• <

Rekord świata pobity. Gigantyczny tuńczyk ważył ponad 400 kg!

09.06.2015 06:00 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Rekord świata pobity. Gigantyczny tuńczyk ważył ponad 400 kg!

Partnerzy portalu

Rekord świata pobity. Gigantyczny tuńczyk ważył ponad 400 kg! - GospodarkaMorska.pl

56-letnia Donna Pascoe walczyła ponad cztery godziny, zanim ujarzmiła ponad trzymetorwego tuńczyka błękitnopłetwowego. Rekord świata został ustanowiony na ubiegłorocznych zawodach w wędkarstwie Gamefish w USA. Kobieta pokonała 800 zawodników. Jak na razie nikt nie pobił jej wyniku.

Ryba ważąca 411,6 kg została schwytana na Pacyfiku w pobliżu Wyspy Trzech Króli w Nowej Zelandii. Sędziowie byli pod wielkim wrażeniem kunsztu kobiety. Tym bardziej, że zawody były przeprowadzone w bardzo trudnych warunkach. Donna Pascoe swoja przygodę z łowieniem ryb zaczęła w 2007 r. W wypowiedzi dla „Daily Mail” powiedziała, że jest dumna ze swego osiągnięcia i jej wyczyn udowadnia, że kobiety są równie dobre w wędkowaniu, jak mężczyźni. 

W kwietniu tego roku odbyła się gala podsumowująca światowy sezon wędkarski. Kobieta została uhonorowana nagrodą "\'Best World Record for 2014". Dodajmy, że wędkarstwo jest jednym z najstarszych sportów świata. Od 1912 r. rekordy świata w wędkarstwie rejestruje Międzynarodowy Związek Zawodów Rybackich.

Donna Pascoe nie mogła niestety sprzedać złapanej przez siebie ryby, bo została ona złowiona na zawodach sportowych. Gdyby mogła, stałaby się bardzo bogatym człowiekiem. Tuńczyk błękitnopłetwy jest najdroższą jadalną rybą w historii. W 2013 r. na aukcji w Tokio, ważący 222 kg tuńczyk został sprzedany za 1,38 mln euro. Rybę złowioną u północnych wybrzeży Japonii, w pobliżu miasta Oma. Kupił go właściciel sieci restauracji Sushi Zanmai – Kiyoshi Kimura. Tuńczyki pozostałych gatunków nie są aż tak cenne.

Tuńczyki błekintopłetwe zamieszkują głównie tropikalne akweny Atlantyku, Pacyfiku i mórz przyległych (np. Morza Śródziemnego), ale czasem też Morze Północne i Morze Barentsa. Wiele gatunków tuńczyka jest na skraju wyginięcia, głównie z powodu intensywnych połowów. Tuńczyk błękitnopłetwy jest gatunkiem ciepłokrwistym. Dzięki bardzo szybkiemu metabolizmowi i niezwykle wydajnemu systemowi wymiany ciepła jego ciało ma wyższą temperaturę, niż otaczająca je woda. Tuńczyk błękitnopłetwy jest jedną z najszybszych ryb – może rozpędzić się do 80 km/godz.

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.