• <
mewo_2022

Cała branża w jednym miejscu. Po konferencji PSEW w Serocku [WIDEO]

19.06.2022 23:00
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Cała branża w jednym miejscu. Po konferencji PSEW w Serocku [WIDEO]

Partnerzy portalu

Cała branża w jednym miejscu. Po konferencji PSEW w Serocku [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl

Blisko 1500 uczestników, trzy dni paneli, wystąpień, dyskusji i rozmów w kuluarach. Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej to wydarzenie, na którym trzeba być – powtarzali przedstawiciele firm i instytucji związanych zarówno z lądową, jak i morską energetyką wiatrową. Jako partner medialny przeprowadziliśmy dla Państwa kilkanaście rozmów z najważniejszymi graczami w branży.


W ubiegłym tygodniu od poniedziałku do środy, 13-15 czerwca, w hotelu Narvil w Serocku pod Warszawą spotykali  się wszyscy zainteresowani budowaniem polskiej energetyki opartej na wietrze. Była to już siedemnasta edycja wydarzenia, które rozrasta się z roku na rok. Jak podali organizatorzy, tym razem do Serocka przybyło ponad 1500 osób. Byli wśród nich deweloperzy, zarówno ci od wielu lat obecni na polskim rynku turbin lądowych, jak i zainteresowani wypłynięciem wiatraków na nowe wody – Morze Bałtyckie.

Dla firm rozwijających naziemną energetykę wiatrową przełomowa była wiadomość o zaakceptowaniu przez Sejm projektu liberalizacji ustawy wysokościowej, tzw. 10 H. Ustawa w nowej odsłonie ma uwolnić polski wiatr na lądzie.

Przyszłość polskiej MEW

Deweloperzy zaangażowani w projekty morskich farm wiatrowych rozmawiali o najnowszych wydarzeniach tworzącego się sektora gospodarki – lokalizacjach z pierwszej fazy oraz toczącym się właśnie postępowaniu przyznania pozwoleń lokalizacyjnych drugiej fazy, w której złożono 132 wniosków. Wśród wnioskodawców są spółki energetyczne z sektora paliwowego (oil & gas), które przechodzą zieloną transformację energetyczną, jak również te od początku działające w OZE, zarówno firmy globalne, europejskie i polskie spółki skarbu państwa. Wśród tych ostatnich PSEW gościł przedstawicielkę nowo powstałego Orlen Neptun dedykowanego rozwijaniu morskiej energetyki wiatrowej, a także PGE Baltica, która wraz z dobrze znanym w Europie i na świecie graczem offshore wind, firmą Ørsted, rozwija projekty Baltica 2 i 3. Nie zabrakło też polskiej spółki o wieloletnich tradycjach offshore – wydobywania ropy z dna morza, czyli Lotos Petrobaltic.

W naszym studio przez te trzy dni gościliśmy wszystkich najważniejszych graczy polskiego offshore wind. Rozmawialiśmy o nadziejach deweloperów na drugą fazę pozwoleń lokalizacyjnych i planach na przyszłość. Wśród tych rozmówców byli najważniejsi w powstających już projektach pierwszej fazy: dyrektor projektu w Ocean Winds Kacper Kostrzewa, prezes PGE Baltica Dariusz Lociński, prezes Orlen Neptun Anna Łukaszewska-Trzeciakowska czy dyrektor zarządzający sektorem offshore w Orsted i dyrektor Baltica 2+3, Søren Westergaard Jensen. O apetycie na nowe lokalizacje w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim rozmawiali m.in.: dyrektor zarządzająca EDF Renewables, Alicja Chillińska-Zawadzka, dyrektor ds. offshore w Acciona Energia, Martin Gallego czy dyrektor Plenitude, „zielonej” spółki-córki globalnego giganta oil&gas, ENI, Chris Hill. O możliwościach wprowadzenia innowacyjnych „pływaków”, czyli pływających turbin wiatrowych, wypowiadały się w naszym studio Joanna Kluczewska-Bordier z EDF Renewables oraz Karolina Pietrzak z Simply Blue Group – pierwszej spółki, która w swoim wniosku o przyznanie lokalizacji umieściła projekt stworzenia pierwszej turbiny pływającej.

Rozmawialiśmy też z przedstawicielem Vestas Poland, firmy wykonującej turbiny wiatrowej. Project Manager Sławomir Michaluk opowiedział o tym, jakie warunki muszą zostać spełnione, by projekt morskiej farmy wiatrowej mógł się zrealizować. Wśród uczestników były także firmy szkolące pracowników do pracy na wysokościach.

Za oprawę muzyczną w części pokonferencyjnej byli odpowiedzialni – zwyciężczyni Eurowizji z 2004 roku, reprezentująca Ukrainę Ruslana, oraz Mrozu, którego (muzyczna) energia również przeszła transformację z gładkiego popu w bardziej zadziorny funk. Ruslana wystąpiła w podwójnej roli – jako artystka i ambasadorka energetyki wiatrowej w Ukrainie. Tegoroczna edycja konferencji w Serocku nie zabrakło miejsca dla rozmów o Ukrainie. Trzeciego dnia PSEW zorganizował specjalny polsko-ukraiński panel poświęcony dyskusji o energetyce wiatrowej powojennej Ukrainy. 


Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.