• <

Wynik wyszukiwania - "droga morska" - Wiadomości

Od maja 2028 roku w Australii będzie obowiązywał zakaz eksportu żywych owiec drogą morską

Rząd Australii ogłosił, że eksport żywych owiec drogą morską zakończy się 1 maja 2028 roku. Decyzja wywołuje niemałe kontrowersje z racji na znaczenie hodowli tych zwierząt w kraju. Ich populacja wynosi ponad 70 mln sztuk. Stąd zostaną podjęte działania, które mają wesprzeć osoby działające w tej branży i uchronić przed potencjalnymi stratami finansowymi.
13.05.2024

Rząd Serbii podjął decyzję o wysłaniu do Strefy Gazy 900 ton pomocy humanitarnej, m.in. drogą morską

Rząd Serbii podjął decyzję o wysłaniu do Strefy Gazy 900 ton pomocy humanitarnej; pierwszy samolot wylądował w piątek w Egipcie - poinformował dziennik "Politika".
11.05.2024

Polskie rolnictwo potrzebuje agroportów

Brak inwestycji w porty i kolej ogranicza potencjał eksportu rolnego, oznacza też problem z tranzytem ukraińskiego zboża. Konieczna jest przede wszystkim budowa agroportów. – Mierzymy się z dużą nadwyżką zboża, którą trzeba wywieźć jak najszybciej, żeby zwolnić powierzchnie magazynowe do żniw na kolejny sezon, i w związku z tym potrzebne jest coraz szybsze tempo wywożenia – mówi Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Część ekspertów zastanawia się jednak nad długofalowym uzasadnieniem takich inwestycji.
29.04.2024

Włochy. Znaczny spadek liczby migrantów przybyłych w br. drogą morską

O 67 procent zmniejszyła się w tym roku liczba migrantów, którzy dotarli drogą morską do Włoch - podało w sobotę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Odnotowano wyraźny spadek napływu z Tunezji, która do niedawna była głównym obszarem aktywności przemytników ludzi.
16.03.2024

W piątek do Strefy Gazy dotarł pierwszy transport pomocy humanitarnej drogą morską

Do wybrzeża Strefy Gazy dotarł w piątek pierwszy pilotażowy transport pomocy humanitarnej drogą morską, realizowany z Cypru. W godzinach porannych zacumował tam statek holujący barkę wypełnioną żywnością - powiadomiła agencja Reutera, która powołała się na relacje świadków.
15.03.2024

Damen Marine Components dostarczy systemy sterów dla największych przewoźników pojazdów drogą morską

Firma Damen Marine Components (DMC) otrzymała kontrakt na dostawę systemów steru dla czterech przewoźników samochodów osobowych i ciężarówek (Pure Car and Truck Carriers, PCTC), z których każdy może przewieźć do 9200 CEU (jednostek równoważnych samochodom). Statki są budowane w stoczniach China Merchants Jinling Shipyard i China Merchants Heavy Industry dla ich klienta BYD Auto, największego chińskiego producenta pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Budowane PCTC będą obecnie największymi na świecie w swojej klasie.
14.03.2024

Rozpoczęła się pierwsza misja humanitarna drogą morską z Cypru do Strefy Gazy

We wtorek rano rozpoczęła się pierwsza misja humanitarna do Strefy Gazy, realizowana drogą morską z Cypru; statek Open Arms, holujący barkę przewożącą około 200 ton mąki, ryżu i produktów białkowych, wypłynął z portu w Larnace - poinformowała agencja Reutera.
12.03.2024

Korea Płn. wznowiła dostawy uzbrojenia do Rosji drogą morską

Korea Północna prawdopodobnie wznowiła w niedzielę dostawy uzbrojenia do Rosji drogą morską po przerwie trwającej od połowy lutego - powiadomił w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW), który powołał się analizę zdjęć satelitarnych przeprowadzoną przez portal NK News.
12.03.2024

Pomoc humanitarna do Strefy Gazy zostanie przekazana drogą morską

Po raz pierwszy od października 2023 roku, czyli początku wojny Izraela z palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas, pomoc humanitarna do Strefy Gazy zostanie przekazana drogą morską; przedsięwzięcie finansują Zjednoczone Emiraty Arabskie - powiadomiła we wtorek izraelska telewizja Kanał 13.
05.03.2024

Putin na uroczystości położenia stępki pod atomowy lodołamacz Leningrad

Prezydent Rosji Władimir Putin wziął udział w uroczystości położenia stępki pod budowany w Petersburgu nowy atomowy lodołamacz Leningrad.
31.01.2024

W 2023 Ukraina wyeksportowała drogą morską 15 mln towarów

Ukraina wyeksportowała od sierpnia 2023 roku 15 mln ton towarów drogą morską, przez tzw. korytarz humanitarny, utworzony w zachodniej części Morza Czarnego - poinformował w poniedziałek wicepremier Ołeksandr Kubrakow. Dwie trzecie - 10 mln ton - stanowiły produkty rolne.
08.01.2024

Izrael zezwala na transport pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy drogą morską

Izrael jest gotowy pozwolić statkom na "natychmiastowe" dostarczenie pomocy humanitarnej do Strefy Gazy w ramach proponowanego korytarza morskiego z Cypru - oznajmił w niedzielę izraelski minister spraw zagranicznych Eli Cohen. Jego zdaniem w projekcie mają brać udział Wielka Brytania, Francja, Grecja i Holandia.
02.01.2024

Rumunia i Bułgaria wejdą do strefy Schengen 31 marca 2024 roku. Na razie ma dotyczyć to podróży samolotami i drogą morską

Rumunia i Bułgaria zostaną od 31 marca 2024 r. przyjęte do strefy Schengen - ogłosiła w sobotę późnym wieczorem hiszpańska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej.
31.12.2023

Rosja chce Arktyki na własność

Podczas odbywającego się w Petersburgu Forum Arktycznego dowódca marynarki wojennej Rosji stwierdził, że Rosja planuje w Arktyce „ekspansję na pełną skalę na szelf kontynentalny poza granice 200-milowej wyłącznej strefy ekonomiczne”.
09.12.2023

Korea Północna przekazała Rosji drogą morską i lądową ponad tysiąc kontenerów ze sprzętem wojskowym

Korea Północna przekazała Rosji ponad tysiąc kontenerów ze sprzętem wojskowym - powiedziała w poniedziałek w Radzie Bezpieczeństwa ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield. Ostrzegła, że współpraca obu reżimów się pogłębia wbrew ONZ-owskim sankcjom.
27.11.2023

Izba Zbożowo-Paszowa: w październiku br. drogą morską wyeksportowano 851 tys. ton zbóż

W październiku br. eksport zbóż ogółem drogą morską z Polski wyniósł ponad 851 tys. ton wobec 437 tys. ton wyeksportowanych w październiku 2022 r. – poinformowała Izba Zbożowo-Paszowa. W skali kraju ziarno kukurydzy zostało zebrane z ponad 85 proc. areału – oszacowano.
13.11.2023

Import z Azji rośnie w siłę

Chiny są głównym eksporterem jeżeli chodzi o rynek europejski. W transporcie z Państwa środka przeważa elektronika, maszyny, części samochodowe a także tekstylia , zabawki oraz małe AGD. Jak się okazuje inne kraje z Azji również w dużych ilościach eksportują swoje towary do Europy. Są to m.in. Indie, Pakistan, Wietnam, Korea czy Tajlandia.
27.09.2023

Rosja znów chce lodołamaczy

Choć rosyjskie koncerny państwowe musiały wycofać się z budowy zamówionych wcześniej w Japonii lodołamaczy i tankowców z klasą lodową do obsługi arktycznych projektów gazowych, to Moskwa nie zrezygnowała z nich całkowicie. Temat powraca obecnie na najwyższym szczeblu polityki międzynarodowej.
06.09.2023

Australijski lodołamacz wyruszył na pomoc choremu naukowcowi na Antarktyce

Australijski lodołamacz Nuyina wyruszył z Tasmanii do Antarktyki z misją ratunkową; naukowiec przebywający w stacji Casey Australijskiego Programu Antarktycznego (AAP) potrzebuje specjalistycznego leczenia - poinformowała w sobotę BBC, powołując się na komunikat AAP.
02.09.2023

Już 100 tysięcy migrantów dotarło od początku roku drogą morską do Włoch

Już 100 tysięcy migrantów dotarło do Włoch drogą morską od początku tego roku - wynika z danych MSW. W połowie sierpnia przekroczona została tym samym liczba z 2017 roku, gdy w ciągu 12 miesięcy przybyło około 120 tysięcy osób.
16.08.2023

Największe elementy do budowy polskiej elektrowni jądrowej będą transportowane drogą morską

Realizowana przez Urząd Morski w Gdyni konstrukcja morska będzie jedną z kluczowych inwestycji, która umożliwi sprawny transport i rozładunek wielkogabarytowych elementów budowanej na Pomorzu elektrowni jądrowej.
01.08.2023

KOWR: eksport zbóż z Polski drogą morską w sezonie 2022/2023 wzrósł o 70%

W całym sezonie od lipca 2022 do końca czerwca 2023 przez cztery główne polskie porty morskie wyeksportowano ponad 6,6 mln ton ziarna zbóż wobec blisko 3,9 mln ton w sezonie poprzednim, tj. o 70 proc. więcej r/r, poinformował PAP wiceszef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marcin Wroński.
13.07.2023

Kolejna partia czołgów z Korei Południowej dotarła drogą morską do Portu Gdynia

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że do Polski dotarła partia południowokoreańskich czołgów K2 Black Panther, które wzmocnią potencjał sił lądowych Wojska Polskiego.
16.06.2023

Rosja stawia na Arktykę. Jeden z tamtejszych portów otwarty dla zagranicznych statków handlowych

Rosja w dalszym ciągu liczy, że rozwinięcie szlaku morskiego biegnącego wzdłuż jej północnych, arktycznych wybrzeży, pomoże jej rozwinąć handel z Azją i zniwelować skutki zachodnich sankcji. W ostatnim czasie dla potrzeb zagranicznych statków handlowych otwarty został port w Tiksi.
07.06.2023

Horała: inwestycja w głębokowodne terminale przeładunkowe jest absolutnie kluczowa

Inwestycja w głębokowodne terminale przeładunkowe jest absolutnie kluczowa - ocenił w środę w TVP Info wiceminister funduszy Marcin Horała, odnosząc się do decyzji o budowie terminala kontenerowego w Świnoujściu.
24.05.2023

Dostawy LCL dla branży beverage – jak bezpiecznie dostarczyć drogą morską sake z Japonii do Europy?

W organizacji dostaw morskich niewielkich ilości ładunków najczęściej wykorzystywane są usługi transportu drobnicowego (LCL). Jednak w przypadku towarów szczególnie wrażliwych na zniszczenie czy utratę jakości, np. napojów, soków czy wina, wymagane jest niestandardowe podejście i przygotowanie dedykowanych rozwiązań.
17.05.2023

Zbliża się Kongres Polskie Porty 2030: potrzebna jest konkretna, strategiczna wizja rozwoju – rozmowa z Markiem Gróbarczykiem

Polskie porty stają się strategicznym punktem na europejskiej mapie logistycznej. Aby utrzymać ich znaczenie w dobie zmieniających się realiów polska polityka infrastrukturalna musi stale ewoluować. O kluczowych inwestycjach, wizji polskich portów w perspektywie 2030 oraz potrzebie dalszej dyskusji na temat ich rozwoju rozmawiamy z wiceministrem infrastruktury – Markiem Gróbarczykiem.
09.05.2023

Kolejne inwestycje usprawnią import paliw drogą morską. Potrzeba likwidacji wąskich gardeł

Mimo znaczącego wzrostu cen paliw na skutek wybuchu wojny w Ukrainie krajowe zużycie w ubiegłym roku było o 5 proc. wyższe niż przed rokiem. Rosyjska agresja na naszego wschodniego sąsiada miała wpływ nie tylko na wzrost cen oraz konsumpcji ropy i paliw, ale także na zmianę kierunków importu i całej związanej z tym logistyki. To oznacza szereg inwestycji w naftoporty i terminale portowe, które mają zwiększyć wydajność infrastruktury służącej do importu surowców i gotowych paliw.
12.04.2023

Iran przekazuje Rosji drogą morską miliony sztuk amunicji

Rząd w Teheranie odpowiada za dostarczenie rosyjskiej armii nawet 100 mln nabojów i 300 tys. pocisków różnego typu, w tym artyleryjskich, moździerzowych i przeciwpancernych. Telewizja Sku News poinformowała, że uzbrojenie przekazywane z użyciem statków jest wykorzystywane przez Kreml podczas wojny z Ukrainą.
08.03.2023

W lutym eksport zbóż drogą morską będzie większy niż w styczniu

Zapowiedź rządu o dopłatach do sprzedaży pszenicy i kukurydzy zachęca część rolników do sprzedaży zgromadzonego ziarna. Dodatkowo do ożywienia handlu zbożem przyczynia się spadek cen nawozów - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.
21.02.2023

W ubiegłym roku 87 proc. ropy dostarczanej do Polski drogą morską pochodziło z innych kierunków niż rosyjski

W 2022 r. 87 proc. ropy naftowej dostarczanej drogą morską do Polski przez Naftoport pochodziło z innych kierunków niż rosyjski. Większość dostaw surowca realizowano z Arabii Saudyjskiej i Norwegii. Miało to związek z sankcjami wobec Rosji i jej sektora naftowego po agresji na Ukrainę - poinformował PERN.
09.02.2023

W UE rośnie presja migracyjna. W 2023 roku przybyło 330 000 nielegalnych migrantów, wielu drogą morską

Komisarz ds. migracji Ylva Johansson w rozmowie zorganizowanej przez European Newsroom (ENR) przekazała, że w zeszłym roku nastąpił „gwałtowny wzrost” liczby nielegalnych migrantów, którzy próbowali przedostać się do UE. 330 000 osób próbowało nielegalnie dostać się do wspólnoty z krajów takich jak Turcja, Indie, Kuba, Egipt i Maroko.
06.02.2023

Ceny zboża pozostają niskie, eksport drogą morską nie będzie duży

Ceny pszenicy na krajowym rynku pozostają niskie. To konsekwencja m.in. małego popytu na pasze wskutek spadku pogłowia świń i redukcji stad drobiu ze względu na ptasią grypę, a także spadków cen ziarna na giełdach światowych - poinformowała we wtorek Izba Zbożowo-Paszowa.
31.01.2023

Izba Zbożowo-Paszowa przewiduje słabe tempo eksportu ziarna drogą morską

Firmy paszowe i młyny nie są zainteresowane w najbliższym czasie zakupem zbóż od polskich rolników, gdyż zaopatrzyły się już w ziarno. Rolnicy nie są zaś skłonni do jego sprzedaży ze względu na niskie ceny - informuje Izba Zbożowo-Paszowa
17.01.2023

Rosja chce całkowitej kontroli nad Północną Drogą Morską

Rosyjski parlament ogranicza możliwość korzystania z Północnej Drogi Morskiej dla zagranicznych jednostek, póki co wojskowych.
06.12.2022

"FT": Europa importuje drogą morską rekordową ilość rosyjskiego LNG

Europa importuje rekordową ilość rosyjskiego gazu drogą morską, co pokazuje, że nie pozbyła się ona całkowicie zależności od niego, nawet jeśli transport rurociągami został znacząco wstrzymany - zauważa we wtorek "Financial Times".
29.11.2022

Szwajcaria za limitem cenowym na eksport rosyjskiej ropy drogą morską

Rząd Szwajcarii poinformował w środę, że przyjął kolejne sankcje wobec Rosji, dostosowane do ósmego pakietu sankcji Unii Europejskiej w związku z wojną na Ukrainie.
23.11.2022

Trudny listopad na Północnej Drodze Morskiej

Podobnie jak w zeszłym roku, już w listopadzie warunki na Północnej Drodze Morskiej, którą wykorzystują Rosjanie, są trudne. Raporty pokazują, że już na początku miesiąca wystąpiło duże oblodzenie.
20.11.2022

Rosja sprawdza Północną Drogę Morską. Ropa płynie do Chin

Vasily Dinkov, specjalistyczny tankowiec do transportu ładunków ropy naftowej, wyruszył z Rosji do Chin wzdłuż Północnej Drogi Morskiej. Rosja nie ma już żadnego interesu w korzystaniu z klasycznej trasy przez Kanał Sueski, więc chce eksploatować własny szlak.
08.11.2022

LNG na fali. Puchną portfele operatorów i stoczni. Radykalne zmiany cen i kierunków dostaw

W okresie od stycznia do września 2022 r. światowy eksport LNG osiągnął 300,9 mln t – obliczyli eksperci morscy firmy analitycznej Refinitive. To oznacza, że drogą morską przetransportowano o 6% więcej skroplonego gazu niż w ciągu 9 miesięcy 2021 r.
07.11.2022

G7 zgadza się na stały limit cen rosyjskiej ropy drogą morską

G7, USA i Australia zgodziły się na ustalenie stałej ceny, i planują finalizację limitu cenowego na rosyjską ropę jeszcze w tym miesiącu, zamiast przyjmować zmienną stawkę.
06.11.2022

Statkiem z Hiszpanii do Szczecina, barką do Opola. Wyjątkowy transport drogą morską

Za kilka dni rozpocznie się transport drogą kołową elementów maszyny, która będzie drążyć tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 w okolicach Rzeszowa na Podkarpaciu. Części maszyny przybyły do Szczecina statkiem z Hiszpanii. Następnie do Opola barkami i pontonami przetransportowane zostały Odrą.
03.11.2022

Sasin: do końca roku zaimportujemy 17 mln ton węgla, większość drogą morską

Do końca sezonu grzewczego import węgla osiągnie wielkość 17 mln ton, a do końca 2022 r. prawie 11 mln ton - poinformował w poniedziałek w Otwocku wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że do końca roku z polskich kopalń na rynek trafi 5,4 mln ton węgla.
03.10.2022

Rosja zbroi Krym drogą morską

Izraelska firma zajmująca się obrazowaniem satelitarnym twierdzi, że Rosja przetransportowała statkiem baterię rakiet przeciwlotniczych z Syrii do portu w pobliżu Krymu.
31.08.2022

„Siła w prawdzie” i dzieci w mundurach. Rosyjska propaganda wojskowa wyruszyła w rejs

Rosyjski duży okręt desantowy Ivan Gren nie bierze udziału w bezpośrednich zmaganiach światowych armii na morzach i oceanach, ale wyruszył z równie ważną dla rosyjskich władz misją – niesienia rosyjskiej militarnej propagandy i zaszczepiania jej najmłodszym.
28.08.2022

Chińczycy odpłynęli z rosyjskiej Arktyki

Chińska firma żeglugowa COSCO w tym roku zrezygnowała z korzystania z administrowanej przez Rosjan północnej drogi morskiej.
28.08.2022

"Washington Post": Pentagon coraz częściej dostarcza Ukrainie broń drogą morską

Pentagon zaczął coraz częściej dostarczać Ukrainie broń drogą morską – poinformował w sobotę dziennik "Washington Post", powołując się na przedstawicieli amerykańskiego resortu obrony.
28.08.2022

ONZ. Amb. Szczerski: Nie możemy ufać Rosji w sprawie porozumienia o morskim eksporcie zboża z Ukrainy

Rosja nie może być traktowana jako wiarygodny partner i trudno ufać w jej szczerość w obliczu ataków na Odessę - powiedział w piątek ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa dotyczącym porozumienia w sprawie odblokowania eksportu ukraińskiego zboża drogą morską.
29.07.2022

Ocieplenie klimatu to dłuższy sezon żeglugowy w Arktyce

Arktyka się systematycznie ociepla, co przekłada się m.in. na wydłużenie sezonu żeglugowego w regionie.
08.07.2022

Ukraiński wiceminister rolnictwa podał przewidywaną ilość plonów

Ukraina spodziewa się, że tegoroczne zbiory zbóż wyniosą co najmniej 50 mln ton, mimo trudności, z jakimi muszą się mierzyć rolnicy w związku z rosyjską inwazją - zapowiedział w środę w ukraińskiej telewizji wiceminister rolnictwa Taras Wysocki.
06.07.2022

PERN przygotowany do zaopatrywania w ropę naftową dostarczaną do Polski drogą morską

Jeżeli sankcje wobec Rosji wejdą w życie i odbiór ropy rurociągiem „Przyjaźń” zostanie wstrzymany, PERN i jego infrastruktura są przygotowane by zaspokoić zgłaszane wcześniej przez klientów potrzeby w zakresie zaopatrzenia w surowiec dostarczany drogą morską - zapewnił prezes PERN Igor Wasilewski.
28.06.2022

Rosja przekonuje, że może ominąć embargo na ropę importowaną drogą morską

3 czerwca Unia Europejska przyjęła szósty pakiet sankcji przeciwko Rosji (w tym Białorusi) za agresję na Ukrainę. KE wprowadziła embargo na ropę naftową sprowadzaną drogą morską. Do końca roku UE chce zrezygnować z importu około 90 proc. ropy z Rosji. Federacja przekonuje, że bez problemu może obejść wprowadzone zakazy.
17.06.2022

Eksport ukraińskiego zboża drogą morską z Odessy. Na czym polega porozumienie Turcji i Rosji?

Kijów jest zaniepokojony ewentualnym porozumieniem, które Rosja chce zawrzeć z Turcją w sprawie eksportu ukraińskiego zboża i innych produktów rolnych - podaje w poniedziałek Bloomberg, powołując się na źródła znające przebieg negocjacji.
06.06.2022

Budowa bloków gazowo-parowych dla PGE Gryfino 2050. Elementy do Szczecina dotrą koleją i drogą morską [WIDEO, ZDJĘCIA]

Trwa śródlądowy i morski transport generatorów i turbin gazowych dla PGE Gryfino 2050. Elementy te będą częścią inwestycji powstającej na terenie spółki PGE Gryfino 2050 sąsiadującą z Elektrownią Dolna Odra. Wartość inwestycji to 4,7 mld zł.
02.06.2022

PERN: Siarkopol Gdańsk będzie odbierał dostawy paliw drogą morską

PERN rozważa dostosowanie swej spółki zależnej - Siarkopolu Gdańsk do przyjmowania drogą morską i rurociągiem dalekosiężnym, magazynowania i wydawania koleją oleju napędowego. Spółka ogłosiła przetarg na opracowanie koncepcji oraz kompletnej dokumentacji projektowej. Oferty można składać do 8 czerwca.
27.05.2022

Turcja: zaproponowaliśmy Ukrainie ewakuację drogą morską żołnierzy i cywilów z Azowstalu

Zaproponowaliśmy Ukrainie przeprowadzenie ewakuacji drogą morską rannych żołnierzy i cywilów przebywających w zakładach Azowstal w Mariupolu nad Morzem Azowskim, które są regularnie ostrzeliwane przez siły rosyjskie - przekazał w sobotę w wywiadzie dla Reutersa rzecznik prezydenta Turcji Ibrahim Kalin. Moskwa nie zgodziła się na wykonanie tureckiego planu.
14.05.2022

Czy Rosja w odpowiedzi na unijne sankcje wprowadzi zakaz transportu drogą morską?

Można się spodziewać, że Rosja i Białoruś zastosują analogiczny zakaz transportu drogowego dla przewoźników z UE, w tym Polski - ocenia Ministerstwo Infrastruktury (MI) po wprowadzeniu przez UE zakazu transportu wobec Rosji i Białorusi w ramach piątego pakietu sankcji.
10.04.2022

Wojna w Ukrainie. Czy polską energetykę uratuje import drogą morską?

Agresja Putina z dnia na dzień drastycznie zmieniła życie wszystkich Ukraińców. Dla Polski jedną z konsekwencji wojny jest zagrożenie brakiem dostaw surowców strategicznych. Zapotrzebowanie na węgiel, ropę i gaz nie przestaje rosnąć. Czy Polska jest w stanie uniezależnić się od Rosji i przestawić się na dostawy drogą morską?
07.04.2022

TLP: zakaz dla przewoźników drogowych z Rosji i Białorusi odetnie Rosję od dostaw drogą morską

Zapowiadany unijny zakaz dla przewoźników z Rosji i Białorusi oznacza odcięcie rosyjskiego rynku od dostaw większości towarów z Europy, a także towarów spoza naszego kontynentu, które trafiały na ten rynek za pośrednictwem unijnych portów morskich. Sankcje uderzą nie tylko w gospodarkę Rosji i Białorusi, ale także w ich obywateli - uważa Maciej Wroński, prezes Transport i Logistyka Polska. Wroński uspokaja także, że zakaz nie załamie polskiej branży transportowej.
07.04.2022

Ewakuacja rannych drogą morską z Mariupola? Turcja chce mediować między Rosją a Ukrainą

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę, że toczą się obecnie rozmowy na temat roli Turcji jako pośredniczki w sprawie ewakuacji rannych z oblężonego Mariupola. Wyjaśnił, że chodziłoby o ewakuację drogą morską z wykorzystaniem tureckich statków.
06.04.2022

Gen. Skrzypczak: Mariupol może być ewakuowany drogą morską

Nie wykluczam operacji, podczas której ludność cywilna zostałaby ewakuowana z Mariupola drogą morską, ale w tej chwili podobną ewakuację mogłaby przeprowadzić tylko taka organizacja, jak Czerwony Krzyż – ocenił w rozmowie z PAP generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca sił lądowych i wiceminister MON.
27.03.2022

Napaść Rosji na Ukrainę. Zakłócenia dostaw, m.in. drogą morską, największym zagrożeniem dla światowej gospodarki

Trzy największe zagrożenia dla światowej gospodarki po rosyjskiej inwazji na Ukrainę to zakłócenia w eksporcie rosyjskiej ropy i gazu, niedobory części i metali z Rosji i Ukrainy oraz problemy z dostawami zboża i nawozów z tych krajów - oceniają we wtorkowej analizie eksperci banku Goldman Sachs.
15.03.2022

Gen. Skrzypczak: Europejscy ochotnicy mogą ruszyć na odsiecz Ukrainie [WYWIAD]

Nabór ochotniczy ludzi, którzy będą chcieli bronić wolności Ukraińców, jest możliwy, jestem przekonany, że ochotników nie zabraknie. Mogą się zaciągać do oddziałów, które będą formowali Ukraińcy, bo tam nie może być innego dowodzenia, niż ukraińskie – mówi w rozmowie z PAP generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca sił lądowych i wiceminister MON.
26.02.2022

Przekop Mierzei Wiślanej na finiszu. Jak wpłynie na turystykę? Pytamy samorządowców i ekspertów

Określana najbardziej widowiskową inwestycją w Polsce zmierza ku końcowi. Jeszcze w tym roku mają popłynąć pierwsze statki przez kanał po przekopie Mierzei Wiślanej. Nowa droga morska nie tylko skróci wiele tras, ale i znacząco wpłynie na lokalny krajobraz turystyczny. O to, jakie nadzieje w związku z inwestycją widzą dla siebie m.in. Frombork, Elbląg, Sztutowo i Krynica Morska, zapytaliśmy włodarzy miejscowości. Głos oddaliśmy również ekspertom z urzędu i naukowcom.
26.02.2022

Rosyjska marynarka ćwiczy obronę Północnej Drogi Morskiej

Rosyjskie okręty wojenne wpłynęły na Morze Barentsa. Będą tam ćwiczyć ochronę Północnej Drogi Morskiej biegnącej przez Arktykę, którą Rosja w ostatnich miesiącach mocno rozwija.
28.01.2022

Rosja notuje rekordowy ruch na swoich szlakach morskich

Pomimo chwilowego wstrzymania ruchu wielu statków handlowych, przez powstanie pokrywy lodowej na początku roku, rosyjska Północna Droga Morska odnotowała najbardziej intensywny sezon nawigacyjny w historii w 2021 roku.
26.12.2021

Umowa na przebudowę obiektów przeciwpowodziowych na Odrze podpisana

W poniedziałek w Szczecinie podpisana została umowa na przebudowę obiektów przeciwpowodziowych na Odrze granicznej. Inwestycja ma m.in. poprawić bezpieczeństwo podczas zimowego lodołamania.
27.09.2021

Unikalne rozwiązanie MSC na serwisie z Polski do Tunezji

MSC Mediterranean Shipping Company, globalny lider w transporcie morskim i logistyce, oferuje unikalne rozwiązanie dla klientów wysyłających towary z Polski do Tunezji, dzięki swojej cotygodniowej regularnej siatce połączeń i specjalnej linii CON-RO.
01.09.2021

Terminal kontenerowy Kanału Sueskiego zyskuje na 60-milionowej modernizacji

Łącznie zainwestowano 60 milionów dolarów w kilka dużych projektów modernizacyjnych w terminalu kontenerowym Kanału Sueskiego, kluczowym obiekcie w południowym i wschodnim regionie Morza Śródziemnego.
29.08.2021

MSW: o 128 procent wzrosła liczba migrantów przybyłych drogą morską

W ciągu ostatniego roku o 128 procent wzrosła liczba migrantów przybyłych do Włoch drogą morską - podało w niedzielę MSW. Od sierpnia zeszłego roku do lipca bieżącego roku zarejestrowano ponad 49 tysięcy przybyszów.
15.08.2021

Port Gdańsk rozbudował sieć drogową i kolejową. Cel: konkurencyjność i pierwszy port na Bałtyku [WIDEO, ZDJĘCIA]

- Najważniejszym węzłem dla obrotu towarowego są porty morskie. To huby logistyczne, punkt wpięcia się gospodarki kraju w światowy system transportowy - mówił wiceminister infrastruktury Marcin Horała podczas konferencji podsumowującej projekt „Rozbudowa i modernizacja sieci drogowej i kolejowej w Porcie Zewnętrznym w Gdańsku”. Inwestycja współfinansowana w 85 proc. przez Unię Europejską, kosztowała blisko 168 mln zł. Jak wpłynie na funkcjonowanie Portu Gdańsk?
28.06.2021

Ogień na morskim poligonie [foto]

W piątek, 16 kwietnia, zakończyły się ćwiczenia na morzu. Okręty we współdziałaniu z Siłami Powietrznymi, w ramach Okrętowej Grupy Zadaniowej, realizowały szkolenie z zakresu osłony szlaków żeglugowych, zabezpieczenia transportu, a także uzupełniania zapasów i ratowania życia na morzu. W ten sposób marynarze przygotowują się do faktycznych operacji bojowych oraz ćwiczeń na szczeblu krajowym i międzynarodowym.
16.04.2021

Gróbarczyk: studia wykonalności dla Wisły i Odry gotowe

Studia wykonalności dla wiślańskiej i odrzańskiej dróg wodnych są już gotowe – poinformował posłów we wtorek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Zostanie złożony również wniosek o wpisanie dróg wodnych, w tym łączących: Bałtyk z Dunajem w Bratysławie, Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym, do bazowej struktury dróg śródlądowych UE i uzyskania dofinansowania.
13.04.2021

Rosja potrząsa szablą, gromadzi bezprecedensową siłę militarną w Arktyce

Rosja wzmożyła swoje potrząsanie szablą w Europie Wschodniej i Arktyce - stwierdził amerykański serwis The Hill. Z kolei CNN, opisując w poniedziałek zdjęcia satelitarne z Arktyki, ocenił, że Rosja gromadzi tam "bezprecedensową" siłę militarną.
05.04.2021

Rosja i Chiny odnoszą korzyści z kryzysu na Kanale Sueskim

Incydent z kontenerowcem Ever Given na Kanale Sueskim pozwolił Rosji i Chinom skuteczniej promować swoje szlaki handlowe, a także rzucić wyzwanie amerykańskiemu modelowi globalizacji - powiedział w środę francuski dziennikarz i pisarz Francois Lenglet, który specjalizuje się w kwestiach gospodarczych.
03.04.2021

Północna Droga Morska alternatywą dla Kanału Sueskiego?

W 2020 r. Północną Drogą Morską w tranzycie przepłynęły 64 statki, w 2019 r. – 37 jednostek, a w 2018 – 27 statków. Kanał Sueski dziennie pokonuje około 500 jednostek. Czy wobec tego Północna Droga Morska może stanowić alternatywę dla szlaków handlowych prowadzących przez Pacyfik, Ocean Indyjski i Morze Śródziemne?
28.03.2021

St. Lawrence Seaway otworzył w poniedziałek swój 63 sezon żeglugowy

Masowiec Canada Steamship Lines MV Baie St. Paul jest pierwszym statkiem, który w tym roku przepłynął przez śluzę St. Lambert, rozpoczynając tym samym oficjalnie w poniedziałek, żeglugę na kluczowej, dwunarodowej drodze wodnej łączącej Wielkie Jeziora z Oceanem Atlantyckim.
23.03.2021

Gazowiec Christophe de Margerie kończy pierwszy lutowy rejs szlakiem arktycznym (wideo)

Arktyczny gazowiec LNG, należący do rosyjskiego armatora Sovcomflo, jest w trakcie rejsu wschodnim sektorem Północnej Drogi Morskiej (NSR). W trakcie eksperymentalnej podróży z rosyjskiej Sabietty do chińskiego Jiangsu jednostce towarzyszy lodołamacz.
22.02.2021

Trybunał Sprawiedliwości oraz interesy Polski i polskich marynarzy

Marynarze zatrudnieni na statkach pod wygodnymi banderami przez lata nie mieli ubezpieczeń społecznych (i nadal nie mają). Było tak, ponieważ według prawa państw wygodnych bander, pracowników (w tym wypadku marynarzy) można zatrudniać bez zabezpieczeń społecznych. Dopiero wyrok TSUE z maja 2019r. oddał marynarzy zatrudnionych przez armatorów unijnych na statkach wygodnych bander, we władanie prawa miejsca zamieszkania tych marynarzy.
08.02.2021

Transport ciekłego gazu przez wschodnią Arktykę możliwy już w maju

Rosja planuje o dwa tygodnie przyśpieszyć i wydłużyć sezon żeglugi wielkich transportowców ze skroplonym gazem ziemnym pokonujących Północną Drogę Morską z Azji do Europy. Może to być możliwe dzięki nietypowo wysokim temperaturom panującym we wschodniej Arktyce – pisze Bloomberg.
18.01.2021

Kiedy lodołamacz „Arktyka” wypłynie na Północną Drogę Morską?

Rosyjski lodołamacz o napędzie atomowym „Arktyka” po raz pierwszy zacznie pływać po Północnej Drodze Morskiej pod koniec tygodnia, poinformował szef Rosatomu Aleksiej Lichaczow.
10.11.2020

„Zachód jest oburzony”: Die Welt ocenił strategię Rosji w Arktyce

Państwa Zachodu są oburzone polityką Rosji wobec Północnej Drogi Morskiej, ale nic nie mogą z tym zrobić, pisze dziennikarz Felix Eick w artykule dla niemieckiej gazety Die Welt.
27.10.2020

Pociągi z Pesy po raz pierwszy dostarczone drogą morską - na Sardynię

Na Sardynię dopłynęły pierwsze pociągi spalinowe ATR220Tr, wyprodukowane przez Pesę Bydgoszcz. To pierwszy przypadek, kiedy pojazdy z bydgoskiej fabryki zostały dostarczone drogą morską - poinformował dziś szef PR spółki Maciej Grześkowiak.
08.10.2020

Najmniejsza w całej historii ilość lodu w Arktyce

Niepokojące wieści z Arktyki. Ilość lodu w krainie wiecznych lodów w lipcu br. była najmniejsza w całej historii prowadzenia obserwacji - oświadczył w środę szef rosyjskiego ośrodka Gidromietcentr Roman Wilfand. Już wcześniej meteorolodzy ostrzegli, że temperatura w Arktyce bije rekordy ciepła.
05.08.2020

Z Gdyni na Hel drogą morską

Jak się dostać z Gdyni na Hel bez korków, a przy okazji pobyć chwilę na morzu i ogrzać się w letnim słońcu? Wystarczy na gdyńskim skwerze Kościuszki kupić bilet na statek.
26.06.2020

Pierwsza dostawa LNG drogą morską do terminala PGNiG w Kłajpedzie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odebrało pierwszy dostarczony drogą morską ładunek skroplonego gazu ziemnego w nadbrzeżnej stacji przeładunkowej w Kłajpedzie na Litwie. Od początku kwietnia, odkąd PGNiG pełni rolę wyłącznego użytkownika instalacji, wyjechało już stamtąd ponad 50 autocystern z LNG z łącznym wolumenem prawie tysiąca ton.
12.06.2020

Znacznie mniej nielegalnych migrantów dociera do Hiszpani drogą morską

Liczba nielegalnych migrantów, docierających drogą morską do wybrzeży Hiszpanii, spadła pięciokrotnie w listopadzie w porównaniu z analogicznym miesiącem w 2018 roku - wynika z opublikowanych w poniedziałek przez hiszpańskie media statystyk.
02.12.2019

Ćwiczenie taktyczne z wojskami na morzu

Port Wojenny w Gdyni opuściły okręty, które do poniedziałku, 23 września, operują na morzu w ramach ćwiczenia taktycznego z wojskami. Okręty przy wsparciu samolotów i śmigłowców prowadzą operację osłony strategicznego transportu morskiego.
26.09.2019

Amerykański niszczyciel przepłynął w pobliżu Wysp Paracelskich

Amerykański okręt wojenny przepłynął w piątek w pobliżu należących do Chin Wysp Paracelskich na Morzu Południowochińskim. Zdaniem agencji to kolejna militarna demonstracja USA, wspierających demokratycznie rządzony Tajwan, który wysuwa roszczenia do tych wysp.
14.09.2019

Maersk uruchomił nowy serwis AE19 statek-pociąg-statek z Dalekiego Wschodu do Gdańska (foto, wideo)

Maersk uruchomił nowy serwis AE19 statek-pociąg-statek z Dalekiego Wschodu do Gdańska. Jego inauguracja odbyła się w środę w terminalu kontenerowym DCT Gdańsk. Dzięki wykorzystaniu interkontynentalnego pociągu czas tranzytu z Azji do Polski będzie dwukrotnie szybszy. Połączenie ma być uzupełnieniem dotychczasowych serwisów opartych tylko na produkcie oceanicznym.
08.08.2019

Kanada a rosyjskie plany w sprawie pływającej elektrowni atomowej w Arktyce

Kanada przygląda się planom Rosji umieszczenia pływającej elektrowni atomowej Akademik Łomonosow w Arktyce. Konstrukcja ma zostać zacumowana w okolicach miejscowości Pewek na Czukotce i produkować prąd. Stanowi też część strategii Rosji wobec Arktyki.
13.07.2019

Hiszpania: Liczba migrantów docierających drogą morską spadła o 18 proc.

O blisko 18 proc. spadła liczba nielegalnych migrantów docierających do Hiszpanii drogą morską. Od 1 stycznia do 16 czerwca 2019 r. przybyło ich tam przez Morze Śródziemne ponad 10 tys.
19.06.2019

Maersk chce transportować towary północnym szlakiem morskim we współpracy z rosyjskim Atomflotem

Duński gigant żeglugowy, Maersk, prowadzi negocjacje z rosyjskim armatorem atomowych lodołamaczy, FSUE Artomflot (Rosatomflot), w sprawie transportu towarów północnym szlakiem morskim.
17.06.2019

Rosja: Zwodowano kolejny atomowy lodołamacz

W stoczni Zakłady Bałtyckie w Petersburgu uroczyście zwodowano w sobotę atomowy lodołamacz Ural. Jest to trzecia jednostka klasy Arktika, zaprojektowanej dla zapewnienia całorocznej żeglugi na Północnej Drodze Morskiej.
25.05.2019

Hiszpania: Rekordowa liczba migrantów docierających drogą morską

Rekordowa liczba nielegalnych migrantów – 6623 - dotarła do Hiszpanii drogą morską od stycznia do końca kwietnia br. - wynika z danych opublikowanych we wtorek przez hiszpański resort spraw wewnętrznych. Najwięcej było ich w styczniu - 4104.
08.05.2019

Przewóz ładunku drogą morską. VIII Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego (foto, wideo)

„Przewóz ładunku drogą morską”. Pod takim tytułem w czwartek odbyła się na Uniwersytecie Gdańskim Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego. Jej uczestnicy poruszali zagadnienia m.in. wyzwań międzynarodowego obrotu morskiego oraz prawa ubezpieczeń morskich związanych z morskim przewozem ładunku.
12.04.2019

Forum FRACHT 2019: Port Gdynia rozszerza rynek w kierunku wschodnim (foto, wideo)

Port Gdynia rozszerza rynek w kierunku wschodnim. Podczas VII Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2019, które we wtorek rozpoczęło się w Gdańsku, Zarząd Morskiego Portu Gdynia podpisał porozumienie o współpracy z przedstawicielami środowisk biznesowych w rejonie Morza Czarnego.
03.04.2019

Rosja zamknie Północny Szlak Morski?

Rosyjski rząd zamierza wprowadzić restrykcje dla zagranicznych okrętów wojennych chcących skorzystać z Północnego Szlaku Morskiego. Planowane przepisy de facto oznaczają możliwość zablokowania przez Moskwę jakiegokolwiek ruchu obcej floty wojennej strategicznym szlakiem arktycznym. Jest to element polityki izolacji i militaryzacji Rosji, a szczególnie Arktyki.
18.03.2019

Czwarta zmiana pancernej brygady z USA rozpoczęła dyżur. Sprzęt Devil Brigade dotarł do Europy drogą morską (foto, wideo)

W Żaganiu (Lubuskie) odbyła się we wtorek ceremonia przekazania dowodzenia czwartej zmianie Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT) Armii USA stacjonującej na wschodniej flance NATO. Dyżur objęła 1. ABCT tworzona przez żołnierzy Devil Brigade z 1. Dywizji Piechoty stacjonującej w Fort Riley w stanie Kansas.
12.02.2019

24 jednostki Damena dotarły do Rotterdamu szlakiem arktycznym (foto)

Grupa Damen poinformowała o pomyślnym transporcie swoich 24 jednostek arktyczną trasą. Szlak arktyczny pozwala skrócić czas podróży z Chin do Europy i Ameryki Północnej nawet do 30 proc.
28.10.2018

Venta Maersk zakończył przełomową podróż przez Arktykę

Kontenerowiec klasy lodowe – Venta Maersk – zawinął 28 września do rosyjskiego portu Sankt Petersburg. Statek należący do Maersk Line zakończył tym samym swoją podróż Szlakiem Arktycznym.
29.09.2018

Nadchodzi przełom w żegludze? Historyczny rejs trasą północną

Do historii żeglugi wpisał się właśnie duński kontenerowiec Maersk Venta. Jednostka o ładowności 3 600 TEU jest pierwszą, która niemalże samodzielnie pokonała drogę z Azji do Europy, przez Arktykę. Statkowi pomagał tylko raz rosyjski lodołamacz.
24.09.2018

Rosja zostanie królową Arktyki? (wideo)

Rosja, jako jedyna na świecie korzysta z floty atomowych lodołamaczy. Ich celem jest bezproblemowe przedarcie się przez grube lody Arktyki i dotarcie do tych miejsc, do których reszta nie ma żadnej szansy dopłynąć. Cel jest bardzo wartościowy, bowiem północne lody strzegą ok. 1/4 złóż roby naftowej dostępnej na naszej planecie. Agencja prasowa TASS poinformowała właśnie o wybraniu stoczni, która stanie się liderem projektu i będzie odpowiedzialna za budowę najpotężniejszych lodołamaczy, jakie kiedykolwiek zostały zbudowane.
20.09.2018

Maersk chce wysłać swój pierwszy kontenerowiec w rejs Północną Drogą Morską

Maersk, największa na świecie firma żeglugowa, chce wysłać swój pierwszy kontenerowiec w rejs Północną Drogą Morską. Podróż z Azji Wschodniej do Europy wzdłuż Oceanu Arktycznego planowana jest jeszcze w tym miesiącu. Chcemy poznać tę trasę i zebrać dane. To będzie test – podał Maersk w oświadczeniu.
21.08.2018

Przewóz siana i słomy drogą morską

W ostatnich tygodniach w przesyłanych do nas zapytaniach coraz częściej pojawiają się pytania o transport siana i słomy. Zapytaliśmy kilku armatorów o uwarunkowania przewozu tych towarów drogą morską.
10.08.2018

Japończycy też zainteresowani rozwojem arktycznej żeglugi

Japoński armator Mitsui O.S.K. Lines (MOL) podpisał porozumienie z rosyjskim rządem w sprawie rozwoju żeglugi Północną Drogą Morską. Dzięki topnieniu lodowców żegluga tymi rejonami jest coraz łatwiejsza.
29.07.2018

Hiszpania: Ponad 340 migrantów uratowano na Morzu Śródziemnym

Hiszpańskie służby ratownicze poinformowały, że w sobotę uratowały na Morzu Śródziemnym ponad 340 migrantów, w tym jedną osobę płynącą na dętce od koła samochodu ciężarowego.
14.07.2018

Warunki dochodzenia roszczeń z tytułu uszkodzenia lub utraty ładunku przewożonego drogą morską – wybrane zagadnienia. Część III

W poprzednich częściach artykułu zakończyliśmy na opisaniu procesu kształtowania się linii orzeczniczej w zakresie sekwencji ciężaru dowodu oraz na opisaniu Etapów I i II.
17.06.2018

Hiszpania: Minister obrony krytykuje UE za niechęć do migrantów

Minister obrony Hiszpanii Margarita Robles zarzuciła w poniedziałek władzom Unii Europejskiej niechęć do przyjmowania migrantów. Odniosła się w ten sposób do odmowy przez Włochy i Maltę przyjęcia statku "Aquarius" z 629 migrantami na pokładzie.
11.06.2018

Warunki dochodzenia roszczeń z tytułu uszkodzenia lub utraty ładunku przewożonego drogą morską – wybrane zagadnienia. Część II

W pierwszej części artykułu zakończyliśmy na przedstawieniu sekwencji zdarzeń związanych z procesem dochodzenia roszczeń odszkodowawczych dotyczących uszkodzenia lub utraty ładunku, wypracowanej przez precedens „The Glendarroch”. W dalszej części przedstawimy kilka kolejnych orzeczeń, które ugruntowały to stanowisko.
11.06.2018

Japoński armator pomoże Rosji w rozwoju żeglugi arktycznej

Japoński armator Mitsui O.S.K. Lines (MOL) podpisał porozumienie z rosyjskim rządem w sprawie rozwoju żeglugi Północną Drogą Morską. Dzięki topnieniu lodowców żegluga tymi rejonami jest coraz łatwiejsza.
10.06.2018

Hiszpania: Straż przybrzeżna uratowała około 200 migrantów

Około 200 migrantów uratowała od piątku na Morzu Alborańskim u południowych wybrzeży Hiszpanii straż przybrzeżna. Niemal wszyscy migranci są obywatelami państw Afryki Subsaharyjskiej.
10.06.2018

Warunki dochodzenia roszczeń z tytułu uszkodzenia lub utraty ładunku przewożonego drogą morską – wybrane zagadnienia. Część I

Wśród wydanych w 2016 roku przez angielski Sąd Apelacyjny [Court of Appeal – Civil Division] orzeczeń na szczególną uwagę zasługuje doniosły dla praktyki obrotu morskiego wyrok w sprawie „VOLCAFE LTD. V COMPANIA SUD AMERICANA DE VAPORES SA” (T/A „CSAV”).
03.06.2018

Operacja osłony transportu morskiego

Port Wojenny w Gdyni opuściły okręty, które do piątku, 23 marca, będą tworzyć na morzu Okrętową Grupę Zadaniową (OGZ). Równocześnie na Bałtyku rozpoczęło się ćwiczenie pod kryptonimem PASSEX.
19.03.2018

Putin: Transport Północną Drogą Morską powiększy się dziesięciokrotnie

Wolumen towarów przewożonych Północną Drogą Morską wzrośnie w 2025 roku do 80 mln ton rocznie – zapowiedział prezydent Rosji, Władimir Putin podczas swojego przemówienia przed rosyjskim parlamentem 1 marca.
04.03.2018

Japoński MOL będzie rozwijał razem z Rosją żeglugę Północną Drogą Morską

Japoński armator Mitsui O.S.K. Lines (MOL) podpisał porozumienie z rosyjskim rządem w sprawie rozwoju żeglugi Północną Drogą Morską. Dzięki topnieniu lodowców żegluga tymi rejonami jest coraz łatwiejsza.
27.02.2018

W Gdańsku powstaną nowe magazyny na ropę naftową. Coraz więcej tego surowca dociera do Polski drogą morską

Dwa zbiorniki na ropę naftową o pojemności 100 tys. metrów sześciennych każdy – to najnowsza inwestycja PERN, dzięki której pojemność gdańskiej bazy magazynowej spółki wzrośnie o 20 proc. Rozbudowa jest konieczna, ponieważ do Polski coraz więcej tego surowca dociera drogą morską. Nowe zbiorniki wybuduje konsorcjum Mostostal Warszawa i Mostostal Płock. Kontrakt opiewa na blisko 143 mln zł. W planach do 2020 r. PERN ma jeszcze kilka innych, dużych inwestycji w segmencie ropy i paliw.
08.02.2018

Szlak Arktyczny notuje rekord przewiezionych towarów

Szlak Arktyczny zanotował rekord w wielkości przewiezionych towarów w zeszłym roku. Wyniósł on 9,7 mln ton.
23.01.2018

Prezent od Putina w zamian za rosyjską banderę

Statki obcych bander, które zmienią rejestrację i pływać będą pod flagą Rosji, otrzymają wyłączne prawo do transportu ropy naftowej i gazu Północną Drogą Morską – czytamy na łamach wnp.pl.
23.11.2017

Chiny chcą zachęcić swoich armatorów do podróży szlakiem arktycznym

Chiny będą zachęcać swoich armatorów do wysyłania statków szlakiem arktycznym, by zmniejszyć czas dostawy towarów między Oceanem Atlantyckim i Spokojnym.
02.11.2017

Pomorska KAS walczy z przemytem na morzu

Północna granica Polski, ze względu na wysokie ryzyko przemytu drogą morską oraz bliskość innych państw UE i Federacji Rosyjskiej, znajduje się pod szczególnym nadzorem Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).
13.10.2017

Izba Zbożowo-Paszowa: We wrześniu za granicę drogą morską wywieziemy ponad 200 tys. ton ziarna

Handel zbożem jest dość umiarkowany, rolnicy nadal nie chcą sprzedawać ziarna po obecnych cenach. Na sprzedaż decydują się jedynie ci, którzy mają zobowiązania podatkowe - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.
25.09.2017

Dzięki spółkom PKN Orlen pierwszy transport asfaltu z Litwy drogą morską

Dzięki współpracy spółek grupy PKN Orlen, Orlen Lietuva i Orlen Asfalt, po raz pierwszy w historii Litwy, w tamtejszym porcie w Kłajpedzie, doszło do załadunku asfaltu na statek i wysłania go do klientów, w Szwecji i Norwegii - podał we wtorek Orlen Asfalt.
19.09.2017

Pierwsza jednostka Chin dotarła do Rosji Szlakiem Arktycznym

W zeszłym tygodnid do portu Bronka w Sankt Petersburgu przypłynął statek wielozadaniowy Lian Hua Song państwowego, chińskiego armatora Cosco. To pierwsza jednostka płynąca między tymi tymi krajami, która pokonała Szlak Arktyczny.
18.09.2017

Rosyjski lodołamacz LNG ustanowił rekord przeprawy przez Północną Drogę Morską

Rosyjski lodołamacz LNG stał się pierwszym komercyjnym statkiem, który pokonał Północneą Drogę Morską bez asysty lodołamacza. Christophe de Margerie zakończył podróż na trasie mierzącej 2193 mil morskich w ciągu zaledwie 6 dni, 12 godzin i 15 minut. Tym samym ustanowił nowy rekord pokonania tej trudnej, arktycznej drogi.
28.08.2017

IOM: do Hiszpanii drogą morską może dotrzeć więcej migrantów niż do Grecji

Możliwe, że w tym roku liczba migrantów, którzy dotrą do Hiszpanii drogą morską - na pontonach a nawet skuterach wodnych - przewyższy liczbę migrantów przypływających do Grecji - poinformowała w czwartek Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM).
10.08.2017

Chiny będą mocniej inwestować w szlak arktyczny

Chiny zachęcają swoich armatorów do wysyłania statków szlakiem arktycznym, by zmniejszyć czas dostawy towarów między Oceanem Atlantyckim i Spokojnym.
07.08.2017

Na świecie rośnie transport węgla drogą morską

Po okresie posuchy w końcu wzrosły ceny węgla energetycznego. Coraz większe ilości tego surowca są transportowane obecnie przez statku.
01.08.2017

Nowy Jedwabny Szlak szansą na zwiększenie polskiego eksportu do Chin. Polsce sprzyjają położenie i przepisy spójne z europejskimi

Polska może dużo zyskać dzięki projektowi Nowego Jedwabnego Szlaku łączącego korytarzami transportowymi Chiny i Europę. Sprzyja temu położenie geograficzne i prawodawstwo spójne z europejskim. Zdaniem ekspertów dzięki tym czynnikom Polska może się stać dla chińskich eksporterów przewodnikiem po rynkach Unii Europejskiej.
13.07.2017

Chiny, by ich armatorzy płynęli częściej przez Arktykę

Chiny zachęcają swoich armatorów do wysyłania statków szlakiem arktycznym, by zmniejszyć czas dostawy towarów między Oceanem Atlantyckim i Spokojnym.
18.06.2017

Ćwiczenia okrętów na Bałtyku

W poniedziałek, 8 maja, rozpoczęły się ćwiczenia na morzu. Okręty i lotnictwo morskie, w ramach Okrętowej Grupy Zadaniowej, realizują osłonę szlaków żeglugowych, zabezpieczenie transportu, także zadania uzupełnienia zapasów i ratowania życia na morzu.
09.05.2017

Chiny chcą wykorzystać potencjał szlaku arktycznego

Chiny zachęcają swoich armatorów do wysyłania statków szlakiem arktycznym, by zmniejszyć czas dostawy towarów między Oceanem Atlantyckim i Spokojnym.
23.03.2017

Sea waybill a strony umowy przewozu towarów drogą morską

Sea waybill (nazywany również konosamentem ekspresowym lub przyspieszonym), jest jednym ze szczególnych rodzajów morskiego listu przewozowego, którego istota polega na tym, iż nie musi być on przedstawiony w oryginale przewoźnikowi, aby ten wydał towar odbiorcy. W ostatnim czasie, w jurysdykcji włoskiej, zapadły dwa istotne orzeczenia sądu w Genui, które poruszały, w tym kontekście, kwestie związane z identyfikowaniem stron umowy przewozu oraz bierną legitymacją procesową.
12.02.2017

Zjawa IV wróci do Polski drogą morską

Zielone światło dla powrotu jachtu Zjawa IV do kraju. Jak czytamy na profilu Centrum Wychowania Morskiego ZHP, armatora jachtu, po wielu problemach związanych z wyborem rodzaju transportu, decyzja padła na drogę morską. Wybrane zostały już holownik i ponton, na który zostanie załadowana Zjawa IV. Na przeszkodzie stoi już teraz tylko pogoda.
07.02.2017

Ok. 100 migrantów zaginęło na Morzu Śródziemnym

Ok. 100 migrantów zaginęło na Morzu Śródziemnym, po tym jak ich łódź zatonęła u wybrzeży Libii – poinformowała w sobotę włoska straż przybrzeżna, która prowadzi akcję ratunkową. Dotychczas wyłowiono z wody ciała 8 osób, 4 osoby zdołano dotychczas uratować.
13.01.2017

Zderzenie gigantycznego kontenerowca z tankowcem

Irański tankowiec zderzył się z kontenerowcem w ruchliwej cieśninie Singapurskiej w nocy z środy na czwartek. Zdjęcia z kolizji robią ogromne wrażenie. Aż dziwne, że w skutek tego wypadku nikt nie ucierpiał.
05.08.2016

Chiny chcą wysyłać więcej statków szlakiem arktycznym

Chiny zachęcają swoich armatorów do wysyłania statków szlakiem arktycznym, by zmniejszyć czas dostawy towarów między Oceanem Atlantyckim i Spokojnym – donosi gazeta China Daily.
20.04.2016

4 tys. migrantów przybyły w ciągu dwóch dni drogą morską do Włoch

Cztery tysiące migrantów przypłynęły w ciągu dwóch dni do Włoch – poinformowały władze. We wtorek służby morskie przyszły z pomocą 2 tysiącom ludzi na 16 łodziach i pontonach w Cieśninie Sycylijskiej.
13.04.2016

Ropa zatrzymała rosyjskie lodołamacze

Rosja chciała do 2023 roku zbudować osiem nowych lodołamaczy. Nowe jednostki miały być wykorzystane do służby na Przejściu Północno-Wschodnim. Z powodu niskich ceny ropy naftowej oraz niepewnej sytuacji gospodarczej kraju, władze zdecydowały się na rewizję swoich planów
24.03.2016

To mogło skończyć się tragicznie (wideo)

Podczas przeprawy przez Cieśninę Singapurską, 192-metrowy Beks Halil zaliczył kolizję z mniejszą jednostką, która znalazła się na jego kursie. Zdarzenie zostało sfilmowane przez jednego z członków załogi statku przepływającego nieopodal.
21.03.2016

Odnaleziono trzy ciała po zatonięciu Thorco Cloud

Po 13 dniach poszukiwań zaginionej załogi ze statku Thorco Cloud odnaleziono trzy ciała. Jedno zostało zidentyfikowane jako członek załogi zatopionego statku, trwa identyfikacja pozostałych ciał. Jednostka zatonęła na wodach Indonezji sześć mil morskich na północny zachód od Batam, w Cieśninie Singapurskiej w wyniku zderzenia z chemikaliowcem w środę (16.12) o godz. 20:14 czasu lokalnego.
29.12.2015

Trwają poszukiwania załogi zatopinego frachtowca

Sześciu członków załogi jest wciąż poszukiwanych po zatonięciu frachtowca na wodach Indonezji sześć mil morskich na północny zachód od Batam, w Cieśninie Singapurskiej. Jednostka zderzyła się z chemikaliowcem w środę (16.12) o godz. 20:14 czasu lokalnego.
18.12.2015

Polskie łodzie i statki wypłynęły na szerokie wody i płyną coraz dalej

W całym 2014 r. polski eksport jednostek pływających (statków, łodzi oraz konstrukcji pływających) osiągnął wartość 17,5 mld zł. Po I półroczu br. wart był prawie 10 mld zł. Sukces branży wynika m.in. z tego, że polskie statki i łodzie pływają po coraz bardziej egzotycznych wodach np. Kajmanów, Wysp Owczych, Vanuatu, Konga czy Dżibuti.
01.11.2015

Północna Droga Morska tylko dla Rosjan?

W dobie słabnącego transportu między Europą i Azją, coraz więcej towarów jest przewożonych do i z rosyjskich portów Północną Drogą Morską (NSR) – stwierdził rosyjski minister transportu Viktor Olersky.
19.10.2015

Sytuacja w transporcie morskim szansą na rozwój intermodalu

Droga morska od lat dominuje na szlaku transportowym pomiędzy Dalekim Wschodem i Europą, głównie ze względu na korzystne stawki, szczególnie w porównaniu z alternatywnym transportem lotniczym. Coraz częściej jednak klienci decydują się na trzecią możliwość – transport intermodalny.
28.09.2015

Chiny chcą wykorzystać Północną Drogę Morską do importu gazu z Rosji

Chiny chcą importować gaz z Rosji z wykorzystaniem transportu morskiego przez Północną Drogę Morską. Zamówiły już statki do transportu LNG z Jamału. Będą wybudowane przez koreańską stocznię Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering.
23.09.2015

Chiński gigant zamierza zwiększyć fracht szlakiem arktycznym

Cosco, największy chiński armator, zamierza częściej transportować towary przez Arktykę. To efekt ostatniej, udanej podróży jednej z ich jednostek do Szwecji tzw. Przejściem Północno-Wschodnim (PPW).
20.08.2015

Nowe lodołamacze drogą do rosyjskiej dominacji w Arktyce

W Rosji budują już drugi i trzeci lodołamacz atomowy. Nowe jednostki mają być wykorzystane do służby na Przejściu Północno-Wschodnim w 2017 i 2019 roku.
04.08.2015

Nowy Kanał Panamski motorem rozwoju LNG

Jedną z wyczekiwanych inwestycji ostatnich lat jest rozbudowa Kanału Panamskiego. To właśnie jego rola może pozwolić na dalszy rozwój konkurencyjności rynku LNG.
24.07.2015

PKP Cargo będzie łączyć Europę z Chinami. Nawet 300 pociągów rocznie

W ciągu trzech miesięcy powstanie spółka joint venture między PKP Cargo a chińskim International Zhengzhou Hub. Dzięki tej współpracy polski przewoźnik chce odgrywać kluczową rolę w obsłudze przewozów w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Umowa zakłada zwielokrotnienie liczby pociągów z Chin do Europy, a dodatkowo utworzenie nowoczesnego centrum logistycznego w Małaszewiczach na granicy polsko-białoruskiej.
17.06.2015

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.