• <

Wynik wyszukiwania - "wybuch" - Wiadomości

Wybuch na terenie złoża ropy i gazu w Rosji. Jedna osoba zabita, są ranni

Jeden robotnik zginął, a siedmiu zostało rannych na skutek wybuchu na terenie złoża ropy i gazu w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym w rosyjskiej Arktyce – poinformowała agencja Reutera powołując się na operatora złoża, koncern Rosnieft.
26.07.2024

Zebranie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Budowa Drogi Czerwonej od 2026 roku. Żegluga na Odrze niezagrożona

24 lipca odbyło się kolejne w tym roku posiedzenie komisji, w trakcie której przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, portów i urzędów morskich przedstawili stan inwestycji mających istotne znaczenie dla krajowej gospodarki. Szczególnie omawianym zagadnieniem była kwestia rozwoju infrastruktury dojazdowej do portów, w tym drogowej, kolejowej i rzecznej.
25.07.2024

Rosja wycofała swoje okręty z Morza Azowskiego

Po udanym ataku ukraińskich dronów na prom kolejowy w porcie Kawkaz Rosja wycofała swoje okręty z Morza Azowskiego – oświadczył w czwartek rzecznik marynarki wojennej Ukrainy Dmytro Płetenczuk.
25.07.2024

Marynarze biorą sprawy w swoje ręce? Ukraińcy odpierają atak drona Huti na statek

Ataki jemeńskich bojowników Huti z użyciem rakiet oraz latających i nawodnych dronów są zmorą załóg statków i okrętów przemierzających Morze Czerwone i Zatokę Adeńską. Obok zwalczania zagrożenia z użyciem uzbrojenia sił międzynarodowej koalicji do akcji wchodzą także załogi statków. Na jednym z nich uzbrojeni Ukraińcy zdołali z użyciem broni ręcznej zniszczyć pływający bezzałogowiec przeciwnika.
23.07.2024

Siły morskie Holandii wdrażają innowacyjny bezzałogowiec do działań morskich

Od 17 lipca Królewska Marynarka Wojenna Holandii (Koninklijke Marine) intensywnie testuje drona USV90 (Unmanned Surface Vehicle 90) . Nowy pojazd ma stanowić nowy etap rozwoju sił morskich państwa w zakresie działań pomocniczych. Ma znaleźć się w wyposażeniu sił przeciwminowych. Przedsięwzięcie, jak wiele innych morskich prowadzonych przez Holandię, jest realizowane wspólnie z Belgią.
23.07.2024

Strzały na włoskiej plaży. Podejrzenie próby mafijnych porachunków

Do strzałów i wybuchu paniki na plaży doszło w mieście Torre Annunziata na południu Włoch. Wpadło tam dwóch zamaskowanych, uzbrojonych osobników, zapewne z zamiarem dokonania ataku na kogoś, kogo szukali. Nie znaleźli go, a podczas ucieczki oddali kilka strzałów. Nikt nie odniósł obrażeń; plażowicze byli przerażeni.
22.07.2024

Prezydent Cypru: Nie ma innego wyjścia niż zjednoczenie wyspy

Prezydent Cypru Nikos Christodulides oświadczył w sobotę, że nie widzi innej możliwości niż zjednoczenie podzielonej przed 50 laty wyspy. Ocenił też, że bez rozwiązania kwestii cypryjskiej nie jest możliwa pełna normalizacja stosunków grecko-tureckich.
22.07.2024

Ukraina atakuje rosyjską rafinerię nad Morzem Czarnym

Ukraińskie drony zaatakowały ostatniej nocy rafinerię ropy naftowej w portowym mieście Tuapse w Kraju Krasnodarskim, na południu Rosji - podały w poniedziałek rano media. W rafinerii, należącej do koncernu Rosnieft, doszło do pożaru, który miał zostać już ugaszony.
22.07.2024

Kolejny incydent ze statkiem floty cienia: dwa tankowce w ogniu, jeden ucieka

W piątek w Cieśninie Singapurskiej doszło do kolizji dwóch statków: chemikaliowca Hafnia Nile i zakotwiczonego VLCC Ceres I. Okazało się, że ten drugi jest prawdopodobnie częścią floty cienia wykonującej nielegalne operacje.
21.07.2024

Izrael o nalocie na Jemen: nigdy wcześniej nie atakowaliśmy tak odległych celów

Przeprowadzony w sobotę wieczorem nalot na rebeliantów Huti w Jemenie był jedną z najbardziej złożonych operacji izraelskiego lotnictwa w historii. Nigdy wcześniej nie atakowano tak odległych celów, dystans wynosił 1800 km, a w uderzeniu brało udział kilkadziesiąt samolotów, w tym tankowce powietrzne i maszyny zwiadowcze.
21.07.2024

W izraelskim nalocie na port Huti zginęło sześć osób

W izraelskich nalotach na strategiczny port Al-Hudajda w Jemenie zginęły trzy osoby, a blisko 90 zostało rannych - poinformowali w niedzielę rano rebelianci Huti.
21.07.2024

Nowy kontenerowiec Maerska płonie u wybrzeży Indii

Służby walczą z poważnym pożarem, jaki wybuchł na kontenerowcu Maersk Frankfurt, przekazanym do eksploatacji w tym roku. Płonie ładunek.
20.07.2024

Wybuch na łodzi migrantów z Haiti: przyczyną rytuał voodoo?

Prawdopodobną przyczyną pożaru i wybuchu na łodzi migrantów, która spłonęła u wybrzeży Haiti, był odprawiony na jej pokładzie rytuał voodoo - poinformowali świadkowie zdarzenia, cytowani w sobotę przez agencję AFP. W katastrofie zginęło co najmniej 40 osób.
20.07.2024

Wybuch na łodzi migrantów z Haiti. Co najmniej 40 ofiar

Co najmniej 40 migrantów z Haiti zginęło, kiedy na łodzi, którą zmierzali na wyspy Turks i Caicos, doszło do eksplozji, powiadomiła w piątek agencja Reuters. Nie wiadomo, co spowodowało wybuch jednostki, którą podróżowało około 80 osób uciekających z ogarniętego chaosem i bezprawiem Haiti.
20.07.2024

Wojewoda pomorska: można otworzyć plaże po pożarze hali w Porcie Gdańsk

Wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz zapewniła w piątek, że po pożarze hali magazynowej w Gdańsku Nowym Porcie nie ma środowiskowych zagrożeń i kąpieliska w Sopocie oraz w Gdańsku na odcinku od Nowego Portu do Jelitkowa mogą zostać otwarte.
19.07.2024

Przerażające nagranie ataku drona Huti na statek. Żegluga wciąż zagrożona

W Internecie pojawiło się nagranie ukazujące niedawny atak jemeńskich bojowników Huti na statek MT Chios Lion, z użyciem bezzałogowego pojazdu nawodnego. W wyniku tego doszło do spektakularnej eksplozji. Jak się jednak okazało, skończyło się właściwie tylko na tym, choć niemniej napędzając strachu załodze.
19.07.2024

Na dnie Bałtyku zalegają wraki; naukowcy z UJ wśród badaczy pracujących nad zmniejszeniem zanieczyszczenia morza

Instytucje z Polski, Litwy, Niemiec i Szwecji pracują nad zmniejszeniem zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego niebezpiecznym paliwem, amunicją i innymi pozostałościami wraków - poinformował Uniwersytet Jagielloński, który jest partnerem projektu "Baltwreck".
19.07.2024

Statek ostrzelany na południowy wschód od Adenu

Pociski nieznanego pochodzenia spadły w piątek na statek znajdujący się ponad 80 mil morskich (ok. 150 km) na południowy wschód od Adenu w Jemenie – poinformowały brytyjska agencja United Kingdom Maritime Trade Operations (UKMTO) i brytyjska agencja bezpieczeństwa morskiego Ambrey.
19.07.2024

Zakończyła się akcja gaśnicza magazynu w Nowym Porcie

Zakończyła się akcja gaśnicza magazynu w Nowym Porcie przy ul. Oliwskiej. Strażacy gasili pożar od niedzielnego popołudnia - poinformowała straż pożarna.
18.07.2024

Siemoniak: służby podchodzą z uwagą do pożarów dużych obiektów blisko infrastruktury krytycznej

Przyczyny wybuchu pożaru magazynu w Gdańsku wyjaśniają PSP, prokuratura i policja – mówił w czwartek szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Dodał, że służby podchodzą ze szczególną uwagą do pożarów dużych obiektów blisko infrastruktury krytycznej.
18.07.2024

Strażacy nadal pracują na pogorzelisku w Nowym Porcie

Cztery zastępy straży pożarnej nadal pracują na terenie pogorzeliska w Gdańsku Nowym Porcie. Strażacy cały czas próbują dotrzeć do zarzewia ognia - poinformowała w czwartek Komenda Miejska PSP w Gdańsku.
18.07.2024

Policja przeprowadziła oględziny magazynu w Nowym Porcie

Skanerem 3D policja przeprowadziła oględziny magazynu, w którym w niedzielę wybuchł pożar w Nowym Porcie. Nie wiadomo, do kiedy będzie obowiązywał zakaz kąpieli na plażach od portu w stronę Sopotu – poinformowano na konferencji w urzędzie wojewódzkim w Gdańsku.
17.07.2024

Kąpieliska w pasie nadmorskim w Gdańsku i Sopocie nadal zamknięte

Ze względów bezpieczeństwa zamknięte pozostają wszystkie gdańskie i sopockie kąpieliska w pasie nadmorskim od portu w stronę Sopotu - informuje Sanepid. Przyczyną zamknięcia jest pożar w porcie w Gdańsku.
17.07.2024

Trwają prace rozbiórkowe hali magazynowej w Porcie Gdańsk

Trwają prace rozbiórkowe hali magazynowej w dzielnicy Nowy Port w Gdańsku, w której w niedzielę wybuchł pożar - poinformował oficer prasowy gdańskiej straży pożarnej. Służby starają się dotrzeć do zarzewia ognia i go ugasić.
17.07.2024

Prokuratura wszczęła śledztwo po pożarze magazynu w Nowym Porcie

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie sprowadzenia pożaru magazynu w Nowym Porcie w Gdańsku. Na miejscu rozpoczęły się oględziny prowadzone przez biegłych - podała prokuratura.
16.07.2024

Ostatni rosyjski okręt miał opuścić port w Sewastopolu. Ukraina ogłasza kolejny sukces w wojnie

Jak poinformował rzecznik Marynarki Wojennej Ukrainy Dmytro Pletenczuk, 15 lipca Rosja wycofała z okupowanego Krymu ostatni okręt swojej Floty Czarnomorskiej. Ma to być kolejny dowód na sukces prowadzonych przez ukraińskie siły ataków z użyciem rakiet i dronów. W wyniku tego rosyjskie jednostki miały całkowicie wycofać się z zachodniej części Morza Czarnego.
16.07.2024

Nadal trwa akcja gaśnicza magazynu w Nowym Porcie

Nadal trwa akcja gaśnicza magazynu przy ul. Oliwskiej w Nowym Porcie w Gdańsku, w którym w niedzielę wybuchł pożar - poinformowała Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.
16.07.2024

Hala w Nowym Porcie wciąż płonie

Straż pożarna znów ruszyła do akcji na terenie Nowego Portu w Gdańsku.
15.07.2024

Wojewoda pomorska po pożarze hali w Gdańsku: nie ma niebezpieczeństwa dla mieszkańców i turystów

Wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz zapewnia, że sytuacja związana z pożarem hali magazynowej w Gdańsku Nowym Porcie jest pod kontrolą. W tej chwili nie ma niebezpieczeństwa dla mieszkańców i turystów przebywających w naszym regionie – podkreśliła. Port jest zabezpieczony zaporą przeciwolejową. Zamknięte są trzy kąpieliska w Gdańsku Brzeźnie.
15.07.2024

Port wewnętrzny w Gdańsku ponownie otwarty. Trwa likwidacja zanieczyszczeń

Niedzielny pożar hali magazynowej w gdańskiej dzielnicy Nowy Port łącznie objął 6,5 tys. m2. Choć został opanowany, aby powstrzymać zagrożenie dla środowiska wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka poinformował o zamknięciu portu wewnętrznego do odwołania. Teraz poinformował, że powróci on do działalności zgodnie z przeznaczeniem po godzinie 15.00.
15.07.2024

WIOŚ po pożarze hali w Gdańsku: z podstawowych parametrów wynika, że nie ma zagrożenia dla środowiska

Zastępca szefa WIOŚ w Gdańsku poinformował, że ze wstępnych badań podstawowych parametrów, pobranych z wody kanału portowego po pożarze hali, wynika, że nie ma zagrożenia dla środowiska. Zastępca komendanta pomorskiej straży pożarnej przekazał, że strażacy nie dotarli do ogniska pożaru.
15.07.2024

Port wewnętrzny w Gdańsku zamknięty do odwołania

Port wewnętrzny pozostaje zamknięty do odwołania; na wodzie rozstawione są zapory przeciwolejowe - podał w mediach społecznościowych wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. Zaznaczył, że pożar hali w Nowym Porcie w Gdańsku został opanowany.
15.07.2024

Pożar hali opanowany. Miasto zamknęło plaże przy porcie

Pożar hali w Nowym Porcie w Gdańsku jest opanowany. Prowadzimy dogaszanie i sprawdzamy pogorzelisko – powiedział PAP kpt. Andrzej Piechowski z Komendy Miejskiej PSP w Gdańsku. Miasto zamknęło kąpieliska w Gdańsku-Brzeźnie i wprowadziło zakaz kąpieli.
15.07.2024

Trwa dogaszanie pożaru magazynu w Porcie Gdańsk

Trwa dogaszanie pożaru magazynu w Porcie Gdańsk. Na miejscu przez całą noc pracowało kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej. Ratownicy natrafili także na substancje ropopochodne, prawdopodobnie olej.
15.07.2024

Płonie hala magazynowa na terenie Portu Gdańsk [WIDEO]

Na terenie Portu Gdańsk wybuchł pożar hali magazynowej. Sytuacja na ten moment nie jest opanowana. Do akcji ruszyły zastępy straży pożarnej i statek Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.
14.07.2024

Japonia planuje rozwój współpracy z NATO w rejonie Indo-Pacyfiku

Premier Japonii Fumio Kishida oświadczył, że udaje się do Waszyngtonu na szczyt NATO, by podkreślić, iż zagrożenia dla bezpieczeństwa w regionach Indo-Pacyfiku i euroatlantyckim są ze sobą powiązane i dlatego konieczne jest wzmocnienie współpracy Tokio z Sojuszem Północnoatlantyckim.
10.07.2024

FSB twierdzi, że udaremniła ukraiński atak na lotniskowiec Admirał Kuzniecow

Jak poinformowała Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, jej funkcjonariusze mieli udaremnić akcję ukraińskiego wywiadu, której celem miało być zamontowanie ładunku wybuchowego na jedynym znajdującym się w służbie rosyjskim lotniskowcu, a następnie detonacja i ucieczka za granicę.
10.07.2024

Reuters: Iran rozbudowuje fabryki rakiet balistycznych, by zbroić Rosję, Huti i Hezbollah

Iran w ciągu ostatniego roku znacznie rozbudował dwa kluczowe zakłady wytwarzające rakiety balistyczne - poinformował w poniedziałek Reuters na podstawie analizy zdjęć satelitarnych. Celem jest zwiększenie produkcji, by zbroić Rosję, jemeńskich Huti i libański Hezbollah - dodała agencja za źródłami w USA i Iranie.
08.07.2024

35 lat temu zmarł Jerzy Pertek, pisarz marynista, autor „Wielkich dni małej floty”

8 lipca 1989 roku zmarł w Poznaniu Jerzy Pertek, pisarz marynista, nazywany „morskim Sienkiewiczem”; autor m.in. „Wielkich dni małej floty”, najlepszej książki o okrętach Marynarki Wojennej II RP - „biblii dla każdego pasjonata marynistyki”.
08.07.2024

95 proc. żeglujących na mazurskich jeziorach nie zna przepisów

Rozpoczął się sezon na mazurskich jeziorach. Według patrolujących akweny policjantów 95 proc. żeglujących nie ma pojęcia o przepisach obowiązujących na wodzie.
08.07.2024

120 lat temu zmarł inżynier Witold Zglenicki, pionier pozyskiwania ropy naftowej spod morskiego dna

120 lat temu, 6 lipca 1904 r. zmarł w Baku (Azerbejdżan) Witold Zglenicki, inżynier górnik-geolog zwany „polskim Noblem”; wynalazca platformy wiertniczej, pionier pozyskiwania ropy naftowej spod morskiego dna, filantrop, jeden z największych mecenasów nauki i kultury w tysiącletniej historii Polski.
06.07.2024

Szef marynarki wojennej Ukrainy twierdzi, że Rosja traci krymski hub na Morzu Czarnym

Rosyjska Flota Czarnomorska została zmuszona do przebazowania z okupowanego Krymu prawie wszystkich okrętów w stanie gotowości bojowej, a jej główna baza marynarki wojennej w Sewastopolu staje się coraz mniej przydatna przez ataki sił ukraińskich - powiedział dowódca marynarki wojennej Ukrainy Ołeksij Nejiżpapa.
05.07.2024

Kormoran w wydaniu Beneluksu? Zwodowano trzeci okręt przeciwminowy belgijsko-holenderskiej serii

W Concarneau odbyła się 2 lipca tego roku ceremonia wodowania przyszłego Tournai (M941), trzeciego z dwunastu okrętów przeciwminowych w ramach belgijsko-holenderskiego programu rMCM. Wiąże się on z modernizacją i rozwojem zdolności przeciwminowych obu tych państw. Wodowanie zostało przeprowadzone przez Kership, głównego wykonawcę przemysłowego programu, w imieniu francuskiego stoczniowca Naval Group, będącego głównym podmiotem odpowiedzialnym za to przedsięwzięcie.
04.07.2024

30% więcej ładunków w Porcie Handlowym w Kołobrzegu

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg podsumował przeładunki w Porcie Handlowym w pierwszej połowie 2024 roku. W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego odnotowano wzrost sięgający blisko 30 procent.
04.07.2024

Odnaleziono archiwalny plan budynku Politechniki Morskiej w Szczecinie

Odnaleziona kopia pierwotnego planu przedstawia budynek, jaki miał stanąć przy Hakkenterrasse. Z powodów ekonomicznych oraz wybuchu I wojny światowej obecnie gmach wygląda inaczej niż zakładano. Plan uwzględniał, że od północnej strony budynku powstanie wysoka wieża, której ostatecznie nie wybudowano.
04.07.2024

Wielki pożar w niemieckiej stoczni. Ogień strawił halę i luksusowy jacht

W znajdującej się w Schacht-Audorf stoczni Lürssen 2 lipca doszło do pożaru, w wyniku czego spłonął budowany jacht o wartości nawet ćwierć miliona dolarów. W trakcie działań straży pożarnej zamknięto ruch żeglugowy w Kanale Kilońskim.
04.07.2024

Służba Wywiadu Ukrainy skutecznie uderzyła we Flotę Bałtycką i zdobyła tajne dane na jej temat

Podczas operacji specjalnej "Rybałka" udało się uszkodzić rosyjski okręt rakietowy "Sierpuchow" i uzyskać tajne informacje na temat Floty Bałtyckiej i kompleksu wojskowo-przemysłowego Federacji Rosyjskiej - poinformował w środę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow na konferencji prasowej w Kijowie.
03.07.2024

Ukraiński wywiad wojskowy potwierdza, że odpowiada za pożar na rosyjskiej korwecie stacjonującej na Bałtyku

Ukraińskie służby przekazały informacje o kwietniowym incydencie, gdy doszło do pożaru i unieruchomienia małej korwety proj. 21630 (także znanej jako typ Bujan-M) Sierpuchow. Był to efekt współdziałania wywiadu Ukrainy oraz walczących po ich stronie Rosjan z Legionu Wolności Rosji. Do zdarzenia doszło w Bałtyjsku, w Obwodzie Królewieckim (Kaliningradzkim).
03.07.2024

Gaz na morzu i w portach. Polska beneficjentem amerykańskiej dominacji na morskim rynku LNG

Światowy handel LPG odnotowuje stałą poprawę w ciągu ostatnich dwóch lat, po bardzo słabym roku 2021. Całkowity eksport morski LPG w 2023 roku wzrósł o 3,6% rok do roku do 144,4 mln ton, wynika z danych LSEG – podaje Banchero Costa. Import LPG do Polski wzrósł o 6,5% w stosunku do 2022 r. do 2,625 tys. ton – ustaliła Polska Organizacja Gazu Płynnego. W pierwszym kwartale 2024 roku światowy eksport LPG wzrósł do 37,3 mln ton.
02.07.2024

Marynarka Wojenna Portugalii wykryła na swoich wodach podejrzane, rosyjskie statki

Przemieszczając się między konkretnymi akwenami rosyjskie okręty i statki są pilnie obserwowane przez państwa NATO. Regularnie wysyłają swoje jednostki, aby śledzić ich działalność oraz "eskortować", gdy przemierzają ich wody.
02.07.2024

Infrastruktura krytyczna pod rosyjskim "ostrzałem". NATO ostrzega przed zagrożeniem

Akcje, w wyniku których uszkodzono kilkukrotnie infrastrukturę krytyczną na Morzu Bałtyckim wymusiły na państwach regionu zwiększenie czujności oraz większą aktywność w zakresie budowy świadomości na temat bezpieczeństwa morskiego. To oznacza także regularne działania, w które są zaangażowane siły marynarek wojennych oraz służb. Jak się okazuje, skala działań, o które jest posądzana Rosja, jest nawet większa niż przypuszczano.
01.07.2024

USA ponownie demontują pływający port w Strefie Gazy z powodu złej pogody

Amerykańska armia ponownie demontuje tymczasowy pływający port w Strefie Gazy, by chronić go przed niesprzyjającą pogodą - poinformowała w piątek agencja Reutera, powołując się na amerykańskich urzędników. Konstrukcja została postawiona, by zwiększyć dopływ pomocy humanitarnej do targanej wojną Gazy.
01.07.2024

85 lat temu hasło "Żywe torpedy" trafiło na pierwsze strony polskich gazet

Wiosną 1939 r. hasło "Żywe torpedy" nabrało rozgłosu po ogłoszeniu przez III Rzeszę roszczeń wobec Polski. Idea ochotników do samobójczych misji była potężną akcją propagandową, a nie pomysłem na skuteczną walkę z Niemcami - powiedział PAP historyk dr Marcin Kłodziński.
29.06.2024

Security Forum Szczecin. Eksperci o bezpieczeństwie infrastruktury krytycznej

O rosnących zagrożeniach dla polskich portów, terminalu LNG i morskich farm wiatrowych rozmawiają w czwartek uczestnicy Security Forum Szczecin. W piątek na Odrze zaplanowano pokazy m.in. autonomicznych pojazdów nawodnych i dronów. Będzie można też wejść na pokład niszczyciela min.
27.06.2024

Zarzuty dla ośmiu obywateli Kazachstanu w związku z pożarem na wyspie Hydra

Grecka prokuratura postawiła zarzuty ośmiu obywatelom Kazachstanu w związku z pożarem, który wybuchł 21 czerwca na wyspie Hydra w pobliżu Aten. Według świadków z jachtu wyczarterowanego przez zagranicznych turystów wystrzelono fajerwerki.
27.06.2024

Polska i inne państwa NATO biorą udział w ukraińskim ćwiczeniu morskim pk. "Sea Breeze 24"

W ramach demonstracji międzynarodowej solidarności i zaangażowania we wspieranie Sił Morskich Ukrainy, rozpoczęły się 26 czerwca w Glasgow ćwiczenia przeciwminowe "Sea Breeze 2024." Ćwiczenie jest prowadzone wspólnie przez siły morskie USA i Ukrainy, korzystając z gościny Wlk. Brytanii i zaangażowania innych państw NATO, w tym Polski.
27.06.2024

Wyjątkowy lot Jaskółki. Czwarty niszczyciel min proj. 258 został zwodowany w Gdańsku (WIDEO, ZDJĘCIA)

Gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. była 26 czerwca miejscem wyjątkowej ceremonii chrztu i wodowania. Pierwszy raz od czterech lat dotyczyło to okrętu dla polskiej Marynarki Wojennej. Przyszły ORP Jaskółka (604) to czwarty niszczyciel min typu Kormoran II, który wejdzie w skład morskiego rodzaju sił zbrojnych.
26.06.2024

Kontenerowiec M/V Dali opuścił Baltimore. Jaki los czeka felerny statek?

Po blisko trzech miesiącach od głośnej katastrofy kontenerowiec M/Dali wyruszył do Norfolk w stanie Wirginia. Opuszcza tym samym okolice Baltimore, gdzie zakończono główne prace związane z odtworzeniem żeglugi na rzece Patapsco. Statek wciąż pozostaje uszkodzony, pozbawiony kotwic, z elementami gruzu oraz zniszczonymi kontenerami oraz ładunkiem, który przewoził w momencie wypadku. Pozostaje teraz pytanie, co stanie się z tą jednostką?
25.06.2024

Muzeum Marynarki Wojennej zapewniło pomnik nagrobny bohaterskiemu kapitanowi, dowódcy pociągu „Smok Kaszubski”

Anonimowa przez dziesięciolecia mogiła bohatera Obrony Wybrzeża 1939 zyskuje staraniem Muzeum Marynarki Wojennej godny tej postaci pomnik nagrobny. Gdyńskie muzeum przywróciło pamięć o kpt. mar. Jerzym Błeszyńskim (21.09.1906 – 9.09.1939), inicjatorze budowy i pierwszym dowódcy legendarnego pociągu pancernego „Smok Kaszubski”, kawalerze Virtuti Militari.
25.06.2024

8. FOW zaprasza na Święto Marynarki Wojennej w Świnoujściu

W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest już od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. Z tej okazji już w następny weekend marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża zapraszają do wspólnego świętowania w Świnoujściu.
24.06.2024

Wodowanie Jaskółki zapowiedziane. W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbędzie się wyjątkowa uroczystość

W mieszczącej się w Gdańsku stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. należącej do Grupy Kapitałowej Remontowa Holding S.A. odbędzie się 26 czerwca 2024 r roku o godz. 12.00 uroczystość chrztu i wodowania czwartego z serii niszczyciela min typu Kormoran II, przyszłego ORP Jaskółka (604).
24.06.2024

Grecja. Aresztowano załogę jachtu, która odpaliła fajerwerki, wywołując pożar na wyspie

W Grecji aresztowano kapitana i 12-osobową załogę jachtu, z którego w piątek wystrzelono fajerwerki. Według śledczych wywołało to pożar lasu na wyspie Hydra w pobliżu Aten.
24.06.2024

Bando: opowiadamy się za zmniejszeniem koncentracji na rynku gazu

Taki stopień koncentracji jaki mamy na polskim rynku gazu, na każdym innym rynku byłby niebezpieczny - ocenił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando w rozmowie z PAP. Opowiadamy się za zmniejszeniem koncentracji na rynku gazu - dodał.
23.06.2024

Cena w kontrakcie różnicowym dla elektrowni jądrowej ma być atrakcyjna

Cena w projekcie kontraktu różnicowego dla pierwszej elektrowni jądrowej jest konkurencyjna w stosunku do cen na dzisiejszym rynku - poinformował PAP pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando.
23.06.2024

IX Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa: „Wyzwania bezpieczeństwa morskiego RP”

Podczas pierwszego panelu podczas konferencji dotyczącej znaczenia morza w systemie ochrony polityki i gospodarki krajowej w wielu aspektach grono uczestników dyskutowało nad tym, jakiego znaczenia nabiera infrastruktura morska, szczególnie w kontekście energetyki. Zmiany geopolityczne sprawiły, że inwestycje w rozwój morskiej energii wiatrowej i dostaw gazu sprawiły dynamicznie się rozwijają, co tworzy tak szanse jak i zagrożenia.
20.06.2024

Spór o sankcje na rosyjskie tankowce

Biały Dom sprzeciwia się planom resortu finansów USA nałożenia sankcji na dodatkowe ok. 80 rosyjskich tankowców z floty cieni wywożących rosyjską ropę po cenach powyżej nałożonego przez G7 limitu - podał "Washington Post". Powodem mają być obawy o inflację i wyborcze szanse prezydenta Joe Bidena.
19.06.2024

Ćwiczenia służb ratunkowych na Zalewie Szczecińskim

70 uczestników we wtorek wzięło udział we wspólnych ćwiczeniach służb ratunkowych na Zalewie Szczecińskim. Scenariusz zakładał wybuch na pokładzie Nawigatora XXI – statku szkolno-badawczego Politechniki Morskiej w Szczecinie.
18.06.2024

Pożar w rafinerii w Azowie po ataku ukraińskich dronów

Pożar wybuchł w rafinerii ropy naftowej w Azowie w graniczącym z Ukrainą obwodzie rostowskim Rosji po ataku dronów w nocy z poniedziałku na wtorek – poinformowały lokalne władze.
18.06.2024

Siły morskie USA uratowały załogę greckiego statku zaatakowanego przez Huti

Siły morskie USA uratowały załogę greckiego masowca Tutor, który został w środę zaatakowany przez jemeńskich rebeliantów Huti na Morzu Czerwonym – podało w niedzielę Centralne Dowództwo Sił Morskich USA (NAVCENT).
16.06.2024

Załoga zaatakowanego przez Huti statku polskiego operatora ewakuowana

Brytyjska agencja ds. operacji handlu morskiego (UKMTO) poinformowała w sobotę, że załoga płonącego i tonącego statku handlowego Verbena, zaatakowanego w czwartek przez jemeńską milicję Huti na południowy zachód od miasta Aden w Jemenie, została ewakuowana.
15.06.2024

Poszło z dymem. Wysadzili platformę w suchym doku [WIDEO]

Pływająca platforma produkcyjna Northern Producer została przeznaczona do rozbiórki. Zajmująca się tym brytyjska firma Liberty Industrial umieściła platformę w suchym doku, a następnie użyła ładunków wybuchowych, żeby powalić konstrukcję na ziemię.
15.06.2024

Rosja utraci kolejny okręt? Przyczyną wypadek i pożar w maszynowni

Na znajdującym się na Morzu Barentsa rosyjskim niszczycielu rakietowy proj. 1155 (kod NATO: Udaloy) Admirale Lewczenko wybuchł pożar, którego skutki mają być wyjątkowo opłakane dla okrętu i zagrażając całej jego załodze. W razie potwierdzenia jego utraty byłby to największy cios dla Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej od czasu utraty w 2022 roku niszczyciela Moskwa. Tym razem blamaż jest większy, jako że winnym ma być nie wróg, ale rosyjska niefrasobliwość.
14.06.2024

„Dzień otwarty” Straży Granicznej w MOSG

Przeszło 300 osób, głównie młodzież szkół średnich, odwiedziło Komendę Morskiego Oddziału Straży Granicznej podczas zorganizowanego 11 czerwca „Dnia otwartego” Straży Granicznej.
12.06.2024

Grupa rosyjskich okrętów ćwiczy na Atlantyku

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że 11 czerwca zespół okrętów wchodzących w skład Floty Północnej przeprowadził ćwiczenia z użyciem precyzyjnej broni rakietowej na Oceanie Atlantyckim. Odbyło się to przy okazji zaplanowanej wizyty rosyjskich sił morskich na Kubie.
12.06.2024

Wybitni żeglarze i trenerzy laureatami Nagrody Fair Play PKOl

Przemysław Miarczyński, Piotr Myszka i Paweł Kowalski laureatami Nagrody Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Wyróżnienie za promocję wartości fair play im. Zofii Żukowskiej otrzymała współpracująca z Polskim Związkiem Żeglarskim firma Ferrero, prowadząca csr-owy program KINDER Joy of moving. Nagrody wręczono podczas dzisiejszej gali w Centrum Olimpijskim PKOl.
12.06.2024

Kongres Polskie Porty 2030 „Budownictwo Infrastrukturalne i hydrotechniczne”. Inwestycje, planowanie, projektowanie, generalne wykonawstwo i zasoby

Dynamiczny rozwój branży morskiej nie może odbywać się bez odpowiedniego planowania ani odpowiedniego finansowania. Wiąże się to z współpracą firm oraz instytucji, które są zaangażowane w prowadzone inwestycje. Ich plany, prowadzone przedsięwzięcia, jak i wyzwania, były zagadnieniami poruszonymi podczas trzeciego panelu Kongresu Polskiego Porty 2030.
10.06.2024

Kongres Polskie Porty 2030. Power Safety & Security. Transformacja dzieje się na naszych oczach

Kolejną część programu pierwszego dnia Kongresu Polskie Porty 2030 rozpoczęło wystąpienie Marka Budzisza na temat rywalizacji między NATO i Rosją na Bałtyku. Następnie goście Mateusza Kowalewskiego rozmawiali o infrastrukturze krytycznej i bezpieczeństwie energetycznym.
10.06.2024

Statek handlowy ostrzelany w Zatoce Adeńskiej

Statek handlowy płynący pod banderą Antiguy i Barbudy został ostrzelany ostrzelany rakietami w Zatoce Adeńskiej - poinformowały w niedzielę władze w Dubaju. Na statku wybuchł pożar, ale został szybko ugaszony. Nie było ofiar.
09.06.2024

Trwa Baltops 2024, największe ćwiczenie morskie na Morzu Bałtyckim

Ponad 50 okrętów różnych klas i typów, 45 śmigłowców i samolotów, 9000 żołnierzy bierze udział w tegorocznym ćwiczeniu Baltops 24. Najważniejsze morskie ćwiczenie NATO w basenie Morza Bałtyckiego rozpoczęło się 5 czerwca w litewskiej Kłajpedzie.
06.06.2024

Kolejny cios we Flotę Czarnomorską. Ukraina zatapia rosyjski okręt

Ukraiński wywiad wojskowy HUR zniszczył kolejny okręt stacjonującej na Morzu Czarnym rosyjskiej Floty Czarnomorskiej – poinformował w czwartek przedstawiciel HUR Andrij Jusow, nie ujawniając jednak szczegółów operacji.
06.06.2024

80 lat temu wojska alianckie rozpoczęły lądowanie w Normandii

80 lat temu, 6 czerwca 1944 r. na plażach Normandii rozpoczęła się największa operacja desantowa w historii. Lądowanie wojsk alianckich rozpoczynało nowy etap w historii II wojny światowej, w którym sił Niemiec zostaną zmuszone do desperackiej obrony na trzech frontach.
06.06.2024

Służby usuwają ostatnie sekcje zawalonego mostu w Baltimore. Trasa żeglugowa ma być w pełni otwarta

Pierwszy raz od czasu katastrofy z 26 marca, gdy zawalił się most Francis Scott Key, trasa żeglugowa prowadząca przez rzekę Patapsco do portu w Baltimore w stanie Maryland w USA ma zostać ponownie otwarte. Jak podkreślają służby zajmujące się rozbiórką, normalny ruch morski ma zostać przywrócony do końca maja, zgodnie z wcześniejszym planem.
06.06.2024

Firma Radiolex na Kongresie Polskie Porty 2030 w Sopocie

Firma Radiolex osiągnęła kolejny sukces w branży, wprowadzając innowacyjny system konsol sterowniczych typu MBC, przeznaczony do modułowej zabudowy mostków nawigacyjnych na statkach i okrętach. To nowoczesne rozwiązanie jest efektem dwuletniego projektu, który otrzymał współfinansowanie z Unii Europejskiej. Zapraszamy do odwiedzenia stoiska firmy Radiolex podczas Kongresu Polskie Porty 2030 w dniach 10-11 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie.
05.06.2024

Rosja będzie mogła zbudować bazę na Morzu Czerwonym w zamian za wsparcie dla armii sudańskiej

Rosja uzyskała zgodę rządzącej Sudanem Tymczasowej Rady Suwerennej generała Abd al-Fattaha al-Burhana na budowę centrum wsparcia logistycznego dla swojej marynarki wojennej na wybrzeżu Morza Czerwonego w Sudanie. W zamian dostarczy armii sudańskiej broń i amunicję.
03.06.2024

Ukraina zaatakowała rakietami terminale naftowe w Kraju Krasnodarskim

Grupa uderzeniowa armii Ukrainy zaatakowała przeprawę promową i terminal naftowy Kaukaz w Kraju Krasnodarskim w Rosji, wykorzystywane przez rosyjskie wojsko. Zastosowano w tym celu rakiety produkcji ukraińskiej Neptun – poinformował w piątek sztab generalny w Kijowie.
31.05.2024

Ukraińskie rakiety uszkodziły dwa promy w Cieśninie Kerczeńskiej. Most Krymski zamknięty

Sztab generalny Ukrainy poinformował w czwartek o przeprowadzeniu pomyślnego ataku za pomocą pocisków dalekiego zasięgu ATACMS na przeprawę promową przez Cieśninę Kerczeńską na Krymie. Wcześniej o ostrzale powiadomiły okupacyjne władze półwyspu.
30.05.2024

Ukraina odbudowuje marynarkę wojenną. Korweta Hetman Iwan Mazepa rozpoczyna próby morskie

W Sieci pojawiły się zdjęcia prezentujące jedną z dwóch korwet opartych na typie Ada, budowanych w Turcji dla Sił Morskich Ukrainy. Pierwsza z nich, Ivan Mazepa, rozpoczyna próby morskie. Wskazuje to na intensywny zakres prac nad okrętem, który w niedalekiej przyszłości ma stanowić trzon floty działającej pod niebiesko-żółtą banderą.
29.05.2024

Portugalia. Wojsko udzieliło pomocy medycznej członkowi załogi rosyjskiego statku

Żołnierze z ekipy ratownictwa morskiego portugalskiej armii weszli we wtorek na rosyjski statek badawczy Akademik Fiodorow wypełniający misję wojskową na wodach pod portugalską jurysdykcją, aby udzielić pomocy jednemu z członków jego załogi, poinformowała portugalska armia.
29.05.2024

82-latek trafił do szpitala po wybuchu gazu na jachcie na Śniardwach

82-letni żeglarz trafił do szpitala wskutek wybuchu gazu z butli, do którego doszło we wtorek na jachcie w Okartowie na mazurskim jeziorze Śniardwy. Według wstępnych ustaleń policji poszkodowany nie odniósł poważniejszych obrażeń.
28.05.2024

Nie był widziany od zatopienia podczas II wojny światowej. Badacze odnaleźli w głębinach okręt podwodny US Navy

Instytut Historii i Dziedzictwa Marynarki Wojennej (NHHC) potwierdził lokalizację wraku okrętu podwodnego USS Harder (SS 257) z czasów II wojny światowej. Spoczywający na głębokości ponad 900 metrów pozostaje w wyjątkowo dobrym stanie, z widocznymi uszkodzeniami na rufie kiosku, spowodowanymi wybuchem ładunku głębinowego, który odpowiada za jego zatopienie i śmierć całej załogi.
27.05.2024

WWF pozwało rząd Norwegii za zgodę na górnictwo głębinowe

WWF, jedna z największych organizacji ekologicznych na świecie, zarzuciła rządowi Norwegii naruszenie prawa przy wydawaniu zgody na podmorskie badania, które są wstępem do rozpoczęcia górnictwa głębinowego dna oceanicznego. Do sądu w Oslo trafił pozew w tej sprawie.
24.05.2024

NATO zorganizowało pierwsze spotkanie w sprawie Sieci Krytycznej Infrastruktury Podwodnej

Czołowi eksperci z państwo Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego spotkali się 23 maja w Kwaterze Głównej NATO na pierwszym posiedzeniu nowej Sieci Krytycznej Infrastruktury Podmorskiej (Critical Undersea Infrastructure Network). W obliczu rosnących wyzwań dla infrastruktury podmorskiej, sojusz wdraża nowe narzędzia w celu zwiększenia bezpieczeństwa podmorskich kabli i rurociągów oraz monitorowania potencjalnych zagrożeń.
24.05.2024

Ataki Huti nie ustają. Nie ma pomysłu na zakończenie kryzysu żeglugi?

Jemeńscy bojownicy dokonują kolejnych ataków na statki i okręty w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. Siły międzynarodowej koalicji nie pozostają dłużne i obok zestrzeliwania niszczą także broń Huti przygotowywaną do użycia. Zagrożenie dla żeglugi pozostaje, mimo wysiłków na rzecz jej ochrony.
23.05.2024

Ukraińskie morskie drony z nowym wyposażeniem

Opracowane przez nas drony morskie typu Sea Baby zostały niedawno wyposażone w wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe Grad; w nocy z poniedziałku na wtorek skutecznie użyliśmy tego uzbrojenia przeciwko Rosjanom na Mierzei Kinburnskiej na południu kraju - powiadomiła w środę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
22.05.2024

Sytuacja na Morzu Czerwonym z perspektywy Marynarki Wojennej

Sytuacja na Morzu Czerwonym, szczególnie wzdłuż brzegów Jemenu, uznawanego za państwo upadłe, pozostaje napięta od wielu lat. Wspierani przez Iran (poprzez transfer technologii, know how, szkolenie itp.) bojownicy Huti, w ramach tzw. wojny zastępczej (proxy war) pierwotnie skupili swe ataki na obiektach infrastruktury energetycznej Arabii Saudyjskiej (np. atak dronów na rafinerię koncernu Aramco we wrześniu 2019 roku), tankowcach (np. seria ataków w 2018 roku), jak i okrętach wojennych państw koalicji arabskiej (np. atak na saudy
20.05.2024

Siły Morskie Ukrainy odnoszą się do prawdopodobnego zniszczenia korwety Cyklon

Podczas operacji przeprowadzonej w nocy z soboty na niedzielę na Krymie prawdopodobnie zniszczyliśmy mały rosyjski okręt rakietowy Cyklon, co oznacza, że wróg nie ma tam już okrętów przenoszących pociski manewrujące - oznajmił w poniedziałek rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Dmytro Płetenczuk.
20.05.2024

Pożar na tankowcu trafionym rakietą wystrzeloną przez Huti

Jemeńscy rebelianci Huti, wspierani przez Iran, zaatakowali w sobotę rano pociskiem rakietowym tankowiec płynący pod panamską banderą; na statku wybuchł pożar. Nie ma informacji o rannych - przekazała brytyjska firma Ambrey specjalizująca się w bezpieczeństwie żeglugi morskiej.
18.05.2024

Niespokojnie na wyspach Nowej Kaledonii. To ważny obszar Francji na Pacyfiku

Na obszarze francuskie terytorium zamorskiego na Oceanie Spokojnym wrze. Prezydent Macron ogłosił stan wyjątkowy. Powodem tego mają być zmiany w prawie wyborczym, przez co o swoją pozycję boją się Kanakowie, rodzima ludność obszaru. Odżywają nastroje niepodległościowe, a pojawiają się też teorie, że za zamieszkami stoją Chiny, widzące w wyspach kolejny punkt do ekspansji.
17.05.2024

Za atakami na rosyjski port i terminal naftowy stoją SBU i HUR

Nocne ataki na rosyjskie obiekty wojskowe i logistyczne w Sewastopolu na okupowanym Krymie, w rosyjskim Tuapse i porcie w Noworosyjsku zostały przeprowadzone przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i wywiad wojskowy HUR – poinformowała w piątek agencja Interfax-Ukraina.
17.05.2024

Zmasowany atak ukraińskich dronów na Sewastopol. Rosja wysłała Flotę Czarnomorską

Po nocnym, zmasowanym ataku dronów, w okupowanym przez Rosję Sewastopolu na Krymie nie ma światła, a władze odwołały zajęcia w szkołach i przedszkolach – poinformowały w piątek rosyjskie kanały na Telegramie.
17.05.2024

Ukraińskie drony zaatakowały terminal paliwowy w Noworosyjsku

W piątek w nocy w Noworosyjsku doszło do potężnych eksplozji., dronami i rakietami został zaatakowany port i składy ropy, poinformował portal Ukraińska Prawda na podstawie źródeł rosyjskich.
17.05.2024

Centralne Dowództwo USA: tymczasowy port na plaży w Strefie Gazy już zakotwiczony

Stany Zjednoczone zakotwiczyły w czwartek tymczasowy port na plaży w Strefie Gazy w ramach misji dostarczania pomocy humanitarnej palestyńskim cywilom – poinformowało Centralne Dowództwo USA (CENTCOM).
16.05.2024

Na statku, który uderzył w most w Baltimore, wysadzono zalegające od tygodni elementy konstrukcji. Kontenerowiec jest wolny

Saperzy z armii USA wykonali skomplikowaną operację wysadzenia elementu konstrukcji mostu Francis Scott Key, który od marca zalegał na kontenerowcu M/V Dali, który z tego powodu pozostawał zablokowany. Teraz będzie możliwe odholowanie statku i udrożnienie trasy żeglugowej, prowadzącej do portu w Baltimore.
14.05.2024

Donald Trump zapowiada, że w razie zwycięstwa w wyborach zablokuje morską energetykę wiatrową

Morska energetyka wiatrowa w USA regularnie musi liczyć się z problemami, choćby z powodu opóźnień w inwestycjach, wzroście kosztów, czy też wycofywania się kontrahentów. Choć aktualnie trwa szereg inwestycji, a amerykańskie władze ogłaszają aukcje nowych działek pod budowę farm na morzu, biznes może zostać zastopowany. Wspierany przez republikanów kandydat, Donald Trump zapowiada "rozprawienie się" z energią odnawialną, jako jego zdaniem nieopłacalną i szkodliwą.
13.05.2024

Komisarz UE ds. energii: Możemy i powinniśmy ograniczyć Rosji dostęp do finansowania i technologii w obszarze LNG

Od czasu inwazji na Ukrainę UE nałożyła już 13 pakietów sankcji na Rosję, które mają osłabić jej zdolność do dalszego finansowania wojny. Najdotkliwsze z nich to m.in. sankcje technologiczne czy unijne embargo na import ropy oraz produktów ropopochodnych z Rosji drogą morską. Jednak gaz z tego kierunku, który przed wojną płynął do Europy m.in. gazociągiem Nord Stream, dotąd oficjalnie nie został objęty sankcjami.
12.05.2024

Postęp prac przy zawalonym moście w Baltimore. Zostanie otwarta wodna trasa dla jednostek rekreacyjnych

Amerykańskie władze przygotowują się do usunięcia kolejnych elementów zawalonego 26 marca br. mostu Francis Scott Key. W międzyczasie Kapitanat Portu ustanawia plan tranzytowy, aby zapewnić statkom rekreacyjnym możliwość poruszania się przez strefę bezpieczeństwa.
10.05.2024

Saperzy zabezpieczyli niewybuch z czasów II wojny światowej znaleziony w Porcie Gdynia

Saperzy 36. Patrolu Saperskiego z 43. Batalionu Saperów 3. Flotylli Okrętów z Rozewia przejęli ważącą 250 kg bombę lotniczą z okresu II wojny światowej. Na znalezisko natrafiono podczas prac ziemnych na terenie w Porcie Gdynia. Niewybuch trafi na poligon lądowy, gdzie zostanie zneutralizowany.
09.05.2024

"Puls Biznesu": Konsorcjum SBT zaskarżyło decyzję o dzierżawie terminalu zbożowego

Międzynarodowe konsorcjum Szczecin Bulk Terminal (SBT), związane z grupami Viterra i Copenhagen Merchants, złożyło skargę do WSA na decyzję resortu infrastruktury o unieważnieniu przetargu na dzierżawę terminalu zbożowego w Porcie Gdynia - informuje środowy "Puls Biznesu".
08.05.2024

Debata "Polskie porty morskie" na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Podczas odbywającego się w dniach 7-9 maja w Katowicach XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego nie zabrakło tematów morskich. W trakcie debaty "Polskie porty morskie" eksperci, w tym przedstawiciele branży morskiej, rozmawiali na temat rozbudowy infrastruktury polskich portów nad Bałtykiem, ich znaczenia dla krajowej gospodarki czy też planów inwestycyjnych.
07.05.2024

Kapitan statku skazany na 4 lata więzienia za zaniedbania, które doprowadziły do śmierci 34 osób

Federalny sędzia w Los Angeles skazał w czwartek kapitana statku dla płetwonurków Jerry'ego Boylana na cztery lata więzienia za rażące zaniedbania, które blisko pięć lat temu doprowadziły do śmierci 34 osób podczas pożaru na pokładzie jednostki.
03.05.2024

Amerykański port dla pomocy humanitarnej w Gazie zacznie działać w ten weekend

Budowany przez amerykańskie siły zbrojne pływający port, który ma zwiększyć wsparcie humanitarne dla Strefy Gazy, zacznie działać już w najbliższy weekend; pierwsze transporty pomocy mogą rozpocząć się na początku przyszłego tygodnia - informuje portal Politico, opierając się na źródłach w rządzie USA.
02.05.2024

Przedstawicielka KE: transport jest krwiobiegiem europejskiej gospodarki

Transport to krwiobieg europejskiej gospodarki - podkreśla szefowa dyrekcji generalnej ds. mobilności i transportu (DG MOVE) Komisji Europejskiej Magda Kopczyńska w rozmowie z PAP o znaczeniu tego sektora dla funkcjonowania Europejczyków, a także o Ukrainie i Zielonym Ładzie.
02.05.2024

Duży pożar w porcie w Odessie po rosyjskim ostrzale

Duży pożar wybuchł w środę wieczorem w Odessie nad Morzem Czarnym wskutek ataku sił rosyjskich - poinformowała agencja Reutera, powołując się na lokalne media. Rannych zostało 13 osób - podał szef władz obwodu odeskiego Ołeh Kiper na Telegramie.
02.05.2024

Indonezja. Wybuchł wulkan, możliwe tsunami

Po erupcji wulkanu na wyspie Ruang w indonezyjskiej prowincji Północne Sulawesi ewakuowano ponad 12 tys. osób – powiadomiła we wtorek agencja Reuters. Służby ostrzegają przed możliwym wystąpieniem tsunami.
30.04.2024

Media: ukraińskie wojska zaatakowały rosyjskie obiekty wojskowe na Krymie pociskami ATACMS

Ukraińskie siły ostrzelały lotnisko wojskowe w Dżankoju na okupowanym przez Rosję Krymie, a także m.in. dwa stanowiska obrony powietrznej wroga na tym półwyspie; uderzenie przeprowadzono w nocy z poniedziałku na wtorek prawdopodobnie za pomocą pocisków rakietowych ATACMS - powiadomiły rosyjskie media niezależne.
30.04.2024

20 lat Polski w UE. Transformacja sektora energetycznego

W ciągu 20 lat obecności w UE cały sektor energetyczny uległ znaczącej transformacji. Kolejne unijne regulacje przełożyły się na zmiany strukturalne, własnościowe i rynkowe. Spadł udział węgla w produkcji energii, wzrósł udział OZE i pozycja rynkowa odbiorców.
30.04.2024

Saperzy marynarki wojennej zneutralizowali półtonową bombę lotniczą z czasów II wojny światowej

Niebezpieczne pozostałości z czasów obu wojen światowych wciąż sprawiają, że jednostki saperów polskiej Marynarki Wojennej nadal mają pełne ręce roboty. Żołnierze 36. Patrolu Saperskiego z Rozewia, wchodzący w skład 43. Batalionu Saperów 3. Flotylli Okrętów podjęli ważącą 500 kg bombę lotniczą, która została znaleziona w Kazimierzu Gmina Kosakowo.
29.04.2024

Polskie rolnictwo potrzebuje agroportów

Brak inwestycji w porty i kolej ogranicza potencjał eksportu rolnego, oznacza też problem z tranzytem ukraińskiego zboża. Konieczna jest przede wszystkim budowa agroportów. – Mierzymy się z dużą nadwyżką zboża, którą trzeba wywieźć jak najszybciej, żeby zwolnić powierzchnie magazynowe do żniw na kolejny sezon, i w związku z tym potrzebne jest coraz szybsze tempo wywożenia – mówi Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Część ekspertów zastanawia się jednak nad długofalowym uzasadnieniem takich inwestycji.
29.04.2024

Koniec operacji "Open Spirit 24" na Bałtyku. Siły morskie państw NATO zneutralizowały niebezpieczne pozostałości wojenne

Po dwóch tygodniach zakończyła się międzynarodowa operacja pk. "Open Spirit 24", podczas której sojusznicze siły morskie państw bałtyckich i zaprzyjaźnionych wydobyły z estońskich wód 40 niebezpiecznych obiektów z czasów II wojny światowej. Co roku siły przeciwminowe prowadzą w na Bałtyku wielką akcję usuwania m.in. min morskich, bomb lotniczych i zatopionej amunicji celem zabezpieczenia żeglugi morskiej i działalności offshore.
28.04.2024

USA zaproponowały bojownikom Huti "zachęty" za odstąpienie od ataków na Morzu Czerwonym

Władze USA zaproponowały jemeńskim rebeliantom Huti "zachęty" w zamian za odstąpienie od ataków na statki na Morzu Czerwonym - podał portal wychodzącej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich gazety "The National", powołując się na źródła we władzach Jemenu.
25.04.2024

Polscy marynarze uczestniczyli w ćwiczeniu przeciwminowym na Morzu Śródziemnym pk. "Olives Noires 2024"

W dniach od 8 do 19 kwietnia 2024 roku Marynarka Wojenna Francji organizowała cykliczne ćwiczenie pk. "Olives Noires." W przedsięwzięciu uczestniczył szereg państw, w tym Polska. Z racji na zagrożenie, jakie wciąż stanowią miny morskie dla bezpieczeństwa morskiego, takie wydarzenia mają kluczowe znaczenie dla szkolenia sił przeciwminowych.
25.04.2024

Zagrożenia z dna Bałtyku przedmiotem obrad komisji sejmowej

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpatrzyła w środę informacje na temat działań podejmowanych w celu przeciwdziałania zagrożeniom wynikającym z zalegania materiałów niebezpiecznych na dnie Morza Bałtyckiego.
24.04.2024

G-TEC zakończył projekt geodezyjny dla Baltic Power, morskiej farmy wiatrowej budowanej na polskim Bałtyku

Projekt realizowany przez G-TEC, będącego podwykonawcą dla konsorcjum, w skład którego wchodzą DEME Offshore, TFKable Group i NKT, obejmował około 130 km eksportowych i 127 km międzysystemowych, które połączą 76 turbin wiatrowych i dwie podstacje morskie.
23.04.2024

Ukraiński atak w okupowanym Sewastopolu. Trafiono w rosyjski okręt

Ukraińska marynarka wojenna przeprowadziła w niedzielę skuteczny atak na okręt Floty Czarnomorskiej Rosji w okupowanym przez siły rosyjskie Sewastopolu na Krymie – potwierdził rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Dmytro Płetenczuk w komunikacie na Facebooku."Dziś na Krymie ukraińska marynarka wojenna trafiła w kolejny okręt należący do Floty Czarnomorskiej Rosji, Kommunę.
21.04.2024

Na estońskich wodach trwa międzynarodowa opercja przeciwminowa pk. "Open Spirit 24"

W poniedziałek, 15 kwietnia, 13 estońskich i sojuszniczych okrętów wojennych wyruszyło z portu wojennego w Tallinie, aby wspólnie zlokalizować i zniszczyć niebezpieczne obiekty, jakie pozostają na wodach Estonii od czasu II wojny światowej. Odbywa się to w ramach corocznej operacji przeciwminowej pk. "Open Spirit."
17.04.2024

Grupa OTL z dużym wzrostem z działalności portowej

W roku 2023 Grupa OTL odnotowała znaczący wzrost przychodów o 30% rok do roku, osiągając imponujący poziom 592,3 mln zł. Dodatkowo, zysk netto wzrósł o 13,5%, docierając do poziomu 158 mln zł, podczas gdy zysk EBITDA wyniósł 191,6 mln zł, co oznacza wzrost o 32,3% rok do roku. Te wyniki są efektem solidnego wzrostu we wszystkich segmentach działalności Grupy: przychody z działalności spedycyjnej wzrosły o 39%, z portowej o 25,7%, kolejowej o 26,5%, a hydrotechnicznej o 15,5% w porównaniu z rokiem poprzednim.
17.04.2024

Pojazd rodem z science-fiction ma wzmocnić potencjał ukraińskich sił morskich

Inżynierowie z Ukrainy opracowują nowy pojazd przeznaczony do działań podwodnych. Posiadająca futurystyczny wygląd jednostka miałaby potencjalnie wzmocnić działania Sił Morskich Ukrainy na Morzu Czarnym i stanowić rewolucję w zakresie prowadzenia działań pod powierzchnią wody.
16.04.2024

Gaz-System zbadał dno Zatoki Gdańskiej dla potrzeb FSRU

Celem badań zleconych przez spółkę było szczegółowe rozpoznanie obiektów na obszarze projektowanego terminalu LNG oraz gazociągu podmorskiego, łączącego terminal z lądem. Obecnie Marynarka Wojenna RP realizuje ostatni etap działań polegający na neutralizacji wykrytych materiałów niebezpiecznych.
12.04.2024

Pożar na unikalnym rosyjskim lodołamaczu. Jedna osoba nie żyje

W poniedziałek rano na rosyjskim statku dostawczym klasy lodowej Katerina Velikaya wybuchł pożar. Do sytuacji doszło w stoczni we Władywostoku, gdzie jednostka jest wyposażana. Jedna osoba nie żyje, trzy trafiły do szpitala z poważnymi obrażeniami.
09.04.2024

Pożar na rosyjskiej korwecie w Obwodzie Królewieckim. Okręt unieruchomiony

Do niecodziennego zdarzenia doszło w bazie Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej w Bałtyjsku, w Obwodzie Królewieckim (Kaliningradzkim). Stacjonująca tam mała korweta proj. 21630 (określana też jako Bujan-M) Sierpuchow została uszkodzona w wyniku pożaru, który z nieznanych powodów wybuchł na jej pokładzie.
08.04.2024

Huti zaatakowali dwa statki u wybrzeży Jemenu

Brytyjska firma Ambrey, ubezpieczająca statki handlowe, poinformowała w niedzielę, że jemeńska milicja Huti zaatakowała tego dnia dwa kolejne statki u wybrzeży Jemenu; w sumie w ciągu 24 godzin wspierani przez Iran Huti zaatakowali trzy jednostki.
07.04.2024

35 lat temu w Morzu Norweskim zatonął sowiecki okręt podwodny K-278 Komsomolec

7 kwietnia 1989 r. zatonął okręt podwodny K-278 "Komsomolec". Miał być ukoronowaniem sowieckiej myśli technicznej. Głównym powodem katastrofy był niski poziom wyszkolenia załogi zastępczej - powiedział PAP ekspert Zespołu Badań i Analiz Militarnych w Warszawie Tomasz Grotnik.
07.04.2024

Pożar i zawalenie się dźwigu w meksykańskim porcie

W meksykańskim porcie Altamira przed kilkoma dniami w ogniu stanął dźwig pracujący na jednym z nabrzeży. Zawalił się on następnie na statek.
02.04.2024

Oficer szwedzkiej marynarki wojennej: W domenie okrętów podwodnych Rosjanie odrobili pracę domową

Szef działu operacyjnego 1. Flotylli Okrętów Podwodnych Szwecji, komandor porucznik Erik Ahlqvist powiedział PAP, że w domenie okrętów podwodnych Rosjanie dysponują nowoczesną technologią i zaawansowanymi systemami. Dodał, że mimo przewagi NATO na Bałtyku, sojusznicy muszą zachować czujność.
01.04.2024

Analityk: Ukraińcy zdołali zepchnąć Flotę Czarnomorską do narożnika

Na Morzu Czarnym armia ukraińska zdołała zepchnąć rosyjską Flotę Czarnomorską do narożnika, pozbawić Moskwę kontroli na tym akwenie – ocenia w rozmowie z PAP analityk wojskowości Mariusz Cielma. Jego zdaniem to zasługa „dronów morskich” oraz brytyjskich i francuskich rakiet manewrujących.
30.03.2024

"Welt": Rosja szpiegowała Europę pod pozorem zbierania informacji ws. budowy Nord Stream

Czy rury na Morzu Bałtyckim miały służyć nie tylko do transportu gazu? Przez lata Rosja szpiegowała Europę pod pozorem zbierania informacji na potrzeby budowy Nord Stream, pisze portal dziennika "Welt".
29.03.2024

Rosyjski myśliwiec runął do morza koło Krymu. Maszynę mogli omyłkowo zestrzelić Rosjanie

Rosyjski myśliwiec Su-35 runął w czwartek do morza w pobliżu Sewastopola na okupowanym przez Rosję Krymie; według wstępnych doniesień pilot przeżył, a maszyna mogła zostać zestrzelona omyłkowo przez rosyjską obronę przeciwlotniczą - podało Radio Swoboda.
28.03.2024

Ukraińskie wojsko: Rosja usiłowała zniszczyć infrastrukturę energetyczną i transportową na południu

Siły rosyjskie atakowały w nocy ze środy na czwartek infrastrukturę energetyczną i transportową na południu Ukrainy – poinformowały ukraińskie siły obrony południa kraju.
28.03.2024

W. Brytania. W ub.r. rekordowa liczba zrzutów nieoczyszczonych ścieków do wód

Ubiegły rok był najgorszy w historii w Anglii, jeśli chodzi o zrzuty nieoczyszczonych ścieków do rzek i morza. Firmy wodociągowe dokonywały takich zrzutów 464 tys. razy, a ich łączna długość trwała 3,6 mln godzin - podała w środę rządowa Agencja ds. Środowiska (EA).
27.03.2024

Most runął jak domek z kart po tym, jak uderzył w niego statek. Wielka tragedia w Baltimore (TEMAT AKTUALIZOWANY)

Nad ranem we wtorek doszło do tragicznego w skutkach wypadku w Baltimore w amerykańskim stanie Maryland. Na opublikowanych w internecie nagraniach widać, że statek handlowy uderzył podpory mostu Key Bridge, w wyniku czego ten niemal w całości runął do wody. Trwa szacowanie szkód, a liczba ofiar rośnie.
26.03.2024

Ubezpieczenia Kadłuba i Maszyn (Hull & Machinery) – podstawowe ryzyka morskie jednostek pływających

Każda jednostka pływająca po otwartych akwenach powinna mieć ubezpieczenie H&M, choć nie są to ubezpieczenia stricte obowiązkowe. Ubezpieczenie casco (H&M) mają zarówno jednostki przybrzeżne, jak holowniki, barki, dźwigi pływające pontony, jak również znacznie większe statki pełnomorskie typu tankowce, kontenerowce, samochodowce, chemikaliowce, promy czy też potężne statki pasażerskie.
25.03.2024

Pożar komina na wycieczkowcu. Przyczyną piorun?

Wczoraj na luksusowym wycieczkowcu Carnival Freedom linii Carnival Cruise Line doszło do pożaru komina. Linie oświadczyły jedynie, że nikomu nic się nie stało, a statek funkcjonuje bez zakłóceń. Dokładna przyczyna nie jest znana, ale podejrzewa się uderzenie pioruna.
24.03.2024

Indyjska rafineria nie chce ropy z tankowców Sovcomflotu

Według niepotwierdzonych doniesień, indyjska Reliance Industries, jedna z większych rafinerii na świecie, będąca poważnym nabywcą rosyjskiej ropy, odmawia przyjmowania dostaw tankowcami rosyjskiego państwowego Sovcomflotu.
23.03.2024

"The Guardian": kryzys żywnościowy w Gazie został sztucznie wywołany

Kryzys żywnościowy w zagrożonej głodem Strefie Gazy został sztucznie wykreowany, twierdzi portal dziennika "The Guardian", opisując problemy z dostarczaniem pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej w Strefie Gazy. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell stwierdził, że "sprowokowany przez Izrael głód" jest używany jako broń.
22.03.2024

Strategie Hitachi Energy dla polskiego offshore wind [wideo]

Podczas tegorocznych targów Edu Offshore Wind mieliśmy okazję porozmawiać z Hubertem Krukowskim, wiceprezesem zarządu Hitachi Energy w Polsce. Udzielił on interesującego wglądu w strategie firmy mające na celu dynamizację polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, podkreślając inwestycje w innowacje i edukacyjne partnerstwa.
21.03.2024

Offshore Wind 2.0. Broń, amunicja, UXO na Bałtyku - czy jest się czego bać?

Co jakiś czas wraca temat niebezpiecznych substancji chemicznych czy broni, jakie zostały zrzucone na dno Bałtyku po II wojnie światowej. Czy te pozostałości stanowią zagrożenie dla projektów offshore i pracowników? Czy poszczególne firmy, projekty, a także administracja są przygotowane na takie ewentualności? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali uczestnicy panelu dyskusyjnego "Bezpieczeństwo dna morskiego – UXO, wraki, broń chemiczna", odbywającego się w ramach konferencji Offshore Wind 2.0.
21.03.2024

Położenie stępki pod ORP Rybitwa. To kolejny niszczyciel min powstający w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

W gdańskiej stoczni odbyło się uroczyste położenie stępki pod nowoczesny niszczyciel min proj. 258, przyszłego ORP Rybitwa (605). To drugi, jaki znajdzie się w wyposażeniu 12. Dywizjonu Trałowców i zarazem piąty okręt typu Kormoran II, który trafi do polskiej Marynarki Wojennej. Wydarzenie ma miejsce zaledwie dwa miesiące po ceremonii cięcia blach rozpoczynającej budowę.
20.03.2024

Strzały w porcie, ośmiu napastników zastrzelonych

W pakistańskim porcie Gwadar doszło do strzelaniny. Dwóch niezidentyfikowanych napastników otworzyło ogień w budynku zarządu portu. Zostali zastrzeleni przez ochronę.
20.03.2024

Pożar rosyjskiego trawlera w Obwodzie Królewieckim. Są ofiary

Rosyjskie władze w obwodzie królewieckim przyznały, że doszło do wypadku trawlera Kapitan Łobanow. Na jednostce doszło do pożaru, w wyniku którego zostało rannych kilka osób. Są też ofiary śmiertelne.
19.03.2024

Ruch oporu na Krymie opublikował dokumenty związane z produkcją rosyjskich pocisków manewrujących

Ukraińscy partyzantów pokazali tajne dokumenty dotyczące produkcji rosyjskich pocisków manewrujących Ch-32 w jednym z wyspecjalizowanych przedsiębiorstw w Rosji. W 2024 roku planowanych jest tam 224 pociski tego typu.
19.03.2024

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.