– Bardzo szybko rozwijamy się w Polsce. Co miesiąc w naszym biurze w Warszawie pojawiają się nowe osoby. Zamierzamy otworzyć biuro na Pomorzu, które pomoże nam w procesie produkcji stalowych komponentów dla morskich farm wiatrowych – powiedział Søren Westergaard Jensen, dyrektor zarządzający w Ørsted Polska i dyrektor projektów Baltica 2 i 3, które duńska firma rozwija razem z PGE.
Na konferencji Polskiego Towarzystwa Energetyki Wiatrowej 2022 w Serocku Søren Westergaard Jensen opowiedział o tym, na jakim etapie znajdują się obecnie projekty farm Baltica 2 i 3. Poinformował też o planach na rozwój Ørsted w Polsce. Wśród nich znajdują się plany co do regionu pomorskiego.
Plany ekspansji
– Mamy ogromny „apetyt”na Morze Bałtyckie. Mamy już partnerstwo z PGE w związku z projektami Baltica 2 i 3, a w drugiej fazie partnerujemy ZE PAK. Widzimy ogromny potencjał w Polsce, tworzymy tutaj nasz hub. Dostrzegamy wielu dobrych dostawców, z którymi możemy współpracować. Polskie Morze Bałtyckie to dla nas bardzo ważny rynek – powiedział dyrektor Ørsted Polska.
Hub w Warszawie, biuro na Pomorzu
– Podpisaliśmy umowę sektorową, by zapewnić, że wypełnimy zobowiązania dotyczące local content. W tej chwili jesteśmy w procesie zakupowym dla Baltica 2 i 3. Staramy się pokazać, że ten proces jest tak transparentny, jak to tylko możliwe. Zapraszamy polskich dostawców, zarówno dla poziomu 1 (Tier 1), jak i drugiego (Tier 2). Dla innego projektu zakupiliśmy już podstacje dla morskich farm wiatrowych od międzynarodowego dostawcy. Mają one być wyprodukowane w Polsce. Otwieramy więc teraz biura, również na Pomorzu, w związku z produkcją konstrukcji stalowych. To samo zrobimy w przypadku projektów Baltica 2 i 3 – powiedział dyrektor Jensen.
Już wcześniej Ørsted Polska zapowiadał, że otworzy hub inżynieryjny w Warszawie. W rozmowie w Serocku dyrektor Jensen potwierdził tę informację.
– Chcielibyśmy, by zatrudnione tam osoby pracowały nad polskimi, ale także międzynarodowymi projektami – wyjaśnił.
Warszawskie biuro firmy dynamicznie się rozwija. Już teraz liczy ono 400 pracowników, a co miesiąc zatrudnia nowych.
– Każdego miesiąca spotykamy się z pracownikami na lunchu. Pytam, kto jest tu rok, pół roku, mniej niż trzy miesiące. Tych ostatnich jest coraz więcej. Mamy ogromny przypływ ludzi. Rozwijamy się w Polsce bardzo szybko.
Rozwój terminali kontenerowego DCT Gdańsk
– Mamy też ambicje związane terminalem kontenerowym DCT Gdańsk. Mamy nadzieję na znalezienie odpowiedniego portu instalacyjnego do instalacji turbin wiatrowych dla Baltica 2 i 3. Chcielibyśmy do tego celu użyć części Portu Gdańsk, jeśli to możliwe. Rozumiemy oczywiście, że to wymaga rozbudowy portu, ale naszą wielką ambicją jest skorzystanie z usług terminalu kontenerowego w związku z instalacjami. Nie podpisaliśmy jeszcze kontraktu, ale wspieramy wysiłki DCT zmierzające do rozbudowy hubu, tak byśmy mogli skorzystać z niego dla swoich projektów offshore wind.
Baltica 2 i 3 w procesie zakupowym
– Jesteśmy w środku procesu zakupowego dla Baltica 2 i 3. Turbiny, fundamenty, kable, podstacje dla morskich farm wiatrowych, cały zakres lądowy. Wszystko zakończy się jeszcze w tym albo na początku przyszłego roku.
Materiał zrealizowany we współpracy z PSEW podczas konferencji PSEW 2022 w Serocku.
Bloomberg: Rosja wstrzymała przepływ ropy rurociągiem „Przyjaźń” do Węgier, Słowacji i Czech
Na terenie morskiej farmy Fécamp zainstalowano pierwszy fundament grawitacyjny
Pełzający po turbinach BladeBUG pomoże zaoszczędzić sektorowi offshore 250 milionów funtów rocznie
Orlen opublikował raport za 2021 rok
Działalność na Morzu Północnym przynosi dziennie wpływy do budżetu rzędu 22 mln funtów
Francja wyznacza kolejne obszary pod rozwój offshore wind