• <
siemens_gamesa_2022

„Siła w prawdzie” i dzieci w mundurach. Rosyjska propaganda wojskowa wyruszyła w rejs

28.08.2022 17:29
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie „Siła w prawdzie” i dzieci w mundurach. Rosyjska propaganda wojskowa wyruszyła w rejs

Partnerzy portalu

„Siła w prawdzie” i dzieci w mundurach. Rosyjska propaganda wojskowa wyruszyła w rejs - GospodarkaMorska.pl
Źródło: Flota Północna

Rosyjski duży okręt desantowy Ivan Gren nie bierze udziału w bezpośrednich zmaganiach światowych armii na morzach i oceanach, ale wyruszył z równie ważną dla rosyjskich władz misją – niesienia rosyjskiej militarnej propagandy i zaszczepiania jej najmłodszym.

Ivan Gren wyruszył w rejs arktyczny, podczas którego odwiedzi kilka odległych portów. Nie byłoby w tym nic sensacyjnego, gdyby nie fakt, że jedyną misją okrętu i jego załogi jest niesienie propagandy i wspieraniu rosyjskich wysiłków w wojnie z Ukrainą.

Gospodarka Morska
Źródło: Flota Północna


W sobotę 20 sierpnia rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu wystąpił w Moskwie podczas otwarcia imprezy zatytułowanej I Międzynarodowy Kongres Antyfaszystowski. Zapowiedział tam, że desantowiec Iwan Gren wyruszy w „jedyny w swoim rodzaju” rejs agitacyjno-propagandowy pod tytułem „Siła w prawdzie”. Trasa okrętu powiedzie wzdłuż północnej drogi morskiej. Iwan Gren zawinie po drodze do odległych portów, odwiedzi tamtejsze miasta i garnizony. Jak przekonywał Szojgu, rejs stanowi kolejne wezwanie dla „społeczności międzynarodowej do zjednoczenia wysiłków w walce z nazizmem”. Nie trudno się domyślić, że ma na myśli wojnę w Ukrainie. W podobnym tonie opowiadał zastępca dowódcy Floty Północnej kontradmirał Igor Kuroczkin:

– Najważniejsze, co chcemy powiedzieć tym posunięciem, to to, że gorąco i szczerze wspieramy naszych żołnierzy, którzy odważnie i bohatersko rozwiązują zadania specjalnej operacji wojskowej – powiedział odpowiadający za sprawy militarno-polityczne Kuroczkin, cytowany przez służby prasowe marynarki wojennej.

Iwan Gren wyruszył w swoją propagandową misję zgodnie z zapowiedzią, w poniedziałek. Jego wypłynięcie z Siewieromorska było obchodzone niczym święto narodowe. Sam okręt został na tę okoliczność odpowiednio przyozdobiony – na wielkim banerze znalazło się hasło „Siła w prawdzie”, na innym nadrukowano pięść na tle flagi USA, której przeciwstawia się dłoń na tle flagi Rosji. To wszystko uzupełniono zdjęciami małych dzieci w wojskowych mundurach. Nie zabrakło tzw. rosyjskiej swastyki, czyli symbolu „Z”.


Gospodarka Morska
Źródło: Flota Północna


Na pokładzie samego Iwana Grena również znalazło się miejsce dla dzieci – zaproszono uczniów ze szkoły marynarki wojennej w Murmańsku i nastolatków z Yunarmiyi, ruchu wojskowo-patriotycznego finansowanego przez rosyjskie Ministerstwo Obrony. Udział nieletnich w tego typu wydarzeniach nikogo nie dziwi – w całej Rosji od pewnego czasu organizowane są wiece i festyny, których uczestnikami i adresatami są właśnie dzieci. Mali Rosjanie mają od najmłodszych lat podzielać jedyną oficjalną prawdę na temat wojny w Ukrainie i roli Rosji jako kraju, który przeciwstawia się nazizmowi.

Iwan Gren odwiedził już podczas rejsu Kandalakszę na południowym wybrzeżu Półwyspu Kolskiego, a obecnie cumuje w Archangielsku. Następnie popłynie do Biełuszej Guby na Nowej Ziemi, gdzie w ostatnich latach wybudowano lotnisko wojskowe i bazę dla systemu rakiet przeciwlotniczych. W kolejnym etapie rejsu Iwan Gren przepłynie zachodnią częścią północnego szlaku morskiego do Dikson nad Morzem Karskim i Dudinki na wschodnim brzegu Jeniseju.

Wszędzie, gdzie się pojawi, zaprasza miejscowych do odwiedzin, a jest co oglądać – w ładowniach, w których zazwyczaj przewozi ciężki sprzęt wojskowy, zorganizowane zostały wystawy uzbrojenia i prezentacje opowiadające historie o bohaterskich walkach żołnierzy Floty Północnej o ojczyznę na Ukrainie. Wystawione są modele atomowych okrętów podwodnych, samolotów wojskowych, okrętów wojennych i innego ciężkiego sprzętu. Iwan Gren zabrał ze sobą nawet orkiestrę marynarki Floty Północnej, która daje koncerty patriotycznych utworów, ale rolę największych gwiazd pełni i tak występujący z podobnym repertuarem zespół pieśni i tańca z Siewieromorska.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.