jk
Statki obcych bander, które zmienią rejestrację i pływać będą pod flagą Rosji, otrzymają wyłączne prawo do transportu ropy naftowej i gazu Północną Drogą Morską – czytamy na łamach wnp.pl.
Rosja chce w ten sposób zwiększyć swoją zdolność przewozową, wesprzeć krajową żeglugę morskiej oraz odnowić flotę. - Projekt ustawy jest obecnie rozpatrywany w państwowej dumie. Spodziewam się, że zostanie wkrótce przyjęty - powiedział Putin.
Północna Droga Morska stanowi fragment Przejścia Północno-Wschodniego, łączącego Europę z Pacyfikiem. Obejmuje akweny Morza Karskiego, Morza Łaptiewów, Morza Wschodniosyberyjskiego oraz Morza Czukockiego. Trasa ta jest krótszą alternatywą dla trasy przez Kanał Sueski. Możliwość transportu dużymi jednostkami przez tę trasę będzie prawdziwym przełomem dla branży morskiej. Przejście Północno-Wschodnie z Rotterdamu do Yokohamy (ok. 13,7 tys. km) jest bowiem krótsze aż o 33 proc. od trasy przez Kanał Sueski (20,9 tys. km).
W 2016 roku przewieziono tą trasą rekordowej wielkości wolumen ładunków - 7,5 mln ton. Według Stowarzyszenia Morskich Portów Handlowych w okresie styczeń-październik przetransportowano też 124 tys. TEU drobnicy w kontenerach, o 0,4 proc. mniej niż rok wcześniej.
Kongres Polskie Porty 2030+. Relacja LIVE dzień 2.
IMO ewakuuje marynarzy, którzy utknęli w cieśninie Ormuz
Prezesi portów: inwestycje pod kątem militarnym szansą na dodatkowy budżet
Eksperci: skutki gospodarcze brexitu były negatywne, ale bez załamania
10 lat od pierwszej komercyjnej dostawy do Terminala LNG w Świnoujściu
Ocean Network Express uruchamia połączenie kontenerowe z zawinięciami do Gdańska i Gdyni