• <
gryfia_70lat

Turcja. Rosyjski statek przewożący ukraińskie zboże zatrzymany przez tureckich celników

gm

04.07.2022 00:24 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Turcja. Rosyjski statek przewożący ukraińskie zboże zatrzymany przez tureckich celników

Partnerzy portalu

Turcja. Rosyjski statek przewożący ukraińskie zboże zatrzymany przez tureckich celników - GospodarkaMorska.pl

Tureckie organy celne zatrzymały przy wejściu do portu Karasu rosyjski statek towarowy, przewożący skradzione na Ukrainie zboże - poinformował w niedzielę ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar.

„Jesteśmy w ścisłym kontakcie z władzami tureckimi. Statek stoi obecnie przy wejściu do portu, został zatrzymany przez tureckie organy celne” – powiedział w ukraińskiej telewizji państwowej Bodnar. Ambasador dodał, że decyzje o losie statku władze tureckie podejmą w poniedziałek, zaś Ukraina liczy na konfiskatę zboża przez władze Turcji.

W piątek Ukraina zwróciła się do Turcji o zatrzymanie i aresztowanie statku towarowego Żybek Żoły, pływającego pod rosyjską banderą i wiozącego ukraińskie zboże, zabrane z okupowanego przez siły rosyjskie portu w Berdiańsku.

Przedstawiciel ukraińskiego MSZ, powołując się na informację z administracji morskiej,  powiedział, że na statek Żybek Żoły załadowano około 4500 ton ukraińskiego zboża z Berdiańska.

Jak informował wcześniej wiceminister rolnictwa Ukrainy Taras Wysocki, Rosjanie ukradli z okupowanych terenów ponad 25 proc. zasobów zboża, czyli około 400 tys. ton z 1,5 mln ton zebranych przed inwazją.

25 czerwca przedstawiciele ukraińskich władz z Berdiańska przekazali, że do portu w tym mieście nad Morzem Azowskim wpłynął statek, który prawdopodobnie zabrał ostatnie zapasy zboża. Towarzyszyły mu rosyjskie okręty wojenne. Z innego okupowanego miasta południowo-wschodniej Ukrainy, Melitopola, Rosjanie wysyłają codziennie od 30 do 50 ciężarówek ze zbożem.

Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża, wysyłanego głównie drogą morską. Miliony ton ziarna są obecnie składowane w portach na wybrzeżu Morza Czarnego, blokowanych przez okręty wojenne Rosji.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.