• <
pge_baltica_390x100_duży

Wyłowili 100-kg głowę rekina. Resztę zjadło coś olbrzymiego (wideo)

pc

07.04.2019 13:37 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Wyłowili 100-kg głowę rekina. Resztę zjadło coś olbrzymiego (wideo)

Partnerzy portalu

Wyłowili 100-kg głowę rekina. Resztę zjadło coś olbrzymiego (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Niestety, nie widzieliśmy, co go zjadło, ale musiało to być imponujące – powiedział Trapman Bermagui, rybak, który u wybrzeży Nowej Południowej Walii w Australii wyłowił 100-kg głowę ostronosa atlantyckiego. Kiedy zarzucał przynętę, ryba jeszcze żyła. Nie zdołał jednak wyciągnąć jej na pokład, ponieważ „coś” się nią poczęstowało.

Zdjęcie olbrzymiej głowy rekina natychmiast obiegło sieć. Bermagui poinformował, że pozyskał z niej 32 kg mięsa. Znalazł coś jeszcze – wewnątrz znajdował się przypominający włócznię szpic marlina – prawdopodobnie pozostałość po poprzednich walkach, jakie stoczył rekin.

Prof. Clive Trueman z Uniwersytetu w Southamton w Wielkiej Brytanii podkreślił, że ostronos atlantycki był podatny na atak, ponieważ w tym czasie złapał się na rybacki hak. Tyler Bowling, menadżer projektu poświęconego badaniom rekinów, prowadzonego przez Florida Museum of Natural History, powiedział natomiast telewizji CNN, że rekin najprawdopodobniej został zaatakowany przez żarłacza białego. Dodał, że nie ma powodów do paniki, ponieważ takie przypadki zdarzają się kilka razy w roku.

Ostronosy atlantyckie uważane są za najszybsze rekiny na świecie. Mogą pływać z prędkością nawet ok. 70 km/h. Ryby te mają od 2 do 4 m długości, osiągają wagę 400 kg. Ostronosy atlantyckie są niebezpieczne dla ludzi, jednak, jak podaje Florida Museum, zarejestrowano jedynie 10 ataków na człowieka. Dla porównania żarłacze białe atakują 30 razy częściej.

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.