• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Rząd Serbii podjął decyzję o wysłaniu do Strefy Gazy 900 ton pomocy humanitarnej, m.in. drogą morską

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Rząd Serbii podjął decyzję o wysłaniu do Strefy Gazy 900 ton pomocy humanitarnej, m.in. drogą morską

Partnerzy portalu

Fot. Royal Navy

Rząd Serbii podjął decyzję o wysłaniu do Strefy Gazy 900 ton pomocy humanitarnej; pierwszy samolot wylądował w piątek w Egipcie - poinformował dziennik "Politika".

Serbski rząd ogłosił w piątek plan wysłania do objętej działaniami wojennymi Strefy Gazy pomocy o wartości trzech milionów euro. Złożą się na nią żywność, woda, sprzęt medyczny oraz namioty.

Część wsparcia została już wysłana drogą powietrzną do Egiptu w piątek, kolejna trafi tam w sobotę. Pozostałe towary zostaną wysłane drogą morską - poinformował serbski dziennik. "Gdy pomoc dotrze do Egiptu, zostanie przejęta przez egipski Czerwony Półksiężyc i dalej transportowana ciężarówkami do Strefy Gazy" - wyjaśniły władze w Belgradzie.

Dodano, że "ze względu na złożoność transportu i sytuację humanitarną nie można oszacować, kiedy pomoc Serbii dotrze do bezbronnych mieszkańców Gazy".

Rządzący w Strefie Gazy Hamas dokonał 7 października 2023 roku zbrojnego ataku na Izrael, w wyniku którego zginęło około 1200 osób, w większości cywilów, a około 240 zostało uprowadzonych.

W trwających do dziś działaniach odwetowych Izraela śmierć poniosło prawdopodobnie blisko 35 tys. Palestyńczyków, a co najmniej 90 proc. mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy. Organizacje humanitarne coraz częściej ostrzegają przed grożącym mieszkańcom Gazy głodem.

Z Belgradu Jakub Bawołek

jbw/ jm/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.