• <
siemens_gamesa_2022

Finlandia. Kraje bałtyckie i Polska miały rację w sprawie Rosji

gm

25.08.2022 12:01 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Finlandia. Kraje bałtyckie i Polska miały rację w sprawie Rosji

Partnerzy portalu

Finlandia. Kraje bałtyckie i Polska miały rację w sprawie Rosji - GospodarkaMorska.pl

Latami fińska polityka zagraniczna i bezpieczeństwa w sprawie Rosji była błędna, a kraje bałtyckie i Polska, które od dawna ostrzegały przed tym krajem, miały rację – pisze w czwartkowym wydaniu dziennik „Helsingin Sanomat”.

Największy fiński dziennik przeanalizował ostatnie wystąpienia kluczowych polityków socjaldemokratycznych, którzy obecnie stoją na czele rządu Finlandii.

„Chcę przyznać szczerze, że w trakcie ostatnich dziesięcioleci mogliśmy uważniej słuchać naszych przyjaciół w krajach bałtyckich, gdy chodziło o nasze wspólne bezpieczeństwo i kwestię Rosji – powiedziała premier Sanna Marin podczas konferencji fińskich ambasadorów.

„Dziś uznaną mocną stroną Polski, Litwy, Łotwy i Estonii jest doskonała znajomość Rosji” – mówiła z kolei minister ds. europejskich Tytti Tuppurainen. „Słyszeliśmy już z ich strony komentarze w tonie +„A nie mówiliśmy?+. Ich analizy była trafne” – dodała.

Przyznanie racji krajom bałtyckim „to jeden ze sposób na publiczne przyznanie, że to władze Finlandii były w błędzie” – pisze „HS” w komentarzu redakcyjnym i dodaje, że „decyzję o wejściu do NATO podjęto dopiero wtedy, kiedy było już prawie za późno”.

W innym artykule, opublikowanym w tym tygodniu, „Helsingin Sanomat” przyznał, że dla władz Finlandii, w przeciwieństwie do np. Estonii, gazociąg Nord Stream 1 „nie był sprawą polityczną, a jedynie środowiskową”. Gazeta przytacza też słowa ówczesnego ministra obrony narodowej RP Radosława Sikorskiego z 2006 roku, który porównał projekt gazociągu biegnącego po dnie Bałtyku z Rosji do Niemiec do paktu Ribbentrop-Mołotow.

W 2009 roku rząd Finlandii nie sprzeciwiał się i przekazał sprawę NS 1 w ręce ówczesnego urzędu ds. środowiska, gdyż gazociąg przebiega przez fińską strefę ekonomiczną. W latach 2007-2010 na czele centrowego rządu stał Matti Vanhanen.

„Nie mogliśmy w świetle prawa wodnego wydać innej decyzji, jak o przyznaniu pozwolenia” – mówił cytowany przez „HS” urzędnik kierujący sprawą. Wspomina też, ze w trakcie postępowania administracyjnego nie było nacisków. Był jeden telefon z ambasady Rosji z pytaniem o harmonogram – ujawnił. Przyznał też, że gdyby podjęto „inną decyzję”, gazociąg „mógłby nie powstać”.

Pozwolenie dla NS1 zostało wydane na początku 2010 roku. Podobnie – tj. koncentrując się na kwestiach środowiskowych – postąpiły późniejsze fińskie władze w sprawie projektu Nord Stream 2.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.