• <
pge_baltica_390x100_duży

Najwięksi producenci turbin wiatrowych w 2021 roku. Zobacz ranking

29.03.2022 21:27
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Najwięksi producenci turbin wiatrowych w 2021 roku. Zobacz ranking

Partnerzy portalu

Najwięksi producenci turbin wiatrowych w 2021 roku. Zobacz ranking - GospodarkaMorska.pl

Według najnowszego raportu ośrodka badawczego BloombergNEF (BNEF), w ubiegłym roku branża energetyki wiatrowej odnotowała kolejny rekord w zakresie turbin wiatrowych oddanych do użytku. Ich łączna moc zainstalowana w 2021 roku po raz drugi z rzędu osiągnęła poziom prawie 100 GW. Niekwestionowanym liderem wśród producentów pozostaje Vestas. Duży spadek odnotował amerykański General Electric. 

Z raportu BNEF "2021 Global Wind Turbine Market Shares" wynika, że deweloperzy uruchomili w ubiegłym roku turbiny wiatrowe o łącznej mocy 99,2 GW, przekraczając poziom 98,5 GW z 2022 roku. Większość turbin wiatrowych została zainstalowana na lądzie (83 proc.). Z kolei łączna moc nowych turbin morskich sięgnęła poziomu 16,8 GW, co stanowi wzrost o 161 proc. w porównaniu z 2020 rokiem. Dane pochodzą z globalnej bazy projektów wiatrowych BNEF oraz z obszernych informacji pozyskanych od przedstawicieli branży.

Najwięksi producenci turbin wiatrowych 

Duński producent Vestas uplasował się na szczycie rankingu, dodając 15,2 GW do energetyki wiatrowej na całym świecie. Jest to przewaga wynosząca 3,2 GW nad najbliższym konkurentem, chińskim producentem Goldwind, który zajął drugie miejsce z wynikiem 12 GW. Siemens Gamesa zajęła trzecie miejsce w rankingu. Ku zaskoczeniu, General Electric, czołowy producent turbin z poprzedniego roku, spadł aż na piąte miejsce, ponieważ liczba instalacji na jego rodzimym rynku w USA spadła o 22 proc. Należy jednak spodziewać się w przyszłych latach odbicia na rynku ze względu na politykę prowadzoną przez prezydenta Joe Bidena, który dokonał zmian o 180 stopni po przejęciu władzy od Donalda Trumpa. Biden w szczególności stawia na rozwój morskich farm wiatrowych, ich łączna moc ma wynieść 30 GW w perspektywie do 2030 roku. 

Poniższa grafika przedstawia listę największych producentów turbin wiatrowych (onshore oraz offshore wind) w 2021 roku.- Nowa era w energetyce wiatrowej rozpoczęła się na poważnie - drugi rok z wynikiem bliskim 100 GW oznacza nowy status quo dla branży - powiedziała Isabelle Edwards, starszy analityk BloombergNEF i główna autorka raportu. 

Dodała, że w momencie, gdy rządy na całym świecie ustalają ambicje dotyczące neutralności klimatycznej zakładające budowę elektrowni wiatrowych na poziomie kilkukrotnie wyższym niż obecnie, branża wiatrowa udowodniła, że jest w stanie zapewnić trwały wzrost.

Wiatrowym liderem są Chiny

BNEF informuje, że w samych Chinach oddano do użytku w ubiegłym roku turbiny o mocy 55,8 GW. Pomimo globalnej inflacji, cen surowców i chaosu w łańcuchu dostaw spowodowanego pandemią COVID-10, rocznym instalacjom w Chinach zabrakło zaledwie 2 GW do rekordu ustanowionego w 2020 roku.

W związku z planowanym zakończeniem obowiązywania chińskiej taryfy gwarantowanej dla morskiej energetyki wiatrowej, deweloperzy zainstalowali morskie turbiny wiatrowej o łącznej mocy 14,2 GW, co oznacza trzykrotny wzrost (251 proc.) w porównaniu z rokiem ubiegłym. Chińskie firmy Shanghai Electric, Mingyang, Goldwind i CSSC Haizhuang wykorzystały sytuację na rynku i zajęły cztery pierwsze miejsca w rankingu BNEF dotyczącym produkcji turbin wiatrowych dla morskiej energetyki wiatrowej. Siemens Gamesa, który od 2017 roku zajmował pierwsze miejsce w rankingu, spadła na szóstą pozycję, tuż za Vestas.

- Chiny zdominowały rynek morskiej energetyki wiatrowej, ponieważ branża ta po raz kolejny pokazała, co potrafi, gdy w grę wchodzą dotacje - powiedział Oliver Metcalfe, szef działu badań nad energetyką wiatrową w BloombergNEF. 

Ekspert przewiduje, że w tym roku w Państwie Środka liczba instalacji morskich spadnie, a tą lukę wypełnią inne kraje, w tym azjatyckie. W Wielkiej Brytanii po raz pierwszy w 2022 roku przybędzie ponad 3 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej. Wzrost aktywności w sektorze offshore wind przewidywane jest także na Tajwanie. 

Stany Zjednoczone pozostają w rankingu drugim największym rynkiem energetyki wiatrowej, gdzie zainstalowano turbiny o łącznej mocy 13 GW w 2021 roku. Jak czytamy w komunikacie BloombergNEF, wraz z Chinami stanowiły one w ubiegłym roku dwie trzecie nowych mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej na świecie. Wietnam po raz pierwszy wszedł do pierwszej trójki światowych rynków wiatrowych, uruchamiając turbiny o łącznej mocy 3,6 GW.

W ocenie ekspertów, to polityka energetyczna i miejscowe regulacje odgrywają  główną rolę w dynamice rozwoju globalnego rynku energetyki wiatrowej. Deweloperzy starają się korzystać z taryf gwarantowanych tam, gdzie są one nadal oferowane. 

Źródło: BloombergNEF
Fot. Depositphotos


seaway7
Baltexpo2023_mały

Dziękujemy za wysłane grafiki.