• <
escort_980x120_gif_2020

Głębokomorskie wydobycie może zniszczyć nieodkryte gatunki - twierdzi Ocean Panel

sons

24.06.2020 14:45 Źródło: mining.com
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Głębokomorskie wydobycie może zniszczyć nieodkryte gatunki - twierdzi Ocean Panel

Partnerzy portalu

Głębokomorskie wydobycie może zniszczyć nieodkryte gatunki - twierdzi Ocean Panel - GospodarkaMorska.pl

Wydobycie na dnie morza nie powinno rozpocząć się przed dokonaniem pełnej oceny prawdopodobnego wpływu na środowisko - poinformował w środę raport, zlecony przez panel ds. Zrównoważonej Gospodarki Oceanicznej (Panel Oceaniczny).

Ekolodzy, w tym David Attenborough, wezwali do wprowadzenia zakazu wydobywania na głębokim dnie morza, w tym m.in. miedzi, kobaltu, niklu, cynku i litu.

International Seabed Authority (ISA), organ ONZ z siedzibą na Jamajce, opracował przepisy dotyczące eksploracji, ale jeszcze nie ustalił zasad eksploatacji niezbędnych dla wydobycia.

Naukowcy szacują, że 50–80% produkcji tlenu na Ziemi pochodzi z oceanu. Większość tej produkcji pochodzi z oceanicznego planktonu - dryfujących roślin, glonów i niektórych bakterii zdolnych do fotosyntezy - przekształcających światło słoneczne w energię. Jeden szczególny gatunek, Prochlorococcus, jest najmniejszym organizmem fotosyntetycznym na Ziemi. Ale ta mała bakteria wytwarza do 20% tlenu w całej naszej biosferze. To wyższy odsetek niż wszystkie tropikalne lasy deszczowe na lądzie łącznie.

Obliczenie dokładnego procentu tlenu wytwarzanego w oceanie jest trudne, ponieważ ich ilość ciągle się zmienia. Naukowcy mogą wykorzystać zdjęcia satelitarne do śledzenia planktonu fotosyntezującego i oszacowania ilości fotosyntezy zachodzącej w oceanie, ale zdjęcia satelitarne nie są w stanie opowiedzieć całej historii. Ilość planktonu zmienia się sezonowo i w odpowiedzi na zmiany ładunku substancji odżywczych, temperatury i innych czynników. Badania wykazały, że ilość tlenu w określonych lokalizacjach zmienia się w zależności od pory dnia i przypływów.

Ważne jest, aby pamiętać, że chociaż ocean wytwarza co najmniej 50% tlenu na Ziemi, mniej więcej tyle samo zużywa życie morskie. Podobnie jak zwierzęta na lądzie, zwierzęta morskie używają tlenu do oddychania, a zarówno rośliny, jak i zwierzęta używają tlenu do oddychania komórkowego. Tlen jest również zużywany, gdy martwe rośliny i zwierzęta gniją w oceanie.

Jest to szczególnie problematyczne, gdy umierają zakwity glonów, a proces rozkładu zużywa tlen szybciej, niż można go uzupełnić. Może to tworzyć obszary o bardzo niskim stężeniu tlenu lub niedotlenieniu. Obszary te są często nazywane strefami martwymi, ponieważ poziomy tlenu są zbyt niskie, aby utrzymać większość organizmów morskich.

Konkrecje dna morskiego zawierają metale akumulatorowe, potrzebne do przyspieszenia przejścia świata na czystą energię, ale trałowanie dla nich dna morskiego może zakłócić ekosystemy, na temat których przeprowadzono jeszcze niewiele badań, ponieważ bardzo trudno do nich dotrzeć.

„Jeśli wydobycie miałoby przebiegać przy obecnym stanie wiedzy, gatunki mogłyby wyginąć, zanim w ogóle zostaną poznane i zrozumiane” - napisali autorzy.

ISA ma przedyskutować regulacje, które mogłyby pozwolić na wydobycie głębokomorskie na dorocznym zgromadzeniu, przełożonym z lipca do października tego roku z powodu pandemii covid-19.

W raporcie stwierdzono, że należy przeprowadzić międzynarodowe badania w celu uzupełnienia braków wiedzy, przed zezwoleniem na wydobycie z dna morskiego, a strefy chronione należy ustanowić we wszystkich regionach oceanów podlegających jurysdykcji ISA. Autorzy zalecili również, aby kraje zachęcały do ​​recyklingu metali akumulatorowych, aby zmniejszyć potrzebę znalezienia nowych materiałów eksploatacyjnych.

Ocean Panel skupia głowy państw z 14 krajów, w tym Australii, Kanady, Chile, Kenii, Japonii i Norwegii.
 

 

 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.