• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Młode foki na plażach. Co robić?

12.04.2024 20:22 Źródło: Błękitny Patrol WWF

Partnerzy portalu

Fot. WWF Błękitny Patrol

Przełom marca i kwietnia to czas, gdy na polskim wybrzeżu pojawiają się pierwsze szczenięta fok szarych. Maluchy najczęściej odpoczywają na plaży, ale zdarza się, że są ranne lub chore i potrzebują pomocy wolontariuszy.

Błękitny Patrol apeluje o wzmożoną czujność i niezwłoczne zgłaszanie każdej obserwacji foki na numer alarmowy Błękitnego Patrolu WWF: 795 536 009. Gdy zobaczymy fokę na plaży, nie zbliżajmy się do niej. Bliska obecność człowieka bardzo ją stresuje, uniemożliwia odpoczynek i zmusza do ucieczki. Foki to drapieżniki, a więc gryzą, zabrania się więc jakiegokolwiek dotykania ssaków. Stosujmy się do zasad i informacji zawartych na tablicach, które stoją przy wejściach na plaże, a także bądźmy otwarci na zalecenia Błękitnego Patrolu WWF. 

Bałtyckie foki szare przychodzą na świat na przełomie lutego i marca. Ich ciała pokryte są miękkim, gęstym, białym futrem, zwanym lanugo. Lanugo chroni je przed zimnem, a dodatkowo spełnia bardzo ważną funkcję ochronną. W aurze zimowej, kiedy na plażach leży śnieg, białe futro zapewnia doskonały kamuflaż przed drapieżnikami. Po 2-3 tygodniach życia szczenięta gubią lanugo i przybierają barwę dorosłego osobnika. Pierwsze 2-3 tygodnie życia focze szczenię spędza u boku matki i jest karmione mlekiem, które zawiera od 40% do aż 50% tłuszczu. Dzięki niemu przybiera na wadze nawet do 2,5 kilogramów dziennie. W ten sposób gromadzi zapasy na początek samodzielnego życia. Po odkarmieniu matka opuszcza szczenię, które pozostaje na lądzie przez kolejne 2-3 tygodnie.

Niestety, zdarza się, że młode foki zostają zbyt wcześnie oddzielone od swoich mam lub są zmuszone wejść do morza, gdy nie mają jeszcze pełnej gotowości na życie w otwartych wodach. Dzieje się tak na przykład na skutek sztormów, przypadkowego lub zamierzonego płoszenia przez ludzi czy pojawienia się drapieżnika. Jeżeli takim młodym fokom nie uda się zdobyć pożywienia bądź uniknąć czyhających na nie zagrożeń, wówczas wyczerpane mogą wyjść na ląd. Wtedy pomocy udziela im Błękitny Patrol WWF, pozostający w gotowości 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Sezon szczenięcy trwa zazwyczaj od drugiej połowy marca do połowy maja, przy czym największa liczba interwencji ma miejsce w kwietniu. Pojedyncze młodociane osobniki fok szarych przypływają do nas z północnego Bałtyku – z Finlandii, Estonii i Szwecji. Wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF wyjeżdżają na każde wezwanie i sprawdzają kondycję zwierzęcia. Zdarza się, że szczenięta są ranne lub chore. Osobniki wymagające specjalistycznej pomocy medycznej zostają przewiezione do Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry, o czym pisaliśmy w tym artykule. W tym miejscu focze szczeniaki dostają podstawową opiekę, a gdy odzyskają zdrowie i pełną sprawność, zostają wypuszczone na wolność. Okres ten w ich przypadku trwa nie dłużej niż trzy tygodnie.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.