• <

Wynik wyszukiwania - "Baltica 2" - Wiadomości

MFW Baltica. Ogłoszono chętnych na przeprowadzenie monitoringu morświnów

Ogłoszono wyniki pierwszego etapu przetargu nieograniczonego na realizację monitoringu populacji morświnów w rejonie planowanych inwestycji Morskich Farm Wiatrowych Baltica. Inwestycja realizowana jest wspólnie przez Ørsted i PGE. Projekt ten obejmuje zarówno fazę przed budową, jak i w trakcie realizacji inwestycji, z opcją na przyszłe rozszerzenia i modyfikacje.
29.04.2024

Ørsted i Cadeler podpisały umowę na statek instalacyjny do obsługi komponentów XXL dla morskich farm wiatrowych

Ørsted i Cadeler podpisały długoterminową umowę dzierżawy nowo wybudowanego statku instalacyjnego dla farm wiatrowych. Dzięki umowie Ørsted zabezpiecza dostępność statków instalacyjnych od pierwszego kwartału 2027 r. do końca 2030 r. na potrzeby nadchodzących projektów budowlanych.
09.04.2024

PGE: konieczność restrukturyzacji i duże inwestycje w offshore i sieci dystrybucyjne

– Przed nami konieczność restrukturyzacji grupy, konieczność restrukturyzacji bazy aktywów oraz wydzielenia energetyki konwencjonalnej, żeby przygotować się na duże inwestycje w segmencie odnawialnym – zapowiada nowy prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Dariusz Marzec, który objął stery w połowie marca br. Jak podkreśla, utrzymanie jej pozycji rynkowej wymaga szybkich działań i dużych, wielomiliardowych inwestycji, głównie w OZE i sieci dystrybucyjne. W tym kontekście strategiczne znaczenie ma jednak wydzielenie aktywów węglow
08.04.2024

Pierwsze gondole dla 14 MW turbin Siemens Gamesa już w Szkocji

Z zakładu Siemens Gamesa w Cuxhaven wysłano pierwsze z 60 gondoli przeznaczonych dla morskiej farmy wiatrowej Moray West u wybrzeży północno-wschodniej Szkocji.
05.04.2024

PGE Baltica wybrała projektanta geotechnicznego oraz konstrukcyjnego dla Projektu Baltica 1

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, wybrała projektanta geotechnicznego oraz konstrukcyjnego dla etapu rozpoznania podłoża inwestycji EWB1 w ramach Projektu Baltica 1 na obszarze morskiej farmy wiatrowej i trasie kabla eksportowego. Umowa została zawarta z firmą Gavin and Doherty Geosolutions z Irlandii.
04.04.2024

PGE i Ørsted podpisały umowę na transport i instalację morskich stacji transformatorowych dla projektu Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted wybrały dostawcę, który przetransportuje na obszar przyszłej farmy i zainstaluje tam morskie stacje elektroenergetyczne dla projektu Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.
28.03.2024

PGE Baltica zawarła umowę na przeprowadzenie badań geologicznych dla Baltica 1

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, podpisała umowę z Konsorcjum firm: Geofizyka Toruń S.A., Przedsiębiorstwo Geologiczne GEOPROJEKT Szczecin sp. z o.o. oraz „PROJMORS" Biuro Projektów Budownictwa Morskiego sp. z o.o. na wykonanie badań geologicznych, w tym geotechnicznych i geofizycznych oraz dokumentacji wynikowej dotyczących przewiertu ląd – morze dla MFW Baltica-1.
08.03.2024

PGE i Ørsted podpisały kolejną umowę dotyczącą wyprowadzenia mocy dla projektu Baltica 2

Umowa obejmuje wykonanie przewiertu sterowanego pod plażą niezbędnego do poprowadzenia linii kablowych 275 kV oraz budowy tzw. muf łączeniowych, czyli stanowisk łączących morskie linie kablowe z lądowymi. Prace zrealizuje konsorcjum polskich firm – ROMGOS Gwiazdowscy i ZRB Janicki.
28.02.2024

PGE i Ørsted sfinalizowały wszystkie umowy na statki do instalacji turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted zakontraktowały statki do instalacji drugiej części turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.
20.02.2024

Baltica 2 z pozwoleniami na budowę dla części morskiej – projekt ma już komplet pozwoleń

Wojewoda Pomorski wydał pozwolenia na budowę części morskiej projektu farmy wiatrowej Baltica 2 realizowanego wspólnie przez PGE i Ørsted. Dotyczą one budowy turbin wiatrowych i morskich stacji transformatorowych. To ostatnie pozwolenia niezbędne do rozpoczęcia budowy.
16.02.2024

PGE i Ørsted podpisały umowę na transport i instalację fundamentów dla projektu Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted zakontraktowały statki do transportu i instalacji fundamentów dla projektu Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.
14.02.2024

PGE Baltica realizuje badania geologiczne dla projektu Baltica 1

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, rozpoczęła badania podłoża gruntu dla części lądowej dla MFW Baltica-1. Obszar badań obejmie teren budowy przyszłej lądowej stacji transformatorowej i ławy kablowej, czyli infrastruktury związanej z wyprowadzeniem mocy. Badania wykonuje polska firma Geoteko.
13.02.2024

Ogłoszono przetarg na wykonanie projektu podstawowego morskiej farmy wiatrowej Baltica 1

PGE Baltica, spółka odpowiedzialna za realizację programu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce ogłosiła przetarg na wykonanie projektu podstawowego wraz z wykonaniem analiz systemowych dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1.
05.02.2024

PGE Baltica zawarła umowę na przeprowadzenie wstępnej kampanii geotechnicznej

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, podpisała umowę z Geoquip Marine na przeprowadzenie wstępnej kampanii geotechnicznej dna morskiego dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 1
04.02.2024

Offshore wind cała naprzód! Inwestycja goni inwestycję

Sytuacja w europejskim sektorze offshore wind nabiera rumieńców. Oddawane są nowe moce produkcyjne, zakłady produkcyjne powstają na kontynencie jak grzyby po deszczu, zaś w Polsce realizowane są kolejne inwestycje.
01.02.2024

Ørsted po raz piąty z tytułem najbardziej zrównoważonego producenta energii na świecie

Firma Ørsted po raz piąty prowadzi w rankingu najbardziej zrównoważonych firm energetycznych na świecie i znajduje się w światowej czołówce wszystkich organizacji w tym zakresie. Ranking Corporate Knights 2024 Global 100 Most Sustainable Corporations in World został opublikowany w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii.
22.01.2024

PGE i Orsted wybrały generalnego wykonawcę przyłącza lądowego dla Baltica 2

Grupa PGE i Orsted podpisały umowę z GE Vernova – reprezentowaną w Polsce przez GE Power Sp. z o.o. – oraz Polimex Mostostal, które zbudują lądową infrastrukturę do wyprowadzenia mocy z projektu Baltica 2, jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica - poinformowała w czwartek spółka PGE.
18.01.2024

PGE i Ørsted podpisały umowę na instalację turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted zakontraktowały statki do instalacji 48 ze 107 turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.
03.01.2024

Podsumowanie projektów offshore PGE Baltica w 2023 roku

PGE Baltica, spółka z grupy PGE odpowiedzialna za realizację Programu Offshore, kończy kolejny rok intensywnych działań na rzecz realizacji budowy morskich projektów, w tym Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Podpisano kluczowe umowy, sfinalizowano kontrakty i wydano decyzje umożliwiające podjęcie kolejnych kroków w realizacji największego jak dotąd w Polsce projektu energetycznego opartego o odnawialne źródła energii.
20.12.2023

Siemens Gamesa otwiera nowe biuro w Gdańsku

Siemens Gamesa, światowy lider w dostarczaniu i serwisowaniu morskich turbin wiatrowych, oficjalnie otworzył swoje nowe biuro w Gdańsku 11 grudnia br. Zlokalizowane przy ul. Leona Droszyńskiego 24, w budynku Format, Siemens Gamesa Baltic Sea Offshore Execution Centre to ważny krok w realizacji zaangażowania firmy w rozwijający się sektor energetyki morskiej w Polsce.
13.12.2023

PGE i Ørsted wybrały wykonawcę certyfikacji dla Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted podpisały umowę z firmą DNV, która zajmie się certyfikacją poszczególnych elementów składających się na morską farmę wiatrową. DNV została w tym roku oficjalnie upoważniona przez Ministerstwo Infrastruktury do certyfikacji morskich farm wiatrowych.
06.12.2023

Jest pozwolenie na budowę części infrastruktury przyłączeniowej MFW Baltica 2

Projekt zagospodarowania terenu i projekt architektoniczno-budowlany i udzielam pozwolenia na budowę dla Elektrownia Wiatrowa Baltica 2 został oficjalnie zatwierdzony przez Wojewodę Pomorskiego.
30.11.2023

MKiŚ podsumowuje kadencję Anny Moskwy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystosowało komunikat, w którym podsumowuje działania resortu w ciągu ostatnich dwóch lat, pod przewodnictwem minister Anny Moskwy. Publikujemy komunikat w całości:
27.11.2023

PGE ocenia, że rentowność projektu offshore jest na satysfakcjonującym poziomie

PGE ocenia, że rentowność projektu morskiej energetyki wiatrowej jest na satysfakcjonującym poziomie pomimo wzrostu cen materiałów - poinformowali przedstawiciele grupy.
22.11.2023

15 mld EUR dla Siemens Energy. Niemiecki rząd interweniuje w kryzysie producenta turbin

Niemiecki rząd, pod przewodnictwem kanclerza Olafa Scholza, intensyfikuje naciski na koncern Siemens w celu udzielenia wsparcia finansowego kłopotliwej spółce Siemens Energy, będącej największym producentem turbin wiatrowych w kraju. Na specjalnym seminarium w Berlinie kanclerz Scholz wyraził przekonanie, że porozumienie zostanie osiągnięte, podkreślając konieczność sprawiedliwego podziału ciężaru finansowego między rząd, banki a sam koncern.
15.11.2023

PGE i Ørsted sfinalizowały kontrakty na dostawy komponentów dla części morskiej projektu Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted podpisały kontrakt na kolejną dostawę fundamentów dla Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. To ostatnia z umów dotyczących dostaw kluczowych elementów dla części offshore projektu Baltica 2, zamykająca tzw. poziom Tier 1 w obszarze morskim inwestycji.
30.10.2023

Dzień Dostawców PGE i Ørsted – platforma współpracy branży offshore

Kilkaset osób, dziesiątki minut rozmów i wymienionych wizytówek, nowo nawiązane kontakty biznesowe – taki był Dzień Dostawców zorganizowany przez PGE i Ørsted dla projektu Baltica 2.
17.10.2023

Prawie pół tysiąca osób na Dniu Dostawców organizowanym przez PGE i Ørsted

Przedstawiciele przedsiębiorstw z całej Polski i zagranicy zainteresowani włączeniem się w realizację projektu Baltica 2 wzięli udział w zorganizowanym dla nich spotkaniu na PGE Narodowym. Dzień Dostawców był okazją do indywidualnych spotkań z dostawcami komponentów i usług już zakontraktowanych przez PGE i Ørsted.
11.10.2023

PGE i Ørsted zapraszają na Dzień Dostawców

PGE i Ørsted już po raz piąty organizują specjalne wydarzenie, zachęcające firmy do uczestnictwie w projekcie budowy morskich farm wiatrowych w Polsce. Tegoroczne spotkanie skieroane jest do producentów komponentów i dostawców usług, którzy chcą włączyć się w proces budowania łańcucha dostaw dla projektu Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Spotkanie odbędzie się 10 października 2023 roku o godz. 10:00 na PGE Narodowym w Warszawie.
11.09.2023

PGE i Ørsted zakontraktowały statki do instalacji kabli dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

Grupa PGE i Ørsted podpisały kontrakty na ułożenie i podłączenie kabli wewnętrznych i kabli eksportowych dla Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Wcześniej rozstrzygnęły przetargi na dostawę morskich kabli eksportowych, które zostaną wykorzystane do wyprowadzenia mocy z morskich elektrowni wiatrowych na ląd.
05.09.2023

Blisko 17 tysięcy osób wzięło udział w trzeciej edycji projektu „Plaża PGE – Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru”

Blisko 17 tysięcy mieszkańców i turystów, wypoczywających nad polskim morzem odwiedziło strefy edukacyjne PGE w Ustce, Łebie i Sasinie. W ramach projektu „Plaża PGE – Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru” przez 36 dni dzięki dedykowanym atrakcjom można było poznać ciekawostki o morskich farmach wiatrowych i odnawialnych źródłach energii.
31.08.2023

Ostateczne decyzje w sprawie nowych PSzW – 5 nowych lokalizacji dla PGE

Ministerstwo Infrastruktury wydało decyzje o udzieleniu pozwoleń na wznoszenie wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich dla przedsięwzięć polegających na budowie morskich farm wiatrowych. Decyzja dotyczy m.in. obszarów na Bałtyku, o które ubiegała się Grupa PGE w ramach postępowań rozstrzygających.
24.08.2023

PGE i Ørsted otrzymały nowy obszar do budowy morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Decyzją Ministerstwa Infrastruktury Grupa PGE i Ørsted będą mogły zbudować na akwenie 45.E.1. do 210 MW mocy wytwórczych. Pozwolenie na budowę sztucznych wysp (PSzW) zostało wydane na wniosek złożony wspólnie przez obie firmy. Dotyczy obszaru sąsiadującego z realizowanym przez obie firmy projektem Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.
17.08.2023

PGE z pozwoleniem Ministerstwa Infrastruktury na budowę morskich farm wiatrowych na kolejnych pięciu obszarach. W grze 3,9 GW mocy

PGE poinformowała o uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich dla budowy morskich farm wiatrowych.
09.08.2023

1,4 mld euro dla MFW Baltica? PGE ze wstępną decyzją kredytową

Europejski Bank Inwestycyjny wydał wstępną decyzję kredytową dla projektu wsparcia finansowania Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica – poinformowała w poniedziałek Grupa PGE.
07.08.2023

„Plaża PGE - Poznaj moc bałtyckiego wiatru" zaprasza do Sasina

Przed nami ostatnia część tegorocznej edycji projektu „Plaża PGE – Poznaj moc bałtyckiego wiatru". Po Ustce i Łebie przyszedł czas na Sasino. Od 4 do 15 sierpnia będzie tam gościł projekt organizowany w ramach działań edukacyjnych, związanych z realizacją programu Offshore przez Grupę PGE na Morzu Bałtyckim.
03.08.2023

Bałtyk w centrum zielonej rewolucji. Ørsted i Polska

Problem zmian klimatycznych staje się coraz bardziej palący, dlatego świat w coraz większym stopniu stawiana zrównoważoną energetykę. W tych okolicznościach Polska wydaje się mieć kluczową rolę do odegrania w rozwoju energii wiatrowej na Bałtyku. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku, mieliśmy okazję porozmawiać z Sørenem Westergaardem Jensenem, dyrektorem projektu Baltica 2 i 3 w Ørsted. Rozmowa rzuciła światło na potencjał polskiego rynku offshore wind i znaczenie Polski jako strategicznego partnera dla koncernu.
02.08.2023

Morska energetyka wiatrowa nabiera wiatru w żagle

Senackie komisje popierają polski offshore. Zakładany wzrost mocy morskich farm wiatrowych z 5 do 12 GW, które powstaną do 2030 roku to przełomowy krok w stronę dynamicznego rozwoju nowego sektora w Polsce. Współpraca biznesu i rządu w tym zakresie będzie nieodłącznym elementem sukcesu.
26.07.2023

PGE Baltica angażuje polskie podmioty w badania ichtiofauny dla projektu Baltica 1

Jednym z kluczowych etapów w procesie inwestycyjnym offshore jest sporządzenie charakterystyki środowiska przyrodniczego. Nie jest to możliwe bez przeprowadzenia szeregu badań na obszarze planowanej farmy wiatrowej i infrastruktury przyłączeniowej. To okazja do podjęcia współpracy z polskimi przedsiębiorcami, którzy mogą włączyć się w łańcuch dostaw dla branży offshore. I taka właśnie współpraca została nawiązana z miejscowymi rybakami.
17.07.2023

Krok po kroku – jak przebiega budowa morskiej farmy wiatrowej

Budowa morskiej farmy wiatrowej to skomplikowany proces, wymagający wieloletnich przygotowań. Składa się na niego nie tylko instalacja turbin wiatrowych na morzu. To również lądowe i morskie stacje elektroenergetyczne oraz kable łączące wszystkie elementy.
11.07.2023

PGE na 23. miejscu światowej listy najszybciej rozwijających się firm energetycznych

Największa polska spółka energetyczna PGE znalazła się na 23. miejscu opracowanego przez S+P Global Commodity Insights globalnego rankingu najszybciej na świecie rozwijających się firm energetycznych. Ranking bierze pod uwagę wskaźnik CAGR.
04.07.2023

Nowa umowa PGE i Ørsted obejmuje 77 monopali dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica 2

Jak poinformowano wczoraj, Grupa PGE i Ørsted podpisały kontrakty z firmami Navantia-Windar oraz Orient Cable (NBO). Dostarczą one fundamenty oraz kable wewnętrzne dla projektu Baltica 2, stanowiącego jeden z etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Będzie to m.in. 77 monopali, które powstaną w fabryce w Fene (prowincja A Coruña).
04.07.2023

PGE i Ørsted podpisały kolejne kluczowe umowy dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

Grupa PGE I Ørsted podpisały kontrakty z firmami Navantia-Windar oraz Orient Cable (NBO), które dostarczą fundamenty oraz kable wewnętrzne dla projektu Baltica 2, stanowiącego jeden z etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.
03.07.2023

PGE startuje z III edycją projektu „Plaża PGE – Poznaj moc bałtyckiego wiatru"

Już po raz trzeci PGE Polska Grupa Energetyczna realizuje nadmorski projekt pt. „Plaża PGE – Poznaj moc bałtyckiego wiatru". Od 7 lipca do 15 sierpnia br. na plażach w Ustce, Łebie i Sasinie mieszkańcy oraz turyści będą mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanych stref edukacyjnych, w których poznają ciekawostki o odnawialnych źródłach energii i morskich farmach wiatrowych. Poprzednie dwie edycje projektu zgromadziły około 30 tysięcy odwiedzających.
03.07.2023

Orsted Offshore Polska na PSEW 2023: branża morskiej energetyki wiatrowej potrzebuje usprawnienia łańcucha dostaw i skrócenia czasu przygotowania projektów

„Polska energetyka wiatrowa na morzu mierzy się z podobnymi problemami, jak ten sektor w Europie. Chodzi głównie o zabezpieczenie podzespołów do naszych projektów i pozyskanie kapitału niezbędnego do realizacji inwestycji. Chcielibyśmy również mieć pewność, że infrastruktura portowa będzie gotowa na czas” – przekonywała Agata Staniewska-Bolesta, dyrektorka zarządzająca Orsted Offshore Polska podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku.
22.06.2023

PGE Baltica nie zamierza się odwoływać od rozstrzygnięć z drugiego etapu przyznawania decyzji lokalizacyjnych

W trakcie spotkania z mediami przedstawiciele PGE Baltica wskazali, że spółka zamierza korzystać z planowanego w gdańskim porcie terminala instalacyjnego. Jego koszty wyniosą nawet ponad 1 miliard złotych. Spółka liczy również na to, że Ministerstwo Infrastruktury podejmie ostateczną decyzję o lokalizacji morskich farm wiatrowych na Bałtyku do końca czerwca.
16.06.2023

PGE i Ørsted wybrały dostawców morskich stacji transformatorowych dla Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted podpisały umowę z konsorcjum firm SEMCO Maritime i PTSC Mechanical & Construction na zaprojektowanie, wyprodukowanie i uruchomienie morskich stacji elektroenergetycznych dla projektu Baltica 2. Cztery stacje – każda wyposażona w dwa transformatory - będą gromadzić energię elektryczną wytwarzaną przez turbiny wiatrowe i eksportować ją na ląd.
13.06.2023

Nowy park w Ustce. PGE Baltica wsparła stworzenie Magicznych Ogrodów

W sobotę, 3 czerwca 2023 roku, dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustce przy udziale władz miasta uroczyście otworzyła Magiczne Ogrody – nową, zieloną przestrzeń rekreacyjno-edukacyjną, z której korzystać będą mogli uczniowie, pracownicy szkoły i mieszkańcy Ustki. Ten nowy projekt wsparła PGE Baltica, która w Ustce buduje bazę operacyjno-serwisową dla swoich morskich farm wiatrowych.
05.06.2023

PGE i Orsted z pozwoleniem lokalizacyjnym dla obszaru 45.E.1 dla morskich farm wiatrowych

Grupa PGE uzyskała najwięcej punktów w postępowaniu dotyczącym obszaru 45.E.1, o który ubiegała się wspólnie z Ørsted. W dotychczasowych rozstrzygnięciach dotyczących nowych pozwoleń Grupa PGE uzyskała najwięcej punktów w pięciu z ośmiu postępowań, w których brała udział.
30.05.2023

PGE i Ørsted wybrały Inżyniera Kontraktu do nadzoru inwestorskiego nad wykonaniem przyłącza lądowego dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

PGE i Ørsted, realizujące wspólnie projekt budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, podpisały z konsorcjum firm Biuro Studiów, Projektów i Realizacji „Energoprojekt‐Katowice" SA oraz „Energopomiar" Sp. z o.o. umowę na pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu przy budowie części lądowej projektu.
03.05.2023

Prezes PGE Baltica: czekamy na ostateczne decyzje o nowych obszarach

Złożyliśmy osiem wniosków na wydanie pozwoleń lokalizacyjnych dla morskich farm wiatrowych i czekamy na kolejne rozstrzygnięcie – powiedział w poniedziałek w Katowicach prezes PGE Baltica Arkadiusz Sekściński.
24.04.2023

Grupa PGE i Ørsted podpisały umowę z Siemens Gamesa Renewable Energy na dostawę turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted podpisały umowę z Siemens Gamesa Renewable Energy na dostawę turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2 o łącznej mocy ok. 1,5 GW. To największy jak dotąd realizowany w Polsce projekt energetyczny oparty o odnawialne źródła energii. Baltica 2 będzie produkować zieloną energię elektryczną pozwalającą zaspokoić potrzeby ok. 2,4 mln polskich gospodarstw domowych. Ørsted i PGE spodziewają się uruchomienia projektu Baltica 2 do końca 2027 roku.
20.04.2023

Uczniowie z Ustki posprzątali plażę. Akcję wsparła PGE Baltica

Około 60 uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych razem z nauczycielami i pracownikami PGE Baltica sprzątało w poniedziałek zachodnią plażę w Ustce oraz przylegające do niej tereny leśne. Spółka z Grupy PGE buduje w Ustce bazę serwisową, z której obsługiwać będzie morskie farmy wiatrowe.
27.03.2023

PGE Baltica sponsorem głównym Polskiego Stowarzyszenia Windsurfingu

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, kontynuuje współpracę z Polskim Stowarzyszeniem Windsurfingu. Na mocy kolejnej umowy będzie wspierać najlepszych polskich windsurferów jako sponsor główny.
21.03.2023

Dno Bałtyku pod lupą specjalistów - PGE Baltica realizuje badania geofizyczne dla projektu Baltica 1

Około 80 km od polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego, w rejonie Ławicy Środkowej, na obszarze, gdzie powstanie jedna z morskich farm wiatrowych PGE – Baltica 1 – trwają badania mające na celu rozpoznanie dna Bałtyku. To niezbędne działania poprzedzające budowę elektrowni wiatrowej na morzu.
16.03.2023

Status offshore wind w Polsce. Na jakim etapie są projekty Baltica 1 oraz Baltica 2+3?

W kolejnym artykule z cyklu „Status Offshore Wind w Polsce” podsumowujemy działania podjęte na rzecz rozwoju morskiej farmy wiatrowej Baltica 2+3 oraz Baltica 1 – projektów z portfela Grupy PGE. Budowa pierwszej z nich powinna ruszyć już w 2024 r. Trwają też analizy techniczne na terenie, na którym powstanie baza serwisowa. Na nasze pytania odpowiedział Marcin Poznań, rzecznik spółki PGE Baltica.
16.02.2023

Ponad 300 osób i 17 statków sprawdza Bałtyk dla projektu Baltica 1. Zobacz, jak przebiegają badania środowiskowe

Wśród trzech morskich farm wiatrowych budowanych obecnie przez PGE Baltica z Grupy PGE jest Baltica 1. Projekt o mocy ok. 0,9 GW, który ma zostać oddany do użytku po 2030 roku, jest obecnie na etapie badań środowiskowych. Przeprowadza je konsorcjum polskich wykonawców – Uniwersytet Morski w Gdyni i MEWO S.A.
10.02.2023

Pływające LIDAR-y. Rozwój technologii, osiągnięcia i wyzwania w kontekście nowych projektów morskich farm wiatrowych

Od czasu użycia pierwszego pływającego LiDARu (ang. Floating Light Detection and Ranging) do pomiaru prędkości wiatru na morzu, około dekady temu, odnotowano znaczące postępy w rozwoju technologii pływających LiDARów. Technologia ta dojrzała komercyjnie. Nieufność i sceptycyzm części branży wobec „nowego” zauważalnie zmalały. Deweloperzy projektów morskich farm wiatrowych w końcu przestali się jej bać.
02.01.2023

Kluczowe decyzje i kamienie milowe – PGE podsumowuje rok w offshore

Ogłoszenia i rozstrzygnięcia kolejnych przetargów, pozyskanie ważnych decyzji administracyjnych i rozpoczęcie niezbędnych badań w obszarze morskiej energetyki wiatrowej to najważniejsze działania z zakresu morskiej energetyki wiatrowej podjęte w 2022 roku przez PGE. Pokazują one, jak intensywny rok ma za sobą Grupa PGE w sektorze offshore. W nowy wchodzi, przygotowując się do uzyskania pozwoleń na budowę, będących ostatnimi niezbędnymi do podjęcia decyzji inwestycyjnej dotyczącej projektów na Bałtyku.
20.12.2022

Morska Farma Wiatrowa Baltica z zatwierdzonym poziomem wsparcia

PGE i Ørsted otrzymały decyzje Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie indywidualnych cen w kontraktach różnicowych dla obu realizowanych wspólnie etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica - Baltica 2 i Baltica 3. Wcześniej, we wrześniu br., wysokość dopuszczalnego poziomu wsparcia dla obu etapów projektu została zatwierdzona przez Komisję Europejską w wyniku indywidualnej notyfikacji wsparcia dla MFW Baltica. Indywidualna cena w kontrakcie różnicowym (CfD) dla obu etapów MFW Baltica została ustalona na maksymalnym dopuszczal
14.12.2022

PGE ma decyzje URE w sprawie cen w kontraktach różnicowych dla farm wiatrowych Baltica

Spółka poinformowała o zapadnięciu decyzji w sprawie cen w kontraktach różnicowych dla farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 realizowanych wspólnie z Orsted. Indywidualna cena w kontrakcie różnicowym dla obu etapów została ustalona na maksymalnym poziomie - 319,60 zł/MWh.
13.12.2022

Prezes URE zatwierdził poziom wsparcia dla MFW Baltica

PGE otrzymała decyzje Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki ("Prezes URE") w sprawie indywidualnych cen w kontraktach różnicowych dla etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica ("MFW Baltica") - Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy do 2,5 GW. Projekt realizowany jest wspólnie z Ørsted.
13.12.2022

Politechnika Gdańska razem z PGE Baltica wykształcą kadry dla polskiego offshore

PGE Baltica została partnerem strategicznym VI edycji studiów podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa prowadzonych na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.
13.12.2022

PGE: 6,5 GW energii z morskich farm wiatrowych do 2040 r.

Strategia Grupy PGE w obszarze morskiej energetyki wiatrowej do 2040 r. to budowa co najmniej 6,5 GW mocy wytwórczych na Bałtyku. „Już teraz realizujemy ponad połowę naszych strategicznych założeń co do mocy na morzu” - mówił podczas konferencji Offshore Wind Poland 2022 Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica, która realizuje program offshore Grupy PGE.
19.11.2022

Morska Farma Wiatrowa Baltica z decyzją środowiskową dla infrastruktury przyłączeniowej

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej, czyli wyprowadzenia mocy z Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach Baltica 2 i Baltica 3. Inwestorzy realizujący projekt – PGE i Ørsted – mogą dzięki temu kontynuować projekt i rozpocząć prace nad pozyskaniem pozwoleń na budowę
20.10.2022

PGE Baltica chce w ciągu kilku miesięcy wyłonić dostawców dla projektów Baltica 2 i 3

PGE Baltica chce w ciągu kilku miesięcy wyłonić dostawców dla części morskiej projektów morskich farm wiatrowych Baltica 2 i 3, realizowanych wspólnie z Orsted - poinformował PAP Biznes prezes Dariusz Lociński.
18.10.2022

Pierwszy w Polsce kierunek zarządzania procesami inwestycyjnymi w morskiej energetyce wiatrowej otwarty

„Morska energetyka wiatrowa: zarządzanie, przygotowanie i realizacja inwestycji” – to nowo otwarty kierunek studiów podyplomowych opracowany wspólnie przez PGE Polską Grupę Energetyczną oraz warszawską Uczelnię Łazarskiego. W sobotę, 15 października br., obyła się uroczysta inauguracja studiów.
18.10.2022

Port w Ustce wybrany przez Grupę PGE na centrum serwisowe dla projektów offshore wind

W Porcie Ustka powstanie baza operacyjno-serwisowa dla morskich farm wiatrowych Grupy PGE oraz Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej. PGE Baltica, która realizuje program offshore Grupy PGE, zaprezentowała plany dotyczące zagospodarowania terenów portowych na potrzeby projektów na morzu.
17.10.2022

Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni za niecały rok. Wiecha zawieszona na budowie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Symbolizująca wybudowanie najwyższego punktu obiektu wiecha, została powieszona w czwartek (15 września) na budowie Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, która powstaje w Gdańsku w pobliżu Twierdzy Wisłoujście.
19.09.2022

PGE Baltica rozpoczyna badania środowiskowe dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, przystąpiła do etapu przeprowadzenia badań środowiskowych dla projektu Baltica 1 – morskiej farmy wiatrowej zlokalizowanej ok. 80 km od brzegu Bałtyku. Badania przeprowadzi konsorcjum Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i firmy MEWO S.A. specjalizującej się w pomiarach podmorskich.
18.09.2022

PGE Baltica zacieśnia współpracę z Politechniką Gdańską [WIDEO]

PGE Baltica oraz Politechnika Gdańska podpisały list intencyjny w sprawie poszerzenia współpracy w dziedzinie offshore. PGE Baltica będzie partnerem VI edycji Studiów Podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa, a jednocześnie obie instytucje myślą o innych wspólnych projektach w przyszłości.
09.09.2022

Ørsted i PGE wybrały wykonawcę projektu budowlanego Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

Polska spółka duńskiej grupy doradczo-inżynieryjno-projektowej Ramboll wspólnie z polskim biurem projektowym Projmors przygotuje projekt budowlany dla obu etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, czyli Baltica 2 i Baltica 3, którą wspólnie realizują Ørsted i Grupa PGE. Wykonawca odpowiadać będzie także za przygotowanie dokumentacji i uzyskanie pozwolenia na budowę dla części morskiej projektu MFW Baltica.
23.08.2022

Agata Staniewska-Bolesta na czele offshore Ørsted Polska

Agata Staniewska-Bolesta została dyrektorką zarządzającą Offshore w Ørsted Polska. Stanowisko objęła 1 sierpnia, po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Nowe obowiązki połączy z dotychczasową funkcją członka zarządu Ørsted Polska OF Services - polskiej spółki zajmującej się rozwojem polskiego rynku, należącej do duńskiego Ørsted, globalnego lidera w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i najbardziej zrównoważonej firmy energetycznej na świecie.
03.08.2022

Strategiczne znaczenie morskich farm wiatrowych dla bezpieczeństwa energetycznego

Choć inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się w lutym, wojna ekonomiczna Federacji Rosyjskiej z Ukrainą, Polską i państwami Europy Zachodniej trwa od co najmniej kilkunastu miesięcy. Oczywistym jest, że Rosja wykorzystuje sektor energetyczny do wywierania wpływu na Europę Zachodnią, traktując surowce energetyczne jako swoisty instrument o charakterze ekonomicznym, a nawet politycznym.
02.08.2022

Resort infrastruktury planuje rozszerzenie granic portu w Gdyni

Budowę nowego portu morskiego do obsługi instalacyjnej i serwisowej morskich farm wiatrowych ma umożliwić planowana przez resort infrastruktury nowelizacja rozporządzenia w sprawie rozszerzenia granic portu w Gdyni.
20.07.2022

Polski nie stać na wstrzymanie inwestycji w morską energetykę wiatrową [WIDEO]

Morska energetyka wiatrowa ma w Polsce ogromny potencjał – moc zainstalowana na poziomie 11 GW, czysta energia dla miliona gospodarstw i zapewnienie miejsc pracy kilkudziesięciu tysiącom osób. Jak zapewnia Jarosław Broda, przedstawiciel Baltic Power, mimo skomplikowanej sytuacji geopolitycznej związanej z trwającą wojną na Ukrainie, energia z offshore zacznie płynąć zgodnie z terminem w 2026 roku. Rozwijająca się branża liczy jednak na modyfikację istniejącego mechanizmu wsparcia.
19.07.2022

PGE startuje z drugą edycją projektu „Plaża PGE – poznaj moc bałtyckiego wiatru”

PGE startuje z II edycją projektu edukacyjnego „Plaża PGE – poznaj moc bałtyckiego wiatru", którego celem jest promocja morskiej energetyki wiatrowej. Od 8 lipca do 16 sierpnia na plażach w Ustce, Łebie, Lubiatowie i Sasinie powstaną specjalne strefy, w których zarówno mieszkańcy, jak i turyści przebywający nad Morzem Bałtyckim, niezależne od wieku, będą mogli poszerzyć wiedzę dotyczącą odnawialnych źródeł energii i morskich farm wiatrowych.
07.07.2022

Søren Westergaard Jensen, Ørsted: Otwieramy nowe biuro na Pomorzu

– Bardzo szybko rozwijamy się w Polsce. Co miesiąc w naszym biurze w Warszawie pojawiają się nowe osoby. Zamierzamy otworzyć biuro na Pomorzu, które pomoże nam w procesie produkcji stalowych komponentów dla morskich farm wiatrowych – powiedział Søren Westergaard Jensen, dyrektor zarządzający w Ørsted Polska i dyrektor projektów Baltica 2 i 3, które duńska firma rozwija razem z PGE.
26.06.2022

Cała branża w jednym miejscu. Po konferencji PSEW w Serocku [WIDEO]

Blisko 1500 uczestników, trzy dni paneli, wystąpień, dyskusji i rozmów w kuluarach. Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej to wydarzenie, na którym trzeba być – powtarzali przedstawiciele firm i instytucji związanych zarówno z lądową, jak i morską energetyką wiatrową. Jako partner medialny przeprowadziliśmy dla Państwa kilkanaście rozmów z najważniejszymi graczami w branży.
19.06.2022

Polski windsurfing pod żaglami PGE Baltica

PGE Baltica, spółka realizująca program budowy morskich farm wiatrowych w Grupie PGE, została Sponsorem Głównym Polskiego Stowarzyszenia Windsurfingu. To kolejna dyscyplina sportowa związana z wodą i wiatrem, w którą zaangażowała się Grupa PGE.
15.06.2022

Biznes i nauka łączą siły dla offshore. PGE Baltica i PAN poszerzają współpracę

List intencyjny o współpracy w zakresie rozwijania projektów morskich farm wiatrowych na Bałtyku podpisała w czwartek (9 czerwca) PGE Baltica z Grupy PGE z Instytutem Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk (IBW PAN) w Gdańsku. – Budowę instalacji i towarzyszącej jej infrastruktury poprzedza konieczność wykonania szeregu badań. Nie wyobrażamy sobie realizacji programu offshore Grupy PGE bez współpracy z polskimi instytucjami naukowymi, zwłaszcza z Pomorza – powiedział Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica.
10.06.2022

Ørsted jest gotowy wspierać ZE PAK przy rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Kto wygra polski „konkurs piękności”?

Beneficjentami drugiej fazy rozwoju morskich farm wiatrowych w Polsce powinny być w jak największym stopniu polskie spółki energetyczne w procesie dynamicznej transformacji. Takie jak ZE PAK, który do 2030 roku zakończy wydobycie i wykorzystanie węgla brunatnego. Połączenie potencjałów krajowej firmy energetycznej i najbardziej doświadczonego konstruktora morskich farm na świecie pozwala stworzyć unikalną ofertę dla Polski, której motywem przewodnim jest sprawiedliwa transformacja – mówi Bartosz Fedurek, dyrektor ds. rozwoju proj
08.06.2022

Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku potrzebują ponad 70 tys. specjalistów

Na Morzu Bałtyckim trwają zaawansowane przygotowania do budowy kilkunastu dużych farm wiatrowych, a kolejne są już w planach. To oznacza, że w nadchodzących latach skokowo wzrośnie zapotrzebowanie na kadry dla sektora offshore. Szacuje się, że zatrudnienie może znaleźć w nim ponad 70 tys. specjalistów, których na razie na rynku brakuje. PGE, największy inwestor na Bałtyku, nawiązała współpracę z Uczelnią Łazarskiego, tworząc nowy program studiów podyplomowych dla osób, które w przyszłości zajmą się prowadzeniem i nadzorowaniem ta
01.06.2022

[WIDEO] PGE Baltica. Boja pomiarowa rozpoczęła badania na obszarze farmy Baltica 1

Grupa PGE rozpoczyna badania właściwości akwenu na obszarze, na którym powstanie farma wiatrowa Baltica 1. Specjalna boja wypłynęła na miejsce z portu we Władysławowie.
26.05.2022

Ørsted ogłosi przetarg na osłony kabli dla farmy wiatrowej Baltica 2 i 3

Ørstedogłosi na dostawę systemów ochrony kabli (CPS) dla farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 o mocy 2500 MW w Polsce.
20.05.2022

Debata o offshore na EKG w Katowicach. Prezes PGE Baltica: „Chcemy wzmocnić polski local content”

O tym, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce jest projektem cywilizacyjnym oraz kluczowym dla krajowej energetyki i gospodarki, przekonywali uczestnicy sesji „Offshore” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Dużą część dyskusji poświęcono edukacji i pozyskiwaniu kadr, łańcuchom dostaw, włączeniu polskich firm w proces inwestycyjny oraz wykorzystaniu polskich portów.
27.04.2022

PGE rozpoczyna pomiary wietrzności dla morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, przystępuje do etapu pomiarów zasobów wiatru, zafalowania i prądów morskich na potrzeby morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1. Badania przeprowadzi firma EOLOS Floating LiDAR Solutions, jeden z kilku najbardziej doświadczonych wykonawców tego typu badań na morzu. Kampania pomiarowa rozpocznie się w drugiej połowie maja 2022 roku i potrwa około dwóch lat.
26.04.2022

Wirtualne spotkanie PGE i Ørsted z dostawcami największego projektu offshore

Dostawcy, podwykonawcy i inni partnerzy zainteresowani włączeniem się w budowę Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica mieli okazję wziąć udział w prezentacjach przedstawicieli inwestorów – PGE i Ørsted. W spotkaniu online udział wzięło prawie 800 uczestników.
25.04.2022

ToGetAir 2022. Morskie elektrownie wiatrowe – jakie wyzwania jeszcze przed nami?

Morskie elektrownie wiatrowe na polskich wodach terytorialnych na Morzu Bałtyckim powoli stają się faktem. Nie oznacza to jednak, że nie brakuje już związanych z nimi wyzwań. O najważniejszych z nich podczas szczytu klimatycznego ToGetAir dyskutowano w ramach panelu „Morskie elektrownie wiatrowe: wyzwanie technologiczne, sieciowe i organizacyjne”.
21.04.2022

Inwestorzy morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku spotkają się w piątek

W piątek 22 kwietnia inwestorzy największej w polskiej części Bałtyku morskiej farmy wiatrowej spotykają się z dostawcami. PGE i Orsted zapraszają na debatę onlinę pt. Baltica 2+3 by PGE & Orsted.
20.04.2022

ZE PAK zawarł dodatkową umowę z Orsted

ZE PAK zawarł z duńską spółką Orsted Wind Power dodatkową umowę kupna 50 proc. udziałów w pięciu spółkach projektowych - poinformowała polska spółka w komunikacie. ZE PAK i Orsted planują wspólne wnioski na budowę morskich farm wiatrowych w Polsce.
13.04.2022

PGE i Ørsted zapraszają 22 kwietnia na "Napędzane wiatrem warsztaty Baltica 2+3 - dialog z dostawcami”

Podczas wirtualnego spotkania z dostawcami zaplanowanego na 22 kwietnia 2022 roku inwestorzy przedstawią zaawansowanie prac przy realizacji Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica razem z zespołami urządzeń służących do wyprowadzenia mocy, w tym zakres i plan przetargów zaplanowanych w najbliższym czasie, a także kamienie milowe inwestycji.
04.04.2022

PGE i Ørsted ogłosiły przetarg na generalnego wykonawcę przyłącza lądowego dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

PGE i Ørsted rozpoczęły postępowanie przetargowe dotyczące budowy lądowej infrastruktury niezbędnej do wyprowadzenia mocy z obu etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, czyli Baltica 2 i Baltica 3. Według planów przetarg ma zostać rozstrzygnięty do końca bieżącego roku.
25.03.2022

ZE PAK i Ørsted złożyły pierwsze wnioski o pozwolenia lokalizacyjne na farmy morskie na Bałtyku

ZE PAK, jeden z liderów transformacji energetycznej w Polsce oraz Ørsted, globalny lider w morskiej energetyce wiatrowej, złożyły pierwsze wnioski o przyznanie pozwoleń lokalizacyjnych na budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Wkrótce zostaną złożone kolejne. Dzięki połączeniu sił, PAK i Ørsted będą mogły szybko i efektywnie wybudować farmy i dostarczyć czystą i zieloną energię do polskich domów i firm.
24.03.2022

PGE i Ørsted zapraszają dostawców na rozmowy o potrzebach związanych z budową Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

Podczas wirtualnego spotkania z dostawcami zaplanowanego na 22 kwietnia 2022 roku inwestorzy przedstawią zaawansowanie prac przy realizacji Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica razem z zespołami urządzeń służących do wyprowadzenia mocy, w tym zakres i plan przetargów zaplanowanych w najbliższym czasie, a także kamienie milowe inwestycji.
22.03.2022

Do 2050 roku cała energia wytwarzana przez PGE pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych

Do 2050 roku cała energia wytwarzana dla klientów PGE Polskiej Grupy Energetycznej pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych. Jedną z dróg do realizacji tego celu strategicznego jest budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.
16.03.2022

Zielona transformacja jest tańsza niż trwanie przy paliwach kopalnych. Ten rok może przynieść rewizję ambicji klimatycznych państw

Produkcja energii wciąż odpowiada za ok. 70 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych. Bez natychmiastowych działań nie będzie możliwe ograniczenie tych emisji o połowę przed 2030 rokiem, co zaprzepaści szansę na powstrzymanie globalnego wzrostu temperatury poniżej bezpiecznej granicy 1,5°C.
16.03.2022

PGE i Ørsted starają się o ustalenie indywidualnego poziomu wsparcia dla MFW Baltica. Dokumentacja w tej sprawie już w KE

PGE i Ørsted notyfikowały indywidualną cenę w kontrakcie różnicowym dla obu realizowanych wspólnie etapów projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica - Baltica 2 i Baltica 3. Po weryfikacji dokumentacji przez Urząd Regulacji Energetyki oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów została ona przekazana do Komisji Europejskiej.
09.03.2022

Politechnika Gdańska wspólnie z PGE Baltica otwiera nową specjalność z obszaru offshore [WIDEO]

Kolejne studia pod patronatem PGE Baltica, która realizuje projekt budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, największej morskiej elektrowni wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego, otwarto w piątek 4 marca na Pomorzu - tym razem na Politechnice Gdańskiej. Na kierunku oceanotechnika jest już nowa specjalność studiów magisterskich z obszaru offshore: projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych.
08.03.2022

Uniwersytet Morski w Gdyni i PGE Baltica otwierają studia podyplomowe związane z offshore [WIDEO]

Dwa semestry i 190 godzin zajęć z praktykami, którzy branżę offshore znają od podszewki oferuje nowy kierunek studiów podyplomowych "Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej", który startuje już w marcu na Uniwersytecie Morskim w Gdyni. Podpisanie umowy w sprawie powołania nowych studiów, których partnerem głównym jest PGE Baltica, odbyło się w poniedziałek 28 lutego. Wciąż są wolne miejsca.
28.02.2022

PGE i Ørsted chcą budować jedną z największych na świecie farm wiatrowych w Polsce

PGE i Ørsted starają się wspólnie o obszar 45.E.1 na Ławicy Słupskiej. Ten obszar o powierzchni 17 km kw. sąsiaduje on bezpośrednio z lokalizacją Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, największej farmy wiatrowej budowanej na polskich wodach Morza Bałtyckiego i jednej z największych na świecie. Wniosek do Ministerstwa Infrastruktury został złożony 23 lutego 2022 roku.
25.02.2022

PGE wybrała polską firmę do współpracy przy budowie Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

Grupa PGE chce angażować jak najwięcej krajowych przedsiębiorstw przy realizacji programu offshore. W opracowaniu dokumentacji zakupowej i w trakcie postępowania przetargowego na generalnego wykonawcę przyłącza lądowego dla morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 doradcą PGE Baltica będzie ENERGOPROJEKT-KATOWICE SA.
24.02.2022

PGE i Ørsted ogłosiły przetarg na wykonanie kolejnych badań geotechnicznych dla MFW Baltica

PGE i Ørsted przygotowują się do realizacji trzeciego etapu badań geotechnicznych. Pozwolą one szczegółowo sprawdzić warunki gruntowe dna morskiego pod budowę Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica o mocy do 2,5 GW. Poprzednie etapy badania objęły m.in. wiercenia mające na celu określenie kolejności i głębokości zalegania warstw geologicznych, a także testy laboratoryjne na morzu i lądzie.
10.02.2022

Kto jest kim w polskim offshore? PGE: Prowadzimy intensywne prace w zakresie postępowań zakupowych

Morska energetyka wiatrowa jest szansą nie tylko na dekarbonizację polskiego sektora energetycznego, ale także firm, których portfel jest oparty o surowce np. węgiel. PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym producentem energii elektrycznej, która postawiła na inwestycje w OZE, w tym offshore wind na Morzu Bałtyckim. W tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore”, pytamy polski koncern o postępy w rozwoju projektów morskich. PGE prowadzi intensywne prace w zakresie postępowań zakupowych dla pozyskania głównych komponen
08.02.2022

PGE złożyło kolejny wniosek lokalizacyjny dla farmy wiatrowej na Bałtyku

PGE złożyła kolejny wniosek do Ministerstwa Infrastruktury o nowe pozwolenie lokalizacyjne (obszar 46.E.1.) na budowę morskiej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Obszar położony jest na Ławicy Słupskiej, w bliskim sąsiedztwie realizowanych przez PGE we współpracy z Ørsted, projektów Baltica 2+3.
07.02.2022

Największa farma wiatrowa na polskiej części Bałtyku coraz bliżej realizacji. W dużej mierze będzie budowana przez krajowy przemysł [WIDEO]

Polska Grupa Energetyczna i duński Ørsted – czyli partnerzy joint venture w projekcie MFW Baltica – w tym roku znacząco przybliżą się do realizacji największej farmy wiatrowej na polskiej części Bałtyku. W nadchodzących miesiącach spodziewane jest uzyskanie ostatnich wymaganych pozwoleń prowadzących do podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej. Ruszające kolejne przetargi na realizację poszczególnych etapów inwestycji mogą być dużą szansą dla krajowego przemysłu.
07.02.2022

PGE i Ørsted uruchamiają przetarg na wynajem statków instalacyjnych morskich turbin wiatrowych dla MFW Baltica

PGE i Ørsted rozpoczynają poszukiwania partnera, z którym podpiszą umowę najmu statków instalacyjnych, które wesprą prace przy montażu generatorów turbin wiatrowych dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.
30.01.2022

Ørsted rozgląda się za statkami na polską farmę wiatrową

Branżowe media donoszą, że firma Ørsted, która wspólnie z PGE buduje farmy wiatrowe Baltica 2 i Baltica 3 na polskim morzu, rozpoczęła poszukiwania jednostek do ich obsługi.
18.01.2022

PGE i Ørsted poszukują wykonawcy projektu budowlanego dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

PGE i Ørsted rozpoczęły przetarg na przygotowanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę dla dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica tj. Baltica 3 o mocy ok. 1045 MW i Baltica 2 o mocy ok. 1500 MW.
17.01.2022

Ørsted w najbliższych tygodniach ogłosi dwa duże przetargi

Deweloper morskiej energetyki wiatrowej Ørsted - w związku z projektami Baltica 3 o mocy 1 GW i Baltica 2 o mocy 1,5 GW, planuje w najbliższych tygodniach ogłosić dwa przetargi obejmujące prace transportowe i instalacyjne.
11.01.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Ørsted: Polska jest dla nas rynkiem strategicznym

Rodzący się rynek morskiej energetyki wiatrowej w Polsce przyciąga coraz więcej firm i inwestorów zza granicy. Elektrownie wiatrowe na Morzu Bałtyckim wspomogą transformację energetyczną Polski stając się przy tym podstawą rodzącego się sektora gospodarki. W pierwszej części cyklu "Kto jest kim w polskim offshore? rozmawiamy z Ørsted. – Polska jest dla nas rynkiem strategicznym – podkreślają Duńczycy. Nadchodzący rok będzie okresem intensywnego dialogu Ørsted z rynkiem.
18.12.2021

Orsted i Politechnika Warszawska będą kształcić specjalistów morskiej energetyki wiatrowej

Polska spółka Orsted oraz Politechnika Warszawska podpisały list intencyjny o współpracy. Celem porozumienia jest kształcenie przyszłych kadr dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, a w przyszłości – także stworzenie programu stypendialnego dla najbardziej obiecujących adeptów kształcących się w tej dziedzinie.
08.11.2021

PGE i Ørsted wnioskują w sprawie poziomu wsparcia dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

Partnerzy inwestycyjni realizujący budowę Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica rozpoczęli proces indywidualnych negocjacji z Komisją Europejską, dotyczący ustalenia indywidualnej ceny w kontrakcie różnicowym dla obu etapów projektu – Baltica 2 i Baltica 3. PGE i Ørsted spodziewają się decyzji Komisji Europejskiej w ciągu roku. Ustalenie indywidualnego poziomu wsparcia będzie ważnym elementem przybliżającym inwestorów do podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej.
02.11.2021

Ørsted i spółka Solorza ZE PAK łączą siły, aby wziąć udział w zbliżającej się aukcji na lokalizacje farm na Bałtyku

ZE PAK, największy prywatny producent energii w Polsce, realizujący obecnie odejście od węgla na rzecz energetyki odnawialnej oraz Ørsted, światowy lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej z 30-letnim doświadczeniem, podpisali list intencyjny dotyczący wspólnego udziału w nadchodzącej aukcji na lokalizację farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. W kolejnym kroku – po uzyskaniu zgody organów antymonopolowych - ZE PAK i Ørsted utworzą wspólne przedsięwzięcie (joint venture), w którym każda ze spółek będzie
14.10.2021

PGE i Orsted ruszają z przetargiem na generatory dla wspólnej farmy offshore

PGE i Orsted - partnerzy w projekcie budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku - ogłosiły przetarg na dostawę generatorów turbin wiatrowych dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica (MFW Baltica), która ma mieć moc do 2,5 GW.
15.09.2021

PGE wybrała doradcę ds. finansowania offshore. To Société Générale

PGE wybrała grupę finansową Société Générale na doradcę do aranżacji i zdobycia finansowania dla budowy morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 - poinformowała w czwartek spółka. Oferta francuskiej grupy opiewa na 8,5 mln zł netto.
13.08.2021

Mewo bada dno Bałtyku. Start kampanii geotechnicznej farm Baltica 2 i Baltica 3

Ważny moment dla polskiej branży offshore. Rozpoczęła się kampania geotechniczna morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3. Firma Mewo zakończyła pierwszy etap badania.
28.07.2021

PGE i Ørsted wybrały konsorcjum do badań geotechnicznych dna morskiego

PGE i Ørsted wybrały konsorcjum Geoquip Marine i MEWO S.A. do wykonania badań geotechnicznych dna morskiego. Rozpoczęte właśnie prace projektowe prowadzone są na rzecz Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy do 2,5GW.
13.07.2021

Jaki będzie polski wkład w morską farmę wiatrową OW Offshore?

Na 20-25 proc. oszacowała spółka OW Offshore polski udział w budowie na Bałtyku morskiej farmy wiatrowej BC-Wind. To ostatni z podmiotów, które dostały od Prezesa URE 25-letnie kontrakty różnicowe w ramach wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej.
05.07.2021

Siemens Gamesa będzie współpracować z Grupą Przemysłową Baltic na rzecz offshore

Producent turbin wiatrowych Siemens Gamesa i polska Grupa Przemysłowa Baltic podpisały list intencyjny w sprawie współpracy na rzecz rozwoju polskiej morskiej energetyki wiatrowej.
18.06.2021

Prezes URE opublikował plany łańcuchów dostaw dla morskich farm wiatrowych

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował pięć planów łańcuchów dostaw dla projektów morskich farm wiatrowych, którym przyznał prawa do pokrycia ujemnego salda dla energii elektrycznej. Opracowania takich planów wymaga ustawa o wsparciu dla offshore.
14.05.2021

PGE i Ørsted z umową joint venture dla wspólnych projektów offshore w Polsce

Po sfinalizowaniu ogłoszonej 10 lutego br. umowy, PGE i Ørsted posiadają obecnie po 50 proc. udziałów w projektach Baltica 2 i Baltica 3, składających się na Morską Farmę Wiatrową Baltica – największą inwestycję offshore w polskiej części Bałtyku. Partnerzy wspólnie wybudują i będą eksploatować morskie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej do 2,5 GW.
06.05.2021

Decyzja środowiskowa a Morska Farma Wiatrowa

W poprzednim artykule przedstawiającym problematykę wpływu lokalizacji morskich farm wiatrowych na bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim podkreślono doniosłe konsekwencje wyboru lokalizacji inwestycji energetycznej, nie tylko z punktu widzenia obronności czy ochrony granicy państwowej na morzu, lecz również bezpieczeństwa nawigacyjnego.
09.04.2021

Pierwsze decyzje Prezesa URE ws. wsparcia dla morskich farm wiatrowych

Prezes URE wydał trzy pierwsze decyzje o przyznaniu prawa do pokrycia ujemnego salda dla trzech projektów farm wiatrowych na Bałtyku. To wsparcie dla morskich farm przyznawane w ramach tzw. I fazy wsparcia w drodze decyzji administracyjnej Regulatora.
07.04.2021

URE: pięć podmiotów wnioskuje o wsparcie dla ośmiu projektów offshore

Pięć podmiotów wnioskuje o wsparcie w sumie ośmiu projektów morskich farm wiatrowych w ramach tzw. I fazy wsparcia dla offshore - poinformował w czwartek Urząd Regulacji Energetyki. Termin składania wniosków minął 31 marca.
01.04.2021

Zgody UOKiK dla PGE i Orsted oraz Orlenu i Northland na spółki offshorowe

PGE i duński Orsted oraz PKN Orlen i kanadyjski Northland mogą utworzyć spółki joint-venture dla budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Prezes UOKiK wydał odpowiednie zgody na koncentrację - podał w piątek urząd antymonopolowy.
12.03.2021

PGE zgłosiła do KPO projekty o wartości 74 mld zł

Największa polska spółka energetyczna PGE poinformowała, że do Krajowego Planu Odbudowy zgłosiła 24 projekty o wartości 74 mld zł. 80 proc. mają stanowić inwestycje w odnawialne źródła energii.
02.03.2021

PGE zgłosiła projekt budowy morskich farm wiatrowych o wartości 35 mld zł

PGE zgłosiła projekt budowy morskich farm wiatrowych o wartości 35 mld zł do Krajowego Planu Odbudowy - poinformował prezes spółki Wojciech Dąbrowski. W KPO znajdą się projekty finansowane z Europejskiego Instrumentu Odbudowy RRF.
24.02.2021

PGE: będziemy się spotykać z potencjalnymi polskimi podwykonawcami morskich farm wiatrowych

Umowa z Orstedem pozwoli PGE rozwinąć nowe kompetencje w dziedzinie morskich farm wiatrowych, których w Polsce jeszcze nie ma - mówi prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Jak dodaje, współpraca przyniesie korzyści i PGE, i całej polskiej gospodarce.
24.02.2021

PGE i Orsted wystąpiły o zgodę na utworzenie joint-ventures

PGE i duński Orsted zgłosiły w piątek do Prezesa UOKiK wniosek o zgodę na dokonanie koncentracji poprzez utworzenie joint-ventures na bazie spółek Baltica 2 i Baltica 3. Orsted to partner PGE przy budowie dwóch farm wiatrowych na morzu.
12.02.2021

Ile potrwa budowa polskich farm wiatrowych na morzu?

PGE zakłada, że budowy pierwszych farm offshore na Bałtyku potrwają maksymalnie po dwa lata - oświadczył prezes spółki Wojciech Dąbrowski. PGE liczy też na budowę specjalistycznych statków w polskich stoczniach oraz uruchomienie specjalnego portu.
11.02.2021

PGE szacuje koszt dwóch pierwszych farm offshore na ok. 35 mld zł

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski podał w czwartek szacunkowy koszt budowy dwóch pierwszych morskich farm wiatrowych spółki w partnerstwie z Orstedem rzędu 35 mld zł. Zaznaczył, że PGE poniesie 50 proc. tych kosztów, bo z Orstedem partycypuje w nich po połowie.
11.02.2021

Prezes PGE: morska energetyka wiatrowa to ogromna szansa dla polskiej gospodarki i przedsiębiorców

Morska energetyka wiatrowa to ogromna szansa dla polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorców - napisał na Twitterze prezes PGE Wojciech Dąbrowski. PGE podpisała z duńskim Orstedem umowę ws. wspólnej budowy morskich farm wiatrowych.
11.02.2021

PGE i duński Orsted podpisały umowę ws. offshore

PGE i duński Orsted podpisały umowę o utworzeniu spółki joint-venture dla budowy dwóch morskich farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy do 2,5 GW. Orsted obejmie połowę udziałów w projektach PGE Baltica 3 oraz Baltica 2 za 657 mln zł.
10.02.2021

Polskie koncerny łączą siły na rynku farm wiatrowych. Dzięki nowej ustawie inwestycje na Bałtyku dynamicznie przyspieszą

– Ten rok będzie szalenie ważny dla budowy farm wiatrowych na Bałtyku, będziemy intensyfikować przygotowywania do budowy – zapowiada prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski. W ciągu kilku dni Grupa powinna zakończyć negocjacje z duńską firmą Ørsted, czyli potencjalnym partnerem biznesowym przy projektach farm Baltica 2 oraz 3. Obie inwestycje są już mocno zaawansowane w przygotowaniach. Grupa chce, żeby w wartym 20 mld zł projekcie inwestycyjnym w jak największym stopniu uczestniczyły polskie firmy. Wspólnie z Eneą i Tauronem zawar
20.01.2021

Prezes PGE Baltica: Polska ma potencjał być regionalnym liderem morskiej energetyki wiatrowej. Projekty farm coraz bardziej zaawansowane

Morze Bałtyckie ma w nadchodzących latach stać się prawdziwym placem budowy dla morskich farm wiatrowych, a Polska może być liderem tego procesu. Program rozwoju offshore może stać się kołem zamachowym dla całej gospodarki. – To inwestycja, która służy nie tylko energetyce, lecz również pobudzi polskie PKB – ocenia Monika Morawiecka, prezes zarządu PGE Baltica.
26.10.2020

Dwa konsorcja z udziałem polskich firm zainteresowane przetargiem ws. farm wiatrowych na Bałtyku

Pięć podmiotów, w tym dwa konsorcja z udziałem polskich przedsiębiorstw, jest zainteresowanych przetargiem PGE na badanie dna morskiego pod farmy wiatrowe na Bałtyku. Spółka chce jak najszybciej przeprowadzić badania i rozpocząć prace projektowe dla farm: Baltica-2 i Baltica-3.
13.10.2020

Dwie umowy w ramach projektu farm wiatrowych na Bałtyku

PGE Baltica podpisała umowy z DHI i DNV GL w ramach projektu budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku - podała PGE. DHI będzie wykonawcą studium dla dwóch z trzech planowanych morskich farm wiatrowych, a zadaniem DNV GL będzie m.in. weryfikacja wybranych założeń projektowych.
08.10.2020

ABB: Dobre wiatry dla wiatraków

Luty był rekordowym miesiącem dla elektrowni wiatrowych, ale niewykorzystany potencjał jest ogromny. Gdy lądowa energetyka wiatrowa czeka na zmianę tzw. ustawy odległościowej, sektor OZE z nadzieją zerka w stronę wybrzeża. W perspektywie dwóch dekad będziemy mogli mówić o ponad 10 GW energii generowanej na polskim morzu, ale potencjał Bałtyku jest dwa razy większy.
12.03.2020

PGE z decyzją środowiskową dla dwóch projektów farm wiatrowych na Bałtyku

Dwa projekty morskich farm wiatrowych PGE - Baltica 2 i Baltica 3 - uzyskały decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach - poinformowała w poniedziałek spółka. PGE podkreśliła, że decyzja umożliwia rozpoczęcie prac nad projektami technicznymi obu farm.
27.01.2020

Porozumienie PGE i Oersteda ws. ram współpracy przy offshore

PGE i duński Oersted podpisały wstępne porozumienie opisujące ramy współpracy przy transakcji nabycia przez duński koncern 50 proc. udziałów w dwóch projektach budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku - poinformowała w piątek Polska Grupa Energetyczna.
20.12.2019

PGE Baltica rozpoczęła nowatorski projekt badawczy nt. produktywności morskich farm wiatrowych

Celem badania jest oszacowanie wpływu spowolnienia przepływu wiatru, jakie w swoim otoczeniu powodują duże morskie farmy wiatrowe [tzw. blockage effect]. Zjawisko to będzie symulowane metodami numerycznej mechaniki płynów. Na tej podstawie możliwe jest dokładne oszacowanie przyszłej rentowności inwestycji w farmy Baltica 3 i Baltica 2. Badania potrwają około roku, pierwszych efektów analiz należy spodziewać się na początku 2021 roku.
17.12.2019

PGE chce budować morskie farmy wiatrowe z Duńczykami

Polska Grupa Energetyczna poinformowała, że zdecydowała się podjąć rozmowy z duńskim Oerstedem o sprzedaży połowy udziałów w dwóch swoich projektach morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Negocjacje mają też dotyczyć warunków współpracy przy realizacji.
23.10.2019

Obajtek: chcemy wykorzystać wartość morskiej energetyki wiatrowej dla rozwoju polskiej gospodarki

Chcemy wykorzystać wartość morskiej energetyki wiatrowej dla rozwoju polskiej gospodarki - zapowiada prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Grupa PGE i Grupa Orlen podpisały w czwartek podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy list intencyjny o współpracy przy rozwoju morskich farm wiatrowych.
05.09.2019

O nowych technologiach w transporcie na konferencji TRANSBALTICA 2018 w Wilnie

- Innowacje i technologie cyfrowe to stały element naszego myślenia o infrastrukturze i mobilności. Automatyzacja transportu jest nieunikniona. Polska aktywnie bierze w niej udział i chce mieć realny wpływ na jej kształt. W tym procesie ważna jest jednak szeroka współpraca z różnymi gałęziami gospodarki oraz uzyskanie akceptacji społecznej - podkreślił A. Adamczyk podczas inauguracji konferencji.
18.05.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.