• <
instytut_oceanologii_PAN_2023

Blisko 600 fok na wysepce u ujścia Wisły

gm

03.12.2022 14:04
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Blisko 600 fok na wysepce u ujścia Wisły

Partnerzy portalu

Blisko 600 fok na wysepce u ujścia Wisły - GospodarkaMorska.pl
Fot. Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry IO UG

Wysepki nad Ujściem Wisły to dominium fok. Dron Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego sfotografował aż dokładnie 592 zwierzęta wylegujące się jednocześnie na wyspie.

Wyspy nad Ujściem Wisły są częścią rezerwatu Mewia Łacha. Monitorujący je dron należący do Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry wykonał ostatnio zdjęcie, na którym widać aż 592 zwierzęta wylegujące się na trójkątnej wysepce. Fotografia została opublikowana na facebookowym profilu helskiego Fokarium, również będącego częścią Stacji Morskiej.


Wyspy, na których zaobserwowano niezwykłe nagromadzenie fok, można obserwować ze specjalnej wieży widokowej. Osoby postronne nie mogą latać nad nimi dronami, by nie niepokoić zwierząt.

Choć zdjęcie stało się już hitem w Internecie, pracownicy Stacji przekonują, że taka ilość zwierząt nie jest niczym nadzwyczajnym, ponieważ w tym okresie roku regularnie od ponad dekady pojawiają się foki również z innych części Morza Bałtyckiego. Rezerwat stanowi dla nich ważne schronienie szczególnie późną jesienią, kiedy zwierzęta próbują nabrać jak największej masy, by przetrwać zimę, oraz przygotowują się do rozmnażania.


Partnerzy portalu

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.