• <

Ile tlenu pochodzi z oceanu? Drugie płuco planety [wideo]

02.07.2020 13:24 Źródło: National Ocean Service
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Ile tlenu pochodzi z oceanu? Drugie płuco planety [wideo]

Partnerzy portalu

Ile tlenu pochodzi z oceanu? Drugie płuco planety [wideo] - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Naukowcy szacują, że 50–80% produkcji tlenu na Ziemi pochodzi z oceanu. Większość tej produkcji pochodzi z oceanicznego planktonu - dryfujących roślin, glonów i niektórych bakterii - które mogą fotosyntezować, czyli przekształcać światło słoneczne w energię.

Jeden szczególny gatunek, Prochlorococcus, jest najmniejszym organizmem fotosyntetycznym na Ziemi. Ale ta mała bakteria wytwarza do 20% tlenu w całej naszej biosferze. To wyższy odsetek niż wszystkie tropikalne lasy deszczowe na lądzie łącznie.

Obliczenie dokładnego procentu tlenu wytwarzanego w oceanie jest trudne, ponieważ ich ilość ciągle się zmienia. Naukowcy mogą wykorzystać zdjęcia satelitarne do śledzenia planktonu fotosyntetyzującego i oszacowania ilości fotosyntezy zachodzącej w oceanie, ale zdjęcia satelitarne nie mogą opowiedzieć całej historii. Ilość planktonu zmienia się sezonowo i w odpowiedzi na zmiany ładunku substancji odżywczych, temperatury i innych czynników. Badania wykazały, że ilość tlenu w określonych lokalizacjach zmienia się w zależności od pory dnia i przypływów.

Ważne jest, aby pamiętać, że chociaż ocean wytwarza co najmniej 50% tlenu na Ziemi, mniej więcej tyle samo zużywa życie morskie. Podobnie jak zwierzęta na lądzie, zwierzęta morskie używają tlenu do oddychania, a zarówno rośliny, jak i zwierzęta używają tlenu do oddychania komórkowego. Tlen jest również zużywany, gdy martwe rośliny i zwierzęta rozkładają się w oceanie.

Jest to szczególnie problematyczne, gdy umierają zakwity glonów, a proces rozkładu zużywa tlen szybciej, niż można go uzupełnić. Może to tworzyć obszary o bardzo niskim stężeniu tlenu lub niedotlenieniu. Obszary te są często nazywane strefami martwymi, ponieważ poziomy tlenu są zbyt niskie, aby utrzymać przy życiu większość organizmów morskich.

National Centers for Coastal Ocean Science (NOAA) prowadzi szeroko zakrojone badania i prognozy dotyczące kwitnienia glonów i niedotlenienia, aby zmniejszyć szkody wyrządzone ekosystemowi oceanu i środowisku ludzkiemu.

Poniżej wideo Instytutu Oceanografii Woods Hole - "Ocean jest bankiem tlenowym Ziemi"

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.