• <
gryfia_70lat

Gigantyczny wyciek nieznanej substancji w Zatoce Botnickiej na Bałtyku [WIDEO]

gm

10.06.2022 13:13
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Gigantyczny wyciek nieznanej substancji w Zatoce Botnickiej na Bałtyku [WIDEO]

Partnerzy portalu

Gigantyczny wyciek nieznanej substancji w Zatoce Botnickiej na Bałtyku [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Szwedzka straż przybrzeżna

O wycieku nieznanej substancji w Zatoce Botnickiej na Morzu Bałtyckiej poinformowała szwedzka straż przybrzeżna. Plama o powierzchni 77 kilometrów kw. została zauważona w środę. Jej obszar odpowiada wielkości Malmo. 

Z komunikatu, który przekazała szwedzka straż przybrzeżna dziennikarzom brytyjskiego dziennika "The Guardian" wynika, że nie jest jasne, z czego składa się wyciek. Wiadomo, że nie jest to olej mineralny. Nie ma również zagrożenia, że przedostanie się na ląd. 

Zgodnie z pierwszymi przypuszczeniami strażaków, wyciek może stanowić biopaliwo ze statku towarowego, który czyścił zbiorniki ładunkowe na morzu. Jak podają media, służby oceniają, które jednostki przepływały w tej okolicy oraz jaki ładunek miały.

– Substancje mogą w różny sposób zachowywać się w kontakcie z wodą, co utrudnia ich rozpoznanie – poinformował Jonatan Tholin, szef szwedzkiej straży przybrzeżnej.

Na chwilę obecną na powierzchni Bałtyku, w zatoce między Szwecją a Finlandią, ustawiono pojemniki, których zadaniem było "nabranie" wody.

Wyniki szczegółowych badań mają być znane w przyszłym tygodniu.

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.