• <
siemens_gamesa_2022

Kreivys: przychylnie patrzymy na obecność Orlenu w offshore na wodach Litwy

AK

08.10.2021 14:50 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Kreivys: przychylnie patrzymy na obecność Orlenu w offshore na wodach Litwy

Partnerzy portalu

Kreivys: przychylnie patrzymy na obecność Orlenu w offshore na wodach Litwy - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Rząd Litwy przychylnie patrzy na ewentualne zaangażowanie się PKN Orlen w projekt morskich farm wiatrowych w litewskiej strefie Bałtyku - powiedział litewski minister energii Dainius Kreivys. Pierwszą aukcję dla inwestorów rząd Litwy planuje na koniec 2022 r.

Jak w piątek w Możejkach powiedział Kreivys dziennikarzom, prowadzone są rozmowy o udziale PKN Orlen w aukcjach na wsparcie dla morskich farm wiatrowych.

Przypomniał, że rząd Litwy planuje na razie dwie aukcje: pierwszą w końcu 2022 r., drugą w rok później. Projekt odpowiedniego prawa jest obecnie w parlamencie. Przewiduje dla inwestorów wsparcie w postaci kontraktów różnicowych.

Rozmawiamy o możliwości startu w tej drugiej akcji PKN Orlen razem z kontrolowanym przez państwo litewskim koncernem Ignitis, który z innym partnerem startuje w pierwszej aukcji - powiedział minister energii Litwy. Z punktu widzenia rządu jesteśmy jak najbardziej chętni, by nasze firmy nawiązały współpracę w tym obszarze - podkreślił Kreivys.

Wcześniej, również w Możejkach wicepremier Jacek Sasin stwierdził, że Polsce „niezwykle zależy na współpracy z Litwą w zakresie offshore, z koncernem Ignitis”.

Kreivys zastrzegł, że Ignitis jest jednak spółką akcyjną i to od jej władz zależy wybór partnera. „Zobaczymy po rozmowach na poziomie firm, jakie mają odbyć się w Warszawie w listopadzie” - dodał minister, przypominając, że aukcje będą na zasadach konkurencyjnych.

Litwa w pierwszym etapie rozwoju morskich farm wiatrowych planuje, że na jej wodach staną turbiny o mocy do 700 MW

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.