• <
pge_baltica_390x100_duży

Złowiono 300-kilogramowego olbrzyma (wideo)

26.08.2016 05:28 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Złowiono 300-kilogramowego olbrzyma (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Po dziesiątkach lat poszukiwań, marzenie lokalnych wędkarzy Kolumbii Brytyjskiej zostało spełnione. W rzece Fraser w końcu udało się złowić ważącego prawie 300 kg jesiotra amerykańskiego, nazwanego pieszczotliwie Świńskim Ryjem. Wciągnięcie go na pokład zajęło 2 godziny.

Na początku tego tygodnia 19-letni Nick McCabe stał się lokalnym bohaterem, po tym jak udało mu się złowić 3-metrowego olbrzyma. Jesiotr był legendą w pobliskim miasteczku Lillooet z powodu swojego ogromnej wielkości oraz osobliwego wyglądu, dziwacznego różowego nosa o kształcie bulwy.

Szacuje się, że jesiotr ma około 80 lat. Mieszkańcy Lillooet twierdzą, że ryba została „ochrzczona”  Świńskim Ryjem po tym, jak 40 lat temu uszkodziła swój nos, który w rezultacie się zdeformował.

Dodajmy, że jesiotr amerykański to gatunek wędrownej, dwuśrodowiskowej ryby z rodziny jesiotrowatych. Jest drugą co do wielkości rybą z rodziny jesiotrowatych, ustępuje rozmiarom tylko kałudze. Poławiany dla mięsa i ikry, z której sporządzany jest kawior.

Zamieszkuje wody morskie od Alaski do północnej Kalifornii. Przebywa w płytkich wodach szelfu kontynentalnego. Na tarło wpływa do rzek takich jak Fraser czy Kolumbia, przy czym jest to ta sama rzeka, w której się urodził. Osiąga do 6 m długości i masę 816 kg. Może żyć nawet 100 lat.

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.