• <

Wynik wyszukiwania - "foka szara" - Wiadomości

Nietypowy gość nieopodal Motławy. Młoda foka znaleziona daleko od morza

Takie spotkania nie zdarzają się często. W pobliżu Odpływu Motławy w Gdańsku spacerowicz zauważył przy miejskiej ławce... młodą fokę szarą. Natychmiast wezwał na pomoc Straż Miejską, która skontaktowała się z Błękitnym Patrolem WWF celem pomocy malcowi.
30.03.2023

Na plażach pojawiają się młode foki szare. WWF Polska wskazuje, jak zachowywać się w razie spotkania

Na przełomie marca i kwietnia na plażach Bałtyku pojawiają się pierwsze, tegoroczne szczeniaki foki szarej, najliczniejszego gatunku zwierzęcia z rodziny fokowatych w Bałtyku. Jest to normalne zjawisko, ale niekiedy ich obecność wiąże się również z zagrożeniami. Wolontariusze z Błękitnego Patrolu WWF Polska wskazują na to, co zrobić, kiedy spacerowicze natkną się na fokę odpoczywającą na piasku.
23.03.2023

Foka w Motławie w Gdańsku. Ekspert: To zjawisko normalne, choć rzadkie [WIDEO]

Niecodzienny widok młodej foki szarej pływającej w Motławie zaskoczył spacerujących wzdłuż Motławy na wysokości Wyspy Spichrzów we wtorkowy poranek.
12.04.2022

Gdynia. Strażnik graniczny pomógł młodej foczce, która znalazła się na Skwerze Kościuszki

Strażnik graniczny pomógł młodej, wychudzonej i odwodnionej foczce szarej, która wyszła z wody na Skwer Kościuszki w Gdyni. Zwierzę zostało zabrane do Stacji Morskiej w Helu - przekazał we wtorek PAP rzecznik Straży Granicznej.
05.04.2022

Foka szara spacerowała ulicami Władysławowa [WIDEO]

Foka szara wyszła na ląd i przepełzła do centrum Władysławowa. Młodego samczyka przypadkowy kierowca zapakował do samochodu i odwiózł do straży miejskiej. Stamtąd zwierzę trafiło do Stacji Morskiej w Helu.
30.03.2022

Plażowicze nękają foki. Jedna z nich nie przeżyła

W zeszłym tygodniu informowaliśmy, że w Gdyni, na Molo Południowym pojawiły się szczeniaki foki szarej, które już się usamodzielniły i podróżują po wodach Zatoki Gdańskiej. To nowe miejce, gdzie można spotkać te dzikie zwierzęta. Niestety, nie wszyscy ludzie wiedzą jak się właściwie przy takim spotkaniu zachować. Mylą naturę z ZOO albo cyrkiem, a dzikie zwierzę z maskotką.
18.05.2020

Dajmy spokój fokom

Urodzone na przełomie lutego i marca młode foki odwiedzają gdyńskie wybrzeże. Nie wszyscy ludzie wiedzą jak się właściwie przy spotkaniu zachować. Mylą naturę z ZOO albo cyrkiem, dzikie zwierzę z maskotką.
14.05.2020

30 młodych fok trafiło na rehabilitację

Jeszcze miesiąc temu nikt nie podejrzewał, że epidemia koronawirusa rozprzestrzeni się na cały świat, a ludzie zostaną zamknięci w swoich domach. Opustoszały nie tylko ulice wielu miast w Polsce, ale również nadmorskie plaże. Natura, w odróżnieniu od nas, nie stanęła w miejscu. Wręcz przeciwnie, na Wybrzeżu pojawiły się już pierwsze urodzone w tym roku bałtyckie foki.
03.04.2020

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Oceanów

Ocean zapewnia utrzymanie milionom, a żywność - miliardom ludzi na świecie. Ogromna większość (94%) wszystkich występujących na Ziemi organizmów żyje właśnie w oceanach. To woda, jej temperatura, zachodzące w niej procesy chemiczne, a także prądy morskie, napędzają życie na Ziemi oraz sprawiają, że ludzkość może istnieć. Co drugi oddech, bo aż połowę zawartości tlenu w atmosferze, zawdzięczamy właśnie produkującym go oceanom.
08.06.2019

Sezon porodów w helskim fokarium rozpoczęty! (foto, wideo)

Jak poinformowało na swojej stronie helskie fokarium: rozpoczął się sezon narodzin młodych fok szarych. Na świat przyszły już dwie małe foki, które otrzymały imiona Szekla i Skiper. Pracownicy Stacji Morskiej czekają na trzeci poród a na stronie internetowej można obserwować relację live z foczej porodówki.
12.03.2019

Zabójstwa fok na polskim wybrzeżu – czy są traktowane poważnie?

Już pół roku mija od kiedy sprawa zabijanych na polskim wybrzeżu fok wstrząsnęła opinią publiczną. Od kwietnia do sierpnia tego roku na polskim wybrzeżu znaleziono 20 martwych fok z obrażeniami wskazującymi na ingerencję człowieka, takimi jak rozcięte powłoki brzuszne, uszkodzenia głowy i inne. Wśród nich przeważały młode, niedoświadczone foki, m.in. foka o imieniu Helenka, która wcześniej w ciężkim stanie trafiła na rehabilitację do Stacji Morskiej w Helu.
14.11.2018

Razem mamy moc

Dzięki WWF Polska udało się przywrócić polskiej przyrodzie bliskie wyginięciu i rzadkie gatunki zwierząt, takie jak wilk, ryś, niedźwiedź czy foka szara. Działania Fundacji przyczyniły się do powstania dwóch parków narodowych - Ujścia Warty i Biebrzańskiego Parku Narodowego. Mieliśmy znaczny udział w zatrzymaniu dewastującej wycinki w Puszczy Białowieskiej i ochronie najcenniejszych siedlisk zwierząt w Puszczy Karpackiej. Jako organizacja działająca na rzecz ochrony przyrody w Polsce przeciwdziałamy również zmianie klimatu, uczym
27.08.2018

Foka, której nigdy nie było

Ten rok był wyjątkowo trudny dla foki szarej. Wiosną i latem na polskim wybrzeżu znaleziono przeszło 150 martwych zwierząt, z tego kilkanaście ciał nosiło ślady prawdopodobnej ingerencji człowieka, która w trzech przypadkach została potwierdzona przez prokuraturę.
13.08.2018

WWF - petycja ratująca foki

To właśnie teraz foki potrzebują nas najbardziej. W ciągu ostatnich 2 tygodni na polskim wybrzeżu znaleziono ciała 5 martwych fok, które noszą ślady brutalnego traktowania przez człowieka. Foka szara jest gatunkiem prawnie chronionym i ostatnie wydarzenia niweczą działaniaWWF, wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF, ekspertów i ludzi, którym leży na sercu los zwierząt.
13.06.2018

Świętujemy Światowy Dzień Oceanów

Ten szczególny dzień został oficjalnie ustanowiony przez ONZ w 2009 roku i jest doskonałą okazją, aby pokazać piękno podwodnego świata, jak i problemy z którymi się zmaga. W tym dniu, ludzie na całym świecie podejmują szereg akcji mających na celu nagłośnienie jeszcze większego wsparcia na rzecz ochrony środowiska morskiego i dzikiej przyrody z nim związanej. Bez względu na to, gdzie mieszkamy, wszyscy jesteśmy zależni od mórz i oceanów oraz odpowiedzialni za ich stan. To właśnie woda stanowi ok. 70% powierzchni naszej planety.
08.06.2018

Foki szare wracają do domu

4 młode foki szare we wtorek zostały wypuszczone do Morza Bałtyckiego przez pracowników Stacji Morskiej w Helu, Słowińskiego Parku Narodowego, Fundacji WWF Polska oraz wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF. Zwierzęta śmiało wyszły ze specjalnych skrzyń, w których zostały przywiezione, rozejrzały się po otoczeniu, następnie ruszyły w kierunku morza. Przez kilkanaście minut trzymały się blisko brzegu i próbowały przyzwyczaić do nowej sytuacji, po czym odpłynęły ku wolności.
04.06.2018

Prawdopodobnie najsłodsze foki świata (wideo)

Wygrzewające się na słońcu szczenięta fok mogli oglądać w piątek mieszkańcy Windawy na Łotwie. Te puszyste maluchy od razu przyciągnęły tłum ludzi. Jak bardzo urocze to zwierzęta, można zobaczyć na nagraniu, którym po prostu musieliśmy się z Wami podzielić.
25.03.2018

Podwójne narodziny w helskim fokarium (foto, wideo)

Szczęśliwa wiadomość z fokarium w Helu. Unda Marina została mamą wczoraj wieczorem a dziś rano foka Ewa. Jak tylko focze mamy pozwolą - pracownicy Stacji Morskiej zbadają, zważą, określą płeć i nadadzą imiona maleństwom.
09.03.2018

Foka szara spędziła 6 miesięcy z frisbee na szyi (foto)

Po tym, jak ciekawska foka z Horsey Beach w angielskim Norfolk złapała podczas zabawy na szyję frisbee, ratownicy z różnych grup próbowali miesiącami ją złapać aby jej pomóc. Niestety nikomu nie udało się podejść wystarczająco blisko. W miarę upływu czasu, foka rosła, a frisbee coraz bardziej wrastało w jej szyję aż w końcu ledwie mogła jeść i pić.
13.02.2018

Foka Race - Gdańsk 2017

Takiego charytaywnego biegu jeszcze w Polsce nie było. 23 września Fundacja Pomagam na Medal oraz trójmiejscy biegacze pobiegną dla fok ze Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego na Helu. Jak podkreślają organizatorzy, te przesympatyczne stworzenia wciąż potrzebują pomocy, ponieważ są zagrożonym gatunkiem.
22.08.2017

Dr Pawliczka: foki giną w Bałtyku najprawdopodobniej przez człowieka

Do śmierci fok w Bałtyku najprawdopodobniej przyczynia się działalność człowieka - uważa szefowa Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, dr Iwona Pawliczka. W ciągu dwóch ostatnich dni fale wyrzuciły na polski brzeg kilkanaście martwych zwierząt.
03.06.2017

Pierwsza w tym roku foka na rehabilitacji w Stacji Morskiej w Helu (foto)

Szczenię foki szarej na rehabilitacji w stacji Morskiej w Helu. Trafiło tam dzięki wolontariuszom Błękitnego Patrolu. Romuś, bo tak dostało na imię zwierzę, jest odwodniony i niedożywiony. Przechodzi teraz specjalną terapię, która pomoże mu wrócić do zdrowia.
29.03.2017

Pierwsza w tym roku foka przyszła na świat w helskim fokarium (foto)

Waży prawie 16 kilogramów i ma 117 cm długości. To Posejdon – nowy członek foczej rodziny w helskim fokarium. Samiec przyszedł na świat w poniedziałek o 5:22 rano.
28.02.2017

Niecodzienny gość w Porcie Wojennym w Gdyni

To miejsce wybrała sobie nieprzypadkowo. Foka szara na stałe zadomowiła się w Porcie Wojennym w Gdyni. Zdaniem pracowników Stacji Morskiej w Helu, którzy regularnie obserwują zwierzę, ma tam po prostu święty spokój i może odpoczywać.
27.01.2017

Bałtyk domem dla kolejnych czterech fok szarych

4 młode foki (Omułek, Ostoja, Oceanografia, Okrzemka) urodzone w tym roku w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu zostały wypuszczone do Bałtyku. Każdego roku wypuszczane foki pracują, zbierając ważne dane naukowe, co jest częścią długofalowego programu realizowanego przez Grupę LOTOS – „Pomagamy bałtyckiej przyrodzie”.
25.05.2016

Sztutka – foczy maluch ze Sztutowa

Dzięki interwencji Błękitnego Patrolu WWF pierwsza mała foka szara trafiła na rehabilitację do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Szczenię otrzymało imię Sztutka, od miejsca znalezienia, na plaży w Sztutowie.
25.03.2016

Raportowanie szkód wyrządzanych przez foki – ważny komunikat dla rybaków

Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy (MIR – PIB) apeluje o zgłaszanie się do instytutu rybaków, którzy odnieśli szkody w swoich połowach wyrządzone przez foki.
01.02.2016

W Morzu Bałtyckim żyje coraz więcej fok szarych

Populacja fok szarych liczy ponad 32 tys. osobników - to dane fińskiego Centrum Zasobów Naturalnych. To o prawie trzy tysiące wię­cej niż rok wcze­śniej.
19.01.2015

O foce która zamieszkała w usteckim porcie

W usteckim porcie ku zadowoleniu ekologów i mieszkańców zadomowiła się foka szara. Zwierzę nie zważając na kutry i łodzie rybackie poluje w porcie na trocie i łososie, które płyną z morza w górę rzeki na tarło.
22.11.2013

Którędy najbezpieczniej przekopać Mierzeję Wiślaną?

Przekopanie kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej w Piaskach albo Nowym Świecie będzie najmniej szkodliwe dla środowiska naturalnego; najbardziej negatywne skutki dla przyrody pociągnie za sobą przekopanie Mierzei w Skowronkach i Przebrnie - ocenili naukowcy.
14.10.2013

94 foki jednocześnie i Łodzik

Aż 94 foki jednocześnie zaobserwowali członkowie Błękitnego Patrolu WWF w Ujściu Wisły. Wśród nich pojawił się również Łodzik, jedna z fok szarych, która w tym roku urodziła się w helskim fokarium i w czerwcu została wypuszczona do Bałtyku.
23.08.2013

Do Bałtyku wypuszczono cztery foki

Łodzik, Łacha, Ławica i Kołobrzeżek to cztery foki, które w środę wypuszczono do Bałtyku. Trzy z nich przyszły na świat w helskim fokarium, a czwartą uratował Błękitny Patrol WWF. Ich morskie wędrówki będzie można śledzić dzięki nadajnikom satelitarnym.
27.06.2013

Pierwsza foka na polskim brzegu!

Pierwsza tegoroczna foka szara urodzona w naturze pojawiła się na polskim wybrzeżu. Została zaobserwowana w czasie patrolu, prowadzonego przez WWF Polska w ramach projektu na rzecz ochrony tych ssaków.
14.03.2013

Opracowanie i konsultacje programów ochrony foki szarej i morświna

Rozpoczęły się prace nad opracowaniem i konsultacjami projektów krajowych programów ochrony foki szarej i morświna. Zgodnie z priorytetami polskiej polityki ekologicznej, a także przepisami prawa krajowego i międzynarodowymi zobowiązaniami Polski, wymagane jest opracowywane krajowych programów ochrony gatunków umieszczonych na polskich i międzynarodowych listach gatunków zagrożonych. Na liście tej znajdują się również ssaki bałtyckie: foka szara i morświn.
08.02.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.