• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

W akcję ratunkową młodej orki włączyła się skrzypaczka

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie W akcję ratunkową młodej orki włączyła się skrzypaczka

Partnerzy portalu

W Kolumbii Brytyjskiej, na północy Wyspy Vancouver trwają przygotowania do kolejnych prób wydostania młodej orki z zatoki i przetransportowania do wód Pacyfiku. Nietypową próbę przywabienia zwierzęcia muzyką podjęła w czwartek skrzypaczka.

Carol Love jest skrzypaczką z Nanaimo w Kolumbii Brytyjskiej i postanowiła spróbować zainteresować muzyką orkę uwięzioną od miesiąca w zatoce – podawała w czwartek agencja The Canadian Press. Aby przepłynąć do Pacyfiku orka musiałaby przedostać się przez wąski kanał, pod mostem. Dlatego Love podczas przypływu grała na skrzypcach na moście próbując zwrócić uwagę orki.

The Canadian Press cytowała skrzypaczkę, która widziała orkę w pobliżu mostu. Zwierzę jednak nie zdecydowało się przepłynąć bliżej oceanu.

Nadal trwają przygotowania do próby złapania orki, tym razem, w dużą sieć. Akcja ratunkowa zaczęła się w ub. tyg. w piątek, ponad 50 osób podjęło próbę zlokalizowania i zagonienia orki na płyciznę, skąd miała zostać podjęta na dużej płachcie i przetransportowana do oceanu, jednak to przedsięwzięcie się nie powiodło – podała agencja.

Zagubiona orkę zauważono pod koniec marca br. Orka była ze swoją matką, dorosła orka wpłynęła do płytkiej zatoki, po odpływie nie była w stanie się wydostać. Od tego czasu ratownicy próbowali bezskutecznie skłonić młodą orkę do wypłynięcia w stronę stada.

Indianie Ehattesaht, którzy mieszkają w pobliżu zatoki, nadali orce imię “kwiisahiis”, co znaczy „Mały Dzielny Myśliwy”.

Z Toronto Anna Lach
lach/
fot.
https://depositphotos.com/pl/stock-vectors.html

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.