• <
mewo_2022

RWE i Chantiers de l'Atlantique rozmawiają z polskimi firmami o łańcuchu dostaw offshore

jm

26.06.2022 16:00
Strona główna Energetyka Morska, Offshore RWE i Chantiers de l'Atlantique rozmawiają z polskimi firmami o łańcuchu dostaw offshore

Partnerzy portalu

RWE i Chantiers de l'Atlantique rozmawiają z polskimi firmami o łańcuchu dostaw offshore - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

RWE, deweloper pracujący nad projektem farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II, po raz czwarty spotkał się z przedstawicielami polskich firm, które chcą być częścią łańcucha dostaw. Tym razem rozmowy dotyczyły morskiej stacji transformatorowej i odbyły się z udziałem generalnego wykonawcy – francuskiej stoczni Chantiers de l'Atlantique.


W czwartek 23 czerwca w sale konferencyjne hotelu Mercure Gdańsk Stare Miasto zapełniły się. Ku zadowoleniu RWE i Chantiers de l'Atlantique na czwartym spotkaniu z cyklu dialogów z dostawcami usługi i komponentów dla morskich farm wiatrowych stawiło się duże grono reprezentantów zainteresowanych firm. Tym razem omawiano potrzeby i możliwości uczestnictwa w łańcuchu dostaw dla budowy morskiej stacji transformatorowej, będącej częścią projektu morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II. Generalnym wykonawcą stacji jest znana w Polsce francuska stocznia Chantiers de l'Atlantique, która od lat współpracuje z niektórymi podwykonawcami znad Wisły. Zgodnie z planem, stacja ma zostać zainstalowana na morzu w 2025 roku, a rok później farma wiatrowa F.E.W. Baltic II ma rozpocząć produkcję energii elektrycznej.

Podczas wystąpień reprezentantów RWE i Chantiers de l'Atlantique omówione zostały m.in. sposób budowania łańcucha dostaw dla stacji, harmonogram kontraktu, szczegółowe wymagania techniczne i formalne, łącznie z procedurą przetargową i mechanizm kontraktacji dostaw oraz finalizacji umów.

– Kontynuujemy przyjętą strategię, która jest zgodna z naszą misją budowania silnego łańcucha dostaw między polskimi dostawcami. Stąd też spotykamy się tym razem omawiając możliwy łańcuch dostaw dla morskiej stacji elektroenergetycznej. Jest z nami generalny wykonawca, francuska stocznia Chantiers de l'Atlantique, która w aktywny sposób będzie poszukiwała poprzez match making potencjalnych polskich wykonawców, zarówno konstrukcji stalowej, jak i pakietu elektrycznego czy udźwigowienia. Spotykamy się tutaj w Gdańsku mając na uwadze otwarty dialog oraz możliwość nawiązania współpracy – mówił Robert Grzegorowski, Senior Project Manager F.E.W. Baltic II.

Jak podkreśla Boris Carlier, External Fabrication Manager w Chantiers de l'Atlantique, stocznia poszukuje w Polsce w pierwszej kolejności wykonawców kompletnego elementu przejściowego stacji wraz z pokładem, a także dużej części górnego bloku konstrukcji. Jednak spotkania z polskimi firmami zainteresowanymi udziałem w rynku offshore dają Chantiers de l'Atlantique większe pole manewru nie tylko przy tej inwestycji. Nawiązanie kontaktów biznesowych może otworzyć drogę do innych projektów, w których uczestniczy stocznia, zarówno offshore'owych, jak i przy budowie statków.

– Kiedy budujemy podstacje na rynek francuski czy europejski potrzebujemy kolejnych partnerów, którzy pomogą nam zwiększyć nasze możliwości, byśmy mogli wyprodukować tych podstacji więcej. Oczywiście w łańcuchu dostaw mamy miejsce na dostawców przeróżnego wyposażenia i surowców. Polskie firmy rzecz jasna mogą być i są częścią tego łańcucha – mówi Carlier.

RWE zależy na realizacji założeń wysokiego udziału local content w inwestycji. Firma zobowiązała kontraktowo swoich wykonawców do doboru polskich kontraktorów do realizacji poszczególnych elementów projektu. Deweloper jednak sam pomaga wykonawcom w znalezieniu odpowiednich dostawców na polskim rynku, stąd program spotkań-dialogów między wykonawcami a zainteresowanymi przedsiębiorcami. Jak podkreśla Joanna Rybicka-Gornowicz, Local Content Expert w RWE, poprzednie edycje wydarzenia pozwoliły nawiązać wiele obiecujących kontaktów biznesowych.

– Informacja zwrotna z zeszłego spotkania z generalnym wykonawcą stacji onshore'owej była bardzo dobra, zarówno ze strony generalnego wykonawcy, jak i ze strony podwykonawców biorących udział w spotkaniu. Dostaliśmy informację, że zostały nawiązane relacje, że był to strzał w dziesiątkę – mówi Rybicka-Gornowicz. – Zainteresowanie jest bardzo duże, jest dużo firm, które chcą podpisać kontrakt bezpośrednio z nami, ale są też firmy, które zdają sobie sprawę z tego, że są w stanie dostarczyć usługi i materiały dla generalnego wykonawcy – dodaje.


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.