• <

Nietypowy gość nieopodal Motławy. Młoda foka znaleziona daleko od morza

30.03.2023 11:13 Źródło: Błękitny Patrol WWF, Stacja Morska w Helu
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Nietypowy gość nieopodal Motławy. Młoda foka znaleziona daleko od morza

Partnerzy portalu

Błękitny Patrol WWF

Takie spotkania nie zdarzają się często. W pobliżu Odpływu Motławy w Gdańsku spacerowicz zauważył przy miejskiej ławce... młodą fokę szarą. Natychmiast wezwał na pomoc Straż Miejską, która skontaktowała się z Błękitnym Patrolem WWF celem pomocy malcowi.

Wiosna to okres, gdy na brzegi pomorskich plaż wychodzą foki szare (zwane też szarytkami morskimi) w związku z tzw. okresem szczenięcym, gdy rodzą się młode osobniki. W związku z tym dla wolontariuszy WWF, a także pracowników ośrodka rehabilitacji fok w Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu to okres wytężonej pracy. Nierzadko te morskie zwierzęta potrafią mocno zaskoczyć, co pokazał przypadek z 29 marca br., gdy jedno z nich wybrało się daleko od Bałtyku, trafiając w okolice gdańskiej Olszynki, nieopodal Odpływu Motławy.

Przechodzeń poinformował o odkryciu funkcjonariuszy Straży Miejskiej, którzy po przybyciu zapewnili zwierzęciu bezpieczeństwo, a także wezwali specjalistów z Błękitnego Patrolu WWF. Młoda foka była osłabiona i nie zachowywała się agresywnie, dzięki czemu wolontariusze mogli ją bezpiecznie przygotować do transportu. Następnie przewieziono ją do Stacji Morskiej w Helu, potocznie określanej jako fokarium. Pracownicy placówki zapewniają tam specjalistyczną pomoc fokom, które potem zwykle trafiają z powrotem do swojego środowiska naturalnego.

Z racji że znaleziony malec jest samcem, otrzymał imię Opływ.

WWF Polska co roku przypomina, jak zachowywać się w sytuacji napotkania foki na plaży lub każdym innym miejscu, co pokazało to zdarzenie, tak bardzo oddalone od morza:

- Będąc na spacerze z psem należy trzymać go na smyczy;
- W razie napotkania foki na plaży, należy zachować odstęp ok. 20-30 metrów;
- Jeśli szczeniak, którego widzisz, nie jest zabezpieczony ogrodzeniem i nie ma przy nim wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF, zgłoś obserwację foki, dzwoniąc na telefon alarmowy Błękitnego Patrolu WWF (795 536 009) lub Stacji Morskiej w Helu (601 889 940);
- Jeżeli foka została zabezpieczona, nie przekraczaj ogrodzenia odgradzającego ją od reszty plaży;
- Nie podejmuj żadnych działań na własną rękę. Foka (nawet młoda) to dzikie i drapieżne zwierzę;
- Nie stresuj foki głośną rozmową, gwałtownymi ruchami czy błyskiem lampy aparatu. Poproś o to samo innych, którzy znajdują się na plaży. 

Wolontariusze zachęcają też do wsparcia działalności Stacji Morskiej w Helu oraz Błękitnego Patrolu. Można jej udzielić m.in. TUTAJ.

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.