• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Na tych wyspach podróż w czasie staje się możliwa!

04.01.2021 09:50 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Na tych wyspach podróż w czasie staje się możliwa!

Partnerzy portalu

Na tych wyspach podróż w czasie staje się możliwa! - GospodarkaMorska.pl
fot. wikipedia

Nazywane są wyspą wczorajszą i wyspą jutrzejszą. Dzielą je niecałe 4 kilometry odległości i prawie doba różnicy czasu! Poznajcie jedyne takie miejsce na Ziemi, gdzie wczoraj spotyka się z jutrem - Wyspy Diomedesa.

Oddzielone o zaledwie 3,8 kilometra, Wyspy Diomedesa znajdują się nie tylko w różnych krajach, ale także w odstępie 21 godzin, ze względu na przebiegającą między nimi Międzynarodową Linię Zmiany Daty.

Duża Diomeda jest częścią Federacji Rosyjskiej i jest jej najbardziej wysuniętym na wschód punktem. Sąsiadująca z nią Mała Diomeda z kolei należy do Alaski.

Amerykańska wyspa leży w strefie czasowej -9 godzin wstecz od Greenwich, a rosyjska wyspa w strefie +12h wprzód od Greenwich.


Gospodarka Morska
fot. wikipedia


Wyspy były pierwotnie zasiedlone przez ludy Jupik, którzy urządzali na nich polowania już 3000 lat temu. Rosyjski odkrywca Siemion Dezhnev był pierwszym Europejczykiem, który odkrył je w 1648 roku. Minęło osiemdziesiąt lat, zanim zostały ponownie odkryte przez duńskiego nawigatora Vitusa Beringa 16 sierpnia 1728 r.

Przez wiele lat obie wyspy miały niewielką ludność tubylczą, która została ostatecznie wyparta z powodu zimnej wojny. Obecnie teren Wielkiej Diomedy nie jest zaludniony, a jedyną eksploatowaną budowlą na wyspie jest rosyjska stacja meteorologiczna.

Mała Diomeda posiada małe miasteczko Diomede (lub Ignaluk), liczące około 170 mieszkańców, z czego ponad 90 procent to rdzenni Amerykanie. Wyspiarze słyną z rzeźb z kości słoniowej, a miasto działa jako hurtownia rzeźb, które są sprzedawane w Fairbanks i Anchorage, a także w internecie.

Gospodarka Morska
fot. wikipedia

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.