• <
gryfia_70lat

Ukraiński wiceminister rolnictwa podał przewidywaną ilość plonów

gm

06.07.2022 16:01 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Ukraiński wiceminister rolnictwa podał przewidywaną ilość plonów

Partnerzy portalu

Ukraiński wiceminister rolnictwa podał przewidywaną ilość plonów - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Ukraina spodziewa się, że tegoroczne zbiory zbóż wyniosą co najmniej 50 mln ton, mimo trudności, z jakimi muszą się mierzyć rolnicy w związku z rosyjską inwazją - zapowiedział w środę w ukraińskiej telewizji wiceminister rolnictwa Taras Wysocki.

Jak dodał, w sezonie 2022/2023 kraj będzie musiał wyeksportować co najmniej 30 mln ton zboża zebranego w tym roku. Eksport jest utrudniony z powodu blokowania przez Rosję portów na Morzu Czarnym od początku rosyjskiej inwazji 24 lutego.

W 2021 roku zbiory zbóż na Ukrainie wyniosły 86 mln ton. Kraj jest jednym z największych światowych producentów i eksporterów zbóż.

Przed wojną droga morska była głównym szlakiem eksportu zbóż przez Ukrainę. Obecnie kraj próbuje wywozić zbiory trasami drogowymi, rzecznymi i kolejowymi, ale spowodowane przez wojnę trudności logistyczne ograniczają wolumeny do maksymalnie około 2 mln ton miesięcznie.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.