (Lietuvos karinės jūrų pajėgos), operujący z ORP Kadm. Xawery Czernicki.

Na nagraniu widać, jak litewscy nurkowie przygotowują ładunek trotylu, który miał zostać wykorzystany podczas zaplanowanej akcji. Następnie, ubrani w specjalistyczne kombinezony, weszli na pokład szybkiej łodzi motorowej, którą opuszczono z okrętu na wodę. To z niej morscy specjaliści weszli do wody i przeprowadzili całą, niebezpieczną operację umieszczenia ładunku wybuchowego, który został następnie zdetonowany, powodując efektowną eksplozję miny morskiej typu LMB o wadze 1000 kg, którą obserwowali marynarze znajdujący się na okręcie. Namalowali na nim także minę, wskazując na kolejne "zwycięstwo" w walce z tego rodzaju zagrożeniem.

Tego typu przedsięwzięcia są ważne dla zapewnienia bezpiecznej i niezakłóconej żeglugi. Wskazują, że także na wodach Zachodniej Europy wciąż można natrafić na niebezpieczne pozostałości z czasów wojen światowych, stanowiące zagrożenie dla statków. Dlatego załogi zespołów przeciwminowych stale mają przed sobą wiele zadań, co służy także umacnianiu międzynarodowej współpracy.

Na podstawie postanowienia prezydenta RP Andrzeja Dudy z dnia 22 czerwca 2023 roku o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) w składzie Stałego Zespołu Sił Przeciwminowych NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG1) polscy oficerowie, podoficerowie i marynarze wydzieleni z jednostek 8. Flotylli Obrony Wybrzeża utworzą PKW Czernicki 2023, którego głównym zadaniem będzie dowodzenie Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO. Okrętem flagowym zespołu na najbliższe pół roku będzie okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Kadm. Xawery Czernicki, wchodzący w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych. Ponadto pierwszy raz w historii do udziału w natowskim zespole Marynarka Wojenna RP skierowano także trałowce projektu 207P, ORP Drużno i ORP Hańcza z 12. Dywizjonu Trałowców. Dowództwo nad SNMCMG1 jak i PKW Czernicki pełni kmdr ppor. Piotr Bartosewicz. Misja okrętów trwa od lipca, o czym pisaliśmy w tekście pt. Polskie okręty wyruszają na półroczną misję w zespole "Tarczy Przeciwminowej" NATO i potrwa do końca grudnia tego roku.

Rejonem działania PKW Czernicki 2023 stanowią Morze Bałtyckie, Morze Północne, Morze Norweskie oraz wschodnia część Oceanu Atlantyckiego.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.