• <

Centralne Dowództwo USA: tymczasowy port na plaży w Strefie Gazy już zakotwiczony

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Centralne Dowództwo USA: tymczasowy port na plaży w Strefie Gazy już zakotwiczony

Partnerzy portalu

Fot. CENTCOM

Stany Zjednoczone zakotwiczyły w czwartek tymczasowy port na plaży w Strefie Gazy w ramach misji dostarczania pomocy humanitarnej palestyńskim cywilom – poinformowało Centralne Dowództwo USA (CENTCOM).

Ciężarówki z pomocą humanitarną, która będzie rozprowadzana w Strefie Gazy przez ONZ, mają zacząć zjeżdżać na ląd w najbliższych dniach.

Prezydent USA Joe Biden w marcu ogłosił, że wojsko zbuduje tymczasowy port na wybrzeżu Morza Śródziemnego w Strefie Gazy, który umożliwi przyjmowanie pomocy humanitarnej drogą morską.

Na początku konstrukcja ma umożliwić rozładowywanie towarów, które inaczej trzeba by przewozić 90 ciężarówkami dziennie, a jej wydajność ma się szybko zwiększyć do odpowiednika 150 transportów samochodowych dziennie – napisał portal Politico, opierając się na informacjach uzyskanych z Pentagonu. Dla porównania, przez ostatnie dwa tygodnie do Strefy Gazy wjeżdżało łącznie ok. 220 ciężarówek z pomocą na dobę - dodał przedstawiciel amerykańskiego ministerstwa obrony. Przed wybuchem wojny było to 500 ciężarówek.

W Strefie Gazy panuje katastrofa humanitarna wywołana wojną terrorystycznego Hamasu z Izraelem. Wszyscy mieszkańcy tego terytorium, 2,2 mln osób, borykają się z brakiem jedzenia, a połowa z nich jest na krawędzi głodu. 

mw/ ap/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.