• <

Mors arktyczny nad polskim Bałtykiem. To sensacja i pierwszy taki przypadek w historii

AK

26.06.2022 15:55
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Mors arktyczny nad polskim Bałtykiem. To sensacja i pierwszy taki przypadek w historii

Partnerzy portalu

Mors arktyczny nad polskim Bałtykiem. To sensacja i pierwszy taki przypadek w historii - GospodarkaMorska.pl
Fot. FB

Morsa arktycznego mogli oglądać w czwartek spacerowicze plaży na odcinku między Mielnem a Łazami. To pierwsze takie zjawisko nad Morzem Bałtyckim. 

W całym zjawisku nie byłoby nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że gatunek morsa arktycznego występuje w wodach przybrzeżnych Arktyki, wzdłuż wybrzeży Ameryki Północnej i Rosji. Informacja o obecności morsa arktycznego została przekazana wolontariuszom Błękitnego Patrolu WWF.

Zgodnie z doniesieniami medialnymi na odludnej plaży widziano to samo zwierzę, które kilka dni temu pojawiło się na plaży na niemieckiej wyspie Rugia. Naukowcy ustalili, że mors nie jest chory ani ranny, tylko odpoczywa przed dalszą podróżą. 

Dr Iwona Pawliczka, ekspert biologii i ekologii ssaków morskich, kierownik Stacji Morskiej w Helu w rozmowie z Gazetą Wyborczą podkreśliła, że prawdopodobnie jest to pierwsza taka wizyta morsa na Bałtyku. Dodała, że stacja stara się zebrać więcej informacji na ten temat od Błękitnego Portalu WWF, który monitoruje polskie wybrzeże.

Dodała również, że samica wygląda na wychudzoną i nie wiadomo, jak radzi sobie ze znajdowaniem pożywienia. Dodała, że morsy żywią się głównie tym, co żyje przy dnie, m.in. bezkręgowcami.

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.