Komisja Europejska zatwierdziła możliwość wykorzystania środków unijnych na rozwój elbląskiego portu. Chodzi o 200 mln zł z regionalnego programu Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021–2027 – poinformowali marszałek województwa Marcin Kuchciński oraz prezydent Elbląga Michał Missan.
Marszałek Kuchciński przekazał, że decyzja KE zapadła w środę po długich i momentami trudnych negocjacjach. – Do dyspozycji mamy 39 mln euro na port i infrastrukturę okołoporotową. To jedna z kluczowych decyzji dla regionu w ostatnich latach – podkreślił, dodając, że środki muszą zostać wydane do 2029 roku.
Prezydent Elbląga Michał Missan nazwał decyzję Komisji „fantastyczną wiadomością” i zaznaczył, że miasto otrzyma 200 mln zł na rozwój portu dzięki odblokowaniu unijnych funduszy.
Europoseł Jacek Protas ocenił, że dzięki tym środkom będzie można dokończyć strategiczną inwestycję, jaką jest przekop Mierzei Wiślanej. Podkreślił, że samo wykonanie kanału to dopiero część projektu — konieczne są również pogłębienie toru wodnego na rzece Elbląg, rozbudowa infrastruktury portowej oraz budowa dróg dojazdowych, aby port mógł pełnić rolę „okna na świat”. Dodał, że port będzie mógł przejmować mniejsze jednostki, odciążając tym samym Gdańsk.
Samorząd Elbląga już w czerwcu rozpoczął działania przygotowawcze związane z rozwojem portu. Ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji modernizacji i budowy terminali portowych nad rzeką Elbląg. Spośród dziewięciu zgłoszeń cztery przeszły do kolejnego etapu. Projekty mają zostać złożone do 12 stycznia 2026 roku i ocenione przez sąd konkursowy. Celem konkursu jest pozyskanie kreatywnych wizji rozwoju portu oraz wstępne określenie kosztów przyszłych prac.
Dyrektor portu Arkadiusz Zgliński poinformował, że obecnie przeładunki utrzymują się na bardzo niskim poziomie z powodu unijnych sankcji i ograniczonej dostępności infrastruktury. Port czeka na zakończenie pogłębiania ostatniego odcinka toru wodnego na rzece Elbląg. W 2023 roku przeładunki wyniosły 12,5 tys. ton, a w tym roku spodziewany jest podobny wynik. Magazyny portowe są jednak pełne — składowane są w nich nawozy fosforowe oraz mączka paszowa, transportowane drogą lądową.
Kanał przez Mierzeję Wiślaną, oddany do użytku 17 września 2022 r., stanowi element nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Ma wzmocnić bezpieczeństwo żeglugowe Polski i uniezależnić ruch morski od decyzji Rosji. Z inwestycji korzystają głównie jednostki rekreacyjne, a w przyszłości ma ona zwiększyć znaczenie portu w Elblągu oraz portów nad Zalewem Wiślanym.
00:04:03
Rekordowy tunel dnie Bałtyku połączy Niemcy i Danię w 2029 roku (wideo)
Kongres Polskie Porty 2030+. Relacja LIVE dzień 2.
IMO ewakuuje marynarzy, którzy utknęli w cieśninie Ormuz
Prezesi portów: inwestycje pod kątem militarnym szansą na dodatkowy budżet
Eksperci: skutki gospodarcze brexitu były negatywne, ale bez załamania
10 lat od pierwszej komercyjnej dostawy do Terminala LNG w Świnoujściu
Ocean Network Express uruchamia połączenie kontenerowe z zawinięciami do Gdańska i Gdyni