• <
gryfia_70lat

Zełenski: Ukraina prowadzi rozmowy z Turcją i ONZ w sprawie eksportu zboża

gm

05.07.2022 06:25 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Zełenski: Ukraina prowadzi rozmowy z Turcją i ONZ w sprawie eksportu zboża

Partnerzy portalu

Zełenski: Ukraina prowadzi rozmowy z Turcją i ONZ w sprawie eksportu zboża - GospodarkaMorska.pl

Ukraina prowadzi rozmowy z Turcją i ONZ w sprawie gwarancji na eksport zboża z ukraińskich portów, powiedział w poniedziałek prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej z premier Szwecji Magdaleną Andersson.

„Rzeczywiście toczą się teraz rozmowy z Turcją i ONZ (i) naszymi przedstawicielami, którzy są odpowiedzialni za bezpieczeństwo zboża opuszczającego nasze porty” – powiedział Zełenski w Kijowie podczas wspólnej konferencji prasowej z premier Szwecji Magaleną Andersson, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

„To bardzo ważna sprawa, że ktoś gwarantuje bezpieczeństwo statków z innych krajów – poza Rosją, której nie ufamy. Dlatego potrzebujemy gwarancji bezpieczeństwa dla tych statków, które przypłyną tutaj, aby załadować żywność”, wyjaśnił prezydent Ukrainy.

Zełenski powiedział, że Ukraina współpracuje „bezpośrednio” z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem w tej sprawie i że organizacja „odgrywa wiodącą rolę, a nie tylko moderatora”.

Ukraina, jeden z czołowych światowych eksporterów zboża, oskarża Rosję o blokowanie ruchu jej statków. Prezydent Zełenski powiedział, że aktualnie w wyniku rosyjskiej blokady 22 mln ton zboża utknęło w Ukrainie, zaś kolejne zbiory około 60 mln ton spodziewane są jesienią.

Fot. www.Depositphotos.comDepositphotos

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.