• <

Wynik wyszukiwania - " Litwa" - Wiadomości

Fiasko drugiej aukcji morskiej energetyki wiatrowej na Litwie. Zabrakło oferentów

Ogłoszony w styczniu przez litewskie władze na budowę swojej drugiej elektrowni wiatrowej na Bałtyku o mocy 700 MW nie przyciągnął wystarczającej liczby oferentów. Zainteresowanie inwestycją wyraziła tylko krajowa firma Ignitis, a żeby aukcja się odbyła potrzeba było jeszcze chociaż jednego podmiotu. Termin składania ofert trwał do 15 kwietnia tego roku.
17.04.2024

Pierwsza operacja bunkrowania LNG przeprowadzona w litewskim porcie Kłajpeda

Pierwsza operacja bunkrowania LNG między statkami została pomyślnie przeprowadzona w porcie w Kłajpedzie. 9 kwietnia tankowiec LNG Avenir Aspiration zabunkrował 326 m3 skroplonego gazu ziemnego na 170-metrowym kontenerowcu CMA CGM Aurora. To znaczący kamień milowy dla usług morskich w głównym litewskim węźle transportowym.
11.04.2024

Kraje i porty morskie w indeksie połączeń liniowych. Polska na 5. miejscu w Europie Północnej

Wśród najlepiej skomunikowanych krajów połączeniami oceanicznymi aż siedem krajów jest w Azji, a tylko dwa kraje w Europie. W czołówce krajów, których porty są najlepiej skomunikowane ze światem poprzez połączenia liniowe są Chiny, Korea Południowa oraz Singapur. Za nimi plasują się Stany Zjednoczone. Hiszpania jest najlepiej skomunikowanym krajem europejskim i zajmuje ósme miejsce na światowej liście – informuje w najnowszym raporcie IAPH World Ports Tracker.
09.04.2024

Kongsberg na fali zysków. Korony z biznesu na morzu, lądzie i w powietrzu

Działalność i wyniki ekonomiczne Grupy Kongsberg w 2023 r. dowiodły, że działalność w przemysłach obronnych, morskich i kosmicznych to dobry i perspektywiczny biznes. Portfel zamówień Grupy wzrósł z 63 256 NOK na koniec 2022 r. do 88 550 mln NOK na koniec 2023 r. Portfel zamówień Kongsberg Maritime wzrósł o 2 674 mln NOK, Kongsberg Defence & Aerospace o 21 837 mln NOK, Kongsberg Discovery o 496 mln NOK, a Kongsberg Digital o 884 mln NOK w ciągu roku.
07.04.2024

Wstąpienie Szwecji do NATO ma szczególnie znaczenie dla bezpieczeństwa całego regionu Morza Bałtyckiego

Ambasador Litwy w Szwecji Linas Linkevicius w rozmowie z PAP wskazał jak ważne jest, by Europejczycy zwiększyli wydatki na obronę. „Musimy wydawać na obronność co najmniej dwa procent PKB, natomiast to kryterium nadal przez wszystkich nie zostało spełnione. Nawet teraz, gdy Szwecja dołączyła do NATO, będzie 19 z 32 państw spełniającym ten wymóg . To zdecydowanie za mało” – powiedział.
20.03.2024

Norweskie elektryki za pożyczki. 500 mln NOK na modernizację połączeń promowych w Norwegii

Nordic Investment Bank (NIB) udzielił pożyczki w wysokości 500 mln NOK (43,4 mln EUR) spółce Norled. Pożyczka pozwoli na sfinansowanie rozbudowy floty promów niskoemisyjnych. Jest to pierwsza pożyczka NIB w ramach programu InvestEU w Norwegii.
16.03.2024

Premier: partnerstwo z Litwą - nasz najwyższy polityczny i geopolityczny priorytet

Z polskiego punktu widzenia nasze partnerstwo z Litwą, przyjaźń, współpraca, szczególnie w dobie rosyjskiej agresji na Ukrainę, to najwyższy polityczny i geopolityczny priorytet - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk po spotkaniu z premier Litwy Ingridą Szimonyte.
04.03.2024

Francuskie myśliwce przechwytują rosyjski samolot. Dowództwo Sił Powietrznych NATO pokazuje przebieg akcji

Dowództwo Sojuszniczych Sił Powietrznych NATO (AIRCOM) na portalu X (dawniej Twitter) pokazało materiał, jak dwa francuskie samoloty Mirage 2000-5 przechwyciły rosyjskie samoloty wojskowe, które znalazły się nieopodal terytorium Polski, na wodach międzynarodowych na Bałtyku.
01.03.2024

Ekspert: rosyjski zakaz eksportu benzyn nie wywoła szoku

Rosyjski zakaz eksportu benzyn nie wywoła szoku na polskim rynku paliw - ocenia analityk portalu e-petrol.pl Jakub Bogucki. Jego zdaniem zakaz nie wpłynie istotnie na globalny bilans paliw, ponieważ nie jest szczelny.
27.02.2024

Światowa dominacja lodowych wojowników z Polski

Michał Burczyński (AZS UWM Olsztyn) został mistrzem świata, a następnie mistrzem Europy w żeglarskiej, bojerowej klasie DN. Tytuły wicemistrzowskie wywalczył Łukasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki). Ogólnie, z Estonii, gdzie zostały rozegrane obie imprezy polscy żeglarze lodowi wracają z 12 medalami.
11.02.2024

Wyjątkowe znalezisko nad Bałtykiem. Spacerowicz znalazł rosyjski sonar

Na litewskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego dokonano 3 lutego zaskakującego odkrycia. Odnaleziono sonar hydroakustyczny produkcji rosyjskiej. Znalazca natychmiast poinformował o swoim odkryciu armię.
07.02.2024

Raport: przeładunki w bałtyckich portach morskich w 2023. Port Gdańsk liderem wzrostów

Zgodnie ze wstępnymi wynikami przeładunki bałtyckich portów morskich osiągnęły w 2023 roku łączny poziom 888,8 mln ton, co oznacza 2,6% spadek w stosunku do roku poprzedniego. Na wynik ten złożyły się zarówno pozytywne, jak i negatywne zmiany wolumenu w poszczególnych krajach.
06.02.2024

Do RDOŚ wpłynęło zawiadomienie o strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko dla litewskiego projektu morskiej farmy wiatrowej

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku poinformował o kluczowym kroku w ramach strategicznej oceny oddziaływania na środowisko związanej z projektem "Morska farma wiatrowa na morskim terytorium Litwy". Zawiadomienie to wynika z przekazania przez Ministerstwo Środowiska Republiki Litewskiej informacji dotyczącej wydanej decyzji oceny oddziaływania na środowisko dla tego projektu.
01.02.2024

Nowoczesne technologie dla włoskich okrętów podwodnych. Mają się znaleźć także w propozycji dla programu "Orka"

W stoczni wojskowej Taranto we Włoszech odbyło się, 24 stycznia tego orku, szóste spotkanie Komitetu Programowego, którego jednym z głównych zagadnień było wdrożenie najnowocześniejszego systemu baterii litowo-jonowych na pokładach okrętów podwodnych. Prototyp komponentów LBS przeszedł odpowiedni pakiet testów wydajności i bezpieczeństwa, co stanowi kamień milowy na technicznej ścieżce wdrożenia na pokładzie. Mają znaleźć się na powstających jednostkach typu U212 NFS. Koncern jest jednym z oferentów w polskim programie "Orka".
30.01.2024

Kabel naziemny połączy Litwę i Polskę. Pierwotnie miał zostać poprowadzony pod Bałtykiem

Budowa naziemnego kabla elektroenergetycznego pomiędzy Litwą i Polską przyspieszy odłączenie się Estonii od rosyjskiej sieci - podaje w środę telewizja ERR, komentując wtorkową decyzję podjętą na szczeblu unijnym pomiędzy stolicami bałtyckimi i Warszawą.
21.12.2023

Royal Navy na czele międzynarodowego zespołu okrętów chroniącego podwodne kable na Bałtyku

20 okrętów w ramach Połączonych Sił Ekspedycyjnych (JEF), wyjątkowego, międzynarodowego zgrupowania sił morskich, będzie strzec bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej Morza Bałtyckiego. Na jego czele stoi Wielka Brytania, która wysłała znaczne zgrupowanie na zagrożony obszar.
30.11.2023

20 okrętów do ochrony infrastruktury krytycznej na Bałtyku. Jest to jasny sygnał dla Rosji

Minister Obrony Szwecji Pal Johnson przekazał, że infrastrukturę morską na Morzu Bałtyckim będzie patrolowało 20 okrętów w ramach Połączonych Sił Ekspedycyjnych (JEF). Ma to być nie tylko forma bezpieczeństwa, ale także demonstracja siły, wskazująca Rosji, że kraje Europy są gotowe do obrony interesów na Morzu Bałtyckim.
28.11.2023

NATO: Kaliningrad to nie nasze zmartwienie, a Rosji

Myślę, że Kaliningrad (obwód królewiecki) nadal jest problemem dla NATO, ale wstąpienie do Sojuszu Finlandii i zbliżające się wstąpienie Szwecji całkowicie zmieniają układ sił w regionie Morza Bałtyckiego; to Rosjanie muszą martwić się o wzmacnianie tego obszaru - ocenił w rozmowie z portalem LRT dowódca Jednostki Integracji Sił NATO (NFIU) na Litwie, pułkownik Peter Nielsen.
15.11.2023

Ekspert: Gazociągi i kable zawsze będą narażone na zagrożenia, konieczna poprawa świadomości sytuacyjnej na Bałtyku

Najważniejszą rzeczą jest obecnie podjęcie kroków służących poprawie świadomości sytuacyjnej na morzu - potrzeba więcej czujników i okrętów marynarki wojennej oraz straży przybrzeżnej; musimy jednak pamiętać, że podmorskie kable i rurociągi zawsze będą w pewnym stopniu podatne na zagrożenia – ocenił w rozmowie z PAP Tony Lawrence z estońskiego think tanku International Centre for Defence and Security (ICDS), komentując uszkodzenia gazociągu Balticconnector i kabli telekomunikacyjnych łączących Estonię z Finlandią i Szwecją.
07.11.2023

HELCOM: stan Bałtyku w ciągu ostatnich 6 lat nie poprawił się prawie wcale

Warunki środowiskowe do życia w akwenie Morza Bałtyckiego na przestrzeni ostatnich lat nie uległy poprawie niemal w ogóle – wynika z raportu helsińskiej Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku HELCOM, która sporządza obszerny dokument o poziomie zanieczyszczeń morza raz na 6 lat.
02.11.2023

Litwa. Władze wzmacniają podwodną kontrolę terminalu LNG

Po uszkodzeniu gazociągu Balticconnector, Litwa wzmacnia podwodną kontrolę swego terminalu LNG. Laurynas Kaszcziunas, szef sejmowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony poinformował, że rozpoczęto proces zakupu systemu, który „wzmocni zdolność do kontrolowania zagrożeń pod wodą".
21.10.2023

Litewskie władze ogłaszają kolejną aukcję morskiej farmy wiatrowej

Litwa przygotowuje się do drugiej już aukcji w związku z planowaną morską farmą wiatrową. Jak podało tamtejsze Ministerstwo Energii, zostały przeprowadzone konsultacje z przedstawicielami branży offhsore oraz zainteresowanymi, innymi organizacjami i firmami, podczas których omówiono przygotowania do aukcji, jej warunki oraz planowany termin przetargu.
18.10.2023

Brytyjski lotniskowiec z wizytą w szwedzkim Göteborgu

Do szwedzkiego portu wszedł HMS Queen Elizabeth, jeden z największych okrętów w wyposażeniu Royal Navy. Odbywa się to w ramach współpracy obronnej JEF (Joint Expeditionary Force), w którą jest zaangażowanych szereg państw w zakresie bezpieczeństwa Morza Północnego i dróg prowadzących na Bałtyk.
14.10.2023

Dziesięć krajów północnej Europy chce zwiększyć ochronę infrastruktury na Morzu Bałtyckim

Dziesięć krajów północnej Europy, tworzących Połączone Siły Ekspedycyjne (JEF) pod dowództwem Wielkiej Brytanii, chce zwiększyć ochronę infrastruktury krytycznej na Morzu Bałtyckim - wynika z deklaracji szefów państw, którzy w piątek spotkali się w Visby na Gotlandii.
13.10.2023

Telus: od środy Litwa ma kontrolować tranzytowane zboże z Ukrainy

Dogadaliśmy ważną sprawę; od środy kontrole ukraińskiego zboża, które jedzie w tranzycie przez Litwę, zostają przeniesione z granicy ukraińsko-polskiej na teren Litwy, do portu litewskiego w Kłajpedzie - poinformował we wtorek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
03.10.2023

Konferencja "Nasz Bałtyk". Wspólny wysiłek na rzecz poprawy stanu Morza Bałtyckiego

Komisarz Sinkevičius jest dziś gospodarzem drugiej edycji konferencji „Nasz Bałtyk", której celem jest zajęcie się pilnymi wyzwaniami środowiskowymi na Morzu Bałtyckim. Na konferencji spotkają się ministrowie i urzędnicy wysokiego szczebla odpowiedzialni za rybołówstwo, rolnictwo i środowisko z ośmiu państw bałtyckich UE (Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Łotwa, Litwa, Polska i Szwecja).
29.09.2023

GDOŚ wydał decyzję środowiskową dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - poinformowała w piątek PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
24.09.2023

Tarasiuk Mistrzem Polski, Plitko zdobywa Puchar RS21

Zwycięstwem załogi Yacht Club Gdańsk pod wodza Igora Tarsiuka zakończyły się w Sztynorcie II Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Klasie RS21. Drugie miejsce w regatach i zwycięstwo w rankingu Pucharu Polski RS21 zajęła załoga Nowy Sztynort Osada Wolności ze sternikiem Wiktorem Plitko.
21.09.2023

Rozpoczęło się międzynarodowe ćwiczenie na Bałtyku pk. "Northern Coast 23" z udziałem polskich okrętów

Blisko 3200 żołnierzy, 30 okrętów i 19 samolotów z 14 krajów przez dwa tygodnie będą się szkolić w zakresie ochrony obszarów morskich na wybrzeżach Łotwy i Estonii oraz we wschodniej i środkowej części Morza Bałtyckiego. Uczestniczy w nim Stały Zespół Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1), którego trzon obecnie stanowią okręty polskiej Marynarki Wojennej.
09.09.2023

Port Gdańsk gotowy na zboże

Agresja Rosji na Ukrainę przewróciła do góry nogami łańcuchy dostaw w całej Europie. Przed dużymi wyzwaniami stają w związku z tym polskie porty morskie. Najpierw, jeszcze w zeszłym roku, musiały się szybko przygotować na przyjęcie o wiele większych niż wcześniej wolumenów węgla. Następnie w górę poszybowały przeładunki zbóż. Port Gdańsk i współpracujące z nim firmy, już teraz przygotowują się do kolejnej kampanii zbożowej.
13.08.2023

Litwa ogłasza wyniki aukcji na morskie farmy wiatrowe o mocy 700 MW

Rząd Litwy ogłosił wyniki swojej pierwszej aukcji offshore wind. Zwycięzcą jest konsorcjum Ignitis Group i OceanWinds, które jest gotowe zapłacić 20 mln euro na rozwój projektu. Zostanie on uruchomiony najprawdopodobniej do 2030 roku. Konsorcjum otrzymało pozwolenie na eksploatację obiektu na 41 lat.
08.08.2023

Wiceszef MSWiA: rzeka Świsłocz jest punktem, który na pewno w najbliższym czasie mocno wzmocnimy

Rzeka Świsłocz, która płynie na zabagnionym terenie i tamtędy służby białoruskie bardzo chętnie próbują pchać migrantów do Polski, jest punktem, który na pewno w najbliższym czasie mocno wzmocnimy - powiedział w Radiu Wnet wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.
07.08.2023

Z Estonii na Ukrainę przybył sprzęt do usuwania min pod wodą

Na Ukrainę przybył z Estonii sprzęt do podwodnego usuwania ustawianych przez Rosję min, poinformowało w czwartek ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych.
03.08.2023

Hiszpania przejęła misję monitorowania przestrzeni powietrznej Bałtyku

Hiszpania przejęła w środę przewodnictwo nad natowską misją monitorowania przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim - poinformowała estońska telewizja publiczna ERR.
02.08.2023

Ukraina. Alternatywna trasa morska dla eksportu produktów rolnych, inne kraje oferują pomoc

Ukraina tworzy tymczasową alternatywną trasę morską dla eksportu swoich produktów rolnych przez Morze Czarne - poinformował w środę p.o. ministra ds. społeczności, terytoriów i infrastruktury Ukrainy Wasyl Szkurakow. Szlak ma prowadzić wyłącznie przez wody terytorialne Rumunii. Pomoc oferują także Chorwacja i Litwa.
19.07.2023

Dynamiczny rynek FSRU. Rozmowa z Maciejem Olczakiem

Pływające terminale gazowe (Floating Storage Regasification Unit – FSRU) to aktualnie jedno z kluczowych ogniw w globalnej dystrybucji energii. W rozmowie z dyrektorem zarządzającym ACC, Maciejem Olczakiem, analizujemy czynniki generujące wzrost popytu na wdrażanie takich rozwiązań oraz omawiamy korzyści i wyzwania związane z realizacją projektów FSRU.
28.06.2023

Szef UdSKiOR: Koncepcje Międzymorza są nadal aktualne

Na naszych oczach, w chwili, w której Ukraina walczy o swoją niepodległość, koncepcje Międzymorza powracają i są nadal aktualne – powiedział w piątek szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk podczas XII Konferencji Świętokrzyskiej.
09.06.2023

Lotos Petrobaltic: w ciągu 2-3 lat możliwe pierwsze zatłoczenia CO2 do magazynów pod dnem Bałtyku

Lotos Petrobaltic: w ciągu 2-3 lat możliwe pierwsze zatłoczenia CO2 do magazynów pod dnem Bałtyku - poinformował prezes Lotos Petrobaltic Grzegorz Strzelczyk. Jak dodał w całej polskiej strefie Bałtyku można zmagazynować potencjalnie 1 mld ton CO2. Branża czeka na regulacje prawne.
01.06.2023

W związku z lipcowym szczytem NATO w Wilnie Litwa przywróci kontrole graniczne, w tym w portach morskich

Litwa na czas szczytu NATO w Wilnie przywróci kontrole na wewnętrznych granicach strefy Schengen. Zgodnie z projektem uchwały rządu zgłoszonym we środę kontrola będzie obowiązywała na granicy z Polską i Łotwą oraz na lotniskach i w portach morskich od 7 lipca do 13 lipca.
31.05.2023

European Energy i Vårgrønn wspólnie na rzecz bałtyckiego offshore wind

Deweloper European Energy i firma Vårgrønn, spółka joint venture Plenitude (Eni) i HitecVision, zawarły długoterminowe strategiczne partnerstwo w celu wspólnego poszukiwania możliwości rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim w obrębie Litwy, Estonii i Łotwy.
22.05.2023

Kraje bałtyckie zwiększą koszty utrzymania misji NATO Baltic Air Policing

Ministrowie obrony Litwy, Łotwy i Estonii porozumieli się w sprawie zwiększenia kosztów przyjęcia personelu sojuszniczego w ramach misji NATO Baltic Air Policing. W Rydze w środę ministrowie podpisali zaktualizowane wzajemne porozumienie, które zawiera odpowiednie zobowiązania trzech państw bałtyckich.
17.05.2023

Litwa. Resort obrony: USA zwiększą aktywność marynarki wojennej na Morzu Bałtyckim

Stany Zjednoczone zwiększą aktywność marynarki wojennej na Morzu Bałtyckim - poinformowało w czwartek ministerstwo obrony Litwy. Potwierdził to Carlos Del Toro, sekretarz marynarki wojennej w departamencie obrony USA podczas spotkania z litewskim ministrem Arvydasem Anuszauskasem w Waszyngtonie.
04.05.2023

Myśliwce Niemiec i Wielkiej Brytanii przechwyciły trzy rosyjskie samoloty zwiadowcze nad Bałtykiem

Myśliwce sił powietrznych Niemiec i Wielkiej Brytanii przechwyciły trzy rosyjskie samoloty zwiadowcze w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim - podała agencja dpa, cytując środowy komunikat niemieckiej Bundeswehry.
26.04.2023

Eksperci: konflikt o Tajwan wywołałby światowy kryzys gospodarczy, zagroził bezpieczeństwu Europy

Konflikt w Cieśninie Tajwańskiej poważnie zakłóciłby dostawy półprzewodników i doprowadził do globalnego kryzysu gospodarczego; odciągnąłby też uwagę USA od wschodniej flanki NATO, zagrażając bezpieczeństwu Polski i innych państw regionu – oceniają eksperci.
23.04.2023

UE szykuje sankcje wymierzone we "flotę cieni"

Według agencji Bloomberg, kraje Unii Europejskim szykują kolejny pakiet sankcji na Rosję. Część z nich wymierzona ma być w statki wyłączające systemy nawigacyjne, co uniemożliwia śledzenie ich ruchu. Jednostki takie są często zaangażowane w omijanie sankcji na handel rosyjskimi surowcami.
23.04.2023

Dla Litwy eksport ukraińskiego zboża przez Kłajpedę to wielka szansa

W środę minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis oświadczył, że Litwa powinna wykorzystać okazję i po dokonaniu pewnych inwestycji eksportować więcej ukraińskiego zboża przez Kłajpedę. Szef resortu nazwał eksport ukraińskiego zboża przez Kłajpedę "wielką szansą".
19.04.2023

Gaz-System bada zapotrzebowanie na gaz z pływającego terminalu FSRU w europejskich krajach

W marcu br. odbywała się niewiążąca procedura badania rynku dla zapotrzebowania na dodatkową zdolność regazyfikacji pływającego terminalu FSRU, który ma stanąć na wodach Zatoki Gdańskiej.
14.04.2023

Orlen zwiększył produkcję gazu ziemnego dzięki większemu wydobyciu na Szelfie Norweskim

Do 7,7 mld metrów sześc. wzrosła w 2022 r. łączna produkcja gazu ziemnego Grupy Orlen w Polsce i za granicą. To prawie połowa ubiegłorocznego zapotrzebowania na ten surowiec w kraju - podał we wtorek PKN Orlen. Koncern wskazał na możliwy dalszy wzrost produkcji gazu z własnych zasobów.
11.04.2023

Aegir Insights: Nadchodzi fala aukcyjna offshore wind – ponad 60 GW na horyzoncie

Eksperci ośrodka analitycznego Aegir Insights informują, że w tym roku planowanych jest szereg aukcji na przyznanie praw do dzierżawy obszarów morskich oraz kontraktów na zakup energii po gwarantowane cenie. Aukcje mogą objąć projekty o łącznej mocy 60 GW w skali globalnej. Nie są jeszcze znane szczegóły wszystkich postępowań.
27.03.2023

Gaz-System zgłasza trzy projekty wodorowe do europejskiego wsparcia

Spółka planuje zrealizować trzy projekty inwestycyjne w obszarze wodoru z wykorzystaniem europejskich instrumentów wsparcia.
03.03.2023

W poniedziałek prezentacja projektu rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie wzmocnienia globalnej odporności na kryzysy. Nacisk na transport, energię i telekomunikację

Z inicjatywy Polski zaplanowano na poniedziałek prezentację projektu rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie wzmocnienia globalnej odporności na kryzysy. Według ambasadora Krzysztofa Szczerskiego jest to nieodzowne w obliczu kataklizmów i wojen, w tym takich jak na Ukrainie.
22.01.2023

Tylko siedem krajów UE zmniejszyło import z Rosji. Polska nie

UE dąży do poważnego ograniczenia więzi handlowych z Rosją po inwazji tego kraju na Ukrainę, a przede wszystkim chce uniezależnić się od dostaw rosyjskich nośników energii, co nie jest łatwe - ocenia w niedzielę hiszpański portal 20minutos.es. Zgodnie z danymi Eurostatu między lutym a sierpniem 2022 roku tylko siedem z 27 państw unijnych zmniejszyło import z Rosji. Są to Finlandia, Litwa, Łotwa, Dania, Estonia, Szwecja i Irlandia.
09.01.2023

Rynek ryb w Unii Europejskiej. Polska poniżej średniej w spożyciu, powyżej w eksporcie

W 2021 r. spożycie produktów z ryb i owoców morza w krajach Unii Europejskiej rosło. W 2021 r. wydatki gospodarstw domowych na ryby i owoce morza w UE-27 wzrosły o 7% w porównaniu do 2020 r. Trend ten utrzymuje się od 2019 r. – informuje EUMOFA (European Market Observatory for Fisheries and Aquaculture Products) w najnowszym raporcie.
04.01.2023

RWE będzie uczyć studentów na Litwie w zakresie morskiej energetyki wiatrowej

Niemiecki deweloper projektów offshore wind podpisał listy intencyjne z Uniwersytetem w Kłajpedzie, Litewską Akademią Morską, Państwowym Uniwersytetem Nauk Stosowanych w Kłajpedzie oraz Centrum Szkoleniowym Kłajpeda Paulius Lindenau w Kłajpedzie. Inwestor będzie wspierał Litwę w szkoleniu kadr potrzebnych do projektów offshore wind.
10.12.2022

UE wstępnie zgadza się na limit cenowy na rosyjską ropę morską w wysokości 60 dolarów za baryłkę

Idea limitu zaproponowana przez państwa G7 przeszła przez rządy Unii Europejskiej, które wstępnie zgodziły się na ustaloną cenę. Muszą jeszcze zatwierdzić ją pisemnie, choć polskie władze wciąż naciskają na ustalenie jak najniższego limitu.
02.12.2022

Ukraina. Zełenski: Na inicjatywę "Ziarno z Ukrainy" zebrano ponad 180 mln dolarów

Inicjatywa "Ziarno z Ukrainy" stała się jedną z największych ukraińskich inicjatyw humanitarnych, na którą zgromadzono już ponad 180 milionów dolarów - powiedział w poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Wsparcie dla programu zadeklarowało już ponad 30 krajów.
29.11.2022

Energinet: od poniedziałku przepływ gazu Baltic Pipe czasowo wstrzymany za względów technicznych

Przepływ gazu Baltic Pipe zostanie w poniedziałek czasowo wstrzymany za względów technicznych. We wtorek 29 listopada br. zostanie oddana do użytku tłocznia w Południowej Zelandii, a przepływ gazu będzie sukcesywnie zwiększany do pełnej wydajności 30 listopada br. - poinformował w piątek Energinet.
25.11.2022

UE. Minister Moskwa: wymusimy głosowanie ws. ceny maksymalnej na gaz

Wymusimy głosowanie ws. ceny maksymalnej na gaz - powiedziała w czwartek w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa po spotkaniu unijnych ministrów odpowiedzialnych za kwestie energetyki.
24.11.2022

Limity cen rosyjskiej ropy? Zachód rozważa rozwiązanie

USA i zachodni sojusznicy rozważają ustanowienie limitu ceny rosyjskiej ropy naftowej na poziomie 60 dol. za baryłkę, a decyzja w tej sprawie może zapaść już w środę - podał we wtorek "Wall Street Journal". Według dziennika, Polska opowiadała się za znacznie niższą kwotą ok. 20 dolarów.
22.11.2022

Resort obrony Tajwanu: 63 chińskie samoloty bojowe i cztery okręty aktywne w rejonie wyspy

W poniedziałek Chiny wysłały 63 samoloty bojowe, w tym 28 myśliwców, i cztery okręty wojenne do działań w rejonie Tajwanu – podało tajwańskie ministerstwo obrony.
07.11.2022

Policja będzie pilnować budowy terminali LNG w Niemczech

Rząd Niemiec nakazał policji pilnowanie budowanych terminali LNG. Zwiększono też nadzór lotniczy nad siecią kolejową. Są to szczególne rozwiązania tymczasowe, gdyż obecnie rząd przygotowuje ustawę mającą na celu wzmocnienie ochrony infrastruktury krytycznej.
31.10.2022

Litewski rząd zatwierdza wymagania dla potencjalnych deweloperów MFW

W ubiegłą środę litewski rząd zatwierdził wymagania stawiane potencjalnym deweloperom morskich farm wiatrowych, którzy mają wziąć udział w przyszłorocznym przetargu. Decyzja rządu potwierdziła wymagania dotyczące zdolności finansowej uczestników przetargu i doświadczenia w realizacji tego typu projektów, a także zobowiązania do przyczyniania się do ochrony środowiska i budowania local contentu.
24.10.2022

Sztormowe czasy dla floty rybackiej UE. Sektor dotknięty wysokimi cenami paliw

Rybołówstwo Unii Europejskiej będzie miało trudności z utrzymaniem rentowności z powodu gwałtownego wzrostu kosztów energii i inflacji w 2022 r. Flota rybacka UE może zakończyć 2022 r. ze stratami, wynika z najnowszego „2022 Annual Economic Report on the EU Fishing Fleet”.
16.10.2022

Litwa zwiększa bezpieczeństwo terminalu LNG po uszkodzeniu Nord Streamu

Po uszkodzeniu rurociągów Nord Stream Litwa podejmuje dodatkowe kroki w celu zwiększenia bezpieczeństwa w swoim terminalu importu skroplonego gazu ziemnego (LNG) – powiedział w czwartek prezydent Gitanas Nauseda.
29.09.2022

Otwarcie Baltic Pipe. Jak uruchomienie gazociągu komentują politycy?

Już dzisiaj (27 września) symbolicznie uruchomiono przesył w gazociągu Baltic Pipe w Budnie k. Goleniowa (Zachodniopomorskie). Symbolicznego odkręcenia zaworu na gazociągu dokonali prezydent Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier Mateusz Morawiecki. Co o gazociągu Baltic Pipe mówili politycy z kraju i ze świata?
27.09.2022

Polska, Irlandia i kraje bałtyckie przekazały KE wspólną propozycję sankcji wobec Rosji

Polska, Irlandia, Litwa, Łotwa i Estonia przekazały Komisji Europejskiej wspólną propozycję kolejnych sankcji wobec Rosji - przekazało PAP źródło unijne. Chodzi m.in. o embargo na import produktów LPG z Rosji.
23.09.2022

Polska i kraje regionu Morza Bałtyckiego przygotowują propozycję nowych sankcji UE wobec Rosji

Polska i kraje regionu Morza Bałtyckiego przygotowują wspólną propozycję kolejnych sankcji UE wobec Rosji. Prace zakończą się w ciągu najbliższych godzin – przekazało w czwartek PAP unijne źródło dyplomatyczne.
22.09.2022

Szwecja transferuje energię po bardzo wysokich cenach "do swoich o wiele mniej zamożnych sąsiadów litewskich przez Morze Bałtyckie"

Musimy mieć odwagę nazywać zło złem, Rosja jest dzisiaj imperium zła i imperium kłamstwa; kiedy w ukraińskim mieście Izium odkopywane są masowe groby, nikt w Europie nie ma prawa spać spokojnie - mówił w poniedziałek w Bratysławie premier Mateusz Morawiecki.
19.09.2022

Jakie szanse stoją przed Elblągiem i tamtejszym portem? Konferencja „Obierz kurs na Elbląg” [WIDEO]

W Ratuszu Staromiejskim w Elblągu reprezentanci samorządu i branży morskiej dyskutowali na temat możliwości, jakie otwierają się przed Portem Elbląg i samym miastem w związku z realizacją toru wodnego przez Mierzeję Wiślaną.
18.09.2022

Nordic-Baltic Eight: spotkanie w sprawie bezpieczeństwa regionu Morza Bałtyckiego

Przedstawiciele ośmiu państw regionu Morza Bałtyckiego spotkali się 6 i 7 września w Kownie na Litwie, aby przedyskutować kwestię bezpieczeństwa regionu w obliczu napaści Rosji na Ukrainę. Uczestnikami są ministrowie spraw zagranicznych pięciu państw nordyckich i trzech państw bałtyckich.
07.09.2022

Elektryczny pchacz z Kłajpedy na płytkie wody. Czy pokona susze i mielizny żeglugi śródlądowej UE?

Projekt pchacza z napędem elektrycznym zaprezentowało niedawno litewskie biuro projektowe Western Baltic Engineering (WBE), które działa w grupie Western Shipyard Group. Statek ma zostać zbudowany na zamówienie Litewskiego Urzędu Żeglugi Śródlądowej w przyszłym roku.
26.08.2022

Finlandia. Kraje bałtyckie i Polska miały rację w sprawie Rosji

Latami fińska polityka zagraniczna i bezpieczeństwa w sprawie Rosji była błędna, a kraje bałtyckie i Polska, które od dawna ostrzegały przed tym krajem, miały rację – pisze w czwartkowym wydaniu dziennik „Helsingin Sanomat”.
25.08.2022

Orlen opublikował raport za 2021 rok

Grupa Orlen opublikowała Raport Zintegrowany za rok 2021. Dokument został opracowany przez Bureau Veritas Polska. W raporcie podsumowana jest m.in. działalność i dane finansowe grupy za poprzedni rok.
08.08.2022

Port w Kaliningradzie – UE zezwala na przepływ ładunków

W środę Komisja Europejska wydała wytyczne mające na celu zmniejszenie napięć z Moskwą w sprawie transportu towarów między portem w Kaliningradzie – rosyjską eksklawą położoną między Polską i Litwą na Morzu Bałtyckim – a samą Rosją.
16.07.2022

Grupa Orlen i Klaipėdos Nafta AB wspólnie na rzecz morskiej energetyki wiatrowej

Wchodzące w skład Grupy Orlen spółki Orlen Neptun I i Energa Wytwarzanie podpisały list intencyjny o współpracy z Klaipėdos Nafta AB, litewskim operatorem terminali naftowych i skroplonego gazu ziemnego LNG. Partnerstwo dotyczy przygotowania i realizacji strategii obsługi i utrzymania inwestycji w morskie farmy wiatrowe na Litwie. To istotne porozumienie w kontekście planowanego zaangażowania Grupy Orlen w morskie projekty wiatrowe w krajach bałtyckich.
08.07.2022

Gaz-System: popyt na gaz w perspektywie 10-letniej może wzrosnąć o 50 proc.

Popyt na gaz w perspektywie 10-letniej może wzrosnąć o 50 proc. Wynika to z procesu transformacji, coraz mocniej widocznego w sektorze energetycznym i ciepłownictwie - ocenił w swoim raporcie dotyczącym zrównoważonego rozwoju za 2021 r. Gaz-System. W zeszłym roku spółka wydała na inwestycje 5,4 mld zł.
30.06.2022

Jest mało prawdopodobne, by rating Polski ucierpiał po ewentualnym odcięciu dostaw gazu z Rosji - Fitch

Jest mało prawdopodobne, by rating Polski ucierpiał w przypadku odcięcia dostaw gazu z Rosji do Unii Europejskiej - oceniła w raporcie agencja ratingowa Fitch.
29.06.2022

Ekspert OSW: napięcie rośnie wzdłuż całej linii styku Rosja-NATO; incydenty z udziałem rosyjskich samolotów i okrętów w rejonie Bałtyku

Incydenty z udziałem rosyjskich samolotów i okrętów w rejonie Bałtyku należy oceniać jako presję Rosji na Zachód, by przestał wspierać Ukrainę; napięcie rośnie na całej linii styku Rosja-NATO - mówi PAP Witold Rodkiewicz, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
29.06.2022

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska: PKN Orlen ma ambicję stać się liderem morskich farm wiatrowych na Bałtyku

– PKN Orlen ma ambicję stać się liderem morskich farm wiatrowych na Bałtyku – mówiła na konferencji PSEW w Serocku Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, prezes Orlen Neptun. Niedawno powstała spółka dedykowana offshore złożyła wnioski o pozwolenia lokalizacyjne na wszystkich 11 obszarów drugiej fazy.
22.06.2022

PKN Orlen widzi możliwość kooperacji w zakresie m.in. morskiej energetyki wiatrowej także na Łotwie

PKN Orlen z uwagą obserwuje rynek łotewski, na którym jest już obecny. Jako przyszły lider transformacji energetycznej w tej części Europy dostrzega możliwość kooperacji w zakresie morskiej energetyki wiatrowej i produkcji zielonego wodoru - powiedział prezes koncernu Daniel Obajtek.
20.06.2022

Powstanie korytarz do portów bałtyckich dla towarów z Ukrainy?

Podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza oraz Forum Gospodarczego, które odbyło się w Lublinie w dniach 6-7 czerwca, dyskutowano o rozwoju korytarzy transportowych w nowym kontekście geopolitycznym. Pojawiła się opcja rozszerzenia korytarza o terytorium Ukrainy. Polska i Bułgaria nawiążą współpracę na rzecz rozwoju Europejskich Korytarzy Transportowych „Bałtyk – Morze Czarne/Egejskie” i „Bałkany Zachodnie”.
20.06.2022

Gaz-System: 4 lipca aukcje roczne dla interkonektorów z Danią, Litwą i Słowacją

4 lipca po raz pierwszy przepustowości nowych interkonektorów gazowych z Danią, Litwą i Słowacją zostaną wystawione na aukcji produktów rocznych - poinformował w poniedziałek operator gazociągów przesyłowych Gaz-System.
13.06.2022

W niedzielę rozpoczyna się Baltops 2022, ćwiczenia państw NATO na Bałtyku

W niedzielę rozpoczynają się BALTOPS 2022 - ćwiczenia państw NATO na Morzu Bałtyckim, które potrwają do 17 czerwca. Będą dotyczyły m.in. operacji desantowych, artyleryjskich, działań przeciw okrętom podwodnym i obrony powietrznej. W manewrach wezmą udział także Finlandia i Szwecja.
05.06.2022

OSW: maleje rola KE w wypracowywaniu wspólnych zasad relacji gazowych UE z Rosją

Maleje rola Komisji Europejskiej w wypracowywaniu wspólnych zasad relacji gazowych UE z Rosją - napisała w opublikowanym w piątek raporcie ekspertka Ośrodka Studiów Wschodnich Agata Łoskot-Strachota. Wskazała jednak, że od kwietnia br. dostawy z Rosji zmniejszyły się w sumie ok. 23 mld m3 surowca.
03.06.2022

Kraje bałtyckie wstrzymały import rosyjskiego prądu

Operator ogólnoeuropejskiej giełdy energii elektrycznej Nord Pool wstrzymał w niedzielę handel rosyjskim prądem od jedynego importera w krajach bałtyckich Grupy Inter RAO. Zapotrzebowanie na prąd Litwa będzie zaspokajała m.in. przez połączenia z Polską, Szwecją i Łotwą.
22.05.2022

Porty Hamburg i Kłajpeda wzmacniają współpracę

Niemiecki port w Hamburgu i litewski port w Kłajpedzie podpisały porozumienie o współpracy m.in. w ramach wymiany danych.
10.05.2022

Otwarcie interkonektora gazowego Polska-Litwa. Komentarze

W czwartek prezydenci Polski, Litwy i Łotwy oraz unijna komisarz ds. energii w miejscowości Jauniunai na Litwie uroczyście otworzyli interkonektor gazowy Polska-Litwa. Inwestycja jest gotową odpowiedzią na kolejną rosyjską próbę szantażu gazowego – mówił polski prezydent Andrzej Duda.
05.05.2022

Prezydent Duda otworzył dziś nowe połączenie gazowe między Litwą a Polską

Dzięki nowemu połączeniu gazowemu z Litwą Polska zyskuje dostęp do terminala w Kłajpedzie, co wzmacnia poziom bezpieczeństwa dostaw gazu do polskich odbiorców - stwierdził pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, cytowany w czwartkowym komunikacie Gaz-Systemu.
05.05.2022

Ekspertka: połączenie gazowe Polski z Litwą przyczyni się do poprawy konkurencyjności regionu

Nowe połączenie gazowe Polski z Litwą przyczyni się do poprawy konkurencyjności regionu i umożliwi zastępowania paliw stałych paliwem gazowym o niższej intensywności emisji - oceniła w rozmowie z PAP Magdalena Maj z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
05.05.2022

Polska bez gazu z Rosji, a Europa szykuje plan B

Zakręcenie Polsce kurka z gazem przez Gazprom przyspiesza rewolucję i największe zmiany dotyczące surowców w Europie od dziesięcioleci. Unia Europejska chcąc uniezależnić się od rosyjskich paliw już wcześniej rozpoczęła poszukiwania alternatyw. Jakie kierunki mogą okazać się kluczowe?
27.04.2022

PKN Orlen rozważa inwestycje w energetykę wiatrową na Litwie

PKN Orlen zamierza wystartować na Litwie w aukcji na koncesje na morskie farmy wiatrowej, analizuje także możliwość budowy lądowych mocy wiatrowych wokół rafinerii w Możejkach - poinformował w poniedziałek w Wilnie prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
25.04.2022

Shell: odejście od rosyjskich surowców w Polsce jest możliwe, chociaż wymaga czasu

Jak wynika z najnowszego raportu Polityki Insight1 w Unii Europejskiej obecnie rosyjska ropa stanowi 27 proc. importu tego surowca, gaz 40 proc., a węgiel 46 proc. W Polsce Rosja również odgrywa kluczową rolę – 72 proc. importu ropy, 45 proc. gazu i 74 proc. węgla pochodzi z tego kraju. Całkowite odejście od ropy z Rosji jest możliwe, jednak proces doprowadzi do wzrostu cen paliw i innych produktów. Natomiast odejście od rosyjskiego gazu będzie możliwe już nawet w październiku tego roku, po ukończeniu budowy Baltic Pipe. Jak po
21.04.2022

Wiceminister klimatu: Derusyfikacja unijnej energetyki jest naszym priorytetem

– Nasze cele klimatyczne są absolutnie spójne z odejściem od paliw kopalnych z Rosji. Jeżeli chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku na poziomie unijnym, musimy przecież odchodzić od paliw kopalnych w energetyce – mówi Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska. Zastąpienie paliw kopalnych odnawialnymi źródłami to jednak proces zakrojony na lata, a równolegle w krótkiej perspektywie trzeba szukać dywersyfikacji dostaw tych surowców, na których w dużej mierze opiera się unijna gospodarka.
08.04.2022

Wojna w Ukrainie. Czy polską energetykę uratuje import drogą morską?

Agresja Putina z dnia na dzień drastycznie zmieniła życie wszystkich Ukraińców. Dla Polski jedną z konsekwencji wojny jest zagrożenie brakiem dostaw surowców strategicznych. Zapotrzebowanie na węgiel, ropę i gaz nie przestaje rosnąć. Czy Polska jest w stanie uniezależnić się od Rosji i przestawić się na dostawy drogą morską?
07.04.2022

"Rz": Zakaz LPG z Rosji? Są prace

Szef rządu nie zapowiedział co prawda zakazu importu paliw płynnych z Rosji, w tym LGP, jednak prace ustawowe mają objąć także paliwa z tego kierunku - informuje wtorkowa "Rzeczpospolita". LPG z Rosji ma znaczący wpływ na rynek - dodaje.
05.04.2022

Czy Łotwa ma szansę na posiadanie własnego terminala LNG?

W obliczu zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego państw bałtyckich Łotwa chciałaby mieć swój terminal LNG w Skulte.
03.04.2022

Terminal LNG w Kłajpedzie całkowicie zaopatruje Litwę w gaz. Koniec z importem z Rosji

W odpowiedzi na szantaż energetyczny Rosji wobec Europy i wojnę na Ukrainie oraz w celu osiągnięcia całkowitej niezależności energetycznej Litwa całkowicie zrezygnowała z rosyjskiego gazu - poinformowało w sobotę ministerstwo energetyki w Wilnie.
02.04.2022

Kłajpeda rozszerza możliwość przeładunku produktów naftowych w porcie

Początek roku w Porcie Kłajpeda upłynął pod znakiem prac realizowanych w ramach pierwszego etapu przebudowy nabrzeża do przeładunku produktów naftowych. Litwa zainwestowała w ten projekt ponad 25 mln euro.
28.03.2022

Blokada unijnych portów? Ministrowie ds. transportu chcą zakazu wykonywania przewozów towarów z i na terytorium Rosji i Białorusi

List ministrów ds. transportu Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do komisarz UE ds. transportu A. Vălean ws. zakazu wykonywania przewozów towarów z i na terytorium Rosji i Białorusi.
23.03.2022

Litwa chce by NATO opracowało strategię obrony Polski i państw bałtyckich. Czy będzie też wzmocnienie wschodniej części?

Litwa dąży do tego, by NATO dokonało przeglądu planów obronnych i opracowało pełną strategię obrony Polski i państw bałtyckich - powiedział w środę minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis przed czwartkowym szczytem NATO.
23.03.2022

Litwa. Sejm wezwał rząd do wycofywania się z importu ropy i gazu z Rosji

Sejm Litwy wezwał we wtorek rząd swego kraju do jak najszybszego wycofywania się z importu ropy naftowej i gazu ziemnego z Rosji.
22.03.2022

Reuters: Litwa przygotowuje się do całkowitego uniezależnienia się od rosyjskich surowców energetycznych

Prezydent Gitanas Nauseda powiedział, że Litwa przygotowuje się do całkowitego uniezależnienia się od rosyjskich zasobów energetycznych - przekazał w poniedziałek Reuters.
21.03.2022

Kanadyjska fregata HMCS Halifax płynie na Bałtyk, ma pomóc Europie w "utrzymaniu siły i suwerenności" [WIDEO]

Kanadyjska fregata HMCS Halifax wypłynęła w sobotę na sześciomiesięczny rejs na Północny Atlantyk i Bałtyk w ramach operacji REASSURANCE prowadzonej przez NATO.
19.03.2022

Morawiecki: za pół roku będziemy niezależni od rosyjskiego gazu

W ciągu ostatnich pięciu lat zbudowaliśmy gazociąg bałtycki do Norwegii i za pół roku będziemy niezależni, po raz pierwszy od dziesięcioleci, od rosyjskiego gazu - powiedział w środę w Wiedniu premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem.
09.03.2022

Litwa chce zamknąć swoje porty dla rosyjskich statków

Litewski rząd ma podjąć w środę decyzję w sprawie wprowadzenia zakazu zawijania rosyjskich statków do litewskich portów w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę - poinformował Reuters, powołując się na agencję informacyjną krajów bałtyckich BNS.
02.03.2022

Budowa gazociągu GIPL na finiszu. Gazociąg Polska-Litwa udostępniony od 1 maja 2022 roku

Gazowy interkonektor Polska-Litwa (GIPL) zostanie udostępniony do przesyłu gazu 1 maja 2022 r. - poinformowali w poniedziałek operatorzy przesyłowi gazu z obydwu krajów: Gaz-System i Amber Grid. Pełną przepustowość gazociąg osiągnie 1 października.
28.02.2022

Czy Europa przetrwa bez rosyjskiego gazu? Niewielkie rezerwy tylko w terminalach w Polsce i Litwie

Minister energetyki Kataru powiedział we wtorek, że jeśli Rosja zakręci Europie kurki, jest niewielka szansa na pokrycie dostaw gazu ziemnego przez zagranicznych producentów LNG, co potwierdza przewidywania wielu analityków energetycznych.
23.02.2022

Ćwiczenia wojskowe korpusu 10 państw Europy Płn. na Bałtyku

Dowodzona przez Wielką Brytanię wspólna grupa ekspedycyjna JEF, w skład której wchodzi 10 państw północnoeuropejskich, przeprowadzi serię zintegrowanych działań wojskowych, w tym na Morzu Bałtyckim - poinformował we wtorek brytyjski minister obrony Ben Wallace.
22.02.2022

Napięcia na linii Rosja-Ukraina mogą pogłębić kryzys gazowy, lukę może wypełnić LNG

Europa jest z znacznym stopniu uzależniona od importu gazu z Rosji, a toksyczność tej relacji ukazał ostatni kryzys energetyczny. Analitycy Rystad Energy przyjrzeli się sytuacji rynku gazowego w Europie wskazując, że obecnie napięcia pomiędzy Rosją i Ukrainą mogą zagrozić dostawom gazu. Potencjalną lukę mogą wypełnić dostawy LNG, w szczególności z USA.
17.02.2022

Degradacja Bałtyku postępuje. Nowy plan naprawczy wymaga pilnego wdrożenia

Przywrócenie dobrego stanu środowiska morskiego Bałtyku – to główny cel uwzględniony w znowelizowanej wersji Bałtyckiego Planu Działań HELCOM (BSAP), który został przygotowany w ramach prac Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (Komisji Helsińskiej – HELCOM). Z poprzedniej, która zakładała osiągnięcie tego samego celu do końca 2021 roku, w całości udało się zrealizować tylko 25 proc. zadań.
08.02.2022

PARP ogłasza wydarzenia wspierające blue growth

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości poinformowała, że wraz z Innovation Norway planuje organizację dwóch wydarzeń, które będą wspierać zrównoważone wykorzystanie wód morskich, śródlądowych i obszarów przybrzeżnych. Odbędą się w norweskim Lillestrøm i w Atenach.
28.01.2022

Chińskie porty odmawiają przyjęcia litewskich towarów

Spór dyplomatyczny między Litwą i Chinami przeniósł się do portów. Litewskie media podały, że Chińczycy odmówili przyjęcia produktów litewskich firm.
06.12.2021

Kreivys: przychylnie patrzymy na obecność Orlenu w offshore na wodach Litwy

Rząd Litwy przychylnie patrzy na ewentualne zaangażowanie się PKN Orlen w projekt morskich farm wiatrowych w litewskiej strefie Bałtyku - powiedział litewski minister energii Dainius Kreivys. Pierwszą aukcję dla inwestorów rząd Litwy planuje na koniec 2022 r.
08.10.2021

PKN Orlen zbuduje w Możejkach instalację pogłębionego przerobu ropy za 641 mln euro

PKN Orlen ogłosił w piątek podpisanie ze swoją litewską spółką Orlen Lietuva porozumienia o finansowaniu instalacji pogłębionego przerobu ropy w rafinerii w Możejkach na kwotę 641 mln euro.
08.10.2021

III Morskie Regaty Konsulów. Pokazali, że współpraca to podstawa [ZDJĘCIA]

Przy pięknej, słonecznej pogodzie odbyły się w niedzielę 26 września Morskie Regaty Konsulów. W trzeciej edycji imprezy zorganizowanej przez Pomorski Związek Żeglarski i Stowarzyszenie Konsulów Honorowych w Polsce wzięły udział załogi siedmiorga konsulów.
26.09.2021

Morskie połączenie elektroenergetyczne między Polską a Litwą wkracza w kolejną fazę realizacji

Rozpoczęte w lutym 2021 roku badania dna Morza Bałtyckiego na całej długości Harmony Link (ok. 300 km) zostały zakończone. Jest to kamień milowy przy realizacji nowego połączenia elektroenergetycznego pomiędzy Polską a Litwą – jednej z największych inwestycji w infrastrukturę przesyłową w naszej części Europy. Ze względu na możliwe nieprzewidziane trudności (np. sztormy) w wykonaniu badań na morzu, był to newralgiczny element harmonogramu realizacji projektu. Co oznacza zakończenie tej części dla całej inwestycji?
08.09.2021

Sasin: gazociąg Nord Stream 2 zostanie objęty prawem europejskim

Dzięki zaangażowaniu PGNiG w sprawę, która toczyła się przed sądem w Duesseldorfie, udało się osiągnąć sukces; gazociąg Nord Stream 2 zostanie objęty prawem europejskim, a tym samym będą musiały być stosowane europejskie zasady wolnego handlu - powiedział wicepremier, szef MAP Jacek Sasin.
25.08.2021

Bałtyckie innowacje. Polska w ogonie. Czas na nowy kurs

Kraje regionu Morza Bałtyckiego, polscy sąsiedzi, są liderami innowacji w Europie i świecie. Polska wciąż znajduje się w ogonie innowatorów. Polskie uczelnie z Wybrzeża maję szansę by „podciągnąć” nasz kraj w rankingu?
28.07.2021

Prof. Żurawski vel Grajewski: aprobata dla NS2 to współczesne porozumienie z Monachium

Amerykańsko-rosyjsko-niemieckie porozumienie aprobujące kontynuację budowy gazociągu Nord Stream 2 można porównać z układem w Monachium z 1938 roku - powiedział w rozmowie z PAP politolog z Uniwersytetu Łódzkiego prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.
23.07.2021

Prezes PGNiG: po wyroku TSUE ws. OPALa, zwalnianie gazociągów z prawa UE będzie trudniejsze

Wyrok TSUE ws. gazociągu OPAL może mieć istotne znacznie dla rynku gazu, np. zwalnianie gazociągów z prawa UE będzie trudniejsze - ocenia prezes PGNiG Paweł Majewski. Jego zdaniem, wyrok wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski i innych krajów UE.
19.07.2021

Ekspertka: wyrok TSUE ws. OPAL oznacza problemy dla Nord Stream 2

Wyrok TSUE ws. gazociągu OPAL oznacza nie tylko potwierdzenie szerokiego zastosowania prawnego zasady solidarności energetycznej, ale też komplikacje dla gazociągu Nord Stream 2 - ocenia analityczka Ośrodka Studiów Wschodnich Agata Łoskot-Strachota.
15.07.2021

Strategia dla Bałtyku na lata 2021-2027. Czas na partnerów, projekty i euro

Praktycznie zakończyły się już finalne prace nad skonkretyzowaniem priorytetów i działań, które realizowane będę w ramach „Programu działania państw bałtyckich na lata 2021-2027”. Teraz nadszedł czas na poszukiwanie partnerów i podejmowanie wspólnych projektów.
11.07.2021

Kontrakt PESA Bydgoszcz i PCC Intermodal podpisany

PCC Intermodal SA – lider transport intermodalnego w Polsce oraz PESA Bydgoszcz SA – największy Polski producent pojazdów szynowych, zawarły kontrakt na dostawę 3 nowych lokomotyw.
07.07.2021

Wpływ Chin na państwa bałtyckie. Jak duże są ambicje Państwa Środka?

Mocarstwowe aspiracje Chin do bycia globalnym hegemonem obejmują również region Morza Bałtyckiego, którego państwa stanowią cel chińskiej ekspansji. Mimo że obecne inwestycje Państwa Środka nie są znaczące, to należy mieć na uwadze potencjalne zagrożenie, które może zaistnieć w długim horyzoncie czasowym.
16.06.2021

Ćwiczenie BALTOPS – 50. raz na Bałtyku, po raz pierwszy także w cyberprzestrzeni

Ponad 4000 ludzi, 40 okrętów i 60 statków powietrznych z 18 państw uczestniczy w tegorocznym ćwiczeniu BALTOPS, sojusznicy i partnerzy po raz pierwszy przećwiczą taktyki i procedury działań obronnych w cyberprzestrzeni – podkreślili dowódcy ćwiczenia.
07.06.2021

Okręty 50. BALTOPS zacumują w Gdyni

W najbliższych dniach przy gdyńskich nabrzeżach cumować będą okręty uczestników największych manewrów morskich na Bałtyku BALTOPS 2021. 3 czerwca wieczorem wpłynie do Gdyni okręt fińskiej marynarki wojennej MLC Hämeenmaa, a dzień później okręt włoskiej marynarki wojennej ITS Marceglia.
03.06.2021

PSE i Litgrid zatwierdziły decyzje inwestycyjne dla kabla Harmony Link

Operatorzy przesyłowi energii elektrycznej z Polski i Litwy, PSE i Litgrid, podjęli w poniedziałek ostateczne decyzje inwestycyjne dotyczące fazy realizacji projektu podmorskiego kabla Harmony Link. Decyzje rozpoczynają fazę realizacji projektu.
31.05.2021

Plany Inicjatywy Trójmorza powinny być obliczone na 20-30 lat

Plany Inicjatywy Trójmorza, której szczyt Bułgaria zorganizuje w czerwcu, powinny być obliczone na 20-30 lat - oświadczył we wtorek bułgarski prezydent Rumen Radew na konferencji, poświęconej przygotowaniom do tego forum.
18.05.2021

Premier Morawiecki o konieczności większego zaangażowania USA w Inicjatywę Trójmorza

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił w czwartek na konferencji think tanku Atlantic Council konieczność mocniejszego zaangażowania się USA w Inicjatywę Trójmorza. Ocenił, że projekt ten "jest wciąż niedoceniany" przez stronę amerykańską.
06.05.2021

Eksperci: Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu to dobry projekt!

Koncepcja budowy terminalu kontenerowego w porcie zewnętrznym w Świnoujściu wywołała bardzo ożywioną dyskusję. Od miesięcy na różnych branżowych forach, w mediach wypowiadają się przedsiębiorcy, naukowcy, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, analitycy z Polski i zagranicy. Podkreślają atuty lokalizacji, znaczenie połączeń drogowych, kolejowych i Odrzańskiej Drogi Wodnej z zapleczem: południową Polską, wschodnimi Niemcami, Europą Środkową.
16.04.2021

GAZ-SYSTEM opracował Krajowy Dziesięcioletni Plan Rozwoju systemu przesyłowego na lata 2022 – 2031

31 marca br. GAZ-SYSTEM przekazał do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki projekt Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju (KDPR) systemu przesyłowego na lata 2022 – 2031. Konsultacje rynkowe tego dokumentu rozpoczną się 12 kwietnia br.
09.04.2021

Nord Stream 2 na ukończeniu mimo sankcji

Wciąż nie wiadomo, czy administracja Joe Bidena zdecyduje się rozszerzyć sankcje wobec projektu Nord Stream 2. Nieoficjalnie mówi się, że taka decyzja może zapaść w połowie maja. W tej chwili budowę gazociągu kontynuuje rosyjska barka Fortuna, a niedługo ma do niej dołączyć także Akademik Czerski, który ułoży na dnie morza brakujący odcinek w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii. Gazprom informował już, że stopień gotowości projektu przekracza 90 proc.
01.04.2021

Amerykańskie sankcje nie zatrzymały budowy Nord Stream 2

Po ponad rocznej przerwie spowodowanej nałożeniem amerykańskich sankcji budowa Nord Stream 2 została wznowiona i jest realizowana przez Rosjan własnym sumptem. – Na tę chwilę trwające spory i obowiązujące sankcje ze strony USA nie są wystarczające, żeby ją zatrzymać – mówi ekspert ds. rynków energetycznych Mateusz Kubiak.
22.03.2021

Synchronizacja i offshore tematami rozmów ministrów z Polski i Litwy

Synchronizacja systemów elektroenergetycznych, morska energetyka wiatrowa, współpraca w obszarze gazu - były tematami rozmów ministra klimatu Michała Kurtyki z ministrem energii Litwy Dainiusem Kreivysem.
15.03.2021

Polska produkcja przemysłowa w czołówce państw UE

Polska, osiągając wzrost produkcji przemysłowej o 5,6 proc. r/r, po raz kolejny znalazła się w czołówce krajów UE - podkreślił wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek komentując piątkowe dane Eurostatu.
12.03.2021

"New York Times": czy cokolwiek powstrzyma Nord Stream 2 Putina?

"Czy cokolwiek powstrzyma Nord Stream 2 Putina?" - zastanawia się na łamach dziennika "New York Times" Chris Miller, profesor Tufts University z Massachusetts. Wskazuje, że niewielu sojuszników Niemiec popiera projekt.
26.02.2021

Co najmniej 18 firm wycofuje się z budowy Nord Stream 2

Co najmniej 18 europejskich firm wycofało się lub zobowiązało się do wycofania z budowy gazociągu Nord Stream 2 w obawie przed sankcjami USA - wynika z raportu amerykańskiego Departamentu Stanu, opisanego przez dpa. Są wśród nich także firmy niemieckie - informuje niemiecka agencja.
23.02.2021

Polska z jedną z najłagodniejszych recesji w UE

Jedną z najłagodniejszych recesji w UE zanotowała Polska w ubiegłym roku – zwrócił uwagę minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński, który uczestniczył we wtorkowej wideokonferencji Rady ECOFIN.
16.02.2021

Pekao: prognoza KE co wzrostu gospodarczego w Polsce - ostrożna

Prognoza KE na 2021 r. zakładająca wzrost polskiego PKB na poziomie 3,1 proc. jest ostrożna, co wynika z faktu, że w ten rok weszliśmy z obostrzeniami epidemicznymi - przekazał PAP Adam Antoniak z Banku Pekao. Dodał, że bank szacuje ten wzrost na 4,5 proc.
11.02.2021

Mocne wejście portów ujścia Odry do gry o ładunki kontenerowe

Nie ulega wątpliwości, że głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu perfekcyjnie wpisuje się w oczekiwania rynku. To ważne przedsięwzięcie przyczyni się do radykalnego zwiększenia rangi zespołu portów Szczecin-Świnoujście w przeładunkach kontenerów w basenie Morza Bałtyckiego, wzmocni gospodarkę regionu i zwiększy atrakcyjność Polski jako miejsca inwestycji.
29.01.2021

Instytut Europy Środkowej: Plany budowy morskich farm wiatrowych w państwach regionu Morza Bałtyckiego

Wśród państw regionu Morza Bałtyckiego coraz większą rolę w bilansach energetycznych zaczynają odgrywać odnawialne źródła energii (OZE), co jest efektem działań na rzecz zmniejszenia emisji CO2. Morze Bałtyckie dzięki swoim uwarunkowaniom (stosunkowo płytki akwen, niskie zasolenie – sól powoduje korozję urządzeń stalowych, niskie fale, silne wiatry, duża liczba odbiorców energii elektrycznej) ma jedne z najlepszych na świecie warunków do rozwoju morskich turbin wiatrowych.
27.01.2021

Waszczykowski: Trump popierał inicjatywę Trójmorza, zakładamy, że obecny też będzie z nami wspólpracował

Donald Trump popierał inicjatywę Trójmorza, podobnie jak Kongres USA, więc zakładamy, że obecny prezydent Joe Biden też będzie z nami wspólpracował - podkreślił europoseł i b. szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski (PiS) na konferencji prasowej w sobotę.
23.01.2021

UTK: ulga intermodalna może okazać się niewystarczająca dla wsparcia tego transportu

Ulga intermodalna udzielana w wysokości 25 proc. od stawki dostępu do infrastruktury kolejowej, która dotąd stymulowała rozwój tego typu przewozów, już wkrótce może okazać się działaniem niewystarczającym dla wsparcia tego rodzaju transportu - uważa Urząd Transportu Kolejowego.
17.01.2021

Kurtyka: w ciągu dwóch dekad wyłączymy 70 proc. starych bloków energetycznych

Transformacja polskiej energetyki staje się coraz bardziej paląca i nie wynika tylko z kwestii klimatycznych, ale również z powodu jej wieku – podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że w ciągu 20 lat trzeba będzie wyłączyć ok. 70 proc. bloków.
03.01.2021

Polska największym producentem karpia w UE

Polska stała się największym producentem karpia w Unii Europejskiej, krajowa produkcja stanowi około 30 proc. produkcji unijnej. Znaczącymi producentami karpi są także Czechy i Węgry - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
22.12.2020

Lockdown u sąsiadów, kolejna fala koronawirusa w Europie

Niemcy, Czechy, Słowacja i Litwa zamykają się przed Bożym Narodzeniem - opisuje sytuację pandemiczną u naszych sąsiadów środowa "Gazeta Wyborcza". Dziennik zauważa też, że Polsce - inaczej niż u naszych sąsiadów - o dodatkowych obostrzeniach na święta i na sylwestra na razie nic nie wiadomo.
16.12.2020

Podpisano umowę na synchronizację systemów elektroenergetycznych krajów bałtyckich

Na niemal 720 mln euro opiewa umowa, którą operatorzy systemów przesyłowych energii elektrycznej z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii podpisali z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacji i Sieci (INEA). Dofinansowanie dotyczy synchronizacji systemów elektroenergetycznych krajów bałtyckich.
14.12.2020

Litewski rząd przygotowuje port w Kłajpedzie do obsługi morskich farm wiatrowych

2 grudnia litewski rząd przyjął projekt ustawy, który doprowadzi do rozbudowy Portu Kłajpeda, tak by ten mógł wspierać projekty związane z morskimi farmami wiatrowymi.
04.12.2020

PSE i Litgrid wyłoniły wykonawcę badań dna pod kabel Harmony

Polski i litewski operatorzy przesyłowi prądu - PSE i Litgrid - wyłonili wykonawcę badań dna Bałtyku pod kabel Harmony, który ma połączyć systemy energetyczne Polski i Litwy.
26.11.2020

Państwa UE zgodziły się na otwarcie nowej fazy współpracy wojskowej w ramach PESCO

Unijni ministrowie obrony uzgodnili w piątek konkluzje w sprawie przeglądu strategicznego stałej współpracy strukturalnej PESCO 2020. Przedstawiono w nich wytyczne na kolejny etap kooperacji wojskowej, obejmujący lata 2021–2025.
20.11.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.