• <

Wynik wyszukiwania - "foki" - Wiadomości

Pierwsze foki wracają na wolność [wideo]

Pierwsze w tym roku focze szczenięta opuściły Ośrodek Rehabilitacji Fok Stacji Morskiej im. profesora Skóry w Helu i wróciły do naturalnego morskiego środowiska.
16.05.2024

Młode foki na plażach. Co robić?

Przełom marca i kwietnia to czas, gdy na polskim wybrzeżu pojawiają się pierwsze szczenięta fok szarych. Maluchy najczęściej odpoczywają na plaży, ale zdarza się, że są ranne lub chore i potrzebują pomocy naszych wolontariuszy. Dlatego apelujemy o wzmożoną czujność i niezwłoczne zgłaszanie każdej obserwacji foki na numer alarmowy Błękitnego Patrolu WWF: 795 536 009.
12.04.2024

Naukowcy: polowania na fokę szarą są zbyt intensywne

Aktualnie obowiązujące limity polowań na foki szare stanowią poważne zagrożenie dla długoterminowego przetrwania tego gatunku w Morzu Bałtyckim - ostrzegają naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu.
03.04.2024

W ciągu pół roku w Nowej Zelandii padło tysiąc fok futerkowych

W ciągu ostatnich pięciu miesięcy u wybrzeży nowozelandzkiej Wyspy Południowej padło prawie tysiąc fok futerkowych – podaje portal radia RNZ. Według naukowców to "początek załamania ekosystemu", który wynika ze wzrostu temperatury morza i wyczerpania zasobów rybnych.
02.02.2024

Sztuczna inteligencja liczy foki

Wytrenowana przez holenderski zespół sztuczna inteligencja w mgnieniu oka liczy foki na lotniczych zdjęciach. To przykład na to, jak SI może przyspieszyć pracę naukowców.
30.01.2024

Na świnoujskiej plaży uratowano fokę

Na plaży w Świnoujściu doszło do wspólnej interwencji funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji i Błękitnego Patrolu WWF wobec foki, która zaplątała się w sieć rybacką. Akcja ratownicza zakończyła się sukcesem.
11.01.2024

Odkryto skamieniałości jednych z najwcześniejszych drapieżników morskich

Skamieliny zwierząt, które mogą być jednymi z najwcześniejszych mięsożerców, odkryli naukowcy na Grenlandii. Bezkręgowce z dolnego kambru to krewni współcześnie żyjących morskich drapieżników.
06.01.2024

Bezzałogowcem w poszukiwaniu kryla. Norwegowie spełniają marzenia Polaków z lat 70

Aker BioMarine wprowadził bezzłogowca do wsparcia połowów kryla antarktycznego. Norweska firma zajmująca się pozyskiwaniem kryla Aker BioMarine odebrała nowy bezzałogowy pojazd nawodny (USV) w celu wsparcia połowów na Antarktydzie.
27.12.2023

Morski świat oczami foki. O Bałtyku, klimacie i helskim fokarium

Szacuje się, że w Morzu Bałtyckim żyje obecnie ponad 50 000 osobników foki szarej. To ok. 50% naturalnego stanu sprzed 100 lat. Mimo że populacja tego gatunku wykazuje trend wzrostowy, stan ochrony według przyjętych wskaźników nie jest uznawany za właściwy. W celu zabezpieczenia zagrożonych gatunków powstają różne instytucje zajmujące się ochroną ssaków morskich, takie jak Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii w Helu, którą ostatnio mieliśmy okazję odwiedzić.
21.12.2023

Delfiny wyczuwają pole elektryczne

Naukowcy wykryli kolejny zmysł u delfinów. Okazuje się, że potrafią wyczuwać pole elektryczne, które pomaga im chwytać ukryte pod piaskiem ryby oraz znajdować odpowiedni kierunek.
05.12.2023

Sztorm zniszczył rosyjskie umocnienia na Krymie i uwolnił delfiny

Od 26 listopada państwa nad Morzem Czarnym muszą zmagać się z wyjątkowo silnym sztormem, w wyniku którego doszło do uszkodzenia morskiej i nadmorskiej infrastruktury, a wiele statków uległo trafiło na mieliznę. Spotkało to także okupowany przez Rosję od 2014 roku Krym. Efekty działań sił żywiołu okazują się także strategicznie bolesne dla Rosjan.
01.12.2023

Słowacka gazeta zachęca do odwiedzania Wyspy Sobieszewskiej koło Gdańska, pełnej "fok i bursztynów"

Słowacka gazeta Dennik N zachęca czytelników do odwiedzin Wyspy Sobieszewskiej koło Gdańska. Są tam foki i bursztyny, a mało kto ze Słowaków wie o istnieniu wyspy, która jest zdaniem dziennika „idealnym miejscem na wakacje, także te jesienne”.
28.08.2023

Prof. Kotwicki: Bałtyk się odradza, ale wciąż wymaga ochrony

"W ostatnich dekadach Morze Bałtyckie zaczęło się odradzać, ale w jego obrębie wciąż obecne są niekorzystne zjawiska. Rosną beztlenowe pustynie, nasilają się zakwity sinic, zaś inżynieryjne prace podwodne podnoszą z dna toksyny, które ostatecznie trafiają do łańcucha pokarmowego", powiedział prof. Lech Kotwicki z PAN.
02.08.2023

Rosja wykorzystuje delfiny do obrony bazy morskiej na Krymie

W ramach wzmacniania bezpieczeństwa bazy marynarki wojennej na okupowanym Krymie Rosja zwiększyła wykorzystanie ssaków morskich, w tym delfinów butlonosych, które najprawdopodobniej mają powstrzymywać nurków ukraińskich - podało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
23.06.2023

Kolejne foki wracają do Bałtyku

Stacja Morska im. prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego poinformowała za pomocą swoich mediów społecznościowych, że do morza wypuszczane zostają kolejne młode foki.
26.05.2023

Nietypowy gość nieopodal Motławy. Młoda foka znaleziona daleko od morza

Takie spotkania nie zdarzają się często. W pobliżu Odpływu Motławy w Gdańsku spacerowicz zauważył przy miejskiej ławce... młodą fokę szarą. Natychmiast wezwał na pomoc Straż Miejską, która skontaktowała się z Błękitnym Patrolem WWF celem pomocy malcowi.
30.03.2023

Na plażach pojawiają się młode foki szare. WWF Polska wskazuje, jak zachowywać się w razie spotkania

Na przełomie marca i kwietnia na plażach Bałtyku pojawiają się pierwsze, tegoroczne szczeniaki foki szarej, najliczniejszego gatunku zwierzęcia z rodziny fokowatych w Bałtyku. Jest to normalne zjawisko, ale niekiedy ich obecność wiąże się również z zagrożeniami. Wolontariusze z Błękitnego Patrolu WWF Polska wskazują na to, co zrobić, kiedy spacerowicze natkną się na fokę odpoczywającą na piasku.
23.03.2023

Morze Bałtyckie potrzebuje odpowiedzialnych rybaków i konsumentów

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Ma on zwrócić uwagę na problemy związane z ochroną Bałtyku i przypomnieć, że każdy z nas może się przyczynić do poprawy jego kondycji. Jaką rolę odgrywają w tym zrównoważone połowy? I co każdy z nas może zrobić, by wspierać odpowiedzialne rybołówstwo?
21.03.2023

Nieoczekiwany sojusz obrońców zwierząt i rybaków przeciw polowaniom na foki

Organizacje ochrony zwierząt stanęły po raz kolejny w obronie kanadyjskich fok przed masowymi polowaniami. Ich sojusznikiem są rybacy, którzy obawiają się, że nie sprzedadzą złowionych ryb. Do polowań zachęca konserwatywny polityk.
17.03.2023

Dania. Analiza po wybuchach Nord Stream: Bałtyk zanieczyszczony trującym osadem, foki doznały uszkodzenia słuchu

Wybuchy przy gazociągach Nord Stream spowodowały wzbicie się do wody 250 tys. ton spoczywającego na dnie Bałtyku trującego osadu. Przebywające w pobliżu eksplozji ssaki morskie: foki oraz morświny doznały trwałego lub czasowej utraty słuchu - wynika z analizy duńskich naukowców.
09.03.2023

PGE uruchamia kampanię promującą „zieloną zmianę”

PGE Polska Grupa Energetyczna uruchomiła nową odsłonę kampanii wizerunkowej „PGE. Prowadzimy w zielonej zmianie”, która ma wskazać koncern jako lidera transformacji energetycznej w kraju. Tematem tej edycji jest rozwój odnawialnych źródeł energii w ramach grupy.
01.03.2023

Fokarium rekrutuje wolontariuszy

Ośrodek Rehabilitacji Fok prowadzony przez Stację Morską im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu zaprasza osoby zainteresowane pomocą w ratowaniu fok na wolontariat podczas sezonu rehabilitacji dzikich szczeniąt fok szarych (marzec-maj).
23.01.2023

Impreza z fajerwerkami w Scarborough została odwołana, aby nie straszyć wypoczywającego na plaży morsa

Nietypowym gościem na angielskiej plaży okazał się mors arktyczny, należący do gatunku chronionego. Jego obecność przyciągała tłumy, ale to przez niego nie odbył się sylwestrowy pokaz fajerwerków.
06.01.2023

Ørsted łączy projekty offshore wind z ochroną bioróżnorodności

Celem strategicznym Ørsted, jednego z największych deweloperów morskich farm wiatrowych na świecie, jest stanie się najbardziej zrównoważoną firmą energetyczną na świecie, która wspiera działania na rzecz ochrony środowiska. Projekty offshore wind stara się łączyć z różnymi formami wspierania bioróżnorodności. Potrzebne są do tego solidne badania i pilotaże rozwiązań.
08.12.2022

Rosja. Na wybrzeżu Morza Kaspijskiego odnaleziono 1700 martwych fok

Na wybrzeżu Morza Kaspijskiego w rosyjskiej Republice Dagestanu odnaleziono około 1700 martwych fok z zagrożonego gatunku nerp kaspijskich - poinformował w niedzielę szef organizacji pozarządowej Kaspijskie Centrum Ochrony Środowiska Zaur Gapizow. Przyczyna nie jest znana.
04.12.2022

Blisko 600 fok na wysepce u ujścia Wisły

Wysepki nad Ujściem Wisły to dominium fok. Dron Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego sfotografował aż dokładnie 592 zwierzęta wylegujące się jednocześnie na wyspie.
03.12.2022

Seria pogryzień przez foki na plażach Morza Kaspijskiego w Kazachstanie

W ostatnich dniach foki kaspijskie, zwane też nerpami, pogryzły kilka osób na plażach w Aktau, mieście leżącym nad Morzem Kaspijskim w Kazachstanie - poinformowała we wtorek kazachstańska agencja informacyjna zakon.kz.
23.08.2022

PGE zaprasza na II edycję projektu „Plaża PGE – poznaj moc bałtyckiego wiatru"

I edycja projektu „Plaża PGE – poznaj moc bałtyckiego wiatru" odbyła się w 2021 roku i zgromadziła ponad 11 tysięcy zarówno mieszkańców jak i turystów spędzających wakacje nad polskim morzem. Pomysłodawca i organizator projektu – Fundacja PGE – kontynuuje projekt tym razem na plażach w Ustce, Łebie, Lubiatowie i Sasinie.
05.07.2022

Foka w Motławie w Gdańsku. Ekspert: To zjawisko normalne, choć rzadkie [WIDEO]

Niecodzienny widok młodej foki szarej pływającej w Motławie zaskoczył spacerujących wzdłuż Motławy na wysokości Wyspy Spichrzów we wtorkowy poranek.
12.04.2022

Nawet Arktyka jest zanieczyszczana przez plastik

Do Arktyki dociera plastik niesiony przez prądy, rzeki, powietrze i statki. Duże ilości można znaleźć w wodzie, na dnie, odległych plażach, a nawet w lodzie i śniegu.
08.04.2022

Gdynia. Strażnik graniczny pomógł młodej foczce, która znalazła się na Skwerze Kościuszki

Strażnik graniczny pomógł młodej, wychudzonej i odwodnionej foczce szarej, która wyszła z wody na Skwer Kościuszki w Gdyni. Zwierzę zostało zabrane do Stacji Morskiej w Helu - przekazał we wtorek PAP rzecznik Straży Granicznej.
05.04.2022

Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Czy mamy powody do świętowania?

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego – czy mamy powody do świętowania? Organizacja pozarządowa MSC zachęca do poszerzania wiedzy na temat ochrony Bałtyku oraz zaprasza szkoły do udziału w konkursie „Może poznajmy nasze morze”.
22.03.2022

PGE będzie promować na plażach morską energetykę wiatrową

PGE startuje z nowym projektem, którego celem jest edukacja i promocja morskiej energetyki wiatrowej. Na plażach w Lubiatowie, Łebie, Ustce, Międzyzdrojach powstaną specjalne strefy, w których będzie można poszerzyć wiedzę na temat OZE - podała spółka.
16.07.2021

Rozpoczęto konsultacje społeczne ws. programu ochrony wód morskich

Trzy miesiące potrwają rozpoczęte w piątek w Gdańsku konsultacje społeczne nt. aktualizacji programu ochrony wód morskich (aPOWM), zakładającego prawie 60 zadań na rzecz poprawy czystości Bałtyku. Konsultacje pod hasłem „Chroń morze” organizują ministerstwo infrastruktury i Wody Polskie.
09.07.2021

27 czerwca - Światowy Dzień Rybołówstwa. Czy ryby bałtyckie są bezpieczne dla zdrowia?

27 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Rybołówstwa. Święto to ustanowiła Światowa Konferencja ds. Rybołówstwa w 1984 roku, a ma ono m.in. zwrócić uwagę na problem zmniejszających się, z powodu zmian klimatycznych oraz nadmiernej eksploatacji, naturalnych zasobów mórz i oceanów.
27.06.2021

Zbliża się Światowy Dzień Oceanów. Nauka i edukacja kluczem do skutecznej ochrony

Życie na Ziemi nie mogłoby istnieć bez mórz i oceanów. Od ich kondycji zależy przyszłość naszej planety i nas samych. Obchodzony 8 czerwca Światowy Dzień Oceanów jest doskonałą okazją, by zastanowić się, w jaki sposób powinniśmy korzystać z zasobów mórz i oceanów, aby je chronić, a przynajmniej im nie szkodzić. Organizacja pozarządowa MSC przypomina, że to od naszych codziennych decyzji zależy przyszłość oceanów i zachęca do wspólnej edukacji oraz podejmowania odpowiedzialnych, przyjaznych środowisku wyborów.
04.06.2021

W Morzu Kaspijskim giną chronione foki, władze winią kłusowników

Ministerstwo przyrody Rosji obwiniło w piątek kłusowników o śmierć fok - znajdujących się pod ochroną - w Morzu Kaspijskim. Morze wyrzuciło na brzeg 170 martwych fok. Według ministerstwa zwierzęta giną, gdy trafią w sieci zastawione na ryby przez kłusowników.
07.05.2021

Foki kochają spokój - plażowicze są dla nich realnym zagrożeniem

Dwie pierwsze, młode foki już trafiły do helskiego ośrodka rehabilitacji. Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego niesie pomoc zwierzętom potrzebującym opieki i leczenia. Jej pacjenci to głównie focze szczenięta. Pamiętajmy, że dzikie zwierzęta nie są ani atrakcjami turystycznymi, ani kompanami do zdjęć. Niestety ich obecność na plażach często budzi wśród ludzi sensację. Dlatego fokarium alarmuje: traktujmy foki z odpowiednim dystansem, nie straszmy ich i nie róbmy...
31.03.2021

Zostań morskim bohaterem – pomóż chronić Morze Bałtyckie

Jak śpiewała w latach 90-tych Majka Jeżowska „na plaży fajnie jest”. Dziś, prawie 30 lat później kondycja Morza Bałtyckiego i jego złocistych plaż uległa drastycznemu pogorszeniu. Wakacyjne skakanie w morskiej pianie coraz częściej ograniczają zakwity sinic, a zamiast muszelek i bursztynów w piasku królują śmieci. Z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Ochrony Morza Bałtyckiego organizacja pozarządowa MSC przypomina, że dokonując odpowiedzialnych wyborów każdy z nas może zostać morskim bohaterem.
19.03.2021

Akustyk zbadał, jak foki szare wydają pod wodą dźwięki

Pod wodą raczej nie słychać ludzkiego krzyku. Ale odgłosy wydawane przez foki szare - już owszem. Jakie zjawiska akustyczne decydują o tym, że foki wydobywać mogą dźwięki i na wodzie, i pod jej powierzchnią? Sprawdził to w swoich badaniach dr Łukasz Nowak. "Ciało foki działa jak głośnik" - streszcza naukowiec.
11.01.2021

Foki posługują się ultradźwiękami

Biolodzy z zaskoczeniem odkryli, że jeden gatunków fok - weddelka arktyczna, potrafi posługiwać się ultradźwiękami. Prawdopodobnie zwierzęta w ten sposób komunikują się, ale istnieje także możliwość, że podobnie jak np. delfiny, korzystają z ulradźwięków do echolokacji.
30.12.2020

Badanie: Jaki rodzaj odpadów w oceanach jest najbardziej niebezpieczny?

Jak możemy uratować wieloryby i inne zwierzęta morskie przed szkodliwymi skutkami plastiku w oceanie? Nowe badanie pokazuje, że zmniejszenie zanieczyszczenia plastikiem może zapobiec śmierci ukochanych gatunków morskich. Ponad 700 z nich, w tym połowa światowej populacji waleni, wszystkie żółwie morskie i jedna trzecia ptaków morskich połyka plastik.
14.12.2020

Od 10 lat chronią bałtyckie plaże - Błękitny Patrol WWF w Międzynarodowy dzień wolontariusza

5 grudnia obchodzimy międzynarodowe święto wolontariuszy. Fundacja WWF może pochwalić się imponującą grupą ponad 600 wspierających nas osób. Od 10 lat bałtyckie plaże przemierza Błękitny Patrol WWF, a 2 lata temu powstała podobna formacja, która zajmuje się polskimi rzekami – Strażnicy Rzek WWF. Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz ochrony przyrody.
03.12.2020

Ocean Refresh stworzy buty z oceanicznych śmieci (wideo)

Ocean Refresh to pomysł Bernardo Pedroso. Startup zajmujący się zrównoważonym rozwojem powstał w 2019 roku, a jego celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia plastikiem w naszych oceanach. Historia projektu rozpoczęła się od ekologicznych klapek, a najnowszym przedsięwzięciem są trampki stworzone z oceanicznych śmieci.
17.11.2020

Wkrótce powstanie największy na Oceanie Atlantyckim rezerwat morski

Wokół należącego do Wielkiej Brytanii archipelagu Tristan da Cunha powstanie największy na Oceanie Atlantyckim i czwarty największy na świecie rezerwat morski - ogłosił w piątek brytyjski rząd.
14.11.2020

Zagrożone gatunki morskie mogą zostać zarażone SARS-CoV-2

Do niedawna jeszcze twierdzo, że obecna pandemia COVID-19 rozprzestrzenia się ze zwierząt na ludzi. Najnowsze badania pokazują, że ludzie też mogą przyczynić się do ekspansji infekcji, zarażając zwierzęta morskie.
13.11.2020

Czy Deklaracja UE „Nasz Bałtyk” jest szansą na realną poprawę stanu naszego morza?

W zeszłym tygodniu, 28 września, odbyła się Konferencja ministerialna „Our Baltic”. Wzięli w niej udział m.in. ministrowie z nadbałtyckich państw członkowskich UE, właściwi ds. gospodarki morskiej, rolnictwa i środowiska. Spotkanie zorganizowane przez Komisję Europejską zakończyło się podpisaniem deklaracji, na mocy której ministrowie zobowiązali się do większego zaangażowania poszczególnych krajów w działania na rzecz ochrony środowiska morskiego Morza Bałtyckiego. Czy deklaracja ta zagwarantuje wprowadzenie rzeczywistych zmian
06.10.2020

Do roku 2100 może już nie być niedźwiedzi polarnych

Unoszący się na powierzchni oceanu lód morski formuje się i topnieje wraz z polarnymi porami roku. Cześć tego lodu utrzymuje się w Arktyce przez cały rok, zapewniając siedliska zwierzętom takim jak niedźwiedzie polarne, foki i morsy. Jeśli nie zostaną podjęte skuteczne kroki przeciwdziałające zmianom klimatycznym, niedźwiedzie polarne mogą wyginąć przed rokiem 2100 - ostrzega pismo "Nature Climat Change".
18.09.2020

Spadek powierzchni lodu morskiego utrudnia niedźwiedziom polowania. Jak długo wytrzymają?

Okresy bez pokrywy lodowej w Arktyce stają się coraz dłuższe – już w latach 40. wydłużą się tak bardzo, że w niektórych rejonach niedźwiedzie polarne nie będą w stanie przetrwać, a w scenariuszu wysokich emisji gazów cieplarnianych pod koniec stulecia doszłoby do tego prawie wszędzie.
14.09.2020

Czysty Bałtyk 2: zakończenie projektu Darłowskiej Grupy Producentów Ryb i Armatorów Rybackich [wideo]

Zerwane na wrakach i innych zaczepach, bądź zagubione podczas sztormów syntetyczne sieci rybackie przez wiele lat zachowują swoją zdolność do niekontrolowanych połowów i stają się śmiertelnymi pułapkami dla bałtyckie zwierzęta, takie jak ryby, foki, morświny czy nurkujące ptaki. Takie dodatkowe, niekontrolowane połowy mają negatywny wpływ na stabilność stad ryb i owoców morza. Największe zagrożenie dla zasobów morskich stanowią zerwane podczas sztormów sieci stawne (takie jak nety, czy mance) i dryfujące pławnice. Sieci te, zalic
25.08.2020

Stacja Morska w Helu: badawczo-edukacyjna jednostka UG, która przyciąga turystów

Stacja Morska im. prof. Krzysztofa Skóry – naukowo-badawcza stacja terenowa Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego zajmuje się głównie badaniami i dydaktyką dotyczącą przyrody i ochrony Morza Bałtyckiego. Poza aktywnością wynikającą z działalności statutowej, zespół Stacji Morskiej realizuje też projekty czynnej ochrony morskiej przyrody oraz podejmuje liczne inicjatywy o charakterze informacyjno–edukacyjnym. Dużym zainteresowaniem, zwłaszcza w czasie letnim, cieszy się też prowadzone przez stację Fokarium.
12.08.2020

Do roku 2100 może już nie być niedźwiedzi polarnych!

Jeśli nie zostaną podjęte skuteczne kroki przeciwdziałające zmianom klimatycznym niedźwiedzie polarne mogą wyginąć przed rokiem 2100 – ostrzega pismo „Nature Climate Change”.
28.07.2020

"Dajcie spokój fokom!" Eksperci ponownie muszą apelować do turystów

Jak donosi Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego na Helu, w sieci pojawiają się kolejne filmy, na których ludzie podchodzą blisko do odpoczywających na plaży fok. Wśród nich widać nawet dzieci, nagrywane przez rodziców. Według ekspertów, sytuacja jest podwójnie niebezpieczna, gdyż zbliżanie się do fok zagraża zarówno tym zwierzętom, jak i ludziom.
27.07.2020

Zagadki migracji, czyli jak żółwie morskie odnajdują odizolowane wyspy

Na jedno z postawionych przez Karola Darwina pytań o to, w jaki sposób żółwie odnajdują drogę do odległych wysepek, spróbował odpowiedzieć międzynarodowy zespół naukowców w ramach pionierskiego badania.
27.07.2020

To prawdziwy cud natury. Dlaczego wody tych jezior mają taki niezwykły kolor? (wideo)

Jest ich zaledwie kilka na całym świecie a ludzie uznali je za fenomen natury. Różowe jeziora podbijają serca podróżników a my wyjaśniamy skąd wzięły swój niezwykły kolor.
22.07.2020

Katastrofalne w skutkach przypadki chorobowe u ssaków morskich spowodowane głównie przez wirusy

Gdy pandemia COVID-19 rozprzestrzenia się na całym świecie, ludzie zaczynają naprawdę rozumieć, w jaki sposób choroby zakaźne mogą dewastować życie. Ale ogniska choroby nie ograniczają się tylko do ludzi lub życia na lądzie.
19.06.2020

Plażowicze nękają foki. Jedna z nich nie przeżyła

W zeszłym tygodniu informowaliśmy, że w Gdyni, na Molo Południowym pojawiły się szczeniaki foki szarej, które już się usamodzielniły i podróżują po wodach Zatoki Gdańskiej. To nowe miejce, gdzie można spotkać te dzikie zwierzęta. Niestety, nie wszyscy ludzie wiedzą jak się właściwie przy takim spotkaniu zachować. Mylą naturę z ZOO albo cyrkiem, a dzikie zwierzę z maskotką.
18.05.2020

Dajmy spokój fokom

Urodzone na przełomie lutego i marca młode foki odwiedzają gdyńskie wybrzeże. Nie wszyscy ludzie wiedzą jak się właściwie przy spotkaniu zachować. Mylą naturę z ZOO albo cyrkiem, dzikie zwierzę z maskotką.
14.05.2020

Bloomberg: pandemia szansą na odrodzenie się środowiska morskiego

Spowodowane przez pandemię zatrzymanie statków w portach i spadający popyt na owoce morza i ryby może wywołać efekt podobny do tego z czasów I i II wojny światowej, kiedy bezczynność flot rybackich umożliwiła odrodzenie się fauny i flory mórz i oceanów - pisze w piątek Bloomberg.
17.04.2020

Poprawa kondycji mórz i oceanów możliwa już za 30 lat

Najnowsze badania opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature pokazują, że możemy odbudować zasoby oceanów do 2050 roku. Jednak – jak zauważa Ernesto Jardim, dyrektor ds. Standardu Zrównoważonego Rybołówstwa MSC – aby nakłonić ludzi do właściwego postępowania, potrzebne są skuteczne rozwiązania.
07.04.2020

30 młodych fok trafiło na rehabilitację

Jeszcze miesiąc temu nikt nie podejrzewał, że epidemia koronawirusa rozprzestrzeni się na cały świat, a ludzie zostaną zamknięci w swoich domach. Opustoszały nie tylko ulice wielu miast w Polsce, ale również nadmorskie plaże. Natura, w odróżnieniu od nas, nie stanęła w miejscu. Wręcz przeciwnie, na Wybrzeżu pojawiły się już pierwsze urodzone w tym roku bałtyckie foki.
03.04.2020

Młoda foka na gdyńskiej plaży

Na orłowskiej plaży znaleziono młodą fokę, która odpoczywała na piasku, w słonecznym miejscu. Teren zabezpieczyła Straż Miejska. Wszystko po to, żeby ani spacerowicze, ani ekipa wykonująca prace na plaży, nie zakłócili spokoju zwierzęcia. Po krótkiej chwili foka wróciła do wody i odpłynęła pod osłoną morskich fal.
30.03.2020

Bałtyckie widma z plastiku: Rybacy ponownie w walce z odpadami morskimi

Z każdym dniem coraz bardziej widoczny i oczywisty staje się fakt, że nasze plastikowe nawyki zagrażają planecie i dzikiej przyrodzie. Problem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi jest szczególnie widoczny w morzach i oceanach. Co roku do wód trafia blisko 12 milionów ton plastiku – oznacza to, że do oceanów co minutę dostaje się ilość śmieci odpowiadająca pojemności jednej śmieciarki. Wiąże się to z licznymi konsekwencjami dla dobrobytu ekosystemów morskich. Istnieje jeden rodzaj plastikowych zanieczyszczenia, który jes
26.03.2020

Operator kajaków z Nowej Zelandii otrzymał certyfikat na ekologiczną obserwację delfinów i wielorybów

Friend of the Sea, wiodący światowy standard certyfikacji dla produktów i usług, które szanują i chronią środowisko morskie, ogłosił dziś, że certyfikował Kaikoura Kayaks z Nowej Zelandii za swój program na rzecz zrównoważonej obserwacji delfinów i wielorybów.
30.10.2019

Wystawa inspirowana Sieciami Widmo już otwarta

Zapraszamy na wystawę gruzińskiego artysty Lado Lomitashvilego w Zachęcie, współorganizowanej przez WWF Polska. Artystę zainspirował projekt Fundacji WWF Polska -MARELITT Baltic - międzynarodowa inicjatywa poszukiwania i wyławiania zagubionych narzędzi połowowych z dna Bałtyku.
19.08.2019

Jeżeli nie zaczniemy działać, za 40 lat może zabraknąć ryb na naszych talerzach

Przełowienie zagraża ekosystemom morskim i zamieszkującym je gatunkom. Problemem jest też zanieczyszczenie mórz i oceanów, m. in. zgubionymi podczas połowów sieciami rybackimi, tzw. sieciami widmo. Jeżeli nie zaczniemy działać, za 40 lat może zabraknąć ryb na naszych talerzach. W związku z tym WWF Polska i Mowi łączą siły, żeby ratować Bałtyk – promują zrównoważoną produkcję i konsumpcję ryb i owoców morza oraz zapobieganie zanieczyszczaniu morza sieciami widmo. W ramach akcji przez całe wakacje po wybrzeżu Morza Bałtyckiego będz
18.07.2019

Śledztwo w sprawie martwych fok w Bałtyku umorzone

Gdyńska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie martwych fok w Bałtyku. Przez rok badano przyczynę śmierci 6 zwierząt. W przypadku 3 z nich, ustalono, że było to celowe działanie człowieka. Nie udało się jednak znaleźć sprawców.
25.06.2019

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Oceanów

Ocean zapewnia utrzymanie milionom, a żywność - miliardom ludzi na świecie. Ogromna większość (94%) wszystkich występujących na Ziemi organizmów żyje właśnie w oceanach. To woda, jej temperatura, zachodzące w niej procesy chemiczne, a także prądy morskie, napędzają życie na Ziemi oraz sprawiają, że ludzkość może istnieć. Co drugi oddech, bo aż połowę zawartości tlenu w atmosferze, zawdzięczamy właśnie produkującym go oceanom.
08.06.2019

Co się stanie, jeśli zabraknie ryb?

Z roku na rok coraz więcej światowych zasobów ryb jest przełowionych: problem ten dotyczy już ponad 33% stad ryb, a odsetek ten jest ponad trzy razy wyższy niż jeszcze w połowie lat 70-tych. Czy to możliwe, aby w ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat mogło zabraknąć ryb? Jest to najgorszy scenariusz, ale powinien służyć jako sygnał alarmowy dla nas wszystkich. W związku z obchodzonym 8 czerwca Światowym Dniem Oceanów organizacja pozarządowa MSC przypomina, że to od naszych dzisiejszych wyborów zależy przyszłość zarówno planety jak
05.06.2019

Porty – atrakcyjne miejsce pracy

Ponad 2500 uczniów wzięło udział w akcji promocyjnej „Edukacja na rzecz rozwoju portów Trójmiasta” przeprowadzonej przez Centrum Nowych Kompetencji w Gdańsku we współpracy z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną.
05.06.2019

Bałtyk ma szansę wyplątać się z sieci widm (foto, wideo)

W Kołobrzegu odbyła się konferencja podsumowująca projekt Marelitt Baltic, którego głównym celem było znalezienie odpowiedzi jak skutecznie i systemowo rozwiązać problem związany z zagubionymi narzędziami połowowymi w Morzu Bałtyckim. Fundacja WWF Polska, razem z innymi partnerami z Polski, Szwecji, Estonii i Niemiec oraz szeregiem ekspertów, rybaków i nurków, wypracowali metody wyszukiwania i znakowania sieci, recyclingu odpadów, przystosowania infrastruktury portowej do odbierania zużytych sieci oraz optymalizacji kosztowej tyc
15.05.2019

Gigantyczna ryba wyrzucona na brzeg w Australii

Niezwykłe znalezisko w pobliżu ujścia rzeki Murray w południowej Autralii. Linette Grzelak umieściła na swoim Facebooku zdjęcie ogromnej morskiej ryby - samogłowa, na którego trafił w połowie marca jej mąż.
30.03.2019

PE za wprowadzeniem zakazu sprzedaży plastikowych jednorazówek do 2021 r.

Parlament Europejski zatwierdził w środę wprowadzenie do 2021 roku zakazu sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Chodzi m.in. o produkty takie jak talerze, sztućce, słomki czy patyczki do uszu.
28.03.2019

Pierwsza w Europie podwodna restauracja rozpoczyna działalność (wideo)

Znajduje się pięć metrów pod poziomem morza i wygląda jak wielka betonowa tuba. Pierwsza w Europie podwodna restauracja właśnie zaczyna przyjmowac rezerwacje. I mimo że na początku możliwość zjedzenia kolacji w tej wyjątkowej scenerii będzie miała tylko najbliższa rodzina i przyjaciele - chętnych nie brakuje. W norweskim lokalu zarezerwowano już ponad siedem tysięcy miejsc.
20.03.2019

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Morza

Światowy Dzień Morza ustanowiony został przez sekretarza generalnego Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) w Londynie. Konwencja ta została podpisana 17 marca 1958 roku. W tym dniu warto zwrócić uwagę na problemy z jakimi zmaga się jedno z najmłodszych mórz na świecie, które powstało ok. 10 tys. lat temu z wód topniejącego lodowca - Morze Bałtyckie.
17.03.2019

Sezon porodów w helskim fokarium rozpoczęty! (foto, wideo)

Jak poinformowało na swojej stronie helskie fokarium: rozpoczął się sezon narodzin młodych fok szarych. Na świat przyszły już dwie małe foki, które otrzymały imiona Szekla i Skiper. Pracownicy Stacji Morskiej czekają na trzeci poród a na stronie internetowej można obserwować relację live z foczej porodówki.
12.03.2019

Wybrzeże Dubrownika tonie w śmieciach

Miały być piękne widoki, są tony śmieci. Dubrownik dosłownie utonął w plastikowych odpadach. Przez zaledwie 3 dni zebrano ich prawie 55 m3. I na tym nie koniec.
13.02.2019

Skarby bałtyckiej przyrody w zasięgu naszego wzroku

Przyroda nie zna świąt ani wakacji. Kiedy późnozimowe, chłodne wiatry skłaniają nas do pozostania w domu, bałtycka przyroda budzi się do życia. Początek nowego roku już zapowiada, że w kolejnych miesiącach dziać się będzie dużo.
13.02.2019

Odpowiedzialna konsumpcja ryb czy puste talerze?

Przełowienie ryb może pozbawić środków do życia 800 milionów ludzi zależnych od rybołówstwa – alarmuje Fundacja WWF Polska. Ponad 90% zbadanych światowych stad ryb jest przełowionych lub poławianych na najwyższym możliwym poziomie, problem wciąż rośnie, a my mamy coraz mniej czasu na działanie.
25.01.2019

Prawie 25 ton wyłowionych sieci - projekt Marelitt Baltic w walce z sieciami widmo (wideo)

Projekt Marelitt Baltic, który rozpoczął się w 2016 roku, wkracza w decydująca fazę, dlatego też prace prowadzone przez Fundację WWF Polska oraz partnerów projektu ze Szwecji, Niemiec oraz Estonii są coraz bardziej intensywne.
22.01.2019

Zobacz, ile śmieci pływa w Bałtyku (wideo)

Ostatni sztorm przyniósł nie tylko cofkę i milionowe straty, ale także wyrzucił mnóstwo pływających w Morzu Bałtyckim śmieci. Na nagraniu zarejestrowanym przez spacerowiczkę, można zobaczyć plażę w Jantarze tuż po morskiej burzy. Widok nie napawa optymizmem.
12.01.2019

Zagadkowe odkrycie na francuskich plażach. Morze wyrzuciło ponad 20 martwych zwierząt (wideo)

Zagadkowe odkrycie we Francji. Na plażach Bretanii znaleziono trzy wieloryby i ponad 20 delfinów. Ssaki były martwe. Naukowcy sprawdzają, co spowodowało śmierć zwierząt.
29.12.2018

Sześć fok bez głów odnalezionych w Nowej Zelandii

Przerażające odkrycie w Scenery Nook w Christchurc. Jeden z tamtejszych przewodników, zauwazył dryfujące ciała sześciu młodych fok. Wszystkie były pozbawione głów.
19.12.2018

Morski żółw miał przywiązaną plastikową butelkę. Nie mógł się ruszać (wideo)

Na Malcie turyści uratowali morskiego żółwia. Zwierzę miało przywiązaną plastikową butelkę i nie mogło się poruszać. Gdyby nie pomoc mężczyzny, gad najpewniej by nie przeżył.
14.12.2018

Odpowiedzialna konsumpcja ryb i owoców morza

Przełowienie ryb może pozbawić środków do życia 800 milionów ludzi zależnych od rybołówstwa – alarmuje Fundacja WWF Polska. Ponad 90%[1] zbadanych światowych stad ryb jest przełowionych lub poławianych na najwyższym możliwym poziomie, problem wciąż rośnie, a my mamy coraz mniej czasu na działanie.
22.11.2018

Zabójstwa fok na polskim wybrzeżu – czy są traktowane poważnie?

Już pół roku mija od kiedy sprawa zabijanych na polskim wybrzeżu fok wstrząsnęła opinią publiczną. Od kwietnia do sierpnia tego roku na polskim wybrzeżu znaleziono 20 martwych fok z obrażeniami wskazującymi na ingerencję człowieka, takimi jak rozcięte powłoki brzuszne, uszkodzenia głowy i inne. Wśród nich przeważały młode, niedoświadczone foki, m.in. foka o imieniu Helenka, która wcześniej w ciężkim stanie trafiła na rehabilitację do Stacji Morskiej w Helu.
14.11.2018

Państwa UE za restrykcjami ws. plastiku; chcą zakazu sztućców, słomek itp.

Państwa UE uzgodniły w środę stanowisko w sprawie przepisów mających na celu wyeliminowanie z obiegu m.in. sztućców, talerzy i słomek z plastiku. Kraje UE chcą obciążenia producentów i importerów produktów zawierających plastik kosztami sprzątania.
01.11.2018

UE: PE poparł zakaz plastikowych opakowań i sztućców

Parlament Europejski poparł w środę wprowadzenie w UE zakazu sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku, takich jak plastikowe sztućce, słomki, talerze czy patyczki do uszu. Obecnie produkty z tworzywa sztucznego stanowią 70 proc. odpadów w morzu.
24.10.2018

Kajakarz dostał w twarz macką ośmiornicy. Zaatakowała go foka (wideo)

Tego się nie spodziewali. Grupa kajakarzy obserwowała polującą fokę. Po chwili zwierzę wynurzyło się spod wody i olbrzymią macką ośmiornicy uderzyło w twarz jednego z uczestników wyprawy. Niesamowitą sytuację udało się zarejestrować, a film podbija Internet.
27.09.2018

ClientEarth skarży przed szwedzkim sądem zgodę na Nord Stream 2

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi zaskarżyła w szwedzkim sądzie administracyjnym zgodę władz Szwecji na budowę i użytkowanie gazociągu Nord Stream 2. ClientEarth argumentuje, że dokumentacja inwestora nie uwzględnia wpływu budowy na morskie ssaki.
10.09.2018

Razem mamy moc

Dzięki WWF Polska udało się przywrócić polskiej przyrodzie bliskie wyginięciu i rzadkie gatunki zwierząt, takie jak wilk, ryś, niedźwiedź czy foka szara. Działania Fundacji przyczyniły się do powstania dwóch parków narodowych - Ujścia Warty i Biebrzańskiego Parku Narodowego. Mieliśmy znaczny udział w zatrzymaniu dewastującej wycinki w Puszczy Białowieskiej i ochronie najcenniejszych siedlisk zwierząt w Puszczy Karpackiej. Jako organizacja działająca na rzecz ochrony przyrody w Polsce przeciwdziałamy również zmianie klimatu, uczym
27.08.2018

Po raz pierwszy w historii pęka najstarszy i najgrubszy lód Arktyki

Lód pokrywający wody na północ od Grenlandii jest znany jako najstarszy i najgrubszy w Arktyce. Według naukowców, miał on utrzymać się najdłużej na całej planecie. Niestety, wobec ostatnich wydarzeń, są oni zmuszeni zweryfikować swoje teorie. Jak poinformował portal Sky News, lód ten pękł po raz drugi w tym roku i jest to zjawisko zaobserwowane po raz pierwszy w historii.
23.08.2018

Pierwsza w Europie podwodna restauracja powstaje w Norwegii (foto)

Kolacja pięć metrów pod poziomem morza? Wktótce będzie to możliwe! W południowej Norwegii powstaje właśnie pierwsza podwodna restauracja w Europie. Jak obiecują twórcy, będzie jednocześnie największa na świecie.
20.08.2018

Foka, której nigdy nie było

Ten rok był wyjątkowo trudny dla foki szarej. Wiosną i latem na polskim wybrzeżu znaleziono przeszło 150 martwych zwierząt, z tego kilkanaście ciał nosiło ślady prawdopodobnej ingerencji człowieka, która w trzech przypadkach została potwierdzona przez prokuraturę.
13.08.2018

Rybak złowił olbrzymiego żarłacza nieopodal popularnej plaży w USA (foto, wideo)

To miał być zwyczajny połów. Tymczasem do sieci amerykańskiego rybaka trafił prawie 2-metrowy żarłacz biały. Po kilku minutach na pokładzie, rekin został wypuszczony na wolność.
03.08.2018

Świętujemy Dzień Ryby

Ryby zapewniają żywność i utrzymanie dla 800 milionów ludzi na całym świecie. Problem w tym, iż zasoby dziko żyjących ryb kurczą się w zastraszającym tempie na skutek niezrównoważonych połowów. Aż 93% światowych zasobów ryb jest przełowionych lub poławianych na najwyższym możliwym poziomie. Sytuację pogarszają również zmiany klimatyczne, które negatywnie wpływają na ekosystemy morskie oraz zanieczyszczenia środowiska morskiego. Za 40 lat ryb może zabraknąć ryb na naszych stołach!
30.07.2018

Gdańsk: Sekcje wykazały, że trzy foki zginęły od uderzeń w głowę

Sekcje trzech fok, które kilka tygodni temu znaleziono na wybrzeżu Bałtyku, wykazały, że zwierzętom zmiażdżono głowy. Dwie z fok wypatroszono i obciążono cegłami, co najprawdopodobniej miało sprawić, by ich ciała zatonęły. Sprawę śmierci zwierząt bada gdyńska policja.
11.07.2018

Kolejna martwa foka znaleziona na sopockiej plaży

Ostatnie tygodnie przyniosły wiele informacji o brutalnie zabitych fokach na Pomorzu. Sprawcy bywali wyjątkowo okrutni - rozcinali zwierzętom brzuchy, innym razem do szyi przywiązali cegły. W weekend otrzymaliśmy wiadomość od naszych czytelników - na sopockiej plaży znaleźli kolejne martwe zwierzę. Zdjęcia mogą przerażać. Foka jest bez skóry a na wysokości pępka ma krwawiącą ranę. Poprosiliśmy o wypowiedź przedstawicieli helskiego fokarium.
02.07.2018

Kolejne martwe foki na Wybrzeżu; wg biologów raczej nie zabił ich człowiek

W ostatnich dwóch dniach na polskim wybrzeżu Bałtyku znaleziono około 10 martwych młodych fok. Wstępnie – m.in. na podstawie zdjęć - pracownicy Stacji Morskiej w Helu oceniają, że do ich śmierci raczej nie przyczynił się człowiek.
15.06.2018

PK: na początku tygodnia zostaną przeprowadzone sekcje zwłok trzech fok

Na początku przyszłego tygodnia zostaną przeprowadzone sekcje zwłok trzech fok znalezionych na pomorskich plażach - poinformowała w środę prokurator Agnieszka Goździk z Prokuratury Krajowej.
13.06.2018

WWF - petycja ratująca foki

To właśnie teraz foki potrzebują nas najbardziej. W ciągu ostatnich 2 tygodni na polskim wybrzeżu znaleziono ciała 5 martwych fok, które noszą ślady brutalnego traktowania przez człowieka. Foka szara jest gatunkiem prawnie chronionym i ostatnie wydarzenia niweczą działaniaWWF, wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF, ekspertów i ludzi, którym leży na sercu los zwierząt.
13.06.2018

Według Stacji Morskiej w Helu do śmierci trzech fok nie przyczynił się człowiek

Do śmierci trzech fok, znalezionych ostatnio na pomorskich plażach, raczej nie przyczynił się człowiek – orzekli biolodzy ze Stacji Morskiej w Helu po oględzinach ciał zwierząt. Wcześniej na plażach odkryto ciała pięciu fok najprawdopodobniej zabitych przez ludzi.
13.06.2018

Pomorze: Prokuratura łączy śledztwa w sprawie martwych fok

Jak poinformowała PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk, zapadła decyzja o połączeniu spraw, dotyczących martwych fok odnalezionych nad Zatoką Pucką.
12.06.2018

Znaleziono kolejne dwie martwe foki. Jedna była owinięta linkami

Giną kolejne foki. Tym razem dwa martwe osobniki znaleziono w Rewie. O sprawie poinformował Maciej Naskręt, dziennikarz portalu trójmiasto.pl.
11.06.2018

Świętujemy Światowy Dzień Oceanów

Ten szczególny dzień został oficjalnie ustanowiony przez ONZ w 2009 roku i jest doskonałą okazją, aby pokazać piękno podwodnego świata, jak i problemy z którymi się zmaga. W tym dniu, ludzie na całym świecie podejmują szereg akcji mających na celu nagłośnienie jeszcze większego wsparcia na rzecz ochrony środowiska morskiego i dzikiej przyrody z nim związanej. Bez względu na to, gdzie mieszkamy, wszyscy jesteśmy zależni od mórz i oceanów oraz odpowiedzialni za ich stan. To właśnie woda stanowi ok. 70% powierzchni naszej planety.
08.06.2018

Puck: Policja sprawdza, czy w miejscach, gdzie znaleziono martwe foki, był monitoring

Jak poinformowała PAP oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Pucku sierż. Ewa Bresińska, policja przyjęła kilka hipotez dotyczących sprawstwa śmierci fok. Sprawdza też monitoring w miejscach, w których znaleziono martwe zwierzęta.
08.06.2018

Pomorze: Policja nadal szuka sprawcy odpowiedzialnego za śmierć fok

Policja nadal prowadzi postepowanie w sprawie martwych fok znalezionych w ostatnich dniach w okolicach Gdyni i Pucka. Foki nosiły poważne obrażenia, wskazujące na ingerencję człowieka. Katowicka fundacja ekologiczna wyznaczyła nagrodę pieniężną za wskazanie sprawcy.
07.06.2018

Piąta martwa foka na polskim Wybrzeżu

Piąta martwa foka na polskim wybrzeżu. Wolontariusz WWF znalazł ją w środę w Jastrzębiej Górze. Zwierzę miało rozcięty brzuch.
06.06.2018

Kto zabija foki? Fundacja Świat Zwierzętom oferuje nagrodę za wskazanie sprawcy

W ostatnich dniach dociera do mieszkańców Pomorza coraz więcej informacji o brutalnie zabitych fokach. Sprawcy są wyjątkowo okrutni - rozcinają zwierzętom brzuchy, innym razem do szyi przywiązują cegły. Sprawą zainteresowała się Fundacja Świat Zwierzętom, która oferuje 35 tysięcy złotych za wskazanie sprawcy.
06.06.2018

Znaleziono kolejną martwą fokę

Kolejna martwa foka na Bałtyckiej plaży. Tym razem kilkumiesięczne zwierzę z rozciętym brzuchem znaleziono niedaleko Kuźnicy. To już czwarty taki przypadek w ciągu ostatnich kilku dni.
05.06.2018

Foki szare wracają do domu

4 młode foki szare we wtorek zostały wypuszczone do Morza Bałtyckiego przez pracowników Stacji Morskiej w Helu, Słowińskiego Parku Narodowego, Fundacji WWF Polska oraz wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF. Zwierzęta śmiało wyszły ze specjalnych skrzyń, w których zostały przywiezione, rozejrzały się po otoczeniu, następnie ruszyły w kierunku morza. Przez kilkanaście minut trzymały się blisko brzegu i próbowały przyzwyczaić do nowej sytuacji, po czym odpłynęły ku wolności.
04.06.2018

W Helu znaleziono kolejną martwą fokę

Na plaży w Helu znaleziono martwą młodą fokę, która – jak sądzą biolodzy, została zabita uderzeniem w głowę. To już trzecie martwe zwierzę tego gatunku znalezione w ostatnich dniach nad Bałtykiem i noszące ślady wskazujące na to, że zabił je człowiek.
02.06.2018

Gdynia: Policja spróbuje ustalić, kto zabił dwie foki znalezione na plaży w Oksywiu

Gdyńska policja będzie próbowała ustalić, kto zabił dwie foki znalezione na plaży w nadmorskiej dzielnicy miasta – Oksywiu. Jak informują działacze WWF, zwierzęta miały na szyjach pętle ze sznurów, do których ktoś przywiązał cegły. Sprawcom grozi do 3 lat więzienia.
28.05.2018

Konferencja o stanie zasobów ryb i środowisku Morza Bałtyckiego

W siedzibie Politechniki Koszalińskiej 17 maja odbyła się, zorganizowana przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Konferencja „Stan zasobów ryb i środowiska Morza Bałtyckiego”, na którą zostali zaproszeni przedstawiciele środowiska rybackiego: armatorzy, przedstawiciele branży producentów rybnych, a także organizacje ekologiczne oraz członkowie Zespołu do spraw Rybołówstwa Bałtyckiego, działającego przy ministrze ds. rybołówstwa.
24.05.2018

Fundacja ClientEarth skarży w Finlandii zgodę na budowę Nord Stream 2

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi zaskarżyła w fińskim sądzie administracyjnym zgodę na budowę 374 km odcinka Nord Stream 2 w wyłącznej strefie ekonomicznej Finlandii. W skardze fundacja podnosi, że oddziaływanie na środowisko zostało źle zbadane.
12.05.2018

Wyjątkowo śliska i zabawna foka (wideo)

Czasami mokre futro nie ułatwia sytuacji. Udowodniła to ta zabawna foka, która bardzo chciała na desce surfingowej powygrzewać się na słońcu. Efekt? Sami zobaczcie.
22.04.2018

Już 20 fok na rehabilitacji w helskim fokarium

W piątek informowaliśmy, że na plaży w okolicach Klifu Orłowskiego znaleziono młode szczenię foki szarej. Najprawdopodobniej oddaliło się od matki i zgubiło, niedożywione zostało przewiezione przez pracowników WWF do Stacji Morskiej w Helu. Zwierzę znaleźli późnym popołudniem spacerowicze, którzy zaalarmowali straż miejską. Foka czuje się już lepiej, otrzymała pożywną zupę rybną i elektrolity. Jak się okazuje - to niejedyne znalezione w ostatnim czasie focze szczenię.
16.04.2018

W Orłowie znaleziono szczenię foki szarej

Na plaży w okolicach Klifu Orłowskiego znaleziono młode szczenię foki szarej. Najprawdopodobniej oddaliło się od matki i zgubiło, niedożywione zostało przewiezione przez pracowników WWF do Stacji Morskiej w Helu.
13.04.2018

Straty w połowach powodowane przez foki szare w polskiej części Morza Bałtyckiego

Nawiązując do dyskusji w mediach o szkodliwości fok dla rybołówstwa morskiego w Polskich Obszarach Morskich, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej prezentuje rzetelne dane w zakresie rosnących strat w rybołówstwie, jakie otrzymuje od rybaków. Straty te, zdaniem resortu, w pewnych regionach w Polskich Obszarach Morskich mogą stanowić istotne zagrożenie dla funkcjonowania rybołówstwa przybrzeżnego.
10.04.2018

Policjanci najedli się strachu. Ich ponton śledził olbrzymi rekin ludojad (wideo)

To miał być rutynowy patrol policji. Australijscy funkcjonariusze kontrolowali łodzie rekreacyjne. Nagle do ich pontonu podpłynął olbrzymi żarłacz tygrysi i przez dłuższy czas śledził policjantów.
06.04.2018

Prawdopodobnie najsłodsze foki świata (wideo)

Wygrzewające się na słońcu szczenięta fok mogli oglądać w piątek mieszkańcy Windawy na Łotwie. Te puszyste maluchy od razu przyciągnęły tłum ludzi. Jak bardzo urocze to zwierzęta, można zobaczyć na nagraniu, którym po prostu musieliśmy się z Wami podzielić.
25.03.2018

Podwójne narodziny w helskim fokarium (foto, wideo)

Szczęśliwa wiadomość z fokarium w Helu. Unda Marina została mamą wczoraj wieczorem a dziś rano foka Ewa. Jak tylko focze mamy pozwolą - pracownicy Stacji Morskiej zbadają, zważą, określą płeć i nadadzą imiona maleństwom.
09.03.2018

Zima nie odpuszcza! Foki rodem z krainy lodu

Niskie temperatury nie rozpieszczają nie tylko ludzi. Zwierzęta rownież odczuwają skutki gwałtownego powrotu zimy. Udowodniło to między innymi helskie fokarium umieszczając zdjęcia foki Ani z lodowymi wąsami. Wpis szybko stał się hitem internetu.
01.03.2018

Żarłacze białe fotografowane z podwodnej klatki! (foto)

Brytyjski biolog morski David Robinson znalazł się zaledwie kilka centymetrów od błyszczących zębów gigantycznych bestii, próbując uchwycić ich zniewalającą urodę w aparacie. Fotograf został oddzielony od szczęk rekinów tylko metalową klatką.Ta niezwykła sesja fotograficzna miała miejsce w Meksyku, obok wyspy Guadalupe.
26.02.2018

Wojskowe foki Putina (wideo)

Rosyjskie wojsko pokazało swój zespół fok trenowanych specjalnie do podkładania bomb, drobnych napraw okrętów i "atakowania wrogów ich ostrymi jak brzytwa zębami".
20.02.2018

Kosakowo: Zbiorniki gazu nie mają negatywnego wpływu na środowisko

Wieloletni monitoring „potwierdza brak wpływu” działalności Kawernowego Podziemnego Magazynu Gazu w Kosakowie na środowisko naturalne Zatoki Puckiej – zapewnia spółka Gas Storage Poland. Część mieszkańców „ma dużo wątpliwości” co do wpływu inwestycji na środowisko.
25.01.2018

Ławica dorszy asystowała nurkowi przy pracach na złożu B8. Czasem pojawiają się także foki (wideo)

Zespoł Operacji Morskich LOTOS Petrobaltic udostępnił film nagrany podczas podwodnych prac związanych z zagospodarowaniem złoża B8. Na filmie widać przeprowadzoną w grudniu ub. roku operację podłączenia jumpera do głowicy zatłaczającej wodę do otworu B8-Z6. Nurkowi towarzyszy ławica dorszy.
19.01.2018

Ten skrajnie wychudzony niedźwiedź polarny stał się symbolem skutków zmian klimatu. Dramatyczne nagranie (wideo)

Tak właśnie wygląda długotrwała głodówka. Zanik mięśni. Brak energii. To powolna, bolesna śmierć – napisał pod filmem opublikowanym w mediach społecznościowych Paul Nicklen, fotograf National Geographic. Przedstawiony na nagraniu skrajnie wychudzony niedźwiedź polarny został zarejestrowany latem tego roku na Ziemi Baffina, największej wyspie Archipelagu Arktycznego, przez grupę badaczy z Sea Legacy, organizacji zajmującej się m.in. ochroną oceanów. Ich zdaniem to symbol skutków zmian klimatu.
11.12.2017

Najsłodszy obrazek świata? (wideo)

Jeśli nie, to na pewno może znaleźć się w pierwszej dziesiątce. Film opublikowany w sieci przedstawia fokę, która tuli się do deski surfera.
16.11.2017

Spektakularne nagranie (wideo)

Na filmie umieszczonym w sieci możemy podziwiać polującego żarłacza białego. Ekipa, która nakręciła zdjęcia znalazła się we właściwym czasie i miejscu.
11.11.2017

Ta foka naprawdę ma poczucie humoru (wideo)

Niezwykły pasażer na gapę. W Meksyku foka wdrapała się na pokład łodzi i tam wygrzewała się na słońcu. Niecodzienne zdarzenie zarejestrowali przepływający obok turyści.
19.10.2017

Najważniejsze rzeczy, które musisz wiedzieć o zestawie żagli na Volvo Ocean Race

Od roku 1989 żagle North Sails wygrały osiem z dziewięciu regat Volvo Ocean Race. Za nami pierwszy In-Port race Volvo Ocean Race 2017-18. Zwyciężyła załoga Mapfre przed Dongfeng Race Team i Vestas 11th Hour Racing. Pierwszy etap oceaniczny wystartuje z Alicante w niedzielę 22 października. W edycji 2017-18 żeglarze będą się ścigać na jachtach klasy Volvo Ocean 65 (VO 65). Zmianą na tegorocznej edycji regat jest ograniczenie ilości żagli do ośmiu. Wszystkie jachty będą napędzane żaglami North Sails, oficjalnego dostawcy żagli reg
18.10.2017

Tak atakuje rekin ludojad (wideo)

Bliskie spotkanie z żarłaczem białym. Doktorowi Gregowi Skomalowi z Dywizji Rybołówstwa Morskiego w Massachusetts (Massachusetts Division of Marine Fisheries) udało się zarejestrować, jak od środka wygląda paszcza rekina białego. Nagranie powstało, kiedy prawie 3,5-metrowa samica próbowała ugryźć zamontowaną przez badacza kamerę.
03.08.2017

Michael Phelps kontra rekin. Zgadnijcie, kto wygrał (wideo)

Michael Phelps ścigał się z symulowanym rekinem białym na dystansie 100 metrów w jednym z programów telewizji Discovery.
24.07.2017

Czym łowić ryby, gdy obok czyha foka, czyli – szwedzkie doświadczenia okiem polskich rybaków

Grupa polskich rybaków odwiedziła niewielką osadę Järnavik w południowej Szwecji. Chcieli przyjrzeć się, jak działają w praktyce rybackiej narzędzia pułapkowe, o których nieraz słyszeli w kontekście ochrony ptaków i ssaków morskich przed przyłowem.
06.06.2017

Dr Pawliczka: foki giną w Bałtyku najprawdopodobniej przez człowieka

Do śmierci fok w Bałtyku najprawdopodobniej przyczynia się działalność człowieka - uważa szefowa Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, dr Iwona Pawliczka. W ciągu dwóch ostatnich dni fale wyrzuciły na polski brzeg kilkanaście martwych zwierząt.
03.06.2017

Jaka ryba na obiad? Dokonaj zielonego wyboru!

Bałtyckie biura WWF w tym WWF Polska wydały właśnie najnowszą edycję poradnika konsumenta o rybach i owocach morza: Jaka ryba na obiad? Uaktualniony przewodnik zawiera informacje o 50-ciu gatunkach ryb i innych organizmach morskich dostępnych na polskim rynku. Jakie ryby kupować, a których unikać, aby nasz wybór nie wpływał negatywnie na środowisko i różnorodność biologiczną mórz i oceanów? WWF podpowiada przy pomocy zielonego, żółtego i czerwonego światła.
14.05.2017

Taras widokowy na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku dostępny od czwartku

Od czwartku mieszkańcy Gdańska i turyści, w ramach nowego sezonu turystycznego, będą mogli ponownie podziwiać panoramę z tarasu widokowego Zbiornika Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej. Przy dobrej pogodzie można stamtąd zobaczyć nawet półwysep Helski.
30.04.2017

Pierwsza w tym roku foka na rehabilitacji w Stacji Morskiej w Helu (foto)

Szczenię foki szarej na rehabilitacji w stacji Morskiej w Helu. Trafiło tam dzięki wolontariuszom Błękitnego Patrolu. Romuś, bo tak dostało na imię zwierzę, jest odwodniony i niedożywiony. Przechodzi teraz specjalną terapię, która pomoże mu wrócić do zdrowia.
29.03.2017

Twarzą w twarz z drapieżcą (wideo)

To musiała być przerażająca chwila. Nurkowie stanęli twarzą w twarz z ogromnym drapieżnikiem.
15.03.2017

Kolejne dobre informacje z helskiego fokarium (foto)

Pływacz już na świecie. W Stacji Morskiej w Helu urodziła się kolejna foka. Mamą malucha tym razem została Ewa.
01.03.2017

Pierwsza w tym roku foka przyszła na świat w helskim fokarium (foto)

Waży prawie 16 kilogramów i ma 117 cm długości. To Posejdon – nowy członek foczej rodziny w helskim fokarium. Samiec przyszedł na świat w poniedziałek o 5:22 rano.
28.02.2017

Wisła w dziejach Polski – otwarcie II części wystawy stałej w Muzeum Wisły w Tczewie

Wisła, jak mało która rzeka w Polsce, ma swoją historię, legendy, podania i zwyczaje. Jest stale obecna w twórczości malarskiej, literackiej, muzycznej. To nad Wisłą zlokalizowano dwie stolice Polski, to nad nią leżą miasta i miasteczka ważne dla historii i kultury polskiej. Wędrówka wzdłuż królowej polskich rzek to lekcja dziejów Polski. Nowa wystawa stała w Muzeum Wisły, otwarta dla zwiedzających od 25 lutego 2017 r., pokazuje problematykę wiślaną w kontekście przeszłości, teraźniejszości i przyszłości oraz całe bogactwo i róż
23.02.2017

WWF: ponad połowa obszarów przyrodniczych w UE chroniona tylko na papierze

Ponad połowa obszarów przyrodniczych w Unii Europejskiej jest chroniona wyłącznie na papierze. Wynika to z różnego rodzaju opóźnień w poszczególnych państwach członkowskich. Tą i wiele innych informacji można znaleźć w najnowszym raporcie WWF. Raport ukazuje, jak skuteczne wdrożenie dyrektyw przez Komisję Europejską oraz władze krajowe może korzystnie wpłynąć zarówno na zagrożone gatunki jak i lokalną gospodarkę.
13.02.2017

WWF Polska ogłasza nabór do Błękitnego Patrolu

- Szukamy przede wszystkim ludzi z pasją – wyjaśnia Rafał Janowski z WWF Polska. – Takich, którzy chcą zrobić coś więcej dla ochrony przyrody, a zwłaszcza tych, dla których Morze Bałtyckie wraz ze zwierzętami je zamieszkującymi stanowi ogromną wartość. Są wśród nas ludzie o przeróżnych profesjach, ornitolodzy, weterynarze, ale również osoby niezwiązane z naukami przyrodniczymi.
13.02.2017

Niecodzienny gość w Porcie Wojennym w Gdyni

To miejsce wybrała sobie nieprzypadkowo. Foka szara na stałe zadomowiła się w Porcie Wojennym w Gdyni. Zdaniem pracowników Stacji Morskiej w Helu, którzy regularnie obserwują zwierzę, ma tam po prostu święty spokój i może odpoczywać.
27.01.2017

Niewiarygodny widok!

Brytyjczyk David Beeseley nie mógł uwierzyć w to, co zobaczył. Para delfinów zwyczajnych pływała w jego ogrodzie - ponad 24 km od morza.
18.01.2017

Dobre wieści z helskiego fokarium

To już pewne na 100 %. Wszystkie 4 samice z helskiego fokarium: Ania, Agata, Unda Marina i Ewa, spodziewają się potomstwa. Potwierdziło to badanie USG.
23.12.2016

Tygrys, Foka i Rekin w Porcie Władysławowo

Lodołamacze gotowe na sezon zimowy. To Tygrys, Rekin i Foka. Jednostki Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku kończą generalne remonty w stoczni „Szkuner” we Władysławowie.
22.10.2016

Rzadko spotykany gatunek foki znaleziony w sieci przez rybaka

W miniony weekend Błękitny Patrol WWF przyjął od łowiącego na Zalewie Wiślanym rybaka z Piasków zgłoszenie o zaplątanej w jego sieci foce. Informacja została rutynowo przekazana do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. Profesora Krzysztofa Skóry w Helu w celu zidentyfikowania gatunku. Martwy ssak okazał się foką obrączkowaną – bardzo rzadko spotykanym gatunkiem na południowym Bałtyku.
30.09.2016

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.