• <
attis_konferecnja_2024

Jest pozwolenie na budowę części infrastruktury przyłączeniowej MFW Baltica 2

gm

30.11.2023 23:58
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Jest pozwolenie na budowę części infrastruktury przyłączeniowej MFW Baltica 2

Partnerzy portalu

Wojewoda Pomorski zaakceptował plan zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany, a także udzielił zezwolenia na budowę infrastruktury przyłączeniowej dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2.

Decyzja wskazuje, że przedmiotem sprawy jest strategiczna inwestycja w obszarze sieci przesyłowej, tj. "Budowa infrastruktury przyłączeniowej MFW Baltica 2 (zespół urządzeń służących do wyprowadzania mocy) linia kablowa średniego napięcia zasilania rezerwowego Lądowej Stacji Elektroenergetycznej". Planowana inwestycja zostanie zrealizowana na działkach znajdujących się w Jackowie i Kierzkowie, należących do gminy Choczewo.

W ubiegłym tygodniu prezes PGE Wojciech Dąbrowski, poinformował, że decyzja w sprawie finansowania będzie podejmowana po finalnej decyzji inwestycyjnej, która ma zapaść najpóźniej w drugim kwartale 2024 roku. Jak dodał wiceprezes PGE, Lechosław Rojewski – rentowność projektu morskiej energetyki wiatrowej jest na satysfakcjonującym poziomie pomimo wzrostu cen materiałów

Obecnie grupa PGE przygotowuje się do budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy 3,4 GW. Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW i Baltica 3 o mocy ok. 1 GW składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica, która ma rozpocząć produkcję energii elektrycznej w tej dekadzie. PGE realizuje ten projekt we współpracy z Orsted. Grupa PGE przygotowuje się też do budowy projektu Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW. Ta farma wiatrowa przewidziana jest do oddania do eksploatacji po 2030 roku.

Decyzja dostępna jest na stronie Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.