• <
escort_980x120_gif_2020

UE wesprze rozwój OZE i niebieskiej gospodarki na Atlantyku, Morzu Czarnym i Śródziemnomorskim

08.10.2021 20:11 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo UE wesprze rozwój OZE i niebieskiej gospodarki na Atlantyku, Morzu Czarnym i Śródziemnomorskim

Partnerzy portalu

UE wesprze rozwój OZE i niebieskiej gospodarki na Atlantyku, Morzu Czarnym i Śródziemnomorskim - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

W ramach Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury (EFMRA) zostanie przeznaczona kwota w wysokości 3,9 mln euro na innowacyjne projekty łączące morską energetyką odnawialną z działaniami na rzecz rozwoju niebieskiej gospodarki (blue economy). 

EFMRA to nowy fundusz zatwierdzony w lipcu 2021 roku w ramach wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027, którego celem jest wsparcie społeczności rybackich, które ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa. UE tym razem chce wesprzeć pilotażowe projekty flagowe, które wzmocnią współpracę w ramach Atlantyku, Morza Czarnego i zachodniej części Morza Śródziemnomorskiego. Zainteresowane podmioty mogą składać wnioski o dofinansowanie np. projektów wielofunkcyjnych, łączących morską energetykę odnawialną z innymi sektorami lub z ochroną przyrody. Celem jest rozwój niebieskiej gospodarki oraz wsparcie lokalnych środowisk. W zależności od akwenu, dofinansowanie projektu może sięgnąć do 1 mln euro. Nabór wniosków trwa do 12 stycznia 2022 roku. 

W maju 2021 roku Komisja Europejska przyjęła nowe podejście do rozwoju zrównoważonej niebieskiej gospodarki w UE. Blue economy będzie odgrywać ważną rolę w realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu. W tym celu Komisja Europejska opracowała trzy strategie dotyczące basenów morskich na Atlantyku, Morzu Czarnym i zachodniej części Morza Śródziemnego.

UE widzi szanse w morzach i oceanach 

Rozwój niebieskiej gospodarki przyczynia się do łagodzenia zmiany klimatu poprzez rozwój morskiej energetyki odnawialnej, dekarbonizację transportu morskiego i ekologizację portów. Sprawi, że gospodarka będzie bardziej obiegowa poprzez odnowienie norm dotyczących projektowania narzędzi połowowych, recyklingu statków i likwidacji platform morskich. Rozwój zielonej infrastruktury na obszarach przybrzeżnych pomoże zachować różnorodność biologiczną i krajobrazy, przynosząc jednocześnie korzyści turystyce i gospodarce przybrzeżnej. Jednym z kluczowych elementów jest rozwój OZE, w szczególności morskich farm wiatrowych i produkcji zielonego wodoru. 

Źródło: offshore-energy.biz

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.