• <
bulk_cargo_port_szczecin

Wielka Brytania pomoże sprawdzać, czy zboże nie jest skradzione przez Rosję

gm

27.06.2022 14:40 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Wielka Brytania pomoże sprawdzać, czy zboże nie jest skradzione przez Rosję

Partnerzy portalu

Wielka Brytania pomoże sprawdzać, czy zboże nie jest skradzione przez Rosję - GospodarkaMorska.pl

Wielka Brytania dostarcza technologię umożliwiającą badanie zboża, aby sprawdzić, czy nie zostało ono skradzione przez Rosję z ukraińskich silosów i sprzedane za granicę - powiedział w poniedziałek minister środowiska, żywności i spraw wiejskich George Eustice.

Minister poinformował, że brytyjski rząd przeznaczył 1,5 mln funtów na sfinansowanie analizy DNA pszenicy, aby dowiedzieć się, skąd pochodzi.

„Wygląda, że Rosja kradnie pszenicę z tych magazynów. Tym, co robi brytyjski rząd, jest udostępnianie technologii, którą dysponujemy, aby sprawdzić pochodzenie pszenicy. Współpracujemy w tym zakresie z innymi krajami, w tym Australią, aby mieć pewność, że ukraińska pszenica nie trafi na rynek. Mamy próbki ukraińskiego zboża, które można zbadać pod kątem DNA” – powiedział Eustice w rozmowie ze stacją Sky News.

W zeszłym tygodniu władze Turcji oświadczyły, że badają twierdzenia, jakoby skradzione przez Rosję ukraińskie zboże trafiło do innych krajów, w tym Turcji. Dodały jednak, że dochodzenie jak dotychczas nie potwierdziło jego obecności w tym kraju. Rosja zaprzecza zarzutom o kradzież ukraińskiego zboża.

Eustice nie wyjaśnił, jak i gdzie brytyjska technologia zostanie wykorzystana, ani na co dokładnie zostaną wydane wspomniane pieniądze.

W rozmowie wykluczył możliwość wykorzystania okrętów Royal Navy do eskortowania przez Morze Czarne ukraińskich statków ze zbożem, ale zapewnił, że Wielka Brytania robi co może, aby pomóc Ukraińcom w dostarczeniu go na rynek. „Dlatego zastanawiamy się, co możemy zrobić, aby pomóc – naprawić tory kolejowe, stworzyć most lądowy, który umożliwiłby przewiezienie pszenicy przez granicę lądową. Obecnie bardzo, bardzo ryzykowne są próby przedostania się statków na Morze Czarne, ponieważ obszar ten jest zaminowany, a sama Ukraina zamknęła swoje porty ze względów bezpieczeństwa” – wyjaśnił Eustice.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.